Bebelusi iunie-iulie 2003 (22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

La multi ani Cristi!!!!! Sa te faci mare, destept si frumos si sa aduci multe bucurii parintilor! Mami Romana, cred ca esti mandra tare de baietelul tau. Multa putere si pt bb-ul din burtica! Deci il faci cadou de ziua lui Cristi pe fratiorul lui?

Din cate vad eu circula un virus pe la bb-i (s-o lua prin Internet?). Maria este pentru prima data bolnavioara. De sambata noapte face febra. M-am speriat foarte tare, mai ales ca pana acum nu a avut nici o problema. Am vorbit duminica cu dr. si mi-a zis sa-i dau nurofen si daca tot nu ii scade febra si cate un supozitor cu paracetamol. Acum, mama panicata ca sunt, mai aveam putin si ajungeam cu ea la urgenta, "noroc" ca am fost si eu foarte bolnava (enterocolita). AAm plans duminica toata ziua pt. ca Maria era bolnavioara si eu nu puteam nici sa o iau in brate. Ea mititca, daca ii scadea febra era din nou vioaie si vroia sa se joace, si eu zaceam in pat. In sfarsit, ieri am fost mai bine amandoua. Am ajuns cu ea la medic si mi-a zis ca sa stau linistita ca nu are nimic si probabil este de la dintisori. Dar citind despre Maya, ma gandesc si eu la pojar. Totusi nu i-a aparut nimic pe corp.

Multa sanatate tuturor copilasilor bolnaviori!!!

Alina, si eu dau apa la soricei cand ma uit la Maria care peste dua sapt face 1 anisor si nu o sa-i mai zic bb....

Va pupam
Cornelia si bb Mariuta


http://community.webshots.com/user/cornelianis
http://community.webshots.com/user/cornelianis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

sa va scriu repede ca dup-aia incepe "dansul" pe la birou si nu mai apuc.

Luca n-are nasi ptr ca nu l-am botezat, eu si tat-su fiind atei practicanti. Si d-aia am zis sa facem petrecere mare de ziua lui, ca daca tot am facut economie de-un botez ... Intre noi fie vorba, si ptr ca mami are chef de dantuit, acum ca sint si eu mai usoara cu vreo 10 kile . Si oricum o data implineste Pitul un an, merita efortul, ca pin la 18 ani dup-aia nu mai e nici o aniversare asa "marcanta".

Dana, Carmen, Cornelia - sanatate la bebei!!!

Romana - la multi ani, Cristi, sa cresti mare si sa fii fericit!

In rest ... dupa 2 zile cu 4 bunici, Luca urla ca din gura de sarpe cind il bagam in baie?!? I-a luat Dani la intrebari pe ai lui, dar nimeni nu marturiseste nimic, totusi inainte sa plece copilul facea baie fericit cu tat-su, acum urla daca nu sint eu cu mina pe el in baie, exact ce ne lipsea

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

LA MULTI ANI Cristi, sa ai parte numai de noroc in viata, sa fii foarte, foarte fericit si sa le aduci numai bucurii parintilor! Romana daca nasti astazi ar fi o super-coincidenta, doar ca ei saracii nu ar mai avea fiecare ziua lui

ANDRA mi-a placut faza cu "atei practicanti" . Tre' sa recunosc ca inca nu am auzit termenul asta! Si felicitari pentru kilogramele lipsa . Iar la 18 ani oricum n-o sa mai serbeze cu voi, n-o sa stie cum sa va trimita mai repede de acasa

CORNELIA, CARMENUTZA, multa sanatate la copii. Noi suntem mai bine, Stefania se pare ca are un pic de faringita, are gatul rosu, doctorita zice ca foarte probabil de la asta a facut febra. Ne tratam si azi-dimineata deja avea mult mai putin temperatura. Iar degetul meu s-a dezumflat, din fericire.

Despre tava, eu nu vreau sa-i pun telefon mobil sau chei de la masina, ca sunt convinsa ca pe alea le-ar alege. Plus ca nu mi se par foarte sugestive, adica ce spune faptul ca alege cheile? Ca o sa conduca masina? Oricum o sa fie soferita, asta sigur

Ia ziceti mai bine ce cadouri le luati/le-ati luat bb-ilor la un an. Eu am gasit un loc de joaca, un cub din ala de plastic cu gaurele si minitobogan - teoretic e de la 1 1/2 ani, dar nu mai am rabdare . E foarte misto, si e cel mai mic dintre toate, aveau unele cat niste casute de protar, dar m-am gandit ca totusi e prea devreme. Costa in jur de 5 mil... la banii astia sper macar sa-l aprecieze!

Si eu vreau sa facem petrecere, preferabil la tara daca imi conving barbatul , ca socrii nu vor sa vina si atunci are si el indoieli . Va trebui sa duc munca de lamurire puternica, sa imi tineti pumnii!

Fata mea a invatat doua lucruri noi: pune un obiect mai mare intr-unul mai mic, si desface jucariile facute din doua parti (avem un cub din acela cu animale colorate care intra in lacasuri, poate stiti la ce ma refer). Sunt foarte mandra de ea. Off, ce emotii o sa am duminica!!!

Va pupam, saptamana placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Romana: La multi ani pt Cristi! Sa fie sanatos, voios , voinic si sa va fericeasca pe fiecare zi mai mult, alaturi de bb2.
Andra: hai ca m-ai pus pe ganduri. Ce inseamana atei practicanti ? Bine, stiu ce inseamna atei, dar "practicanti"? Adica va intalniti si voi undeva, aveti vreun crez, ceva? Nu ma considera incuiata, dar chiar nu stiu nimic despre asta.

Multa sanatate bebeilor bolnaviori si asteptam sa se faca bine cat mai curand.


Magda si bb Alex puisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

La multi ani Cristi!!!! Sa fii sanatos si sa iti aduca barza cel mai frumos cadou din lume!! Romana, iti tinem pumnii si sa stii ca avem si noi emotii pentru tine. Anul trecut ne "intreceam" in contractii si acum esti singura pe baricade. Doamne ajuta!!!

Kehleyr, interesant cadou vrei sa cumperi. Ma gandisem si eu la un tobogan (e la Metro la oferta cu 600.000 lei). E pentru gradina de la tara ca in casa.... am vazut si eu ocasuta din asta dar era mare. asta cat e de mica? Ce mai are in ea? Iti tinem pumnii sa-l convingi pe sot (atatia pumni cred ca o sa aiba efect, nu??)

Andra, tortureaza-i pana recunosc ce au facut copilului . Cine stie ce i s-o fi parut lui. Spor la pregatirile de petrecere. Noi o facem pe 10 iulie (mai avem un pic). Vad ca ai avut parte de un weekend in doi. He, he, ce fain.

Cornelia, multa sanatate si tie si Mariei. Poate om mai veni si noi la mare pe la sfarsitul lunii august si ne-om cunoaste.

Alinuta, de asta ma minunez si eu in fiecare zi, de cat au crescut copii nostri.Pai acum, cand vedem un nou nascut ni se pare ca noi nici n-am fost asa . Sau daca am fost asta se intmpla acum 100 de ani.

Carmenutza, eu am inteles ca vaccinurile astea nu-ti dau imunitate pe viata. Asa o fi? Si eu vreau sa-l tund pe Tudor dupa ce ii iau motul si cred ca il tund la Ciufolici ca sunt specializati in tuns copii. O fi cu programare, stiti ceva?

Bibi, inca 30????? Fie, pentru tine . Asa am patit si eu cu pampersii in Grecia. Cei mai prosti de pe planeta. Si erau tot marca pampers. Ce n-aveau aia si au ai nostri, nu stiu.

Corina, eu cand ii pun pampersul ii dau sa studieze cate ceva. Un dop, o jucarie mica, ce am la indemana. la noi tine figura.

Fetelor, citeam in "mami" ca trebuie sa invatam copii sa manance nepasat inainte de un an pentru ca li se dezvolta anumiti muschi care ajuta la vorbire. Eu ma gandesc sa incep cu asta cand plec la tara, ca acolo slava Domnului, altceva nu am ce face.

Mergem si noi singurei insa nu avem un echilibru corespunzator. Asa ca ochii mari....

Pupa Crisa







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bychi spune:

La multi ani Cristi, sa cresti mare si frumos, sa ai parte de tot norocul din lumea asta, sa fii un fratior bun si grijuliu si sa ii fericesti pe ai tai!

Domnul meu bb doarme de la 9.30 (dupa ce a papat laptic) si nu se mai trezeste. Si aveam ganduri de Carrefour cu el, Herastrau, pranzul in oras.... L-am lasat in patut cu jucariile lui si dupa 15 min. sforaia de n-avea treaba. E prima oara cand face asa ceva; poate recupereaza si el noptile pierdute de 11 luni incoace

Corinaelena n-a fost usor sa-l tundem. O echipa speciala formata din 3 persoane: unul il tinea, unul (eu) il tundea iar celalalt (tati) facea poze. Si am avut ajutorul jucarerelor si al muzicii. Nu stiu de ce, pt. ca noi nu l-am indoctrinat, ii place la nebunie Nino D'angelo. Cand il aude se apuca si dantuie. Am profitat de slabiciunea lui si am pus melodia de vreo 7-8 ori ca sa aibe copilul ambient.Dar la un moment dat s-a plictisit asa ca retusurile finale au fot amanate pt. a 2-a zi.

Faine alegerile facute de Flaviu la un anisor! Ce poate sa insemne?
Astept si alte povestiri de la 1 anisor.

Bychi si bb Tiberiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

La multi ani Cristi!!!Sa te faci mare si voinic si sa le aduci numai bucurii parintilor tai!

Romana, hai ce faci...ca eu nu mai am rabdare....


Noi ..gata..ne-am facut bine..am iesit si afara aseara....a trecut si asta.
Maya a mai invatat sa imi dea degetelul sa il pup....ii spun "da-mi un degetel sa pup" si imi intinde imediat aratatorul...asa de tare ii place ca repeta figura si pe strada...mergem ce mergem si o data o vad cu mana intinsa spre mine cu degetelul in sus..si mama se executa...mai nasol este cand vrea chestia asta din 2 in 2 min....ca se uita lumea ca la urs.
Si mai stie sa omoare tantari...o intreb "cum omoram tantarii? si ea plici..plici cu palmutza loveste ceva repede....e adorabila..
Acum cand va povestesc prostioarele astea imi dau seama ca o iau pe aratura incet incet...auzi din ce cauza sunt io mandra...ca stie fie-mea cum sa omoare tantarii....hai ca nu mai am scapare..






Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

cand am intrat pe forum eram trista-n prispa, asa degeaba.
Am citit postarile voastre si mi-am revenit.
Tare as vrea sa vad si eu degetzelul ala grasutz al Mayei ridicat trufas spre mami. Si ca veni vorba de fica ta, Carmenutza m-am amuzat copios cu fotografiile din parcul Tineretului. Zicem ca David e mare. Nici vorba! Maya e un pufuletz greu de depasit

Crisa Sa fie intr-un ceas bun si cat mai putine cazaturi!

Cornelia - sanatate multa !

Dana - gandul de a nu pune pe tava telefoane mobile si chei de masina mi-a trecut si mie prin minte dar nu stiu daca am sa si reusesc sa pun in practica. Ma gandesc ca la eveniment o sa mai fie si ceva invitati care or sa vina care mai de care cu idei stralucite.
(prietena mea a ajuns sa puna pe tava, nu glumesc, un pistol, prezervative si o motocicleta in miniatura- ca asa au vrut rudele de la Brasov. Copilul bineinteles ca s-a infipt in obiectele pe care nu le mai vazuse pana atunci iar Anca se da acum de ceasul mortii ca poate o sa fie si fiusu un James Dean autohton)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Bibi esti penala tare.... Imi placi tare mult. Spiritul tau liber in exprimare este tare relaxant.
Eu sunt in Iasi acum si imi e tare dor de Flaviu , dar ma bine dispune tot ce scrieti voi.
Sanatate la copilasi si mamici nu suferiti si nu mai plangeti ca nu e bine. eu intru zilnic la spitalul de obstetrica-gineco si daca v-as spune ce vad , vati ingrozi. Te poti deprima repede.
E cineva din Iasi? Ca stau pana duminica si as putea sa ma intalnesc.
Romana "La multi anisori, copilas drag!" sa fii o mamica sanatoasa si in putere sa cresti doi baieti minunati. burtica draga...
Crisa ce mai face Tudor? Tu ce noutati mai ai? Nu am prea inteles cu mancatul chestia... Te referi sa mestece sau sa manance singurei... o sa citesc si eu!
Andra nu vreu sa ma bag in polemici dar daca l-as parafraza pe Tutea as spune ca nu exista atei pt ei insasi cred in ceva ca nu exista. Fiecare e liber si are dreptul in a-si alege modul de viata. Iar taiatul motului e o chestie totusi crestina. Oricum sa aveti un mot frumos.


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

CRISA locul de joaca e un cub cu latura cam de 80 cm. La mijloc pe verticala are un "etaj". Si sub etaj, si deasupra lui sunt cerculete pe unde poate sa se bage bb (pe dedesubt), iar intr-o parte are toboganul. Cred insa ca va trebui sa fiu atenta sa nu cada de la "etaj"

MIHAELA eu credeam ca taiatul motzului nu e crestin! Chiar sunt curioasa, ce semnificatie religioasa are? Sigur nu e dooar un obicei popular adaptat la crestinism prin faptul ca se taie parul in cruce?

BIBI, James Dean e una, vezi sa nu fie Bonnie and Clyde

Mergi la inceput