Bebelusi de Mai - Iunie 2004

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monet spune:

dragelor,
va dorim un weekend bun, tuturor, cu mult soare si plimbari pe-afara cu bebei veseli si bine-dispusi:).
va multumesc pentru toate gindurile in legatura cu ghinionul meu ca tre' sa merg la servici si s-o las pe beba.... deocamdata platesc femeia, tanti lotti, cu $25 pe zi, ceea ce e cam mai putin de jumate din cit se cam cere aici la ora asta, deci ajungem la cam $400-500 pe luna (4 zile pe saptamina, ca vreau sa lucrez de-acasa o zi)
in loc de $1000, dar chiar si cu mia scoasa din buzunar, salariul meu e mai mare de atit.... chiar si asa prost platita cum sint acum.... asa ca, e cam nevoie sa prestez si eu cot la cot cu tati...sau tati sa-si gaseasca o slujba muuuuuult mai bine platita:) - ce fain ar fi, doamne-ajuta!!
pietricico, ciclul se zice ca a venit daca singerarea e la 14-16 zile distanta de ultima picatura de lohie - deci, trebuie sa trecem prin 2 saptamini de nici un strop de singe sau alte molfaieli de scurgeri pentru ca singerarea sa fie menstruatie - asa mi-a zis doctorita... eu tot mai patez, dupa atita timp, usurel de tot cu galbui, cam la 2-3 zile.... alaptatul e de presupus sa intirzie instalarea ovulatiei si deci prin urmare, menstruatia, asa ca voi, majoritatea, aveti bune sanse sa va mai intirzie inca. eu, cu pseudo-alaptatul meu, in schimb...om vedea:).

na, va pup si mai vorbim. fiti bine!

mona si lia.

www.seansimon.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore71 spune:

Buna mamicilor!
M-am "prins" din mers ca e vorba de o listutza cu datele noastre de nastere!?!
Eu:23 iunie 1971;Raducu:3 Mai 2004/ ora 9:15/ G=3.250 kg
Baiatul meu are probleme cu buricutzul-herniaza si e iesit in afara.Am pus un banutz cu leucoplast,ca asa mi-a spus dr., dar am citit ca e ineficient.Mai are cineva problema asta?Ce sa-i fac?
In legatura cu decalotarea, eu incerc putin la baita, dar uit sa-i fac in fiecare seara, apoi ii dau cu crema de galbenele; am citit ca nu e necesara, doar daca atunci cand urineaza ,jetul nu e continuu si nu face bolta!
Maine avem botez!Mi-am gasit un costum care vine bine pe mine!Cat am cautat ceva de imbracat, in fiece magazin intram si intrebam daca au marimea mea, se uitau lung la mine si-mi raspundeau:"asa mare?nu, nu avem!"Ma simt ca un urangutan!Bai si acul cantarului sta teapan acolo, la 65 kg, nu mai imi vine nici o fusta, nici o bluza, nici un chilotzel!Am celulita cat blocul,dar am un copil sanatos si galagios!
Pe voi va ajuta sotii?Sunteti niste norocoase...;al meu pleaca dimineata, cand copilul doarme sau suge, si vine seara tarziu, cand e in aceeasi postura(Raducu).Mi-a spus deunazi un coleg de-al lui barbat-miu, ca ce copil cuminte aveti; am auzit ca dorme si mananca."
Cam asta e parerea lui tat'su despre copilul lui.Nu ma ajuta la nimic, ca n-are cand; asa era si inainte, de fapt.In schimb s-a mutat mama la noi si eu scriu acum cu 2 maini!
Va pup si astept vesti despre buricutz.Va rog!!!



