Bebelusi de Mai - Iunie 2004

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Maria, mersic, esti o dulcica. Inseamna ca eu pun cam putin, imi pare tare cooncentrat cum spui tu, da daca functioneaza, asta e cel mai important, ma bucur mult pentru Alex ca tare se chinuia mititelul. O sa incercam si noi. Ufff tare greu fara apa calda. Pupici.

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Bine v-am gasit fetelor!!
Am gasit si eu timp sa intru si sa va salut. Eu m-am intors acasa sambata impreuna cu Maria mea cea cuminte.
Nasterea a fost foarte usoara si rapida, pentru ca a fost sub peridurala. Refacerea si mai rapida.
Maria este un copil foarte calm, ii place sa doarma si sa manance. Eu ma asteptam sa fie ca si fetita mea mai mare, care nu dormea deloc noaptea, iar ziua dormea destul de putin.
Am dat toate kg. jos.Pusesem 5kg. jumate, iar eu am venit de la maternitate cu -6kg. In rest toate, pana una, alta merg bine. Inca nu avem probleme cu colicii, dar timpul nu este pierdut. Va pup mult si va mai scriu.

Multa sanatate!

Ralu-mamica Ioanei si a Mariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna fetilii!
Ce mai faceti?
Uite io abia cu apucai sa ma pun in fata calculatorului sivazui ca nu ati fost de fel harnicute ca de obicei... probabil v-au retinut bebeii!!!!
Ce sa va zic io... ieri a fost super frumos... ...Sebi a fost cuminte toata ziua (numa a mancat si a dormit) la restaurant s-a uitat un pic prin jur si cand a vazut ca totul e ok a adormit de am putut sa mancam si noi ca oamenii !!! Am stat in sectorul de nefumatori !Ce sa mai... ca in zilele noastre bune ne-am simtit! Tati a ramas asa de surprins cand ne-a vazut ca ne pregatim de oras pentru ca ii spusesem ca sunt fff obosita cand am plecat de la birou! si nu dormisem deloc ( i-am dat sa pape lui Sebi, i-am facut o baita la chiuveta ca a fost fff cald ieri!) si... cand i-am zis sa se imbrace ca mancam in oras sa fi vazut ce fata a facut!
De partea cu si nu prea am cu ce sa ma laud! Nu a mai fost nimik! Am picat bustean cand am venit acasa si dupa baita lui Sebi si papica lui! Iubitu meu se invatase numai cu surprize ieri si dupa ce a adormit puiu mic se uita la mine ca un catelus din ala de ti-e mai mare dragude el!!! Si cica: "ceva de alea ha?!!!!!!" numai ca io aveamo fata de ... ca tot singur si-a raspuns : " lasa mama, ca si maine mai e o zi!!! Avem timp!!!"
Cam asta fu! Da' va zic io cand se va intampla! Nu trece neanuntat evenimentul!
Laura22 bine ai revenit printre noi si nu iti fa griji ca nu ai nascut in mai-iunie! Nici eu! Tu sa fii sanatoasa si Justin va fii si el sanatos si fericit!
Clau07 varisoara mea a patit acelasi lucru ca si tine cu fetita ei! Nu a gasit remediu! Cand isi prindea mana in par nu mai putea sa o desprinda si plangea fata de ti sse rupea sufletul! dar trece perioada asta si va fii o nebunie cand o vei vedea jucandu-se!
Irinusha si Sebi bea cu mai multa placere ceaiul! Tu il indulcesti cu ceva? Mie mi-a spus dr. sa fierb apa (400 ml) cu o lingurita de zahar! pana sa-l indulcesc un pic mi-l arunca pe tot afara acum il bea de zici ca cine stie ce bunatate ii dau!
Nu stiu ce sa zic... ti ii dai laptic praf nu san! Daca era san iti spuneam ca ai mancat ceva si nu i-a priit lui! Da nu e cazul!
Poate intru mai tarziu ca s-a trezit shafuuu si tre sa ma duc la apel!!!

Nally si Sebastian
http://community.webshots.com/user/nally116

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Ralu, bine ai revenit, ma bucur ca ti-a fost asa usor!

Fetele, am si eu niste mici intrebari,daca aveti tim!

1. In ce conditii vorbiti de CONSTIPATIE la bebeii hraniti la san?EU stiu ca un bebbe care papa lapte de la mama poate sa nu faca AKi (caca) pana la 5 zile. Lara face joia si duminica :)))).

2. Calcati toate hainutele bebeilor?
3. LA bebeii costri le cade parul? Lara lasa par pe unde doarme....ma ingrijoreaza...
4. Cat au luat bebeii in prima luna? (socotind de la scaderea fiziologica)

Multumesc tare!

Laura - Lara,10 mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Saru'mana fetelor de raspunsuri ... mai m-am linistit. Am vorbit si cu mama si ea spunea ca-i normal sa se smiorcaie bb-i la cacuta sau partulete ... si daca si ai vostri fac, atunci nu-mi mai fac griji. Eu tot am frica asta in san sa nu fie si Cris ca mine, sa aiba probleme cu intestinele. Doamne ajuta sa nu!

Nally, nu indulcesc ceaiul. Eu am tot citit in cartile nemtesti ca nu-i bine sa-i dai zahar (ptr. dinti ... si nu prea inteleg ca inca nu are, nu?) si asa fac. Doamne ajuta l-a baut asa de cand i-am dat prima oara ... a facut nazuri cand am pus si tei - dar cred ca pusesem prea mult ca mirosea numai a tei. Si eu nu tin chiar cont cat pun ... asa dupa ochi. Ce ar fi sa stau sa numar fructele/semintele. Ma ghidez dupa culoarea ceaiului. Am vazut si eu ca daca-i cald bea mai mult ... chestia a fost ca duminica nu a fost cald ... si azi a plouat toata ziua ca nu am reusit sa mergem la plimbare ... si ieri am fost doar 1 ora - o jumatate dimineata, alta jumatate cu tati seara. Nasol...
Nallysor, de abia astept sa ne dai de veste ... si vrem vesti bune ... ca deh, am si eu doua griji:1. cand o sa faca baiatul meu cacuta si partzuri fara probleme si 2. cum o sa fie cu "nebunelile" ... deh, fiecare cu "pasaricile" lui :)

Maria, se pare ca e chestie de starea noastra ... ca si Cris tot asa face. Si pana invatam noi sa ne mai calmam o sa dureze ... barem la mine ... deh, cand esti la primul copil mai greu!

Ralu, bine ai venit acasa! Ma bucur ca esti multumita de refacerea ta si de Maria cea cuminte! Tine-o tot asa!

Lauraa
, chiar asa de rar face Lara cacutza? ... Raspunsuri :
1. pana si Cris al meu hranit cu lapte praf face de cel putin 2 ori pe zi.
2. depinde de timp. Daca am hainute spalate proaspat cand vine mama, da. Duminica cand m-a apucat harnicia le-am calcat si eu ...
3. am citit ca-i normal ... Parul cu care se nasc pica si apare altul. Eu una nu am observat asa ceva la Cris, dar poate ptr. ca-i mic si mai blondutz.
4. 700 gr ( dupa cartea Mama si Copilul ideal ... si ma umflu in pene )

Iuliana, daca mai vorbesti cu Laurina, salut-o din partea noastra ... ii tinem pumnii sa aiba o nastere usoara si un fotbalist sanatos :) Si ai dreptate si mie imi e dor de "burtica" ... s-o mai "port" mandra in lume :))

Pupici dulci!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Eee am reusit sa-l adorm intr-un sfarsit si pe shtrumf! De la 5 ma chinui!Mi-a intepenit si spatele, mi-au amortit si picioarele! Zici ca sunt beata! Apropo voi ii leganati pe picioare? Ca mai nou al meu numai asa mai adoarme! O are pe suzi drept companie... nu vrea sa-i dea drumu Doamneee feresteee!
Ralu bine ai venit acasica la tine si refacere cat mai rapida! Ce bine ca ai trecut asa usor peste nastere! Si mie mi s-a parut usoara si refacerea rapida! Pupici tie si printesei!Te mai asteptam cu noutati!
Lauraa uite raspunsurile la intrebarile tale :
1. Sebi al meu e constipat ca daca il las sa faca kk singur nu face nici in 4 zile! Asistenta noastra ne-a zis sa nu-l las fara kk mai mult de 48 de ore! Si la termometru cum ma chinui eu il face fff gros pentru varsta lui si se chinuie de se face grena la fata si urla saracutul de ti-e mila de el!!!! Cica ar fi de la laptele meu pentrru ca e prea gras! L-am bagat si pe ceai cu suc de portocala si depaseste 100 ml pe zi ajunge chiar si 160 ml!!!
2.DA!!! toate!!!prin calcare cu abur le sterilizezi! asa mi s-a spus la spital la instructia de la plecare! Dna. dr. Culcer ne-a spus niste chestii de care sa tinem cont cand ajungem acasa cu copii!!
3. E normal sa le cada parul! le apare altul in loc!!! La Sebi nu am observat pentru ca e cam chilug si de un saten deschis spre blond!
4. Al meu a plecat din maternitate cu o greutate de 2.550 gr si la cantarul de la o luna a avut 3.500 gr!!!
Iulianaaaaaa unde estiiiii???? vinoo si mai zi si tu ceva!!!!
Eryyyyykaaaaa unde estiiiii?????? vino si mai tranteste si aici ceva cuvinte tu fata!!!!!!!

