Intrebam, cautam - ordinea sa o pastram :):)

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Mersi mult mirela. cel tarziu pana sambata am facut-o
Dbunny21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Danielutz,

uite reteta de tiramisu:
TIRAMISU

Ingrediente:
- 500g de piscoturi intregi
- 6 lingurite de cafea ness granule
- 1 cana de apa calduta
- 1/2 cana de lichior de cafea sau esenta de rom
- 4 oua, separate
- 2x250g branza crema Philadelphia
- 1/2 cana de smantana cremoasa, putin sarata (poate fi de casa) sau frisca nebatuta
- 1/2 cana de zahar pudra

Metoda:
1. Intr-o farfurie adanca se combina cafeaua, apa si lichiorul.
2. Intr-un bol se bat ouale cu mixerul, pana se intaresc. Separat, se bate crema Philadelphia vreo 2 minute sau pana e moale si cremoasa. Se adauga galbenusurile, smantana si zaharul si se continua amestecarea pana se incorporeaza. Se toarna albusurile usor prin crema obtinuta.
3. Se inmoaie usor, pe rand, jumatate din piscoturi, unul o data, pe ambele parti in mixtura de cafea si se pun intr-o tava de 25x30 cm. (Piscoturile sa se imbibe cu cafea pe ambele parti, insa sa nu se inmoaie si sa se rupa.) (Daca vi se termina mixtura de cafea, mai faceti inca o tura, in functie de cate piscoturi mai aveti de inmuiat.) Se intinde peste ele jumatate din crema de branza. Se repeta cu piscoturile ramase terminand cu crema de branza. Se obtine asa: 1 strat de piscoturi, un strat de branza, un strat de piscoturi, un strat de branza. Se da la rece (camara sau frigider).

Se serveste pe farfurii de desert. Inainte de a se servi se pudreaza cu cocoa sau ciocolata rasa.

la mine o vezi in poza de la "prajituri"
mai am de adaugat:
Pui frisca Hopla si nu smantana, se intareste frumos si crema nu se lasa. poti pune si 1 pachet de intaritor frisca.


PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Danielutz,

uite reteta de tiramisu:
TIRAMISU

Ingrediente:
- 500g de piscoturi intregi
- 6 lingurite de cafea ness granule
- 1 cana de apa calduta
- 1/2 cana de lichior de cafea sau esenta de rom
- 4 oua, separate
- 2x250g branza crema Philadelphia
- 1/2 cana de smantana cremoasa, putin sarata (poate fi de casa) sau frisca nebatuta
- 1/2 cana de zahar pudra

Metoda:
1. Intr-o farfurie adanca se combina cafeaua, apa si lichiorul.
2. Intr-un bol se bat ouale cu mixerul, pana se intaresc. Separat, se bate crema Philadelphia vreo 2 minute sau pana e moale si cremoasa. Se adauga galbenusurile, smantana si zaharul si se continua amestecarea pana se incorporeaza. Se toarna albusurile usor prin crema obtinuta.
3. Se inmoaie usor, pe rand, jumatate din piscoturi, unul o data, pe ambele parti in mixtura de cafea si se pun intr-o tava de 25x30 cm. (Piscoturile sa se imbibe cu cafea pe ambele parti, insa sa nu se inmoaie si sa se rupa.) (Daca vi se termina mixtura de cafea, mai faceti inca o tura, in functie de cate piscoturi mai aveti de inmuiat.) Se intinde peste ele jumatate din crema de branza. Se repeta cu piscoturile ramase terminand cu crema de branza. Se obtine asa: 1 strat de piscoturi, un strat de branza, un strat de piscoturi, un strat de branza. Se da la rece (camara sau frigider).

Se serveste pe farfurii de desert. Inainte de a se servi se pudreaza cu cocoa sau ciocolata rasa.

la mine o vezi in poza de la "prajituri"
mai am de adaugat:
Pui frisca Hopla si nu smantana, se intareste frumos si crema nu se lasa. poti pune si 1 pachet de intaritor frisca.


PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

dragele mele mamici va rog sa-mi mai spuneti si mie niste retete de de 7 luni. nu-mi mai vine nici o idee si monica s-a cam saturat de aceleasi supici. please, help!!!

mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

draga mirela
- supa de rosii cu bulion de casa + un pic de taitei sfaramati tot de casa.
- supa de legume, adica in zeama, in care pui asa cat iei intre 3 degete gris
Spune-mi mai exact ce????


dragele mele mamici va rog sa-mi mai spuneti si mie niste retete de de 7 luni. nu-mi mai vine nici o idee si monica s-a cam saturat de aceleasi supici. please, help!!!

mirela
[/quote]

PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

multumesc hildegard pentru reteta. chiar ma intrebam daca pot sa-i dau monicai taitei de casa, mai ales ca sunt facuti cu ou (inclisiv albus), dar am vazut si intr-o carte despre copii ca nu-i nici o nenorocire, doar daca bb suporta si nu face alergie. am sa incerc merci!

mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

tot eu intreb, ce parere aveti despre mierea de albine pentru un bbde peste 7 luni. am vazut (recomandat de un medic pediatru) ca se poate indulci ceaiul sau iaurtul de fructe cu pitzina miere. voi ce parere aveti?

mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Mirela,Mierea de albine pana la 1 an nu e voie!
Se poate face boala....acum nu-mi vine, dar revin sa zic de care

PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Mirela, boala se cheama BOTULISM

PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

asta stiam si eu de botulism. oricum merci ca mi-ai confirmat ceea ce stiam deja. oricum, cati doctori, atatea pareri, la fel cu cate bordeie atatea obiceie!
cat despre prajiturile tale, imi vine sa mor! de unde stii atatea? esti o adevarata carte de bucate!

mirela

Mergi la inceput