&raducu BB mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Lore si noi avem hernie la buric, dar cica nu e mare (???). Dr. au spus ca nu e nevoie sa facem nimic, dupa ce am tot cautat si eu pe net si am mai citit prin carti am ajuns la aceeasi concluzie. Se pare ca aceasta hernie trece de la sine cand mushchii abdomenului se vor dezvolta si buricutzul va intra inauntru. In cazul in care vrei totusi sa il strangi, noi gasisem pe net o centura speciala pt. asta, sa nu te chinuiesti cu tifon si leocoplast (care mai rau irita pielea): http://freespirit.ro/product_info.php/cPath/46/products_id/666



Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

28.02.1975 mamica

10.06.2004 bebelina inisa ana-maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza_ro spune:

buna fetelor

in sfarsit am gasit si eu timp sa scriu cateva randuri, caci sincer de cand suntem cu dennis acasa nu am avut timp decat sa merg la buda si sa fac un dush.Tati a fost cu noi acasa 10 zile si tare bine a fost caci m-a ajutat cot la cot cu bebelul cu o insufletire pe care nu o banuiam.
Dennisucu e un mancacios, cateodata ma dispera are zile cand sta numai la san, acum s-a mai reglat un pic mananca din 2 in 2 ore ziua iar noaptea din 3 in 3 ore, oricum nu-i o regula eu il pun la san de fiecare data cand ii e foame. Altfel am luat in greutate de la 3,420 la 3,880 in numai 10 zile si 4,5cm in lungime. Colici inca nu avem si sper sa ne fereasca cel de sus, doctora mi-a aratat un masaj anti-colici pe care sa il fac de 2 ori pe zi in scop preventiv si mi-a spus si mie de vestitul ceai de anason, fenicul si chimen.
Cu alaptatul am avut ceva istorii caci am venit de la spital cu nishte rani de toata frumusetea si a trebuit sa alaptez 3 zile cu o aparatoare speciala pana mi-au trecut ranile dupa care ne-au mai trebuit inca 3 zile pana a acceptat copilul tzatza si inca ceva zile pana mi s-au format calumea sfarcurile.Si de bine ce incepusem sa mearga treaba bine acu cateva zil e mi s-a inflamat un san, s-a inrosit si am facut febra mare cu frisoane o noapte intreaga.Am sunat la spital si mi s-a spus ca mi s-a infundat probabil un canal de lapte, dar bine ca a trecut si asta acum.

Altfel eu sunt bine, deja dupa 2 zile de la nashtere nu mai simteam nici un fel de durere( eu nu am avut epiziotomie, aici nu se face de rutina), ma simt de parca nici nu am nascut, am dat jos 12 kg si mai am exact 3 kg in plus fata de greutatea mea initiala.

Nu stiu cum voi reusiti sa scrieti asha mult caci eu nu am timp de absolut nimik, zilele ma stradui sa ma odihnesc cat pot de mult si sa mai fac una alta prin casa.

Ce sa va mai zic de noi, apropo am vazut lishte listutze eu sunt nascuta 23 decembrie 1976, daca despre asta era vorba.

Promit sa mai scriu!Va pup!

Gabitza cu baietzelul scump Dennis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

pentru mamicile care au probleme cu tinutul bb-lui treaz ca sa manance am gasit un articol bun daca aveti timp sa-l cititi:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=94
daca nu uite un citat cu un sfat pe care nu l-am vazut pe aici pe la noi si s-ar putea sa fie bun ca la noi merge:
"Oferiti ambii sani la fiecare masa. Priviti-va copilul in timp ce suge. Va suge viguros pentru citeva minute si apoi va micsora ritmul, inghiting din ce in ce mai rar. S-ar putea sa continue acest supt lenes pentru citeva minute si apoi s-ar putea sa fie prea obosit sa mai suga de la celalt san. Imediat ce observati ca suge lenes - mutati-l la celalat san. Facati la fel cu celalalt san pina cind i-ati ofetit fiecare san de doua ori si apoi lasati-l sa suga cum vrea el. Aceasta 'mutare' de la un san la altul va asigura hranirea lui cu laptele bogat in calorii si in acelasi timp va asigura ambilor sani stimularea adecvata"


Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Nally, ce ma bucur pentru Sebi!!! Si...sa va fie de bine tie si lui tati ;-)

Alina33, noi ne-am uitat un pic, da nu prea se vede mare lucru si nu ne agitam. Sa ne spui si noua ce a zis nenea doctorul. Din cate stiu, daca nu e rosie putzulica la varf, e ok. Daca e rosie, inseamna ca se infecteaza si trebuie dus la doctor. CU hernia la buricutz chiar n-am idee.

