Bebelusi de ian-feb 2004 (19)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:


JESSICA SARA


Anca- sa stii ca si Matei vrea si poate sa faca podul de jos... este super haios iar Andrei rade de se prapadeste cand il vede.

Azi de dimineata au vorbit, s-au iubit, s-au pupat iar Andrei avea mare grija de el...erau tare scumpi.

Acum sunt afara, Andrei cu tata iar mama il plimba o ora pe Matei ca sa mai pot face si eu cate ceva prin casa ca altfel este varza casa !!!

Va si fug la gospodarie !!!

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Buna ziua si de la noi, mamici si bebici.
Am si eu o intrebare la voi: supa bebelusilor vostri e numai zeama de la legumele fierte sau le pasati si legumele. Pentru ca eu astazi am vrut sa ii fac supa si totusi am pasat legumele si a iesit un piure subtire. Idee e ca nu il vrea de nici o culoare, nici cu lingurita, nici cu biberonul.L-am gustat, nu e grozav, ce-i drept nici eu nu l-as manca
Voi ce legume puneti in supa?? Eu i-am pus morcov, patrunjel, telina si un cartof mic.Pastarnac nu se gaseste aici
PS.Daca e prea groasa supa (piureul) cu ce o diluati (apa, lapte, alta supa)??
Va multumesc de raspunsuri si va dorim o zi buna

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

LA MULTI ANI, JESSICA SARA!!! SA AI PARTE DE MULTE BUCURII, SANATATE SI TOT CE E MAI BUN PE LUME!

Salutare si de la noi!

Monica, ce bine ca poti purta costum de baie! Eu n-am curaj sa-mi arat suncutele vara asta. Ma ingorzesc cand vad cu cate kg am ramas in plus. Dar trece ea perioada de alaptat si ma pun pe cura de slabire si gimnastica.

Ioana co, sunt tare frumoase pozele voastre! Sa-ti traiasca flacaul si sa va ajute Dumnezeu sa fie sanatos si norocos!!!

Rares a fost cumintel azi desi azi noapte m-a trezit de doua ori, a papt si s-a culcat la loc pana la 7.30. Pe la 11 an iesit la plimbare si a dormit 2 ore si jumatate. Oricum intram insa in casa pt. ca mi se parea cumplit de cald. Acum sta la el in patut si se cearta cu desenele animate de pe pereti. Sper sa adoarma desi la ce vocalize face nu prea cred ca are chef.

Eu am avut o noapte de pomina din cauza maselei. Pana la urma cred ca am facut o infectie de toata frumusetea. Azi ma duc neaparat la medic. Noroc ca am un cabinet stomatologic in bloc si vine o verisoara la mine sa stea cu bb.

Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Adriana , multa sanatate , sa-ti treaca maseaua, stiu ce nasoala e durerea de masea!
Noi nu am iesit azi deloc, ca ne-am trezit tarziu, apoi a venit mama soacra pe la noi si s-a facut ora de somn care dureaza de la 1 pana pe la 5 , cred, doarme si acum. Cand se trezeste mergem si noi, poate se mai si racoreste intre timp.
Va pup!!!!





Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Noi am fost afara sa luam baiatul care dormea...si a mai dormit pana la 14.30 cand am venit acasa, am papat si acum stam pe balcon in carutz si admiram natura .

Cred ca pana la urmatoarea masa nu prea o sa mai dormim dar cat sa dormim si noi ?

Eu am terminat treaba care mi-o programasem si acum ma apuc pe la bucatarie de una alta. Noroc cu parintii mei care ma ajuta - tata a stat cu Matei "de vorba" pana am terminat eu de calcat.

Andrei nu vrea dormi si daca Matei nu doarme nu am nici o sansa .


Saphir
eu lui Andrei, daca imi iesea supitza prea groasa i-o mai subtiam cu zeama nu cu lapte, insa cred ca poti pune si laptic, asa iese mai consistenta - zic si eu.

Adriana - sanatate si bafta multa cu maselutza !!!

Va ca fug la Matei

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Jessica Sara!

Saphir, eu mai pun si dovlecel (cateva cubulete) si putina telina (adica maxim 1/4 dintr-o telina medie). Cu supa e poveste lunga la noi. Am inceput numai cu zeama, pe care uneori o adora, alteori incepea sa urle si nu voia nici sa se atinga de ea. Aceeasi aventura este si de cand cu supa pasata. Dib observatiile mele:
- Alexandra prefera piureul de legume mai gros (facut la blender). Cand a iesit mai moale nu a vrut sa il pape. Asa ca il fac mai gros si daca mi se pare prea consistent ii mai adaug zeama de la supa;
- morcovii sunt preferati pentru ca sunt dulci, si ca atare in compozitie ii pasez 2 morcovi in loc de unul;
- azi i-am pus (ideea mea ) o lingurita de cereale (orez) si jumatate de lingurita (nu de masura de lapte. Nu stiu daca acesta a fost motivul, insa Alex a ras supa pasata si a inceput sa planga cand s-a terminat.

Scuze ca m-am intins, dar va mai zic si eu din incercarile mele, poate mai facem schimb de experiente.

Apropos de experiente, marul ras il vrea tot asa tip piure (nu pe razatoare) si de aceea ii pun mereu si cateva lingurite de suc cu morcov amestecat (evident morcovul este vital pentru ea).



Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

noi am fost azi pe afara ... ce fain a fost!
of, iar nu pot sa pun smilies ca-s sub xp :((

ne-am intilnit cu Elena si Erica si ne-a dus Elena la un parc foarte fain, e si aproape, dar eu nu stiam de el
de miine numai acolo mergem.
am uitat sa iau ceva de baut pt. Matei si i-am dat apa plata direct din sticla ... hehehe ... ce l-am udat!!!

Saphir,
eu ii fierb aceleasi legume de care ai spus tu, dar nu ii pasez decit morcovul si carotful. Matei nu a mincat zeama niciodata, a facut baloane cu ea si a scuipat-o. in consecinta i-am dat numai piure pe care il maninca foarte bine. eu zic sa incerci pentru inceput sa scoti telina si patrunjelul din piure, sint mai aromate si s-ar putea sa nu-i placa.
de altfel eu am citit in carti ca nici nu e musai sa-i dai supa ci trebuie sa faci trecerea spre piure.
a ... mai pun cind pasez legumele o bucatica de unt mica cit un bob de mazare.

Monica,
stii deci despre ce vorbesc :))
la noi e varza compu mai mereu
partea buna e ca oricind gasesti totusi o bucatica care functioneaza :))

Adriana,
sanatate multa. ce nasol cu maselele astea :((

acu' daorme puiul
azi a ris de s-a stricat ... era asa de dulce ... si mi-e asa de drag, de nu mai pot!!!!



Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Noi ne-am plimbat putin prin Carrefour cu puiul mic - de toata lumea se uita la el si se minuna ce frumos este - iar Andrei a stat afara cu tata(ia). Numai ca doar ne-am plimbat ca nu am gasit ce vroiam !!!

Trebuie sa fug sa ii dau papa lui Matei...

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Fetelor, multumesc de urari! Alea de alaltaieri, ca de atunci n-am mai intrat pe internet.
La multi ani sarbatoritilor de azi!
Azi a fost o zi tare frumoasa. Exceptind dentistul de dimineata.
Dar dupa dentist am iesit afara si ne-am intilnit un pic cu Andruska, un pic cu Lia, apoi am mers in Mogioros unde m-am intilnit cu Julia23, cu Aramona si Alinkav. I-am fotografiat pe Lia si Alex sa-i vedeti si voi, din pacate Alex a fost cam miriit si n-au stat pe afara. Si am facut poze si in Moghioros, sa va uitati si voi la ele. Am stat azi 9 ore afara. Noroc ca am cumparat o cutie de lapte praf de la farmacie si i-am facut laptele cu ceaiul de musetel.

Pupici, ma duc sa

Diana si Mircea (2.01.2004)

http://community.webshots.com/user/dianab13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

La multi ani tuturor sarbatoritilor din zilele ce au trecut de cand nu am mai dat pe aici.... sa crestei mari si frumoase/frumosi!
Eu de cand cu serviciul.... nu mai am timp nici de citit, dara si de scris! Am mai crescut si noi, Thomas se rostogoleste de pe spate pe burta si invers, are tentative de mers tirish....radem de mama focului (mai ales ca ne gadilam ...)
In we care a trecut am facut o excursie la Ottawa, la rudele sotului... Distanta: 440 km. Puiul mic a fost un cuminte si un scump, n-a facut probleme de nici un fel. La Ottawa ne-am dezmatat: am stat in gradina cat a fost ziua de lunga! Mai nasol a fost cu catelul care l-a speriat pe Thomas cu latratul lui si pe mine m-a scos din sarite! Imi venea sa-l iau la suturi, potaia!
Maine mergem la pediatru pentru controlul lunar, mai avem de facut si un rapel la Prevnar si Menjugate (vaccinuri impotriva unui pneumococ - primul si impotriva unui meningococ - al doilea....). Danut va lua vacanta saptamana viitoare... o sa fie o nebunie acasa: o sa se catere sotul pe pereti cu amandoi acasa!
Cam atat despre noi, va mai dam si noi buna ziua cand mai apucam si va dorim sanatate si voiosie la toti!

Mergi la inceput