Bebelusi de ian-feb 2004 (20)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saphir spune:


Buna seara!
Helen, felicitari pentru dintisori!!!
Amos al meu a dormit astazi de la 13 la 17, dupa care a inceput show-ul. Temperatura era 37.2 dupa care la ora 18 a urcat la 38.4 I-am dat Acamoli si nimic. Ia-m facut baita cu apa calduta...nimic. El, in schimb, vesel, cu chef de joaca, a papat...numai eu eram disperata in jurul lui. Dupa masa de la 21.30 i-am pus sosetele cu otet si a scazut la 38.1 Acum a adormit si din pacate am sa il mai deranjez cu termometrul sa verific care e situatia. Eu sper sa trecem cu bine si de acest vaccin.
Legat de cereale si faina de orez sau porumb, eu spuneam ca nu tin de foame. Si apropo de asta, pe mine asistenta m-a sfatuit astazi sa ii dau la fiecare masa, cereale sau faina de porumb sau orez.
Noi nu am avut probleme cu constipatia ci are 3 scaune normal pe zi. Probabil ca sucurile il ajuta foarte tare, dar acum dupa ce mesele or sa fie numai cu cereale sau faina, vedem cum stam cu kaki.
Intre cereale si faina de orez sau porumb, Amos prefera faina. Adevarul ca e mai aromata, comparativ cu cerealele.
Cam atat de la noi.
Astazi Ioana a plecat la mare, nu?? Sau maine?! Oare cum o sa le fie Arturicilor??
Noi va pupam si va dorim o noapte lina.


Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Monica, si Alexandra face asa la masa, la orice fel. Mai nou ii las si ei o lingurita ca altfel plange. E drept ca mancarea poate sa ajunga si in par, dar nu ma pun cu incapatanata mea. Si eu zic multumesc oricum numai sa manance.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Saphir, cereale la fiecare masa? Am auzit ca ingrasa si ca devin copiii grasi si pufosi
Va diresc o noapte linistita fara treziri daca se poate!!!

Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Aaaa, uitasem. Cosminel felicitari pentru dintisori! Sper sa iti calce si Alex cat mai repede pe urme, poate va incepe sa pape si ea cate ceva.

Pupici. Noapte buna.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Helen, felicitari pt. dintisori!
De ieri i-am pus lui Mircea in piureul de legume putina carnita de pui si pt. prima oara a mincat tot piureul de legume. Eu ii pasez legumele cit se poate de fin pt. ca daca ramin bucatele mai mari ori de ineaca cu ele, ori de da afara cu limba.
Monica, pai eu ii dau seara lui Mircea un bibe de 250 ml de cereale groase, ca am gaurit tetina ca sa iasa. Asta dupa tzitzi. Si doarme de la 10 seara la 9 dimineata. I le dau din bibe pt. ca i le dau dupa baie si nu vreau sa se murdareasca din nou.

Pupici.


Diana si Mircea (2.01.2004)

http://community.webshots.com/user/dianab13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena I. spune:

Helen, felicitari lui Cosmin pentru dintisori. Sa-i iei un cadout si sa-i pui si pe bunici la cheltuiala, da?
Anca, e bine ca ai deschis discutia despre pireu. Eu i-am dat ieri pireul de legume pasat cu furculita si a scuipat si s-a inecat, biata gigilice, de credeam ca nu mai maninca in viata ei asa ceva. Azi l-am facut asa cum ai zis si dat prin sita si a papacit 2 lingurite. E adevarat ca trebuie sa fac ca toate jivinele, sa o inveselesc, sa uite ca fac ceva impotriva vointei ei si sa inghita. Noroc ca am scaunelul acela ca altfel as fi si eu murdara din cap pina in picioare de papa de bb.
Adriana, aseara, dupa ce "m-am cintat" bine, am inceput sa citesc la subiectul despre alaptat si m-am dus si mi-am luat copilul din somn si l-am alaptat. Cum am putut-o lasa sa adoarma flaminda, mititica? Sint hotarita sa fac tot posibilul sa-mi revin cu lapticul, dar nu prea sint semne incurajatoare. Am mincat foarte bine, am dormit, am baut ceai de fenicul si altele (sa traiesti Babee si sa fii sanatoasa!!), am luat si spirulina, nu m-am mai bocit deloc si am pus copilul la sin de fiecare data cind a cerut. Nu stiu ce gaseste ea acolo, dar sa speram ca se satura cu ce e. Miine vine pediatra si o sa mai stam de vorba.
Saphir, bine ca ai scris de vaccin, chiar eram curioasa cum s-a comportat Amos la vaccinul de 4 luni, pentru ca vineri mergem si noi. OOOOOF!


