Bebelusi de Mai - Iunie 2004

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Clau noi ii dam 0.25ml Ovol da cam la 2 mese ca pe prospect scrie sa nu depasesti 1.50 ml pe zi. Tu cum ii dai?

Iuliana, incearca sa pui pampersul mai sus in spate decat in fata, nu foarte mult evident si in parti sa se incalece o parte peste cealalta.

Lore asa m-a amuzat povestioara ta, i-am povestit si lui tati faza cu desteptaciunea. Tu voiai sa ii dea test de IQ lui bebe.

Iulia bun venit acasa, ma bucur ca bebe e bine acum. Ia-o usor pana iti revii.

Pupici


Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna fetele!
Uite de ieri de dimineata nu am mai putut intra sa mai scriu ceva ca mereu intervenea cate ceva si nu puteam sa scriu!Dar in schimb am vazut ca ati fost foarte harnicutze la scris si eu acu nu stiu cui sa raspund mai intai! Daca sar pe careva sorry, fara intentie!
Oanna La multi ani lui Codrin Ionut!!!! Sa va traiasca si sa creasca mare si frumos!!!
Irinel felicitari pentru cel 12 kile pierdute! Sa se duca pe apa sambetei!!! Si la mine la fel sa ma aud ca ma laud cu 12 jos! Ca am dat in prima luna 10 kile si cu alea am ramas date!!!! Am stagnat! Dar asta e!
Iuliana si mie mi s-a intamplat de vreo doua ori si am vazut ca nu strangeam cum trebuie pampersul! Dar totul se invata! Strange cu nadejde pam ca el coboara si nu il stange pe Rares la burtica! Si mai ai grija si cum ii aseji putica! Cu "futunelu" in jos, nu in sus!
Laurina mai ai un pic si vine bebe! Acu te aud si pe tine de colici si alte alea! Pupici si suntem alaturi de tine iubita! Ultima dar nu cea din urma!
Andra M esti o mama deosebita! Bine ai revenit printre noi si te asteptam cu cat mai multe noutati!!!
Mona scumpa! Ce greu iti e sa stai departe de puiutza mica atata timp!!! Dar sunt sigura ca ai lasat-o pe maini bune! ce sa iti zic decat putere de munca si, si mai multa putere pentru Lia cand vii acasa de la munca! Mii de pupici pentru o mamica dulce!
Madutza te-ai mai odihnit un pic intre timp! Si al meu e foarte agiat! De fapt nu agitat cat dornic de a fi bagat in seama si de a ma juca si vorbi cu el! Cresc mari mai nu mai dorm non-stop!
va las un pic ca urla de nu bstiu ce sa-i fac!!!


Nally si Sebastian
http://community.webshots.com/user/nally116

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Irinel, eu ii dau cam 0.35 ml de max trei ori pe zi. Dar daca nu plange de durere de multe ori ii dau doar de doua ori. O data pe la amiaza si a doua oara seara, ca sa nu mai planga si sa putem sa ne odihnim si noi. Si cu toate acestea tot mai avem nopti in care plangem si nu putem dormi.

Mona, asa de repede te-ai intors la lucru, off.... Cred ca ti-e tare greu sa fi departe de Lia atatea ore.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Buna mamici si pupici la bbici!

Mai ce ati mai scris ... nici nu mai stiu ce si cum ...
Saru'mana ptr. raspunsuri ... incep si eu sa-i fac baita in fiecare seara ... cand i-am spus lui tati s-a uitat urat la mine. Saracutul, el cara cadita de fiecare data si e tare grea ... am incercat si eu o data si am zis ca mor de mijloc, de aceea nici nu putem face baita pana vine el de la servici ... dar cu ocazia asta l-am putut convinge sa luam si cadita de care va spuneam eu. Tummy Tub ii spune si o puteti vedea aici: http://www.domovital.com/_en/bath_fun.html Intr-o seara o sa ne balacim doar in Tummy Tub si in seara urmatoare ne spalam calumeea in cadita, sper sa functioneze ... dar asta de sambata, ca atunci avem timp de cumparaturi.

Mona, saracuta de tine, ptr. tine e sigur mai greu decat ptr. Lia, mai ales ca e la o "tanti" buna. Ce sistem tampit au si americanii astia ... lasa ca te obisnuiesti, usor nu o sa-ti fie, sunt sigura, dar daca trebuie...

Madutza, o noapte linistita iti doresc ...

Iuliana, vad ca ti-au spus fetele ce si cum ... Sa stii ca-i normal, si noua ni se intampla. Moasa mi-a explicat ca-i de la scutece. Cele ptr. copii mici sunt facute ptr. fete si baiti, deci sus nu au zona absorbanta si daca uiti putulica in sus, asta e ... Vezi totusi cat de tare strangi scutecul, ca eu am exagerat o data de era Crisuletz rosu pe burtica ...

Laurina, o nastere usoara si un fotbalist fit ... dar si cuminte sa astepte pana luni! Te pupic si ma gandesc la tine ... sa fie usor!!!!

Andra, mai ce mamicuta model ... multa putere in continuare sa mearga si cu bb si cu servici!!!

Azi am fost la doctorita de familie, dar mai mult sa ne dam mari ca mare scofala tot nu am aflat ... si mi-a mai dat si sfatul sa-l las noaptea sa planga sau sa-l pacalesc cu ceai ca sa prelungesc orele intre mese sa putem dormi mai mult ... doamne fereste spun doar! Ca sa vedeti si de ce: am plecat de la ea cu Crisuletz plangand ca era ora mesei, i-am dat acolo putin ceiut, acasa tot asa ca nu era lapticul gata (pe drum a stat cuminte doar cand era masina in miscare, la semafor plangea :)) si cand a venit lapticul l-a papat si pe ala. L-am tinut frumos in sus, a ragait si l-am asezat in carucior sa plecam la plimbare - speteaza era in sus. Si ma intorc sa fac ceva, cand aud un: ... ma intorc, Cris radea doar din ochi si se uita la mine cu o figura: Ce faci acum, ma certi? si lapticul era imprastiat peste tot l a o distanta de ca. 1 m ... m-a busit rasul doar. Am schimbat copilul,ne-am facut plimbarea si am hotarat sa raman la "stilul meu vechi".
Si sa nu ma laud prea devreme (ptiu, ptiu, ptiu ;)), dar cred ca stam mai bine cu colicile. Se mai screme de se inroseste, se mai chirceste si maraie, insa mult mai rar ... se mai chitaie, dar tot asa mai rar ... de plans, plange doar cand nu-i mai place pozitia in care sta, cand se plictiseste si vrea sa se joace sau sa vorbeasca, cand e foame sau sete, cand e cacutit, ca-i un curatel si nu-i place sa stea cu cacutza la curisor ... chestii din astea si oricum nu plange tare, de urlat de se scoala vecinii, urla f. rar! Si unii chiar nu ar merita atata liniste din partea flacaului meu Ce sa mai, am un copil f. bun ... si ieri a fost un zambaret de eram amandoi topiti de am si bocit putin ... azi e mai sobru, dar vine ea Oma (bunica) maine, se pastreaza ptr. ea ;)
Ma duc sa fac ordine prin casa, ca la 7 cand vine tata mergem la plimbare ... iuhu!!! Va pupicim!!!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

dragele mele,

ma simt ca-ntr-o vacanta dupa cele 3 zile de servici (urasc sa ma duc, parc-am innebunit!!) si acuma am avut niste musafiri: lia le-a aratat cum se maninca, adica a papat din biberon tare, tare frumos, asa cum stie ea sa pape;). am mincat si eu cu musafirii o felie de tort de inghetata si mi-e putin greu la stomac acum, cre' c-am halit prea de dimineata mincare cu care nu-s obisnuita.... da' a fost tare buna inghetata!:)

laurina, nastere fantastic de usoara cu bebele folbalistu' (sic!) sanatos si voios!

ioana c., felicitari pentru bebe!! sa va traiasca!!

eryka, bine ca mai bagi si tu putin nasucu' pe-aici! toata lumea pe-acolo, la tine, cred ca se bucura de scumpa ayumi, nu?

iuliana, mie pediatra mi-a zis ca bebeii napirlesc asa de bunavoie si ca nu e nevoie de nici un remediu. eu, de fapt, n-o dau pe lia cu nici un ulei sau lotiune... pe fata si git o sterg in timpul zilei cu ceai de musetel rece.

andra m, inteleg bine de tot ce zici. si lia si eu am trecut prin momente asemanatoare.... acum ma mulg de vreo 5 ori pe zi (nu este timp pentru mai des!!) si ea maninca astea 5 mese de la mine, iar restul de 2 sau 3, este lapte praf, saracuta.... ce-oi face?!

madutza, lasa ca asa cum a zis irinusha, copiii care nu dorm ziua is cei mai destepti!!!:)

alina33, ce fain, poze cu gingureli....

iulia p., chiar asa, micutul thomas a fi tare norocos, auzi la el, sa manince caca in burta lu' mami!! :):):) bine ca e bine acum!

laureta, ce bine ca minca bine ana-maria si face si caca tot asa bine!

mamaleone, ce frumos ca incerci sa le faci program fain la prunci! esti de admirat...

lauraa, sa stii ca am intrebat doctorita ieri si mi-a zis ca de pe la 1.5, 2 luni, pruncii poa' sa stea fara caca chiar si o saptamina si asta nu inseamna altceva decit ca-si folosesc resursele ca sa creasca mari! asa ca, fii linistita si las-o pe lara sa faca joia si duminica!:)

danaA, cosuletele sint pe baza hormonala de la laptic si trec de la sine cam intr-o saptamina. fii linistita.

irinush, la intrebarea 1. in fiecare zi ii fac baie, ii place si se simte bine si nu pute a brinzica pe la git doua zile la rind!:). intrebarea 2. avem o cadita care o tine asa cum sta in car seat, deci un pic scoica. la cap are o forma care-i tine caputul sa nu se miste - asta-i bine pina cind inca nu-si mentine capul singura, iar cu piciorusele se balaceste intr-un soi de bazinas care e la capatul caditei si-i place cum ma stropeste cu apa asa!:). intrebarea 3 era pentru lauraa:).

ma duc pe terasa ca e fain afara, mi-am pus costumul de baie; arat eu ca o balena, da' macar mai prind si io culoare:). bebita sta linga mine in hamacul ei- i-am pus o 'foaie' de in deasupra, asa ca eu o vad doar dintr-o directie si ea doarme dusa la semiumbra sub cer senin si ciripit de pasarele, paradis!!:)

ooo, sa nu uit, fata mea e lunga de tot, are 60 cm si e ok de grea la 4.800 kg. eu sint multumita:).

va mai scriu cind apuc. miine ma duc iara la servici; simbata mergem la cina cu nasii, iar duminica e botezul urmat de masa la ai mei cu 35 de invitati!!

va pupam....

mona si lia.

www.seansimon.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Maria, ca uitai ... am ras cu hohote!
Sa-ti traiasca Dulcelul de sot si stie unghii multe, sa ai ce roade! ;) Si pana la urma cine a castigat?

Mona, destepti-destepti ... dar eu ce ma fac, ca baga Crisuletzul meu la somn in el de nu-mi vine sa cred ... si asta de ieri. Eu cu cine votez? ;) ... ei, ma consolez si eu cu gandul ca-i de la vreme si e baiatul meu un al doilea Einstein
Mai, dar ce fata lunga ai ... si supla si dragalasa ... si cum e si de frumoasa sa o faci fotomodel! Pupici unei dulcete mici si un botez reusit!!!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna fetelor,
voi cum imbracati bebele (cat de gros) prin casa? astazi a fost foarte agitat si nu reuseam sa-l impac nicidecum, ceea ce nu se intampla de obicei. Se pare ca a fost prea cald in casa (vreo 28 grade) si l-am imbracat ca de obicei (dar pana acum a fost mai frig). Am aparatul de aer conditionat montat special pe hol, in fata usii, o sa-i dau drumul sa racesc holul, iar dupa ce-l opresc deschid usa la bebe. Dar afara cum il imbracati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaleone spune:

Scriu putin ca iar ma incearca foamea...
DAna pelinul este un ceai si se gaseste la plafar.Ii faci un ceai mai concentrat si-l adaugi la apa din cadita, mai intai sa pui apa si pe urma ceai sa nu se pateze cadita.

Alina33 faine poze si site-ul la fel, mi-ai dat idei. Chiar m-as fi ofticat sa nu-i fac lu fi-mea poze cu toate mutrisoarele.

Monet vreau si eu terasa ... dar la serviciu nu vreau.

Anacami imbraca-l cum te imbraci si tu, ei au singele mai iute si li se face cald mai repede. Mai urmareste-l si tu ca depine si de la copil la copil, daca transpira la cap, mai scoate-i din straturi. Eu ii pin la a mea un maieu si rochita afara, in casa ceva mai gros ca sunt 24 de grade.

Bebeii vostrii au probleme cu varsaturile, ca amea vad ca ma umple de lapte? Si mai are momente cand parca se sufoca... asa fac si ai vostri bebei?
Cat va ajuta sotiorii la treaba si cum ii faceti sa va ajute?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christina spune:

Buna mamicutelor,

N-am mai dat de mult pe-aici dar ne chinuie burtica si nici cu somnicul nu stam prea bine. Abia acum am apucat sa citesc ce-ati scris pe-aici ca doarme Victor (cine stie pentru cat timp?) si m-am gandit sa scriu si eu cateva randuri sa nu ma dati pierduta.

Intai de toate, acum de ziua noastra (azi am implinit o luna) avem deja 57 de cm ( cu 5.5 mai mult decat la nastere) si aproape 1 kg in plus. Mancam in exclusivitate de la tatica si ne place tare mult, atat de mult incat e locul preferat si pentru somnic, cum incearca mama sa ne puna in patut cum incepem concertele. Pipi facem aproape la fiecare 2 ore iar caca de 3-5 ori pe zi. Si noua ne-au aparut bubite de caldura (la noi in casa e cam cald iar mami nu stie cum sa faca sa coboare temperatura, chiar daca se face curent degeaba!) motiv pentru care mami imi face baita in fiecare seara acum. Si noi avem o cadita in forma de scoica dar mie cel mai mult imi place in chiuveta asa ca nici n-am folosit cadita.

Fetele, vroiam sa va scriu mai mult dar fecioru-meu s-a sculat cu foame in gat asa ca fug! pupici la toata lumea.

Christina, mamica lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Neatza mamicutze ,

hai ca am prins si eu iar un moment liber ,asa ca mai sar si eu sa va raspund.Eu cand mai intru citesc ce citec si cand sa va raspuns ,nu mai apuc .

Monet saracutza de tine ,gata deja la munca?Lia e fata mare ,deja 60 cm?Manekin o faci.Un botez fericit va doresc .

Iuliana eu o spal pe Ayumi cu musetel pe fatza iar pe corp i dau cateodata cu musetel ,cateodata cu ulei de corp ptr bebelushi.E bine sa i dai cu un ulei mai ales in zonele unde se strange pielea ,de ex: sub bratz ,la gat ,la pasa..stii tu ,asa eviti sa se mai opareasca.Si imbracat mai subtire ca le e cald si lor.Pe Ayumi de cand am adus-o acasa i fac zilnic baitza si o ung ba cu musetel ,ba cu ulei ,dar zilnic si crede-ma ca nu are nici o bubitza si nici nu e oparita.

Anacami eu o tin pe Ayumi in casa cat mai subtire imbracata ,in general cu pampersul si o bluzita subtire de corp .In general sa aibe picioarele goale .

Laurina inca putintica rabdare si gata nasti si tu ,hai ca noi suntem aici si te asteptam .Pupici pe burtici.

Irinusha dar cum va putea sa stea Cris in caditza ?Ma gandesc ca e ptr bebelushi mai maricei care deja stau in fundulet nu?Nu va sta kinuit in ea ,daca i faci baitza acum in ea?

Mamaleone si fata mea a varsta de vreo 3 ori insa doar cand i-am dat sa ppe lapte praf din biberon.Cand papa de la tzitzi nu varsa.

Irinel wow 12 kg?Felicitari .Eu am dat doar 10 kg jos insa le-am dat din prima saptamana si acum mai am de dat 7 kg ,asa ca sa vad cum ma lupt cu ele .


Fete sper ca nu am omis pe nimeni ,am sa mai intru cand mai am timp .Va pupic .

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Eryka" target="_blank">poze_1

www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Eryka" target="_blank">poze_2

Eryka & bebelusha Ayumi (nascuta-03.iunie.2004)

Mergi la inceput