Gabitza bine ai revenit. Cum e masajul ala contra colicilor? Ohoho, ce bine stai cu greutatea...Felicitari! E bine ca nici nu pusesei mult.

Monet

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Fetele, scriu cu 2 maini!
Da' vreau sa-mi ziceti si mie, cum va scoateti voi bebeii afara, in landou, cu caliulita sau fara, cand is 30 de grade si vant aproape deloc? Eu am pus-o pe Ingrid in landou afara pe terasa, cu plasa contra insectelor, si de unde pana acu nu voia sa stea deloc acolo ,acum sta,Doamne-ajuta, da' daca ii pun caculita face urat,asa ca sta fara.Ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Pietricico, nu cred ca are nimic daca nu bate vantul si e cald, mai ales daca Ingrid are si parisor mai mare(?). La carte scrie ca tb. tinuti numai cu caciulitza afara, dar in cazul asta cred ca e ok.

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Pai asa sta, fara caciulita, am citit si io acum in "Mama si sugarul"-, n-are nimic. Cred ca ii era cald, mititica,cand incepuse sa planga,acu doarme, n-am treaba cu ea, nu pot sa cred, si ieri a dormit, aseara ce-i drept, adica pana la 11 30 noaptea, vreo 4 ore, de patrulam prin casa de la 3 noaptea la 6, n-a vrut sa doarma, a fost si tare cald.
mai, eu cred ca mie mi-a venit ciclul, ca citisem aici pe site ca cica intre 6-8 sapt de la nastere vine, si la mine e cam mult, oricum maine merg la doctor, voi ati fost la doctor dupa 6 sapt. (in afara de Irinusha,ca ea stiu c-a fost si a torturat-o ala, sa ma astept si io maine la asta, uf!)
mai mamici, cum reusiti voi sa slabiti asa, ca eu am scapat de 6 kg dupa nastere, si de inca vreo 2 pana acum, da' merge incet de tot,sper sa mai dau jos inca.
Gabitza, ce bine de tine ca n-ai avut durerile alea nashpa de epiziotomie,ai avut epidurala?
Eryka, te cred ca ti-e greu, asa dormea si Ingrid a mea la inceput,de ma "laudam" ca doarme toata noaptea, si tot la fel si-a schimbat programul apoi, cred ca asa dorm ei la inceput, mai mult, ca si eu ma minunam ce copil bun am :)) de doarme toata noaptea.
Mamaleone,de ce neaparat ceai de pelin? adica cum de-ai ajuns la asta, eu pun ceai de musetel, sau combinatii de musetel cu tei, iau cutii din astea pe care scrie ca-i contra insomniei, dormit bine,etc, doar-doar o dormi si s-o relaxa si fatuca mea, da' de unde! Si dupa ce mananca atata se mai agita, ca tot regurgiteaza mult,uneori. Acum mai nou se misca de pe planul inclinat,pe care o pun,dupa masa, sa stea cu capul mai sus, se misca pana ajunge sub plan,la orizontala,si apoi incepe sa tipe, ca nu-i place pozitia, uneori insa sta asa linistita,cre ca se mira si ea ce lucru mare a facut,s-a miscat atata :))
am si eu un san care ma doare,intr-o parte, nu stiu de ce, sper sa mai vad in timp.
va pup, mi-e tare somn, ca deh, n-am dormit azi noapte.

Mergi la inceput