Elena si Erica
Dumnezeu judeca pomul dupa roade, nu dupa radacini.
(6.februarie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

`neata mamici.
Noi acum ne-am intors de la urgenta. Am plecat la 12 pentru ca ajunsesem la febra 39.5 si nu scadea deloc, dimpotriva.
Dupa ce i-am dat eu Acamol, i-am facut impachetari cu apa cu otet, baita cu apa calduta, sosete umezite cu otet, ne-am imbarcat si ne-am dus la Wolfson, un mare spital care e chiar langa casa unde ne-au luat in primire asistente, doctori, ne-au cautat, ne-au analizat, ne-au luat sange din vena pentru analize iar verdictul final a fost ca totul e perfect, febra e de la vaccin. Eu m-am cam panicat vazand ca ii creste febra, pentru ca Amos pana acum, la celelalte vaccinuri nu a avut pic de febra...dar acum a facut pentru toate la un loc.
Oricum, nu imi pare rau ca m-am dus, pentru ca e prima oara cand sunt cu adevarat multumita de controlul care i se face.
Ce a mai plans saracutu cand l-a intepat si eu pe langa el, iar taica-su sa lesine...
Acum, speram sa fie bine, revenim la Acamol din 4 in 4 ore, ne-au marit doza de la2 la 4 ml si ..maine o luam de la capat la ultrasound. Sa-l facem si pe ala si ma linistesc o vreme, sper
Fug la somn ca am 24 de ore nedormite.
Elena, mama, sper sa nu treci prin ce am trecut noi. Bafta maxima
Noapte buna

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:

Buna dimineata!

E o dimineata superba, cu cer senin, tocmai buna pentru plimbare. Astept sa se trezeasca Clara, sa manance si pe urma iesim.

Ieri am fost ocupata cu treburile casnice - gatit si facut curatenie - asa ca azi sunt "libera" din acest punct de vedere. Nu stiu voi cum sunteti, dar mie nu-mi place deloc sa gatesc. Consider ca e pierdere de vreme sa stau atata timp in bucatarie.

Dupa masa, ma duc la gimnastica pentru mamici (e continuarea la gimnastica pentru gravidute), asa ca seara voi fi terminata (fizic). Acum m-am obisnuit cat de cat cu efortul, dar dupa prima ora de gimnastica abia ma mai tineam pe picioare si doua zile am avut febra musculara.

Dupa ce ma laudasem ca de saptamana trecuta Clara a renuntat la suptul de noapte, saptamana aceasta a revenit la vechiul ei obicei de a se trezi in jurul orelor 3-4. Am incercat sa nu-i dau titi, ci suzeta, dar se foieste in pat si pana nu mananca nu se linisteste. Pe urma, cu burtica plina, se apuca de gangurit - e atata de dulce - si dupa o jumatate de ora - o ora adoarme.

In afara de mere, ii mai dau piersici (ii plac foarte mult), am incercat si grapefruit, dar nu i-a placut (nu seamana cu mine la gusturi, mie imi place, iar in burtica a mancat aproape zilnic). Si vreau sa-i dau caise si visine, doar sa treaca saptamana de piersici. Voi mai tineti cont de faptul ca intre doua alimente nou introduse sa treaca cel putin o saptamana? Eu i-as da fructele alternativ, dar mi-e frica sa nu-i fac rau la stomac.

Initial, pasam legumele cu furculita, dar am observat ca bucatile mai mari (pentru ea) nu le putea inghiti. Le dadea afara cu limba. Asa c-am inceput sa le mixez cu blenderul si parca asa ii place mai mult. Nu se chinuie sa inghita (ii dau pireul diluat cu foarte putina supa).


Va pupam,
Tatiana si Clara Maria (31 ian 2004)
http://community.webshots.com/user/tatianagut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Buna dimineata, mamici si pitici!

Desi i-am dat aseara 2 masuri de cereale, Rares m-a trezit de doua ori azi noapte: la 2 si la 4. Parca se trezeste mai des acum.

La masa de la ora 9 a papat prima data suculet de mar si morcov, amestecate, si tare bunut a fost.

Saphir, imi pare tare rau ca ati trecut prin asa emotii. Sper ca totul sa fie ok in continuare. Multa sanatate lui Amos!

Helen, felicitari pt. dintisori!!! De acum ai un iepuras in casa.


Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

buna dimineata - daca dimineata mai este asta

noi raportam maxima incintare la papatul in scaunel, se pare ca a fost o investitie buna. URA!

Saphir, ii uram insanatosire grabnica lui Amos.

Helen, felicitari tp. dintisori. iaca primul dintzos din grupa

Tatiana, eu nu las o saptamina intre alimente. las doua trei-zile.

Elena, sper sa auzim vesti bune. noi azi ne-am lenevit si nu mai iesim dimineata. bebitz deja a adormit. poate ne vedem dupa-amiaza sau miine dimineata.

va dorim o zi minunata



Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput