Bebelusi de ian-feb 2004 (20)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

Si ultima noutate-ciudatenie, a reusit sa se intoarca pe burtica singurica in carucior. Evident in pozitia culcat.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)



dadada , asta a incercat si Matei, dar nu i-a mai ramas loc. a ramas proptit in merfginea carutului. el sta acum pe diagonala, ca drept nu mai incape.

Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:

Salutari de la noi!

Saphir, si eu ma gandesc cum sa ma mai joc cu Clara. Iata cam ce facem noi:
- ii dau diverse obiecte pe care sa le poata tine in maini, sa le studieze: cutii goale din plastic (de la sampon, gel de dus, creme). Cutiile sa fie cat mai diverse, ca forma si culoare. Le descriu si inventez povesti pe seama lor. Ii dau si pungi de hartie si plastic (ex. punga de la chipsuri, care e si colorata)
- citesc povesti; nu are rabdare intotdeauna pentru ca nu ma uit la ea, deci va trebui sa le invat
- cant (desi n-am voce) si dansam
- fac uta-uta cu ea in brate; stand, ma aplec fata-spate, stanga-dreapta
- batem din palme si o pup peste tot
- cand sunt de "serviciu" la bucatarie sau am de facut curatenie, sta cu mine si-i spun ce fac. Ii arat „ustensilele” din bucatarie si ce sunete scot fiecare (tacamurile, cestile, paharele)

De acum pot sa fiu mai activa pe forum, pentru ca, in sfarsit, am net nelimitat.

M-am uitat la pozele voastre. Aveti copii foarte reusiti si adorabili! Sa va traiasca, sa fie sanatosi si norocosi!

Mai nou, Clara se roteste in pat. O las cu capul intr-o parte si peste un timp, o gasesc cu capul in cealalta parte. Se invarteste chiar si in somn.

Va doresc o dupa-masa insorita! La noi de dimineata a fost innorat si a plouat, a trebuit sa stam in casa . Acum pare sa se insenineze. Astept sa se trezeasca Clara si pe urma iesim la plimbare .

Va pupam,
Tatiana si Clara Maria (31 ian 2004)
http://community.webshots.com/user/tatianagut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didica spune:

Buna fetelor si piticilor!

Apar si eu dupa multe zile... Am si treaba, nu mai am ajutor la plimbat cupilu si mai sunt si depresiva (de fapt sunt foarte nervoasa). Saptamana trecuta Iulia a facut vaccinul si alte reactii in afara de a dormi f. mult (de ma speriase) si putina febra nu a ami avut. In schimb a maincat si mananca foarte prost de la antipolio cred. Tzitzi nu mai vrea, urla de zici ca o taie cand simte gustul de laptic de tzitzi. Aseara am vazut semnele prevestitoare sosirii rushilor si cred ca de la asta e. Adriana - ca parca tie ti-au venit - Rares cum a reactionat (a mancat normal?). Cu ocazia asta cred ca o sa pierd si putinul lapte pe care il mai am, mulsul pe mine nu m-a ajutat niciodata!
Roxana - poate la voi sa fie efectele tot de la vaccin - mie mi-a zis asistenta ca 2 sapt. poate sa nu mai manance bine. Si a mea bea 100 ml si dupa vrea sa se joace. Daca o fortez urla si vomita. Asa ca decat sa o las nemancata o pun in pat si se joaca 5-10 minute si dupa mananca din nou. Mai greu e cu lingurita dar invatam noi cum e si cu ea.
Iulia incearca un fel de deplasare taras pe burta, ba in spate ba in fata. Se ridica in maini si se impinge in spate sau se propteste in cap si isi ridica funduletul si se impinge in fata

Va pup si sper sa pot intra si eu mai des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Salutare!

Noi am fost super ocupati zilele astea, dar cel mai rau a fost faptul ca Rares a avut niste zile cumplite: f. agitat, plangea/urla, nu mananca nici el bine (max. 100 ml la o masa) si f. des (am ajuns sa-i dau papa si la o ora ca nu ne mai intelegeam. Cred ca-l dor rau si gingiile si uneori devine atat de agitat ca ma sperie cata energie poate sa aiba. Si eu m-am cam ingrijorat ca nu mai manaca bine, dar m-am calmat ca tr. sa-i treaca. Am hotarat sa incep si eu diversificarea si azi i-am dat primele 2 lingurite de suc de morcov pe care le-a papat cu mare placere. Diseara ii dau primul biberon cu orez. Voi ati avut cumva probleme de la orez? Oare constipa?

Astazi a dormit insa f. bine afara: de la 12.30 pana la 16, asa ca a mancat mai bine la masa de la ora 16. Aseara a adormit la 7 seara, in parc, si s-a mai trezit azi-noapte la 4. Sper insa sa-si revina pt. ca el a fost un copil tare cuminte.