Pupici si ...pupici

Nally si Sebastian
http://community.webshots.com/user/nally116

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna fetelor,
am constatat ca nu am laptic la sani in timpul amiezii; intrebare pentru fetele care alimenteaza bebe in mod mixt: se poate da aceeasi masa si lapte de la san si (eventual-in completare) lapte praf (eu mi-am cumparat o cutie de Milumil1 pentru cazul in care nu mai am lapte sa nu-l las "sa moara de foame" pana ajung la farmacie sa cumpar -in special noaptea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Anacami bineinteles ca poti sa ii dai!Intai ii dai san si dupa laptele praf! Dar esti sigura ca nu mai ai? Eu am impresia asta seara... dar cred ca e din cauza oboselii de peste zi ... si mai port si eu o vina cateodata mai sar peste mese (deh... obicei prost de dinainte de sarcina!!!) Dar acum de cand ii dau si ceai de chimen anason si musetel, beau si eu din el si vreau sa zic ca am la lapte de mai dau si cu imprumut! Nu beam pana acum ca anasonul si chimenul sunt contraindicate in gastrite, dar mai putin concentrat cum il fac pentru Sebi am observat ca nu ma afecteaza!
Nu te grabi totusi cu bagatul laptelui praf! Daca vezi ca scade in greuate si iti recomanda si doctorul pediatru atunci ii dai! Da mai intai incearca cu ceai de chimen si anason! Are efect!
Pipici si mult laptic!

Nally si Sebastian
http://community.webshots.com/user/nally116

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

Felicitari mamicilor si sa va traisca bebeii !!!
Am si oeu o intrebare la voi si anume daca a nascut vreuna dintre voi la spitalul CFR 2 ca eu trebuie sa nasc in iulie acolo si as vrea sa stiu cam cum e .

Kity Varsator 31 ani
Bebica 35 saptamani+
DPN 27 iulie


Kity Varsator 31 ani
Bebica 35 saptamani+
DPN 27 iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Anacami, e chiar indicat sa ii dai intai san si apoi formula, ca sa nu renunte la un moment dat la san. Eu asa i-am dat primele saptamani, il lasam 15 minute la fiecare san indiferent cat iesea da el sugea si datorita suptului lui vine laptic mai mult. Dupa supt ii dadeam formula, am tot scazut cantitatea pana am eliminat-o de tot acum vreo saptamana. Asa ca nu ii da numai formula la o masa ca risti sa nu mai vrea san.

Maria scuze, vreau sa fiu sigura ca nu fac prostii, tu pui 6-7 graunti de anason si 6-7 de fenicul la 100 ml sau 1000ml pentru copil? Ca parca e cam mult la 100 ml. Da daca asa merge ii fac si e, voiam sa fiu sigura ca nu e doar o greseala.

Iuliana cum e ca mamicuta?

Ralu ce norocoasa...Sa iti traiasca micutele sa fiti fericiti.

Nally eu nu reusesc mai nou sa il adorm decat in brate. Cel mai bine pe burtica mea, daca nu, e bine si plimbat prin casa. Eu nu reusesc deloc sa il adorm leganat sau altfel :-( si crede-ma ca m-a straduit. De fapt adoarme da se trezeste cand ma opresc din leganat... Tu cam in cat timp il adormi leganat?

Irinusha ti zici ca ii dai la 3-4 ore lui Cris sa pape? Eu ii dau la 2 ore si doar noaptea mai rar ca din fericire s-a obisnuit si se trezeste mai rar.

Monet cum a fost la serviciu? Ce face Lia, cum s-a acomodat?

Pupici

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput