Bebelusi iunie-iulie 2003 (22)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Va multumesc pentru urarile facute lui Cristi. Bebe 2 e tot in burtica si nu stiu ce ginduri are.


BIBI: O sa nasc la Elias.

CORNELIA: Sanatate Mariei si pupicuri de la Cristi.

KEHLEYR: Nu o sa nasc azi ca nu am nici un semn.

CARMENUTZA: Daca tu nu mai ai rabdare si nici macar nu ai burta ... eu ce sa mai zic? Imi vine sa ma urca pe pereti.

CRISOTEXA: Felicitari pentru primii pasi.

MIHAELA: Nu stiu cit de crestin e obiceiul de a taia motul, dar repet, la mine acasa ( la Cluj) nu se obisnuieste. Poate ca mai sint familii care au adoptat obiceiul dar nu e generalizat. Dar lasa ca nici aici in sud nu se merge „la udat“ la pasti.

Aseara iar a facut febra Cristi. Nu stiu ce sa maicred. Ma uit si eu dupa bube, dar nu are decit din acelea de la caldura.

Eu sint fosrte sensibila si suparacioasa in ultimul timp. Sper sa resist psihic la durerile nasterii, ca la Cristi a fost foarte bine, acum tot ce sper e sa nu ma prinda intr-o faza proasta contractile.

Zilele astea m-am hotarit sa nu-l mai fac si poe bebe3, ca nu mai pot. Noua luni si o burta mare cind vrei sa faci atitea e cam greu, mai ales la virsta mea. Sper sa se fi inteles ce am vrut sa spun.
Asa ca o sa iau masuri ca dupa ce nasc sa nu mai ramin insarcinata ( macar 3 ani).
E cumplit sa-l vad pe Cristi cum intinde minutele spre mine sa-l iau in brate si eu sa nu pot.... of...of.


http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

quote:
Zilele astea m-am hotarit sa nu-l mai fac si poe bebe3, ca nu mai pot. Noua luni si o burta mare cind vrei sa faci atitea e cam greu, mai ales la virsta mea. Sper sa se fi inteles ce am vrut sa spun.
Asa ca o sa iau masuri ca dupa ce nasc sa nu mai ramin insarcinata ( macar 3 ani).
E cumplit sa-l vad pe Cristi cum intinde minutele spre mine sa-l iau in brate si eu sa nu pot.... of...of.




Hai, ma ! Te inneci ca tiganu` la mal? Pai azi e ziua cea mare

Primul tau nascut a inceput deja numaratoarea din an in an! Sa va traiasca si sa va bucuratii de toti cei 3 copii ai vostrii. Ai abandonat deja lupta pentru o fetitza? Nu cred. Capul sus si burta inainte, cat o mai ai!

quote:
Andra nu vreu sa ma bag in polemici dar daca l-as parafraza pe Tutea as spune ca nu exista atei pt ei insasi cred in ceva ca nu exista. Fiecare e liber si are dreptul in a-si alege modul de viata. Iar taiatul motului e o chestie totusi crestina. Oricum sa aveti un mot frumos.




Io mi-s ca Arghezii si Psalmii lui( uitati aici modestie curata) Azi ma cert, maine ma impac cu Divinitatea.

Si hai sa va zic una taaare de tot.
In scurt timp (cred ca in maxim o luna) o sa intru si eu in randurile voastre. Femeie de casa cu patalama la mana (certificat de casatorie si livret de familie - Carmenutza viu la tine sa-l inregistrezi pe David?) da cu numele de fata la purtator pana cand o ajunge frumos sculptat pe-o cruce, ca deh, am sange de Ploiesteanca si nu ma las usor
Asa ca, cu lacrimi in ochi o sa trebuiasca sa renunt la apelativul "colegu`" si o sa trec pe nume de cod "sotzu`" ( Cum suna!!!) Da asa-i in viatza, lucrurile frumoase nu tin o vesnicie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

Bibi - nu stiu ce sa-ti zic, cred ca despre "felicitari" ar fi vorba, dar daca tu nu esti in dispozitie...macar "bafta!" merge cu evenimentul. Si eu m-am luptat mult cu mine si ai mei, pin' la urma am cedat in urma diverselor santajuri emotionale (sper ca pluralul meu e corect), dar si eu mi-am pastrat numele, ca mi se parea ciudat ca dupa 27 de ani sa ma cheme altfel, de parca ma transformam in altcineva + feminista din mine... Oricum, sa ne spui unde si cind, ca trebuie sa venim sa aruncam cu orez

Romana - hai ca esti pe ultima suta de metri, cit despre bb 3 mai vezi tu la anul pe vremea asta daca te mai apuci sau nu. Oricum te inteleg ca ai si tu nevoie de respiro un picut.

Magda - sintem atei practicanti in sensul ca spre deosebire de majoritatea celor din jur care se declara credinciosi nepracticanti (adica nu practica nimic din ce scrie in carti ca ar trebui sa practice ca ritual religios, poate doar ce practicam si noi adica ciocnit oua rosii si facut bradul), noi sintem atei si ne comportam ca atare. De exemplu, cineva mi-a sugerat cind a aflat ca nu vrem sa-l botezam pe Luca, sa-l botezam totusi "ca si daca exista, rau nu-i face" , de parca poti sa nu crezi, dar daca totusi...sa faci un soi de compromis cu necredinta-ti. Dar nu ne intilnim cu nimeni si nu "practicam" nici un fel de rituri ciudate, facem si noi brad de Craciun si oua rosii de Paste, recunosc ca ptr spectacol si nu ptr semnificatia din spatele lor.

Chiar, chestia cu motul e crestina? Ce inseamna? Ca tava sigur nu e!

Dana - si eu ma tot gindesc ce sa-i iau pisoiului de ziua lui, m-am gindit si sa-i iau ceva cu semnificatie speciala, ce sa pot pastra pina la 18 ani, dar cum bijuteriile ies din discutie, nu prea stiu ce, poate o carte "de capatii" (in sensul ca vreuna din cartile mele preferate, poate Patul lui Procust ca tot am vrut sa-i spun Fred ) Totusi m-am decis sa-i scriu de ziua lui un soi de scrisoare, si sa fac asta an de an pina la 18 sau poate 20, cind sa i le dau. Ptr ca ma gindesc ca mie mi-ar fi placut sa primesc asa ceva si ptr ca eu mereu am tinjit din cauza lipsei de comunicare cu ai mei, nu au fost niste parinti rai, ci din contra, dar au fost mereu prea "parinti" chiar si cind eu crescusem si aveam nevoie de "prieteni" in ei.

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

quote:
nu prea stiu ce, poate o carte "de capatii" (in sensul ca vreuna din cartile mele preferate, poate Patul lui Procust ca tot am vrut sa-i spun Fred ) Totusi m-am decis sa-i scriu de ziua lui un soi de scrisoare, si sa fac asta an de an pina la 18 sau poate 20, cind sa i le dau. Ptr ca ma gindesc ca mie mi-ar fi placut sa primesc asa ceva si ptr ca eu mereu am tinjit din cauza lipsei de comunicare cu ai mei, nu au fost niste parinti rai, ci din contra, dar au fost mereu prea "parinti" chiar si cind eu crescusem si aveam nevoie de "prieteni" in ei.



Super ideea ta. Si daca tot investesti atata educatie cool in viziuea mea in Luca, vezi ca la anu m-am hotarat sa fac o fetitza. Ne cumetrim ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Bibi: Felicitari! Negresit venim sa te vede, doar sa spui
unde si cand.
Andra: multumesc ca m-ai luminat. Eram curioasa si nedumerita fiindca esti prima persoana pe care o cunosc si care se declara atee, deci ma macinau niste intrebari. Nicidecum nu ma gandeam la vreun ritual.
Acum va las cu bine pt ca papam si nu prea sta intr-un loc.


Magda si bb Alex puisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuta spune:

La multi anisori Cristian! Sa ai parte de tot ce e mai frumos pe lume, sa cresti mare si voinic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol74 spune:

La multi ani CRISTI !
Romana eu am o presimtire ca nu prinzi saptamana viitoare cu burtica ! Numai bine sa fie !

Bibi felicitari, orice rau e spre bine. Si mie mi s-a intanplat acum vreo 8 ani ...

nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet spune:

La multi ani draga Cristi!
Ama si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet spune:

Corina-si noi am tuns-o pe Mara zero cu masina de tuns electrica, eu am stat pe un scaunel in vana si am tinut-o in brate iar sotul meu a tuns-o si n-a plans, credea ca ne jucam cu ea.Cand am fost la Felix noi am culcat-o pe Mara in patutul de voiaj si a dormit f.bine.
Ama si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Sa cad pe spate de la atatea vesti.....Se casatoreste Bibi.. Te-a cerut, aaa???Pai ce faci soro, lansezi vestea in eter si te cari?!..pai este frumos asa fata de colegele tale de suferinti materne???? Poveste vreau....cum v-ati gandit sa va luati?..hai..hai, ca nu scapi asa usor...si sa fie in proza nu in versuri..Frateeeee, asta da veste...trebuie sarbatorit evenimentul...poate la urmatoarea noastra intalnire...aaa, ce ziceti fetelor? Banuiesc ca nu faceti nunta...sau da?....ca nu-mi trebuie multa tigla pe casa si te trezesti cu mine si cu fie-mea la promenada....hai ca vestea asta mi-a inviorat toata seara....Bey, Felicitari cat cuprinde si casa de piatra!!!!!
Acu' referitor la nume eu inca am probleme de adaptare si trecura vreo 2 ani..si acum ma trezesc prezentandu-ma cu vechiul nume...da ' mai misto este cand suna cineva acasa care ma cunoaste doar pe mine..raspunde Razvan, si respectivul il intreaba "sunteti dl."X"? ..adica vechiul meu nume...
Io nu m-am gandit sa il pastrez, ca oricum nu-mi placea....da' si acum ma semnez tot cu vechiul nume....crazy woman!!



Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput