Intrebam, cautam - ordinea sa o pastram :):)

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manon spune:

pentru Iris si Dyadya
parjoalele sunt putin mai "elaborate" decat chiftelutele. jumatate din cantitatea de carne se caleste putin, impreuna cu ceapa. dupa pregatirea compozitiei (cu ingredientele cunoscute:sare, piper, verdeata, putin cartof ras pe razatoarea fina si scurs bine, sau miez de paine inmuiat in lapte, de ce nu si putin delikat, oua, usturoi si, eventual putin cimbru), parjoalele se dau prin faina (nimic nou!) si apoi prin ou!! de regula sunt ceva mai mari decat chiftelutele si, neaparat, plate.se prajesc foarte repede pentru ca jumatate din carne e deja calita. mie imi place sa pun in compozitie si un albus batut spuma. e extraordinar ce fac albusurile astea in foarte multe preparate...devin mai pufoase, mai aspectoase. pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

stie cineva sau este pe undeva postata reteta unei prajituri care nu stiu cum se numeste, insa am sa v-o descriu: intre foi de napolitana se aseaza un blat care are incorporat in el bucatele de rahat, stafide, nuca. blatul se lipeste de foile de napolitana cu o crema cred. este tare aspectuoasa si ce sa mai vorbim de gust..daca ma puteti ajuta, va multumesc anticipat!

Gratiela, Mariucai si a lui Stefanut
www.babiesonline.com/babies/m/mariaalexandra" target="_blank">Pagina Mariei
Pozici noi

"Dragostea este indelung rabdatoare; dragostea este binevoitoare; dragostea nu vrajmaseste, nu se lauda, nu se trufeste." I Corinteni, 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

cine ma poate ajuta si pe mine cu o reteta de macaroane cu nuca?
imi amintesc ca odata a puso cineva aici,erau macaoroane fierte si puneai nuca si zahar si le caleai putin?ceva de genul acesta
de o luna vreau sa fac si nu stiu cum
va rog frumos sa imi dati si mie reteta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana-alexia spune:

Stie cineva o reteta de preparat ciorba de rosii?

DANA & ALEXIA (12.06.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali 64 spune:

Buna fetelor!
Am si eu o intrebare: Stie cineva cum se face inghetata cu mascorpone? Unde gasesc acest subiect?
Va intreb asta pentru ca pe cutia de mascarpone scrie " pentru prajituri si inghetate"! eu nu o folosesc decit pentru Tiramisu!
Multumesc,
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

x VALI64- o reteta de la TV italiana:
1 galbenus
1 lingura de zahar
20 gr ciocolata neagra ( de menaj)
20 gr migdale fara coaja si prajite ( sau nuci , alune.. )
100 gr mascaropone
1 paharel ( ca ala de tuica ) de rom

Bati pina devine o crema moale si spumoasa un galbenus de ou si o lingura de zahar;
adaugi, amestecind mereu, un paharel de rom ( sau citeva picaturi de esenta), ciocolata si migdalele taiate marunt.
Incorporezi la sfirsit mascarponele si amesteci bine.
Pui la congelator pt minim 2 ore.

x Rodicaosoian
eu imi amintesc din copilrie ( deci demult rau de tot ).. Ca mama fierbea macaroane, le scurgea si in tigaie punea putin unt/ulei si pesmet sa se prajeasca ( atentie ca se arde f reoede.. )mai la urma cind era pesmetul usor prajit adauga zahar si nuci prajite si date prin masina de tocat ( era una speciala .. sau daca nu pisate in piulita cea mare de la strabunica ). Cind era gata ( tot jongla cu tigaia aia cind pe foc cind pe linga foc .. ca sa nu se arda continutul ) stingea focul si adauga macaroanele scurse si le amesteca bine ..

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali 64 spune:

Multumesc Cristina! Am sa incerc reteta si va spun cum este!
Pare sa fie buna...
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

iti multumesc mult de tot pt reteta Cristina
de cand asteptam ca cineva sa imi raspunda
o sa fac maine sa vedem cum iese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daneza 13 spune:

Strumfi, uite aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77103&whichpage=2 reteta prajiturii cu foi de napolitane, pe care o cautai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Saru'mana, Dana! asta este.

Gratiela, strumfilor Maria si Stefan
www.babiesonline.com/babies/m/mariaalexandra" target="_blank">Pagina Mariei
Pozute noute
Mariuca poznasa

Mergi la inceput