Intrebam, cautam - ordinea sa o pastram :):)

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Vreau si eu o reteta de placinta cu pranza.....dar,am o problema,am tot vazut eu aici prajituri,placinte...nuuuu,eu vreau una mai speciala,daca stie cineva...incerc sa explic cum era,mi-o aduc aminte din copilarie,o facea bunica mea(unguroaica fiind),si toanta de mine nu am notat-o,ca deh,pe atunci nu-mi trebuiau prajituri...deci era un aluat si se punea branza de vaci dar cu smantana,si iesea moale de la cuptor,hmmmmm,nu coca ,branza...offf,nu stiu daca m-ati inteles?!..era buna si calda si cand se racea era si mai buna,se intarea branza aia...aia stiu ca era cu ou si smantana amestecata,dar nu mai stiu nimic altceva...sigur era o coca mai deosebita,nici prea groasa dar nici de aia subtire?!....si parca branza nu era chiar peste tot...stie oare cineva ce vreau eu?

Hai ca m-am aberat fetelor,ma scuzati,dar tare pofta imi e...am tot incercat de ani de zile sa fac rost de reteta,nici mama nu stie si nici nu a mai gasit-o prin casa...cred ca s-a facut curat dupa moartea bunicei mele si am pierdut-o



la toata lumea!






Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

eu am facut o astfel de placinta la Paste, in loc de pasca:
ingrediente:
1kg branza de vaci
500 g zahar pudra + 1 plic zahar vanilat
1 plic budinca de vanilie
esente (de rom sau vanilie)
100 g stafide
7 oua
branza se pune intr-un bol si se amesteca bine cu zaharul, pana se topeste (evident cu mixerul)
se adauga apoi cate un galbenus de ou si se amesteca in continuare
la final de adauga albusurile batute spuma
cand totul este amestecat se adauga si plicul de budinca si, esenta si stafidele (stafidele se pun putin la inmuiat in apa cu putin zahar) se mai amesteca un pic, pana se incorporeaza in totul in branza.
se toarna compozitia intr-o tava unsa si tapetata si se da la cuptor la foc potrivit cam 1 ora (cuptorul sa fie incins inainte). placinta este gata cand capata o culoare maroniu-roscata pe deasupra)

mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinah spune:

Fetelor va rog ajutati-ma sa gasesc reteta prajiturii Snikers . Daca nu ma insel era facuta de April avea chiar si o poza. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

MIRELA multumesc de reteta!...dar eu nu asta cautam...aia e ceva cu o coca(asta nu stiu eu cum sa fac) si deasupra se punea compozitia de branza,smantana,oua si zahar...uffffffff...mai caut.

Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela_22 spune:

Fetelor, va rog ajutati-ma sa gasesc reteta de cartofi umpluti la cuptor, am citit-o mai demult pe forum si din pacate nu mi-am salvat-o , iar acum vreau sa fac dar nu mai stiu exact cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Salutare.
Al meu sot vrea sa fac ardei umpluti si eu habar nu am
Ma ajutati va rog frumos
Multam anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Fetelor, era pe aici postata mai de multisor o crema de "Maresal" dar nu o gasesc.... si as avea nevoie de ea...ma puteti ajuta?

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/aniela.marin/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

buna fetelor,va rog frumos ajutati-ma sa gasesc retetele de CIORBA DE BURTA ca in index n-am dat de ele.Acum vreun an...sau poate 2 a dat cineva o reteta superba dar din pacate nu mai stiu unde am pus-o si abia acum am mai facut rost de burta si e deja in castron la dezghetaaaaat pliiiiiiiz help!!!!!!

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

CIORBA DE BURTA

Burta se pune la fiert in kukta 1,5 ore impreuna cu un os de vita cu maduva spart sa dea gust si cu o ceapa intreaga,morcov,piper boabe si dafin. .binenteles ca se curata bine cu cutitul si se freaca cu sare si malai.separat dai pe razatoarea mica 2-3 morcovi pe care ii calesti in ulei mai mult5-6 linguri, pana se face portocaliu.dupa ce se incalszeste poti sa adaugi si ujn pic de apa.burta se taie fideluta iar rasolul daca are carne se taie fasii mici.se pun iar la fiert impreuna cu morcovul prajit cam 15 min in cratita mare .intr-un castron bati 2-5 oua ,in fct. de cantitate cu iaurt sau smantana .iei cate un polonic cu zeama si adaugi cate putin sa nu se taie.ai grija sa nu dai in clocot.intr-o cescuta pisezi usturoi si adaugi otet.acresti ciorba cand mamanci in farfurie ca sa nu se strice.merge si ardei iute.
sotul meu zice ca asta-i singura mancare care-i buna la soacra-sa.

Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Servus la fetele harnice!

Vroiam sa va intreb daca imi puteti da si mie o reteta de dulceata de mure, am cules ieri mai multe decat putem papa, eu si fetita mea, si m-am gandit sa fac dulceata...sau mai bine peltea? Nu prea stiu, mai ales ca nu ma pricep DELOC la dulceturi...Multumesc de sfaturi si idei!
Mirunda

Mergi la inceput