Bebelusi de Mai - Iunie 2004

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Iaca si prospectele:
Anason (fructus anisi):
Actiune farmacologica: carminativ, stomahic, aperitiv, expectorant, galactolog, tonic nervin, stimulent pancreatic, antispastic, antiseptiemenagog, vermifug.
Recomandari: colici (indeosebi la copi), balonari, tulburari dispetice, atonii gastrice, bronsita, traheita, laringita, stimularea lactatiei la femeile care alapteaza, insuficienta pancreatica, astenie nervoasa, viermi intestinali, menstre insuficiente si dureroase, migrene, tuse.
Mod de administrare[\b]:
Intern: infuzie din 1/2 lingurita la cana; se beau 2 cani pe zi. La copii, 5-6 fructe la 100 ml de apa.
Extern: inhalatii cu infuzie din fructe pentru tratarea gripei si raguselii
Contraindicatii: nu se administreaza intern bolnavilor de ulcer gastric, duodenal si colita; supradozarea produce stari de excitatie puternica , insmnii. Fructele vechi nu se folosesc deoarece devin toxice.

Fructe de fenicul:
Actiune farmacologica: carminativ(elimina gazele) si antispastic gastrointestinal, stomahic si tonic aperitiv, sedativ al tusei si expectorant, galactolog, tonic nervin, diuretic, dezinfectant.
Recomandari:
Intern: balonari, aerofagie, calmant al colicilor(indeosebi la copii), dispepsii si inapetenta, bronsita, astm, tuse de diferite etiologii(inclusiv cea convulsiva) stimularea lactatiei la femeile care alapteaza, afectiuni renale, astenii.
Extern: inflamatii ale gatului, iritatii oculare avand propietati antiseptice.
Mod de administrare:
Intern: pentru sugari se prepara o infuzie de 5-7 fructe la 100 ml apa; pentru adulti o infuzie de 1/2 lingurita la o cana, se beau 2-3 cani pe zi, pentru stimularea poftei de mancare se bea inainte de masa iar pentru afectiuni respiratorii dupa mese tratamentul durand 14 zile.
Extern: tratament sub forma de gargara, comprese cu infuzie concentrata din 1 lingurita la o cana
[b]Contraindicatii
: se vor evita dozele mari deoarece pot produce fenomene toxice manifestate sub forma de somnolenta; dozele mari sunt contraindicate in ulcerul gastric si duodenal, enterocolit cronice si acute.

gata


Maria si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Lore: tu cam pe unde ai vrea safie pediatrul asta, adica in ce zona? Daca nu conteaza du-te la dr Culcer. O gasesti la Municipal, da' tre' sa o mai gasesti si in alta parte o sa incerc sa aflu unde ca nu stiu. Da' zi in ce zona stai ca sa-ti dam un pediatru bun si aproape de tine!!
Vezi ca agitatia copilului se trage si de la starea ta. Ca sa nu se mai sperie incearca sa-l acoperi cu ceva cand doarme.

Maria si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

Lore,
merci mult de tot pentru raspuns . Cum ai nascut normal sau prin cezariana ? Cu neonatologii ai luat legatura inainte de nastere sau dupa?
Eu voi naste prin cezariana cu dc Gherasie . Ai auzit ceva de el?

Kity Varsator 31 ani
Bebica 35 saptamani+
DPN 27 iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaleone spune:

Fetelor...iata-ma, dupa o luna. Bineinteles ca nu mi-a mers calculatorul. E o adevarata usurare sa vad ca suntem in grafic cu toate ca am mai trecut eu prin astea si acum doi ani. Eu ziceam a fi-miu a fost rau, dar m-am razgandit.
Va salut pe toate si inca n-am apucat sa citesc tot din urma ca nu am vreme.
Ia stati ca mai scriu maine ca iar sunt ocupata. DEci nu ma dati pierduta... laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Kitty, nastere usoara si bebelus sanatos!

Mamaleone, bine ai revenit. Eu abia am timp sa mai scriu cu un singur bebe, tu cu 2...

Maria mersic mult de tot. AI pierdut atata timp ca sa imi scrii exact ce scria acolo... Nu trebuia, te credeam, doar mi s-a parut mult, am zis ca oricine poate gresi. Esti o draguta. Te pupic. Tu acum ii faci lui Alex ceiuc de la pliculete sau dozezi tu asa,, 5-7 fructe la 100 ml? O sa ii spun sotiorului ca el e responsabil cu ceiucul lui bebe :-)


Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Maria, Anacami, voi cum de nu dormiti la ora asta?

Nally, vezi ca ne "certai" degeaba ca nu suntem vrednicute?:0)

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Buna fetele!!!

mamaleone, bine ai revenit!!!!

Lauraa, nu stiu daca e bine sa o lasi pe lara sa nu faca Cacuta atata timp. Pe mine cand ma suna asistenta ma intreaba de cate ori pe zi face Stefa. El de 4-5 ori pe zi si Andrei facea la fel. Poate ar fi bine sa-l intrebi pe pediatru.
Stefanel a pus 1,600 Kg in 4 saptamani--Adevarat record!!!!

Irinel. nu stiu sa-ti spun unde gasesti esarfa. Poate pe E_BAY.


Fetele am si eu o problemuta. Lui Stefanel i-au aparut bubite pe fata. Acuma nu stiu daca sunt de la caldura sau nu. Voi ati avut asa ceva si daca da ati pus ceva pe ele?


Dana , mamica de 2 baieti --Andrei si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Dana , si la Alexandra iau aparut niste bubite pe gat, umeri , la subrat. Doctorul a zis ca sunt de la caldura si trec de la sine fara sa pun nimic pe ele.


Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Mersic Dana, am gasit-o deja pe nisre site-uri si incerc sa o gasesc la un magazin specializat de aici, daca nu, probabil ca o sa comand de acolo.
Parca ziceau si Irinusha si Piatra Lunii de niste bubite si ca ar fi urmarea surplusului de hormoni de la mama da trec singure. Acum, poate la voi chiar sunt de la caldura ca ei au pielea asa sensibila... Oau, da Stefanel chiar vrea sa creasca mare. nu gluma...Felicitari si pupici pentru dolofanel!
Noi suntem la ora de alaptare de noapte... :-)
Pupicei

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Mai fetelor da ce harnice at fost voi mai de cand am inchis eu calculatorul asera si pana acum cand l-am deschis!!!!!
Felicitari! inseamna ca ati inceput sa va obisnuiti si voi cu noii membrii ai familiei si v-ati pus o ordine in programul zilnic! Felicitari inca o data!
Hai ca intru un pic mai tarziu dupa ce fac putina ordine prin casica (arata ca dupa un jaf ) si dupa ce fac si mancarica ( sau printre o cepa taiata si un cartof la fiert...).
Apropo voi ce mai gatiti mai! Ca io nu mai stiu ce sa fac! Azi am zis sa fac un ostropel cu pulpite de pui si garnitura un piure de cartofi. Ciorbica am de perisoare! Hai mai dati-mi idei ca sunt tare pofticioasa in ultimul timp! As manca ceva bun si nu stiu ce!!!
Pupici

Nally si Sebastian
http://community.webshots.com/user/nally116

Mergi la inceput