Didica, mi-e mi-a venit intr-adevar. Nu a fost nici o problema cu alpatatul. Singurlele chestii semnificative in ce ma priveste au fost cantitatea f.f. mare in primele zile si faptul ca n-am mai avut nici o durere. Inainte aveam niste dureri cumplite in primele doua zile.

N-am apucat sa vad pozele, dar imi fac timp diseara, promit!

Noi fugim iar afara!

Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Mamici, va multumesc ca imi impartasiti din secretele voastre de joaca cu puiutzii
Noi maine avem programare la vaccinul de 4 luni, dimineata la 9 si deja ma ingrozesc la gandul reactiilor de dupa. Daca voi spuneti ca dupa vaccin bebelasii nu mai papa, oare ce o sa faca Amos al meu, avand in vedere ca nici el nu mai mananca bine de ceva vreme?? Oare o sa intram in greva foamei??
Oricum, mi-am facut programare miercuri la un medic privat, sa ii faca un control general si iar ma duc cu listuta cu intrebari, dupa care avem ultrasound la picioruse si putulica, ca numai acum ne-a programat(programare facut in urma cu 2 luni), pentru ca e un ultrasound special si foarte performant pentru BBi, la care se ingramadeste lumea.

P.S. Ati vazut la stiri, nenorocitul ala care si-a violat nepotica de 6 luni???
Fereasca Dumnezeu...eu cred ca l-as fi omorat pe loc cu mainile mele

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Puteti vedea pozele cu Alexutul lui LAVV la adresa mea (albumul LAVV):
http://community.webshots.com/user/adinaiulia
Este un scump!


Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Salutare fetelor,

Sa va traiasca bebeii ca tare sunt frumosi si sa va bucurati de ei!

Roxana si Adriana, cred ca e din cauza dintilor faza cu mancarea. Trece si asta! Rabdare sa aveti!

Eu trebuie sa o laud pe Laura: unu la mana- se rostogoleste si ea de pe burta pe spate (si cum nu-i place pe burta o face imediat cum o pun pe burta), cam tarziu dar asta e
doi: mananca supica in 10 min, ne place tare mult, cu lingurita, cam 120 ml.

Noi ne-am apucat sa ii facem camera ei, pana acum a dormit in patutul ei dar in dormitorul nostru, acum vem sa o mutam singura. Sper sa ne reuseasca.

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Si eu am vazut toate pozele!

Monica, e super Albertutu vostru. Mama, mama, parca e un print in colacul ala. Dar tu ce slaba eeeeeeeeeeeeestiiiiiiiiiiiiiiiiiii, m-ai facut invidioasa. Cate kg ai luat in sarcina?

Adlemi, Andrei este nemaipomenit. M-ati dat pe spate cu costumatia lui. Si eu am vazut un frac pt. Rares, dar joben ba. Sa va traiasca si sa va bucurati de el!

Am vazut si pozele lui Alex al lui Lavv. Un scumpic care e leit mama lui. Sa fie cuminte, sanatos si norocos!!!

Rares nu mai vrea sa stea decat pe burtica spre disperarea mea pt. ca se intoarce si cu burta plina si da uneori pe afara. N-am insa ce-i face, parca are arcuri. Si in carut se rasuceste pe burtica si admira umbrele facute de copaci si soare pe fundul carutului. Nu stie insa sa se aseze sa doarma pe burta si cand oboseste incepe sa "trompeteasca".
Noi am mai fost o tura pe afara si a dormit tare bine.
Acum il asteptam pe tati pt. baita si apoi papa: laptic cu cereale.



Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

am vazut si noi celelalte poze.

Alex e dragutz rau de tot, iar Andrei m-a facut praf cu jobenul lui!!

Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Daaaaa, e tare rau de tot cu jobenul ala Andrei!! Da unde l-ati gasit??
Multumim de complimente, Adriana!
Cred ca iar ploua ca aud ca tuna!!! Cred ca s-a mutat muntele la noi, pacat ca doar ploaia de la munte nu si aerul si alte frumuseti! Ce m-as duce la munte, dar pana nu se opresc ploile astea nu ma incumet, ca tare e urat daca ploua. Da l-as duce rau pe Albertutu sa ia si el cateva guri de aer proaspat!!!!! Abia astept sa vina vara!!
Adriana, nu o sa-ti vina sa crezi , dar am luat 20 de kg in sarcina, unde ? nu stiu...cred ca am fost umflata ca m-am dezumflat imediat.
Am fost acum in dormitor, eu credeam ca Albertutzu doarme si el era jumate ridicat, facea abdomene ...tare cuminte e !!! ma minunez cateodata cat e de cuminte. Astazi a papat supica cam 50 ml, mai mult nu avrut, a inceput sa se strambe, dar initial nu a avut nimic de comentat.
Va pupam si va dorim o seara linistita!!!

Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput