Bebelusi de Mai - Iunie 2004

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Multumesc Nally,
sunt cam disperata, uneori imi vine sa plang!
bebele meu suge des (cam la o ora, 1 1/2) si nu prea mult (pana in 1-0 minute). Dr. pediatru mi-a zis sa-i dau la cerere si nu sa-l obisnuiesc cu un anumit program.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Irinusha, de pe ce site ai cumparat tu esarfa aia de purtat copilul orizontal? Si stii cum se numeste in engleza? M-ar tenta si pe mine ca nu reusesc aproape nici sa mananc pe langa copil, eu nu stiu cand reusiti voi sa mai faceti si alte treburi. De calcat lucrurile nu le calcam intotdeauna da cand sunt noi-noute nu i le dau pana nu le calcam. Tu esti multumita de esarfa aia, e practica?

Monet sau fetele din Canada, stiti voi unde as putea gasi asa ceva? Sau vreun website... Am rucsacel de tinut bebeul, sau cum se numeste da nu vreau inca sa il folosesc ca ii forteaza coloana.

A mai folosit cineva asa ceva?

Pupicei dulci

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Anacami, si eu am trecut prin asta numai ca al meu statea si mult si voia si des asa ca aveam niste rani... si atunci am zis ca nu-i mai dau mai des de 2 ore ca n-are rost decat fac rani. Uneori cand e chiar prea fomicios mai fac exceptie totusi :-)
Docotrii zic sa dai la cerere da ei nu se gandesc chiar la 20-30 de minute, eu l-am intrebat in mod specific pe al meu si fost de acord ca n-are rost ca nici pentru stomacelul lui nu e bine, n-are timp sa digere daca nu face si pauze.


Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Irinusha,Nally, multumesc tare .

Lara a luat 1 kg socotind de la scaderea fiziologica.
Eu nu i-am calacat hainele decat cand le-am spalat dupa cumparare si cat a fost mama aici le-a calcat ea.. ... Ar cam trebui sa ma apuc si eu sa le calc,nu? ...
Lara s-a nascut cu mult par,in unele locuri e ff lung (se trage de el si urla :)))) ) iarin unele locuri a cazut si are asa ..gauri sau cum sa zic... pauze.. Dar nu gol-gol, sunt alti perisori mici.Poate creste ala adevart in locul pufului...

Irinusha, la Cris e normal sa faca Aki asa des. Dar astia micii alimentati la san se poate intampla sa fac doar o data la saptamana. Asta pt. ca laptele matern se digera approape complet,neramanand prea multe resturi. Asta am citit eu peste tot, dar m-am agitat vazand a Nally si Madutza au vorbit de constipatie... Ea face joia si duminica si face moale rau,nu tare. Eu prin constipatie inteleg ca omul face...gloantze,nu? Ma tampensc de cap cartile astea... Deci in orice caz eu nu m-am impacientat dar se apre a ar trebui sa incep....

Am avut si eu timp sa va vad pozucile. Declar ca absolut toti bebeii sunt superbi si mamicile la fel. Irinusha, te-a slabit rau de tot sarcina !! (nu ca pe mine,...)
Mona, deja incepi serviciul??? Ofof ce dor pe voi acolo...

Ma duc sa calc :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Lauraa tu nu ai de ce sa impancietezi! Daca faca kk singura e super! Al meu nu face singur deloc! trebuie sa-i bag termometrul in fund!

Nally si Sebastian
http://community.webshots.com/user/nally116

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

sa dau si eu cu vorba pe aici
Irinel: ma duc acusica sa caut prospectele alea ca sa citez din ele, da' eu asa i-l fac si nu pare suparat ci chiar foarte fericit. Azi dupa baita am stat dezbracat si ne-am jucat (era asa de cald ca l-am mai lasat si pe el sa respire). Da' dupa ce a facut pipi pe mine l-am imbracat ca sa nu treaca si la felul 2 :)
Lauraa:
1) eu am zis ca e constipat cand il vedeam ca se screme cate o zi intreaga si nu facea nimic. Il apuca plansul de suparare si tot nu iesea nimic. Daca Lara se simte bine cu programul ei nu ai de ce sa iti faci griji. Alex era tare nefericit, mi se rupea inima cand il vedeam cu se chinuie. Acuma e bine, se screme prin somn mai mult da' doar cateva minute. daca iese, bine, daca nu incearca mai tarziu.
2. asa incerc, nu siu cat o sa-mi mai iasa. Vreau sa vina mama inapoi!!!!
3.am descoperit si eu cateva fire (cateva mi-au ramas in gura cand il pupaceam pe capsor) da' si al meu nu are asa de mult si e aproape blond.
4. de la scaderea fiziologica nu stiu sa-ti spun ca noi l-am cantarit cand am plecat din spital (la 2 zile) si l-am mai cantarit la 4 saptamani. S-a nascut cu 2.800, avea la 2 zile 2.700 si la 4 saptamani 3.500. Da' eu cred ca a mai scazut ca mie mi-a venit laptele cand el avea 4 zile. Deci a luat 700 de la nastere.



Maria si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Anacami: alapteaza-l, nu are cum sa moara de foame. Si mai ales nu-l lasa sa adoarma cand mananca. Lasa-l sa planga vreo 2-3 minute inainte sa-i dai sa manance ca sa manace cu spor. Si nu-l mai hrani mai des de doua ore ca o sa-l doara burtica.
A, si mai era ceva: copii mici confunda senzatia de foame cu durerea de brutica, plus ca suptul le alina toate durerile asa ca mai bine mai da-i o suzeta. Daca te hotarasti sa-i dai completare sa-l lasi intai sa suga la san pana nu mai vrea el, da' nu-l lasa sa adoarma cu sanul in gura.
Si nu va mai stresati atata ca nu aveti lapte ca e cea mai sigura metoda de a opri lactatia. Aveti lapte si e bun pentru copilul vostru si cu cat el suge mai mult cu atata o sa aveti mai mult, asa ca puneti-i la treaba. Succes!!!



Maria si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Nally ai incercat sa ii pui lui Sebi mai mult musetel in ceiuc? Poate ajuta.

Lauraa si eu citisem undeva ca pot sa faca mai rar da nu mai stiu la cat timp. Mi se pare ca era un subiect la "Parintii intreaba, parintii raspund" da nu stiu cum se numea.

Fetele voi ce faceti ca sa scapati de vergeturi? Ca mie in luna a 9-a mi-au aparut unele si nu par ca vor sa dispara

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore71 spune:

Dragele mele dragi!Ce bineee ca v-am regasit!!!
Sa ne traiasca ingerasii, sa creasca mari si frumosi si sanatosi!
Mi-ati lipsit mult, nu-i vorba ca nici eu nu prea am timp sa intru pe-aici!
Daca tot v-am regasit, va rog sa-mi recomandati si mie un pediatru bun, ca am o toanta de dr.care face experimente cu copilul meu!
Mi-a recomandat "DEbridat" pt. colici , cate 5mlx3ori/zi, si dupa ce i-am dat vreo 2 sapt.asa, mi-a spus ca n-am inteles eu bine, ca ea mi-a zis sa-i dau 1mlx3ori/zi; dar la farmacia mi-a scris pe cuti e ce scria pe reteta! VACA!
Foloseste careva acest Debridat?!
Va rog din suflet sa ma indrumati la un pediatru bun, ca habar n-am unde sa ma duc!E agitat copilul, de fapt e speriat, tresare in somn, se trezeste tipand, intinde manutele de parca ar cadea in gol!Nici afara nu mai sta mai mult de 1h-1.30h, iar altadata adorme tun cand il scoteam afara!
Va multumesc mult si va pup pe toate-toate!
PS: ce bine ca v-am regasit, meyyyy!!!

&raducu BB mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore71 spune:

Kitty draga, eu am nascut la CFR2, cu dr.Nayel.
Spitalul e ok, e curat si personalul e de buna calitate:indiferent daca le bagi sau nu bancnote in buzunar, te trateaza la fel de bine. Au grija de copii, nu sunt traditionalisti, e personal tanar - pt mine a contat foarte mult; cand aud de leacuri babesti, fac cu nervii!
Eu am vorbit cu ambele dr. neonatolog(sunt 2 tipe dragalase),m-au tot sfatuit, ce mai au fost super ok!
Daca mai vrei amnunte, scrie-mi si-ti raspund.
Ai grija de tine si burticutza ta.
Pupici

&raducu BB mic

Mergi la inceput