Bebelusi de Mai - Iunie 2004

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Buna fetelor,scuze ca nu am mai intrat ,insa credeti-ma ca nici nu stiu cum trece ziua pe langa mine.Si cum mai este si mama cu sora mea aici ,va da-ti seama ca trebuie sa mai stau si cu ele.

Va scrisesem acum cateva zile ,insa dupa ce am scris o pagina lunga ,mi-am pierdut mesajl ,si asa m-am enervat ,incat am inkis calcul de urgenta.
Papadie si eu am nascut prin cezariana ,si m-am simtit rau destul de mult timp,si acum imi simt burtica amortita prin zona taieturii .Acum sunt la 3 saptamani .
Irinusha cred ca tu ai intrebat .Si eu i fac zilnic baitza .


Fetelor ,azi are si Ayumi 3 saptamani.Eu am iesit cu ea prima oara la 2 saptamani afara ,crede-ti ca am facut rau?Parca c-am stau cu teama acum.
In rest suntem binicel,iar eu sambata ma duc la control.
Am sa scriu mai rar ,insa va promit ca din august voi intra si eu mai des.ok?Va pupic si mai vb.intre timp pe apucate.


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Eryka

Eryka & bebelusha Ayumi (nascuta-03.iunie.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Buna fetele!!!

Mamaleone, poate pare o intrebare stupida, dar ce e concentratul de pelin si unde pot sa gasesc?? Sarutmana

Eryka, ai facut bine ca ai iesit cu Ayumi afara. Eu cu Stefan am iesit la 8 zile parca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka_l spune:



Salutare mamici si bebei!

Bine ne-am gasit la noul subiect! Sa ne traiasca bbii sa fie sanatosi!

Felicitari proaspetelor mamici ! refacere grabnica si bebei mincaciosi!

Eu si bebe ne-am chiunit la inceput cu lapticul, pt ca eu nu prea am sfircuri, dar nu i-am dat lapte praf ci am folosi mameloane de silicon, la care nu am renuntat nici pina acum (o fi rau?).
DanaA si noi avem "acneea sugarului"- bubite mici si rosii numai pe fata, care devin f rosii cind plinge. Mie mi-au zis 2 pediatrii sa le las in pace ca trec de la sine. Sint de la ceva hormoni din lapte.
Tzucurelul meu maninca din 2 in 2 ore, bineinteles ca are colici pt care mami il dopeaza cu Sab-Simplex (apropo, daca da dependenta!!! ....:) nu stiu bb, dar eu deja sint dependenta de el. Eu am cam depasit doza (45 pic/zi) ii dau si pe suzeta cite o picatura. Ah! ii dau si baby drink intre mese. Stiti cumva exista limite pt cantitatea de ceai pe care putem sa o dam pe zi?
Fetelor va admir cum va descurcati singure, pe mine ma ajuta mama, sta cu mine in timpul zilei si presteaza o gramada de chestii.
Am fost un pic suparata cu bb pt ca a facut conjunctivita, ii curgea un ochisor f rau; o secretie alb -galbuie, i se lipeau ochii saracutzul. I-am dat niste picaturi cu anitibiotic si acum e ok. Am avut si eu o tzitzi in "pana" adica cred ca am avut un canal infundat (acum dupa 1 luna) mi se inrosise si ma durea groaznic, dar s-a rezolvat. Pt rani stiam si eu de Bepanthen.


Irinusha, baie eu ii fac in fiecare zi si pe cap il spal cam de 2-3 ori/sapt. Acum ca e f cald, cred ca o s-o fac mai des. Pediatra din maternitate a insistat f mult pe baita; zicea: "chit ca-l fleoscai un pic, da' fa-i baie zilnic".
Madutza, si eu ii day ceaiul cu biberonul, m-am chinuit cu linguritza...n-aveam nici un spor.
Pt Lauraa:
1. Da, ii calc hainutzele (recunosc! de fapt mama le calca)
2. Si lui Raducu ii cade parul si inca la greu, eu chiar am intrebat pe dc care mi-a zis ca e un fel de puf care se schimba.
3. De cind am plecat din maternitete a luat cam 900 de gr in 5 saptamini, eu zic ca e ok.
Fetelor ce poze frumoase ce bebei si bebeluse frumoase....Bravo mamicilor! Incerc sa postez si eu citeva poze.

Va pup
Anca si bebiciul Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina33 spune:

Draga Papadie, ai grija de tine si nu fa efort deloc.Eu nu am avut ce face si am tras un pic patul, asta pe la 5 saptamini si ma cam tine operatia intro parte.E ca si cum as avea un fir intins ce ma tine.Asa ca nu fa prostii ca mine.Amorteala trece dupa vreo 5-6 saptamini si o sa iti revii si tu dupa inca o saptamina.Eu la 2 saptamini conduceam ca i-am dat la soacra-mea sa ne faca de mincare si a trebuit sa ma duc sa o iau ca facuse.Halal ajutor.....asa ca am mai facut pauze si am gatit pe apucate.Odihnestete cit poti si nu fa efort ca sa iti fie bine fiindca e taietura si o s-o simti oricum cica toata viata.Nu asa dureros ca acum da....
Eu pe Dragos il adorm in scoica de masina.II place teribil acolo.Probabil are impresia ca merge cu masina.Si dacail iau de acolo prea repede se trezeste si nu-i place in patut.Oricum in patutul lui doarme numai noaptea.In rest ii place pe canapea ca mai are peisaj de admirat pina adoarme.Si e cuminte si gingureste e tare vesel si vorbaret dimineata la 9.I-am facut poze si -mi place teribil aparatul care l-am luat ca si inregistreaza 15 sec /poza.Asa ca are poze cu gingureli.Am sa le pun azi sus pe site.
Va doresc la toate copii fericiti si mai putin chinuiti de colici!

Alina si bebe Dragos
http://www.inarad.ro/dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

vad ca ati scris o gramada de cind n-am mai apucat eu sa scriu! vin si va citesc insa nu-i vreme de raspuns, of ce ciuda mi-e.
pe scurt, m-am intors la servici, e groaznic, nu pot face mai nimic, gindul mi-e tot la bebe. cred ca e foarte aiurea sa nu lasi o mamica sa fie cu bebele ei in cele mai minunate momente ale acestuia.... mi-e o ciuda de mor.... oricum, bebina e cuminte si sta cu tanti babysitter-a la tanti acasa - e o vecina de peste drum, dar sa nu o vad 6-8 ore la rind e o tortura, serios!!
ieri am fost cu lia la vaccinat: s-a comportat excelent, i-au dat trei impunsaturi: la prima, n-a zis nimic, la a doua, a facut o mutra iar la a treia a inceput sa urle de ziceai c-o omori pret de vreo 30 de secunde dupa care a tacut, multumita. vad ca nu a facut febra si nici vreo alta reactie, deci sint si eu multumita. i-au dat in total 5 vaccinuri, eu habar n-aveam cum merg treburile in legatura cu asta. o fi la fel peste tot? ma refer si in america ca in romania ca in germania, etc?!

va pup, e 5 dimineata si-am venit sa ma pompez. ce ziceti - mi-am luat liber azi (joi) sa fiu cu fata in caz ca face febra sau ceva dupa vaccin. ma simt asa bine sa fiu cu ea toata ziua dupa 3 zile de 'pauza'. zau daca mai am chef sa merg la servici vreodata, cred c-am intrat in ceva sindrom: " mama care refuza sa mai lucreze":):)

va pup si va mai citesc dupa ce mai trag o portie de somnic....
pa-pa-pa-pa....

mona si lia.

www.seansimon.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Mona, saracuta de tine, te cred ca iti e greu sa stai atat la serviciu fara sa iti vezi puiul. Bine ca ai gasit pe cineva de incredere sa aiba grija de ea.

Alina
, sa stii ca si eu am avut problema cu firele in parti la operatie. Dar o sa cada noduletele si o sa fie totul bine, o sa vezi.

Anca, bine ca ai mai trecut pe la noi, ne era dor de tine! Eu ii dau Mariucai max 100ml de ceai pe zi, cam cate 20-25 bea odata, dupa aia nu mai vrea. II dau pt. colicei, chiar ieri am schimbat Baby Drink-ul cu un ceai tot instant Hipp. Mai foloseste cineva? Apa i-o fierb cu zahar cam 10min si ii pui putin tei in ea, sa o mai linisteasca.

Iulia, superbe pozele, ce bine ca ai putut fotografia momentul cand a venit pe lume. Mey, este tare norocos daca a halit meconiu inca din burtica, asta ca sa vezi si partea frumoasa a lucrurilor.

Fetele, a mea nu a dormit ieri de la 11 am pana la 1 noaptea, decat cate 10-15 min. A prins cate jumate de ora seara si cand am iesit afara. Eram terminata aseara de oboseala, o leganam pe picioara si adormeam eu, ca ea...Vad ca azi e un pic mai linistita, acum a adormit in carucior de fro 20min.

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra M spune:

Buna fetelor,

Ma bucur sa va regasesc.

Multa sanatate bebeilor!!!!!!!

Eu sunt la servici cu Adelina pe umar, care a adormit, acum! Am o fetita tare cuminte cand n-o chinuie burtica si incerrc experimentul de a veni cu fetita la servici cu program redus. Eu sunt singura in birou si am primit aprobarea sa inchid usa cu cheia cand suntem la masa... Inca alaptez putintel, caci Adelina mai mult se joaca la san, desi o tin 1/2 ora. Apoi primeste biberonelul si mai papa 60-70 ml. De 2-3ori pe zi mulg ce mai ramane.

Am avut mari probleme cu mancatul dupa iesirea din spital. Adelina s-a nascut cu 2.900 si a scazut la 2.535 in primele 2 sapt pt. ca ea nu plangea de foame ci dormea 4-5 ore fara sa se trezeasca, apoi se juca cu sanul si iar adormea. Ajunserse intr-o stare de inanitie. Eu nu mi-am dat seama, pana n-a venit pediatra si a trebuit sa introducem biberonul. Evident in maternitate a baut destul de mult cu biberonul. Am muls in disperare pana la 6 sapt si a baut aprope numai lapte muls de la mine. Apoi am incercat numai supt fara biberon 4-5 zile dar experimentul n-a reusit.

Va rog sa ma actualizati si pe mine pe prima pagina:

Pe fetita o cheama Adelina Dora, 2.900kg lungime la nastere 49 cm, scor Apgar 9, nascuta la ora 21.10

Acum la 2 luni fara 2 zile are 4,070kg.

Va pup si fug sa lucrez ca am o multime de restante....

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laurina spune:

Salutare fetelor!!!

