Bebelusi de Mai - Iunie 2004

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Pana mi se scoala flamandul pe fuga ...
Irinel, se numeste Baby carring sling parca ... am aruncat prospectul, sorry. Si nu-i bun inca, asa ca mai asteapta ... sau poate ptr. tine e bun. Stilul ptr. bb-i mici, care nu-si tin gatul e ca si cum il ti in brate, deci pe lung pe langa corpul tau ... ori sunt eu toata si nu-l pun bine, ori asa vine ... si nu-i place deloc ca sta bagat in material, nu mai poate respira si eu am senzatia - si chiar asa e de fapt - ca imi pica stofa dupa umar ... asa ca am pus-o la naftalina ptr. mai tarziu cand isi tine capul si pot s-o inod alfel, in fata, ca chestiile alea facute de-a gata.

Lauraa, chiar daca se digera tot, mi se pare totusi prea rar ... intreaba totusi doctorul. Eu am inteles din carti ca copiii alaptati la san fac mai mult (4-5 ori pe zi) si f. moale, iar cei hraniti cu lapte praf fac mai tare si mai putin ... barem asa scrie in cartea Mama si Copilul. Nu vreau sa te panichez, dar mai bine intreaba!

Mamaleone, mai mi-ai lipsit!!! Imi place stilul tau ... asa ca de abia astept sa mai treci pe aici. Bine ai revenit!!!

Dana, bubitele pot fi de la hormonii mamei daca arata ca cosii normali sau de la caldura/transpiratie daca sunt doar asa ridicaturi rosii. Asa are Cris pe gat ... dar bubitele pe fata i-au trecut aproape ... sper sa nu ma bucur prea devreme, insa pielea e tare aspra. Ii dau dupa baita cu milk de corp, dar de pomana.

Lore, e normal ca bb-ii sa tresare in somn ... Maria, la Cris nici paturica nu ajuta. Bb-ii ridica mainile ca un reflex de aparare ... cica trece la o anumita varsta. Nu trebuie sa intram in panica. Dar e adevarata chestia cu starea noastra ... si laudati-ma, reusesc sa fiu calma ... da!!!! Uraaa!!!
Azi dimineata mi-a urlat flacaul de nu mai putea si eu mi-am adus calma tot ce mi-a trebuit si l-am adormit legandu-l pe o perna, pe picioare ... cine mai facea aici asa? Asa ma adormea pe mine mamaita mea :) ... si si acum doarme si de fapt trebuia sa pape pe la 10.30, dar il las ... poate plecam pe afara - daca nu ploua - dupa papica.

Nally, eu am gatit duminica ptr. toata saptamana ... deja m-am saturat, asa ca azi incerc ceva nou: ficatei cu ceapa si sos de smantana cu ... cred ca cu paste fierte ca mi-e sila sa curat cartofi ptr. pireu. Ce puturoasa!!! Si ce am gatit a fost: supa de gaina cu galusti, orez sarbesc, teci cu sos de rosii ... si la toate am facut proaspat fripturica (acum de pasare si de vita ca e sotul la regim :)).

Va pupic, ma duc sa vad de ce-mi doarme flacaul asa de mult ... ah si cine mai zicea pe aici: si al meu doarme tot f. putin (ca. 3-4 ore pe zi), iar aseara de abia am reusit sa-l adorm ... si ce se mai vaita de somn! Pupici!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Mai, dar doarme, nu se lasa ... si a papat la 6.45 ... iuhu! sa inteleg ca se maresc intervalele dintre mese? Ca ar fi bine ...

Noaptea am inceput sa fiu maestra cu sticluta ... i-o prepar cu ca. o ora inainte de ora mesei, o fac cu apa fierbinte - se dizolva si laptele mai bine - si o aduc in camera lasand-o sa se raceasca ... si cand o vrea e tocmai buna. Acum asta s-a racit, dar asta e, daca doarme ... imi da toate planurile peste cap, cica sa-i faci program, sa nu rad!
Si m-am facut si smechera ... noaptea incepe cu scremutul si problemutele cu burtica, nu se scoala, dar se screme si se chitaie ... asa ca il pun pe burta/pieptul lui Boby, ca acolo doarme cel mai bine si ii trece si burtica. Stie saracutul deja, il mangai putin, se trezeste, se uita cu ochii lipiti la mine si-l ia pe fii-su pe burta ... functionam ca la banda! Sa nu ma bateti, dar la mine pe piept nu prea sta ... nu-si gaseste locul, se chinui pe pieptul meu, mai nimereste pe un san si-i place, dar aluneca ... si daca totusi gaseste un locsor bun incepe dupa ca. 15 min. sa chitaie ... dar la Boby ar dormi toata noaptea! E un smecher, ce i-as lua locul ;) Insa ziua se "multumeste" si cu pieptul meu ... deh, tati e la munca ... dar sa-l vedeti in ce pozitii, de ma mir cu poate sa doarma asa cu gatul stramb ...

Tot mai doarme ... sa-mi fac griji? Aveam si eu niste intrebari, dar tot le uit ... poate alta data! Ah da, 1. voi de cate ori faceti baita la bb-i pe saptamana? Eu ii fac la 2 zile, dar astept sa se faca mai cald si Cris doua luni si vreau sa-i fac in fiecare seara. 2. Fetelor, voi v-ati luat cadita aceea in forma de galeata? Si daca da, cum va descurcati cu ea si le place? Ai mei nu m-au lasat ca chinui copilul si-l inghesui dupa ce l-am inghesuit 9 luni ... dar tot as vrea! 3. Lauraa, tu ai incercat ´Waschgel-ul de la Penaten : Die Gute Nacht Waschlotion ... sau cum ii spune? Functioneaza?
Na, ati inteles ceva? Eu haotica va pupa dulce!!!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

FEtelor, am intrebat aici pe forum la "parintii intreaba" si se pare ca e normal. Ba ciar am gasit si aici intr-o brosura de la maternitate ca la bebeii care beau lapte de la mami e normal orice in legatura cu Aki... Si des si rar,e totul normal.

Irinusha, nu am folosti lotiunea aia, eu sunt mai cu naturistele, la baie pun ulei de masline si lapte.. fug acum pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

sa ma laud si eu ca am devenit membru matur!!!
a avut aseara barbatu' meu un comportament de n-am putut sa dorm vreo ora dupa aia ca nu aveam stare. A fost un DULCE, cred ca vrea sa-mi bage idei "nebunesti" in cap. Ma topisem toata si imi era o frica de nu stiam de mine, dupa care m-a luat frumusel in brate si s-a culcat cu un zambet pana la urechi si m-a last pe mine sa-mi rod unghiile si sa-mi muncesc creierii.
Credeti ca am inebunit???

Maria si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamica_de_mai spune:

IUHU ... mai avem o mamica!!! A nascut si Ioana C!!! A scris la subiectul vechi, dar am adaugat-o deja in listuta ...
Felicitari!!!! si !!! Hai Laurina! Hai Laurina!!! Nastere usoara si un fotbalist sanatos tun!!!

Mai Lore71, tot ma uitai la listuta si nu te gasi pe nicaieri, nu vrei tu sa ne spui si noua cand s-a intamplat minunea sa te trecem si pe tine?! ... daca tot ne-ai regasit ... sa fim complete! :) Da? Asteptam si o mica povestioara acolo ... ca asa se "practica" la noi in grup :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamica_de_mai spune:

Ups, sorry!!! Io is, haotica de Irinusha cu un Crisuletz adormit tun ... si cu timp de stat la computer ... si casa arata ca la nebuni ... deh, mama moderna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

si eu citisem printr-o carte ( o sa caut si va spun in care) ca bb-ii alaptati de mama lor pot sa faca si doar de doua ori pe saptamana si nu e nici o problema.Daca bb-lul pare multumit e ok.

Irinusha: 1. in fiecare zi, sau de doua ori pe zi daca e prea cald si transpira. 2,3 habar n-am despre ce vorbesti si asa dorme si Guu de ma mir cateodata ca nu plange de ce pozitii isi ia.

eu am facut duminica supa de rosii si sos pentru paste milaneze (daca tot momentul sa ma laud), dar nu cred ca mai gatesc altceva in afara de friptura pana duminica ca nu am timp.

si Guu are niste bubite mici pe gat si pe la incheetura picioruselor (sub scutec) si pe frunte si pe dupa urechiuse. eu cred ca sunt de la caldura ca daca il spal mai des putin pe acolo si il imbrac mai subtirel ii trec.

Irinel: eu ii pun eu cu mana mea grauntele, doar musetelul il pun la pliculet.


Maria si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Ioana, sa va traiasca minunea, te asteptam printre noi din nou, cu povestioare si intrebari :-)

Irinusha, asa se numeste intr-adevar, am gasit pe niste site-uri. Da pe mine m-ar interesa pentru acum nu pentru mai tarziu, sper sa o pot folosi, daca nu, o dau inapoi, ca pentru mai tarziu am din celalalt vertical. Stii ca sunt 3 marimi, poate e o marime prea mare al tau? De fapt nu stiu daca toate sunt pe marimi, asa a vazut pe un site. Marimea era in functie de greutatea mamei, ceva de genul asta si era S, M si L cred. La tine scrie ceva? Cu dormitul lui Cris...vreau si euuuuuuuuuuu...la mine a adormit o singura data pe perna pe picioare, cam o ora, da de atunci n-a mai vrut desi am incercat cu insistenta. Deci mai am de asteptat cam o luna ca sa doarma si al meu mai mult?:-(

Maria, mersic, eu sunt cam nauca de somn, am realizat pe urma ca si spusesei ca asa i-l prepari. Si eu pun musetelul tot la pliculet. Da eu in ceai pun in afara de musetel, fenicul, anason, si coriandru si chimen.

Lore, e normal sa aiba miscarile alea ca si cum cade in gol, toti bebelusii le au, nu te speria.
Fug ca chiraieeeeeeeeeeeee

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Nally, la mine sotiorul e responsabil cu gatitul de cand cu bebe. De asta si ziceam ca nu stiu cum reusiti voi sa faceti si alte treburi,poate or fi mai linisti bebelusii vostri? Ca as mai face si eu una alta pe langa el, da cam tot timpul ma ocup de el si cand are 10-15 minute cand sta cumintel (fara sa doarma) la el in patut, fug sa mananc sau la baie. Noi avem piure si pilaf cu fripturica de pui.
Pupic

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna,
Dr. pediatru care se ocupa de bebele meu se numeste dr. Herdea- are cabinet la Pol. Titan, dar vine si acasa. Pana acum mi s-a parut ok.Si noua ne-a dat Debridat 1 ml/8 ore (cam mult 5 ml/8ore!!!), iar pentru cazuri speciale, cand sufera f. mult, a recomandat si Sab Simplex - 15/20 picaturi. Pana acum a fost ok, nu cred ca a suferit prea mult din cauza colicilor.
Se mai stramba si sufera cand se screme sa faca kk. Cateodata face kk si de 3/4 ori pe zi.
Mi-am cumparat si eu astazi cartea "Mama si copilul"; am cautat-o la mai multe librarii, nu se prea gaseste (436.000 lei pentrui doritoare). Nu am apucat sa o rasfoiesc, sper sa gasesc raspunsuri la (desele) intrebari si probleme pe care le am.
Noaptea trecuta am fost mai mult treaza, desi bebe dormea ca un ingeras; a fost o noaptea "grea" pentru mine: m-a durut un san cumplit, se formasera ca niste noduli de nu puteam sa ating sanul nici cu mana. Mi-a trecut pe la 5:30 dimineata dupa ce mi-am pus comprese reci, am masat sanul (cat suportam) si l-am pus pe bebe sa suga din el toata noaptea (il trageam de toate, de maini, de picioare, de falcute sa suga mai mult, dar adormea "lemn" si nu mai reactiona la nimic). Deja credeam ca am facut mastita. Din celalalt san am scos cu pompa 100 ml!!! Am incercat cu pompa si la sanul dureros, dar nimic, nici o picatura. Doar bebe a reusit sa-l goleasca (cea mai buna pompita). Ce este ciudat e ca ziua nu prea am lapte!
Astazi am fost si la biserica pentru molifta; acum ma simt super, am o stare de liniste deosebita!Acum pot sa merg si eu la botez.

Mergi la inceput