Bebelusi de Mai - Iunie 2004

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Irinel, aici nu am gasit pe marimi ... asta al meu e de 70 cm lat pe 4,5 m ... lung cat o zi de post.... cica creste cu bb-le. Asa o fi ... Daca poti sa-l dai inapoi e bine, incearca-l si vezi cum te descurci ... eu una doar ma uit la el. Duminica mergem la niste veri la un gratar si ea fiind deja mamica de doi baietei mari (8 si 7 ani) sper sa stie sa ma invete si pe mine, ca eu sunt prea tuta. Eu fac asa ca sa mai am putin liber: daca ai un scaunel din acela care se pliaza si se ridica speteaza, unele se si leagana, monteaza-l cu speteaza ridicata, dar cel mai putin posibil (ca e bb-le prea mic ptr. altceva) si pune-l in el ... eu asa ii fac lui Cris si cu el pot sa-l iau cu mine pe unde am treaba ... si cu un picior il mai legan. Vorba lui Boby: mama moderna :) Acum oricum nu-i mai place pe spate, doar cand ii e somn ... altfel vrea sa se uite in jur si e tocmai bun ... sta in el, gangure, se uita ... si imi mai si adoarme, ca acum.
Gata, ca mi-a venit sotul la masa ... va pupic!!!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Mamicutelor pe mine m-a capsat Catrinuta de un san. Cu ce as putea sa-l oblojesc (in afara de Garmastan ca d-ala nu am gasit aici, eventual niste leacuri babesti)? Tot dau cu laptik pe sanul respectiv da geaba si vaz ca Bubu nu se innebuneste dupa laptele cu sange O alaptez exclusiv la dreptul acum, in rest bagam pompa de muls dar vad ca-mi scade productia :-)))

Alta intrebare pt mamicile cu cezariene: in cit timp v-ati revenit ca eu dupa 11 zile is tot beteaga si nenorocita

Papa si Catrina

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Oana-papadik-mamik> Referitor la creme pentru san nu stiu ce se gaseste pe acolo. (de exemplu mie in spital mi-au pus o masca pe sfarc ca sa se refaca- f buna metoda ----- poate se face si la germanica asa, intreaba asistentele)

Cu cezariana, ai grija, menajeaza-te cat poti. Nu fa efort, nu ridica nik, doar pe bubulina cand e nevoie.
La mine a venit mama sa ma ajute timp de 1 luna si a fost bine. N-am clatit nici macar un pahar cat a fost aici. Ea mi-a facut toata treaba... asa ca roaga-l pe ionu sa preia.. hm...

Refacere rapida iti doresc si hai catrinel mai ai putin pana la 2,500!

~~Adela &Julia -2 ani-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore71 spune:

Buna iubitelor!
Anacami: si eu am patit-o cu sanul si mai am probleme si acum daca BB sare peste o masa!Nu e mastita, stai linistita!Am ajuns la urgente unde o idioata mi-a spus ca va trebui sa ma operez !apoi am fost la Bucur, tot la 12 noaptea, unde nu vroiau sa ma primeasca ca nu apartin de ei; am urlat acolo la medicul de garda ca au depus un juramant cand au terminat facultatea si ca nu si-l respecta! pana la urma m-am muls 2 nopti si trei zile, m-as kk in ele de pompe de san ca am 2 si nici una nu e eficienta.Asta e, avem mai mult laptic dacat le trebuie la bebei, dar o sa se regleze si o sa uitam si de suferinta asta.
Maria, eu stau in Titan, dar nu sunt interesata de pediatru de la Policlinica Titan...iti multumesc mult de promptitudine!Astept sa-mi dai o adresa, un telefon daca ai al dr. Culcer.Municipalul ni mi-e nici prea aproape dar nici prea departe, asa ca m-as combina !
Poveste:


Era intr-o luni dimineata, tocmai ma uitam la "Dr. Queen" , la 4:24 can am simtit multa apa calda intre picioare; mi-am spus:"deci asta e vestita apa"; am tipat apoi ca atunci cand m-a muscat cainele"Raduuuuu!mi s-a rupt apa!!!!"Sotul meu, care desi a facut armata, nu mi-a dovedit-o pana atunci, s-a imbracat cat am clipit eu dintr-un ochi si cu cheile de la masina in mana mi-a zis:"Hai sa nastem!"
Eu nasteam-nasteam, dar nici chiar asa:mi-am facut dus, m-am dat cu crema de corp, cu fond de ten,rimel, timp in care sotul meu se uita prostit la mine:"auzi, tu nasti sau te duci la rendez-vous?Nu cumva ai facut pipi pe tine si ti s-a parut?"
Am plecat intr-un final la spital; n-am prins nici un semafor!L-am anuntat pe dr. care mi-a spus sa merg la medicul de garda sa-mi scoata firul de cerclaj si apare si el in max. 1h.Medicul de garda era o tipa cu niste cercei de Cleopatra, care m-a intrebat degajata de ce nu nasc eu normal, ce-mi trebuie cezariana?Dupa 9 luni in care eram pregatita psihic sa nasc prin cezariana, se gaseste Cleo sa faca psihologie inversa cu mine!L-am sunat iar pe dr. si l-am pus sa jure ca n-o sa ma lase sa nasc normal!!!Am avut un travaliu de 4 ore, o dilatatie de 3 cm, pana am intrat in operatie.(Sotul meu a adormit de emotie!Trebuie sa-l vada un medic bun).Cand m-am trezit din operatie, am intrebat daca copilul meu e destept!Dar nu-mi amintesc, mi-a povestit anestezista ca cica ei imi spuneau ca e vioi, ca e sanatos si eu o trageam cu desteptaciunea.De', cred ca si pe mine trebuie sa ma vada un medic bun!
Apoi, la cateva ore, mi-au adus minunea si mi l-au pus la san.
Trbuie sa plec acum!plange gogoasa.Pa

&raducu BB mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Cu cateva saptamani inainte de a naste, am fost sunata de cei de la Sensiblu (posed un card Sensiblu) si intrebata daca am nascut; se organizau niste intalniri pentru mamici cu dr. Culcer.
Nu stiu daca se mai organizeaza si acum, cele interesate pot sa sune/intrebe la Sensiblu

http://www.sensiblu.com/miniblu_intalniri.html
http://www.sensiblu.com/miniblu_clubul.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

o crema f. buna pentru sani este si Bepanten (la mine calma instantaneu si cicatriza rapid). De asemenea, in prospect scrie ca se poate folosi si pentru bebelusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Papadik,

Garmastan, insistati ca se gaseste,doar e nemteasca...
Bepathene
Lasinosh (lanolina pura) intreaba asistentele de la Kinderzimmer,mie alea mi.au dat.
Sfarcuri de silicon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

Fetelor va dau multe voua si
Rares cu durerile de burtica ne ocupa tot timpul,asa ca nu stiu daca apuc sa trag un ochi la ce ati mai scris...

Iuliana & Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Multumesc pt raspunsuri!! Asa am crezut si eu ca sunt de la caldura, dar are numai pe fata si in dimineata asta parca are mai multe.
Sper sa-i treaca cat mai repede. Oare sa ma duc cu el la medic???

Irinusha, eiu ii fac baie la Stefa in fiecare zi--seara. Cadita mea e din aia obisnuita, in care sta intins. Eu nu stiu de alta.

Papadie, eu am folosit pt sani lasonil--lanolina. A fost foarte buna si stai cu sanul descoperit cat mai mult. Aerul ajuta.
Dupa cezariana mi-am revenit destul de greu--la mine a fost a doua. A durat vreo 10 zile. Ai grija si nu face efort, ca intinzi perioada de refacere.

Irinel, pupicuri la Danutz!! Vin ele si vremurile mai bune

Clau, ce mai face Alexandra?


dana, mamica de 2 baieti--Andrei si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

fetelor, voi ati inceput sa faceti gimnastica? pe mine ma dor toate oasele, ma simt ca o babuta. astazi am 4 saptamani de la nastere, credeti ca pot sa incep cu exercitii usoare de gimnastica? (cineva spunea ca a comandat o caseta - parca Monet). Nu mai spun ca in afara de durerile de oase, am ramas cu destul de multe kg fata de initial (vreo 10!!!) si in august este nunta surorii mele! Daca nu pot sa tin dieta (vreau sa pot alapta macar 5-6 luni), macar poate cu gimnastica sa mai dau ceva jos. Voi cum stati cu kg-le?!

Mergi la inceput