Iata ca in sfarsit mai ajung si eu la net, sa va scriu despre mine...Multumesc mult pentru incurajari.
Inca sunt cu burtik, bag de seama ca eu sunt ultima, ce sa fac asta e, inca mai am rabdare, dar nu multa, pentru ca sapt asta dr. mea si-a gasit sa fie plecata, mi-a lasat ea medic inlocuitor, dar parca eu as zice sa mai stea bebita al meu pana luni cand vine ea.
Cel mai rau este ca acasa este o plictiseala infernala, daca se poate spune asa:), mai vorbesc la tel, mai trece mama pe la mine, de tv ce sa zic, imi vine sa-l arunc de la 5, mai citesc dar nici pentru asta nu am stare, ce sa fac daca Iuliana m-a lasat singurica, cel mai bine este seara cand fac o plimbarica cu tati si ne uitam la meciuri:)), ca doar suntem o familie de fotbalisti nu, nici un meci nu am pierdut
Aseara credeam ca gata, a sosit momentul, m-a batut fotbalistul meu de nu mai stiam de mine se foia intr-una, ma batea in ficat, simteam lovituri si in spate,peste tot, cu greu s-a linistit si a facut nani pana la urma. Acum este vioi, da din picioruse, se muta de colo colo in burtik, dar nu asa ca aseara. Cred ca nu prea mai are loc mititelu' si nu se hotaraste daca sa mai stea sau nu in burtik.
Din pacate nu prea mai pot manca, din cauza arsurilor mele care nu ma lasa deloc (nu m-au lasat 9 luni de ce m-ar lasa acum:)), si ma chinui cu chiu cu vai sa pap ceva, de branza nici nu mai vreau sa aud, am devenit alergica. Ii dau cu vitamine inainte, ca sa aiba bebe ce sa ia de la mine ca altfel... Cu toate astea am sarbatorit 12 kg in plus:)), de la paine ca in ultimul timp mananc paine goala, mare chin ce sa va mai spun. Nu ma gandesc decat la cartofi prajiti si chiftelute si la bananeeee, of, of, of
Am citit tot ce s-a scris de cand nu am mai intrat pe net, mi-a luat cam 3 ore, stau aici la tati la serviciu si tac chitic, nici nu raspund la intrebarile oamenilor astora asa v-am sorbit:)) Mi-a fost tare dor de voi, mereu povestesc de forum si fete.
Imi pare tare rau de problemutele cu colicii, sper din suflet sa nu patimim si noi, ma gandesc eu(hihi), ca daca eu am suferit atat cu mancarea poate el nu o sa sufere
Am vazut si pozicile voastre cu bebei, care mai de care mai frumosi si ce mari sunt, au crescut mult, sunt niste superbi
Mona ce pacat ca a trebuit sa te intorci asa repede la servici..., cum merge teza? Te-a mai ajutat Lia??? La Multi Ani pentru Sean! si un botez frumos duminica:)
Nally, am vazut pozele de la botez, un scumpel Sebi:) La Multi Ani pentru sotiorul tau si felicitari pentru surpriza pe care i-ai facut-o
Iuliana, am vazut pozele cu Rares, este un frumos, eu inca nu ma pronunt cu cine seamana, las' ca mai vin eu pe la voi si-mi dau cu parerea in direct
Irinusha, a crescut Cris al tau de nu imi vine sa cred ce cavaler mare s-a facut
V-as scrie la toate, dar si asa am scris un roman, va pup pe toate si toti bebeii si bebelicele:))
O sa postez totusi si la mamici, ca eu inca am o nostalgie cu subiectul asta

Laura cu bebita, sapt 39+4 zile
(ce ziceti de chestia asta )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

Buna fetelor !
Am ceva vreme sa scriu...
Asa,suntem mai binisor ne-am mai obisnuit cu noul membru al familiei,care ne papa tot timpul .Face baita la 2 zile,iesim afara ,in curte deocamdata,in fiecare zi.La sfarsitul sap. intentionam o plimbare mai lunga in parc.Am facut ceva bubite,de caldura cred,pe pulpite si ii dau cu Bepanten.Pe fata a inceput sa "naparleasca" si chiar vroiam sa va intreb,voi ii dati pe bb-ei cu lotiunea pe care o folositi pt. corp si pe fata sau ii spalati cu ceai de musetel
Mamici de baietei aveti acidente cu pisu ? Una doua ma trezesc ca are bluzita umeda,nu stiu eu sa ii pun scutecul
...aveam atatea intrebari...dar uite ca m-am blocat

Iuliana & Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Buna fetele!
Eryka, noi te asteptam pe la noi, nu-ti face griji.

Laurina, nastere usoara! Sa stii ca si doctorul meu a fost plecat si imi zisese de inlocuitor, da eu nu m-am stresat atat. Si bebe a stat in burtica, doctorul a venit miercuri (am fost si la control) si a doua zi, joi, am pierdut apa, vineri s-a nascut pustiulica. Asa ca se poate ;-) 12 kg e grozav, o sa le dai jos imediat, eu am dat deja in total vreo 12 da am avut vreo 23 :-((

Revin ca plange bebe


Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput