Bebelusi de ian-feb 2004 (20)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Ce vremeeeeeeeeeeeeee??? Bate un vant de te ia pe sus. E atat de schimbatoare vremea asta. Noroc ca am iesit de dimineata la plimbarica.

Eu am fost azi pana la Piata Veteranilor ca sa ridic de la posta un colet cu doua carti (le-am comandat de net) despre cum sa cresti si sa-i educi pe copii: "Ascultarea de bunavoie" si "Intelege-ti copilul", ambele de Kay Kuzma. Dupa prima frunzarire sunt tare interesate. Abia astept sa le citesc. Multumesc mult, Monica!

Rares a papat azi 10 ml de suc de mar. Maine incepem sa amestecam sucul de mar cu cel de morcov. Pana acum n-a facut nazuri.
Desi aseara i-am dat in bibe si faina de orez, tot m-a trezit azi noapte. A papat max. 60 ml de lapte si s-a culcat la loc. Cred ca-i era mai mult sete. Diseara o sa-i pun doua masuri de orez, poate am mai mult noroc. Am totusi impresia ca l-a cam "intarit" pe Rares la kk. Voi ati dat asa ceva bebeilor vostri? Ati avut probleme cu constipatia?

Elena, ce-ai mai facut cu lapticul?


Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

m-a dezamagit Adina cu ochii albastri !!! Zice ca daca are unul negri si unul alabastri nu are cum sa iasa la copil albastri....da eu tot cred ca o sa-i ramana asa ca si parintii sotului meu au fost unul albastru si altul negru... mai vedem, sanatos sa fie
Adriana si Albert mananca seara cereale cate 5 lingurite si tot se trezeste noaptea, asa ca nu tin de foame, asa am sperat si eu, dar nu tine .Mai zicea cineva ditre noi , parca Babee, ca nu tin de foame.

Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

buna ziua

noi sintem bucurosi ca ne-am luat scaunel de luat masa. ii place lui bebitz la nebunie, mai ales ca masa e galbena si se pare ca asta e culoarea lui favorita. de miine, gata, stam si noi ca oamenii, ca pina acum ...

noi am scapat de dileme la culoarea ochilor. eu ii am verzi, iar taica-su caprui. iar Matei de la trei luni ii are caprui. e clar deci.

de unde ai comnadat cartile, Adriana? sint bune?

sa ma laud . Matei nu se mai trezeste noaptea deloc si seara papa numai tzitzi.

Monica, sa stii ca m-am mai gindit si mi-am amintit ca doctoritza mi-a zis sa-i dau alimentele prin sita. in plus mi-am dat seama ca ei nu au cu ce sa mestece, dragalasii, ca n-au nici dinti, nici masele.
asa ca eu ramin la piure deocamdata si ii dam bucatele cind o avea cu ce le mesteca. iti dai seama ca acum i se duc bucatile alea maricele direct in stomac. no, nu te supara, asa cred eu. tu o sa faci cum crezi

Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

quote:

Adriana si Albert mananca seara cereale cate 5 lingurite si tot se trezeste noaptea, asa ca nu tin de foame, asa am sperat si eu, dar nu tine .Mai zicea cineva ditre noi , parca Babee, ca nu tin de foame.



Pai copii se trezesc noaptea din obisnuinta, nu de foame. Teoria e ca la varsta asta si la greutate de peste 4.5 kg copiii pot dormi 8 ore pe noapte fara sa aiba nevoie sa manance. Cum ei sunt obisnuiti sa se trezeasca trebuie dezvatati de chestia asta. Ideea e sa ii lasati mai mult timp treji (spre exemplu se trezesc la 3-le dati la 3:30 sa manance) si din ce in ce mai putina mancare si cu timpul nu se mai trezesc. A mea acum doarme 8 ore pe noapte. Chiar daca se trezeste se culca imediat la loc (in 5 min). Eu am practicat chestia cu lungitul timpului intre mese. Stiu ca e obositor la inceut ( ca te trezesti si tu si nu dormi 1/2 ora) dar functioneaza. In cateva zile s-a invatat.

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

URA!!! AVEM 2 DINTISORI, MAI BINE ZIS UNUL SI JUMATATE!

Acum i-am descoperit ca ii auzem cum se loveau de lingurita... ca al meu Cosminel nu vroia sa pape si am stat 40 de min la masa! Deci, avem primii dintisori chiar la 5 luni! Nu ma asteptam, dupa ce sambata dr. a zis ca sunt gingiile inflamate dar mai dureaza ceva timp, chiar 2 luni... Si doctorii astia...! Am auzit ca de la biseptol pot sa nu aibe pofta de mancare...eu i-l intrerup ca a facut si o alergie pe piele!
Acum daca au iesit dintisorii, sper sa-i revina pofta de mancare!

Multi pupici la bebei si la mamici!

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Adina, Alexandra face mofturi la masa, in rest e cumintica. Uite acum m-a lasat sa dorm si eu cu ea vreo 2 ore. Pupici dulci Oliviei!

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Helen, felicitari pentru dintisori!!!
E primul dintre ai nostrii. Sa vedem poze!!!

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Cata, cum sa fac asa ceva ca trezim tot blocul. Pai, Rares cand se scoala urla inainte sa deschida ochisorii. Eu fug repede si prepar lapticul si hars cu el in gurita. Doara asa se linisteste si se culca la loc dupa. Daca il tin o jum. de ora o sa planga in continuu si dup-aia poate nu mai are nici chef de dormit. Parca nu-mi vine sa ma risc. In plus el nu are o ora fixa cand se scoala: variaza tot timpul 2,3,4.

Anca, am comandat cartile la adresa www.viatasisanatate.ro Poti sa arunci o privire si sa studiezi oferta lor.



Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Cata, eu stiu ca nu se trezesc neaparat de foame, dar ce sa fac in jumatea aia de ora??!! Ca pana nu suge un pic nu adoarme, crezi ca o sa uite de ce s-a trezit?? Ar fi bine, dar deocamdata e mai usor sa-i dau 2 minute sa suga si gata... toata lumea e multumita, inclusiv vecinii
La fel nici el nu are ore fixe de trezire, de exemplu azi noapte nu s-a trezit decat pe la 5,30 si stiu sigura ca daca nu suge nu mai dormeam nici unul. Insa poate incercam si chestia asta, daca zici ca la tine a mers. Multumim de idee.
Anca, pai nu te gandi ca eu i-am dat morcovii taiati in patru sa-i mestece , i-am pasat cat am putu de fin, dar o sa i-o dau totusi prin blender maine, sa vedem poate-i place si mai mult!!
In seara asta la cereale ne-am facut ca ursii, nu a stat deloc locului, a bagat minile in gurita, a apucat de lingurita si si-a indesat-o pe gat, m-a murdarit si pe mine, se ridica in fund si nu mai nimerea lingurita, a fost un adevarat circ pana am terminat, plus ca nu are deloc rabdare intre lingurite, pai cu bibele nu vrea dar nici la lingura nu are rabdare, ce stie el, mititelul.
Acum el sta pe canapea si vorbeste si cand ma intorc la el rade in hohote la mine de-mi vine sa-l mananac. Ce scump e!!



Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

quote:
Originally posted by anda141

Adriana si Albert mananca seara cereale cate 5 lingurite si tot se trezeste noaptea, asa ca nu tin de foame, asa am sperat si eu, dar nu tine .Mai zicea cineva ditre noi , parca Babee, ca nu tin de foame.


Nu Phillip mananca cereale, nu a mancat niciodata.

Eu is cu ochii pe-aici dar nu prea am multe de spus.O masea tampita, un nerv scos, alea alea si cam atat.Ma simt cam aiurea, nu va speriati daca 'dispar' un timp, imi iau o mini vacanta pentru linistire sufleteasca.
Numai bine!


'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html
Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput