Bebelusi de ian-feb 2004 (20)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elena I. spune:

Roxana, Adriana, Saphir, facem parte din acelasi club. Dar mititica mea nu prea maninca din cauza ca ea e indragostita de tzitza mamei, iar acum a ramas mama (brusc) fara laptic. Maninca piureul de fructe de la ora 10, apoi refuza si supa, si piureul de legume, lapte praf nu reusesc sa-i dau deloc, nici cu biberonul, nici cu lingurita. Mai trage din sin cit poate si ea, dar nu este! Sinii sint aproape goi. Nu stiu ce sa mai fac. Ieri n-a mai mincat de la ora trei nimic pina la 9, cind m-am indurat s-o pun la sin, dupa toate incercarile de a-i da lapte praf, iar azi a adormit flaminda dupa baita. Despre mine, ce sa va spun, deja sint in faza de bocete de nu ma pot opri (ca-s si singura cuc acasa). Iar pediatra vine abia miercuri sa o vada pe giza.

Adriana, am incercat sa-ti multumesc pe PM, dar mi-a dat nu's ce eroare cind am trimis mesajul. Sper sa se indeplineasca urarea ta!

Am vazut si eu pozele si am ramas foarte impresionata de costumatia lui Andrei.
Monica, ce grasunel e Albertutzul, dragalasul! Cred ca i-a placut mult pe apa!
Lavv, intr-adevar e tare scump baietelul tau!
Sa fie sanatosi si sa creasca mari!


Elena si Erica
Dumnezeu judeca pomul dupa roade, nu dupa radacini.
(6.februarie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Buna seara!

Elena, imi are tare rau ca ai probleme cu lapticul. Si eu am avut de cateva ori senzatia ca nu mai e, dar si-a revenit. Sa stii ca in unele zile am f. mult, in altele f. putin. Norocul meu este ca Rares manaca si cu biberonul, asa ca daca o fi sa nu mai fie asta e. Eu oricum sunt f. multumita ca am reusit sa-l alaptez pana acum. Vreau sa-ti zic ca inainte de a lua spirulina am luat 5 zile cate o pastiluta de vitamina E (la recomandarea pediatrei). Este tot pt. stimularea lactatiei si a dat rezultate!!!

Monica, eu am luat in sarcina 19 kg, dar nu m-am dezumflat. Mai am un pic si o sa ma deplasez de-a dura.

In seara asta Rares a facut din nou dus (e mult mai comod decat baita), iar apoi a papat primul bibe cu faina de orez. I-a placut tare mult si l-a papat cu o viteza... Sunt curioasa cum o sa se trezeasca la noapte. Poate ma lasa si pe mine sa dorm pana dimineata. Tare mult imi doresc lucrul asta.

Pupici si noapte buna tuturor!

Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

Offf, vad ca nu numai al meu face fite la mancat! de 1 saptamana mi-a mancat sufletul (si mie si lui ta-su).... lapte ciu-ciu, morcovel ciu-ciu, cereale asijderea..... mi se rupe sufletul si scot din ce in ce mai putin lapte cu pompa! Au intrat copii in greva foamei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

`neata mamicile si bebelasii!!!
Eu am niste emotii de numa-numa. La 9.30 am programare la vaccin Imi este tare frica de reactiile de dupa, dar sper sa trecem voiniceste si de aceasta data peste vaccin.
In rest, toate bune (daca se poate spune asa), puiul meu nu mai vrea deloc sa stea pe spate, daca s-ar putea numai in fundulet si mai nou , pe burta. Se rostogoleste mereu si ajunge pe burta si e tare bucuros si rade si cum il asez la loc, cum o ia de la capt cu rostogoalele. Sub nici o forma nu pot sa il las nesupravegheat 5 minute.
Parca m-as duce sa mai stau si eu pana la 8 in pat....pupici si o zi buna

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Vai ce baieti frumosi! Alex, Andrei si Albert! Nu vreti si voi o nora tot cu litera A?

Didica, doamne ai descris exact mesele noastre. Asa face si Alexandra, probabil asa au toti copiii un moment mai dificil cu masa. Desi la noi e un chin cvasipermanent. Adriana, oare sa fie de la dinti? Stii ca si Alexandra e cu gingiile umflate si uneori o vad cum in loc sa pape se freaca cu tetina la gingie. Of, Elena, Caro, si voi va chinuiti?

Saphir, bafta multa la vaccin!

In rest, va rog nu mai vorbiti de greutate ca ma simt prost. Nu arat asa rau, insa de 4 luni nu slabesc nici un gram orice as face. Nu ca as face totusi prea multe.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

buna dimineata

ne pare rau pentru bebelusii care nu prea mai maninca si mai ales pt. mamicile lor ca tare se mai streseaza.
dar o sa-si revina ei!
io lui Matei nici n-am sa-i spun ce fac colegii lui de generatie, sa nu se molipseasca cumva

Elena, nu stiu daca ai primit mesajul meu aseara. noi am facut o tura pe la locul de intilnire, dar se stirnise vijelie si ne-am intors. am stat linga bloc pina a inceput ploaia.

O intrebare - voi ce stiti: pot sa-i dau carnitza in fiecare zi????

va dorim o zi frumoasa si .... pofta mare la bebei

Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didica spune:

Salut si eu din scurt mamicile si piticii!

Eu mi-am facut abonament la sala pt. aerobic si fitness - (redus pt. programul de dimineata) ca era mai mare rusinea sa am sala chiar in fata blocului si sa nu ma duc. Sapt. trecuta am fost miercuri si doua zile nu m-am putut misca. Azi incerc din nou...
Carnita noua ne-a spus ca pana la 6 luni sa ii dau (cand o sa incep) o zi da una ba. Si de la 6 luni galbenus de ou in zilele cu carnita ba. Si carnita inseamna o lingurita maruntita si fiarta separat de supa (piept de pui)

Adriana - si Iulia face la fel dupa ce mananca. O pun in patut si ea se rostogoleste pe putra si incepe flotarile pana "bobobceste" oleaca. Dupa care atunci cand oboseste trompeteste, o pun pe spate si in 2 minute e inapoi pe burta si iara...

Va pup si va doresc o zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Fetelor, sper sa nu ma alatur si eu clubului bebeilor care nu vor sa pape ca de data asta nu stiu daca ma mai tin puterile. Deja trepidez de nervi... mai multa mancare a ajuns pe bavetica, in pat si pe fata mea decat la Cosmin in burtica... Si aseara si azi dimineata! Si eu chiar ca nu mai stiu ce i-as putea da sa pape daca e vorba ca s-ar fi plictisit si de meniul actual... cel mai mult ii placeau iaurturile Danonino de dimeata iar acum nu a vrut sa deschida gurita nici sa-l pici ... Iar cu cerealele de aseara a fost un dezastru si mai mare. Acum urmeaza masa cu piure de fructe si barnza de vaci pe care o manca in general bine... am niste emotii ca nu va papa, ca mi-e tema ca i le transmit! L-am lasat 2 saptamani fara sa-i mai dau pic de lapte in biberon si azi cand ma incercat, s-a strambat, mi-a facut gargara si a scuipat de la prima gura... Cred ca nu va mai bea lapte niciodata..am trecut deja 2 luni de cand nu vrea sa bea ( exceptand ce l-am mai prostit eu in somn) si nimic!

Buli, eu i-am dat carne de pui in piureul de legume incepand de la 4 luni, in 6 zile din 7 /sapt. si a fost ok.. i-as fi dat si in a 7-a zi dar fac piureul ptr. doua zile si duminica nu am prea avut chef!

Monica si celelalte fete, banana cum i-o dati? Piure, asa simpla sau ii puneti ceva in ea? Si de cate ori pe sapt?

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Buna dimineta la toata lumea!!
Albert a dormit tare bine azi nopate, a adormit pe la 11 ,( ar fi adormit el mai devreme, dar vorbeam eu cu cineva pe mess si nu a avut cine sa-l adoarma, mititelul ca se tot maraia ) si a dormit pana azi la 11 cu vreo 3 treziri. Mi-a prins bine si mie ca m-am culcat pe la 2 , am stat sa mai invat.
Imi pare rau de bebeii care nu papa si de mamicile care se streseaza, cum zicea Anca .O fi de le dinti, cine stie, or avea ei ceva.
Helen eu banana i-o dau pasata cu furculita, o pasez bine si asa i-o dau goala, nu-i mai pun nimic, ce sa-i mai pun? Si de obicei ii dau inainte suc de morcov cam 25 ml, din 2 morcovi noi.
Nu stiu cum se face ca la noi se decaleaza masa de fructe si implicit supa. Daca se treezeste pe la 10,30 fructe manaca pe la 11+-12 si supa pe la 4-5 . De doua zile am reinceput sa-i dau supa, dupa o incercare esuata, abia acum am inceput din nou. A mancat fara sa comenteze 50 ml, v-am spus, sa vedem azi.
Ai vostri ce cantitate mananca? Ii dati si zeama chioara, sau pisati legumele in zeama?
Va pupam si va dorim o zi superba!!!

Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Vroiam sa va intreb voi ce fructe le mai dati ca eu nu mai stiu ce sa-i mai dau? Banane cred ca nu pot sa-i dau zilnic , mere nu mai sunt, portocale nu-i plac....????

Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput