Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (28)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Larular spune:

Am pus si noi pozici de la botez si ceva mai recente .
Bebe papa foarte bine , iar eu ma chinui sa inventez meniuri si sa experimentez noi legume . Azi am incercat conopida , in supa crema de legume ! Sa speram ca nu am facut nici o prostiuta .

Pupi !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Buna, dragi mamici
Bine ati venit Dialori si Mayumi! Vrem poze cu puiutii vostri.
Aldito. Sa cresti mare si sanatos!
Noi am fost la "baltoaca". La noi in comunitate este piscina cu apa incalzita. I-am luat lui Luca un colacel gen fotoliu. Fetelor era asa de haios ca imi venea sa-l mananc. O privire din aia de superior, cu un zambet in coltul gurii, parca era director. Numai ca avea dinaintea goala. Credeti-ma ii lipsea tigara si paharul in fata si tabloul era complet.
Ieri i-am dat lui Luca ciorba de perisoare. Nu stiu cat e de bine sa dai tocatura la copil, dar parca mananca mai cu pofta ce gatim pentru noi decat pentru el. Deja cand mancam noi la masa, sta si se intinde ca sa apuce ce mancam noi, se uita dupa mancarea noastra, e un pofticios.
Azi vreau sa incerc sa-i dau mamaliguta cu smantana.
Si eu pe Monstrulet il culc in body sau cateodata pijamaluta. Pe la noi noptile sunt destul de racoroase.
De zis nu zice nimic, alaltaieri il apucase lovitul cu pumnul in masa (o fi un pui de sef), iar ieri se tragea de smocul de par cu mainile pline de mancare. Dupa ce-i bag lingurita in gura cu papica, isi baga si el mainile ca sa o indese mai bine, dupa care tzup pe par. Si se trage nu gluma, ca-i vad mutrele.
Bai fetelor, mai revin cu o intrebare. Puiutii vostri au lacrimi? Al meu inca nu are, dar nici nu da semne de canal infundat. Poate imi raspundeti, va rog. Asta asa, ca nu am alta grija, trebuie sa fiu obsedata de ceva...
Putzica o avem, dar inca nu stim de ea. Nu e interesat. Din greseala s-a nimerit cu mana prin zona, se tragea de ea, dupa care a renuntat. O singura data s-a intamplat.
Am pus poze noi de la piscina. Daca vreti sa ne vedeti, dati un click.
Pupicioi vioi,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davidutza spune:

BUNA!

Noi suntem bine!

DAVID se tine foarte bine in picioare si ar merge singur dar ii este frica , in schimb de manute merge tinut prin toata casa.

Cu mancatul stam bine:daca ii dau sa manince din mana sau sa muste el din fructe maninca fara probleme,in schimb la lingurita se stramba cind o vede si nu deschide gura decit pacalit.

Va pupam!!!

Mariana si DAVID(11.10.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

pentru Aldo Daniel.
Mai fetelor, va vine sa credeti ce copii mari avem si ce repede a trecut timpul? Ca parca ieri ne plangeam care mai de care de colici, apoi cu diversificarea, si acuma ne laudam cu mersul singurei (unii), dintisori (iar numai unii ), si cu alte progrese de bblushi precoce.
Matei a inceput si el sa mearga de-a busilea, dar cu spatele , am inteles ca majoritatea asa fac, asa ca o sa gaseasca el si directia buna.
Ma uit la el si nu imi vine sa cred ca galma pe care am adus-o de la spital s-a facut asa mare ... dar asta e, trece timpul si cresc, in curand nu o sa mai avem bebelashi, ci copilashi.


http://community.webshots.com/user/carmen77102

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Mai fetelor, mai e cineva ca fata mea care la 6 luni si o saptamana mananca DOAR tzatzica si o masa diversificata la amiaza -piure de legume???
Cand vad ce le dati copiilor ma apuca ameteala... Sunteti inaintate rau... noi mai vrem sa fim bebei

Hm... gluma gluma, da' chiar sunt singura nebuna de p-acia care tine copkilul nemancat???


Adriana, Codrin(19 aprilie 2002) si Olguta( 6 decembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Adriana, cred ca e cazul sa mai introduci si altceva in meniu, daca bebe a trecut de 6 luni. Bine ca mananca legumele. :))

Ciuf, m-a lesinat Luca al tau la piscina. Sa va traisca seful mic!

Carmen, na, ca te apuca si pe tine nostalgia. Si pe mine ieri ma luase, dar mi-a trecut dupa o noapte de pomina.

Azi s-a hotarat fi-miu sa pape si altceva decat lapte. De dimi fructe la borcan si dupa amiaza un iart de 125 gr.


Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Dialori, ou poti sa-i dau de 2 ori pe sapt cate un galbenus intreg si ficat dupa 7 luni.

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Hm.. Ileana... nu ca n-ar vrea ea sa pape, dar sunt pe skema cu cat mai tarziu cu atat mai bine. Pe Codrin l-am crescut dupa modelul care spune ca toate vin dupa 6 luni, adeca branzica de vaci la 8 luni, ou de la 9 luni, carnita i-am bagat-o pe la 1 an si ceva; nu a suferit de foame deloc, nu a fost nici slab, nu mi-a refuzat niciodata vreun aliment nou, nu mi-a facut nici o reactie urata... a fost totul lin si OK. Am decis ca si pe fata o s-o tin tot pe regimul asta. Ea are aproape 9 kg, asta doar cu lapte de la mine si ... legume o data pe zi
Citeam ce ati scris voi de bebei, ca au vomitat, ca refuza unele mese... si ma gandeam ca poate e de la faptul ca diversificarea s-a facut prea devreme.. la unii..
Nu dati cu pietre..era doar o supozitie.. nu prea am timp s-o detaliez.. dar.. nici nu cred ca va suparati...
Pupici la mamici si bebici



Adriana, Codrin(19 aprilie 2002) si Olguta( 6 decembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

In primul rind multumim de urari. Am facut si noi 6 luni si avem 8600 g, iar de masurat asteptam vizita la dr., ca stie ea mai bine cum sa-l masoare.
LA MULTI ANI pentru Aldo Daniel !

Mey, Dana, nu ma supar, asa zice si tati, ca fiu-su seamana cu el si daca ii zic ca si tu zici la fel, o sa-i creasca pipota de fericire . Cind era mai mic semana cu mine, acum seamana cu el.

Carmen, Codrin are trei costumase din alea . Adica a avut, ca nu erau toate aceeasi marime. Unul era 20, unul 22, si acum are 24, ca celelalte i-au ramas mici.

Allya, da' tare bine suna cum descrii tu locul unde stai. Super, felicitari pentru alegere.

Ciuf, Codrin are lacrimi de mult, uneori zici ca-s de crocodil Si Luca ar fi trebuit sa aiba, ai intrebat dr ?

Davidutza, cred ca e normal sa se traga de putza (inca ), ei abia acum isi descopera corpul si se studiaza. Lasa-l in pace si o sa-i treaca curiozitatea de la sine. Nu-i atrage atentia interzicindu-i.

Bine ati venit Dialori si Mayumi. Povestiti-ne mai multe despre puiutii vostri si dati-ne poze de vazut !

Sandrap mama, da' precoce mai e puiutza ta. Felicitari !

Ileano, vad ca Luca nu se incurca, ba diaree, ba constipatie. Extremist baiatu'

Bubu, eu folosesc sampon de corp si par de la Yves Rocher, pentru bb. Sau sapun Nivea pentru bb.

Larular, eu conopida ii dau de mult lui Codrin si nu am avut probleme. Si nici el

Adriana, si eu zic ca dupa 6 luni copkilu are nevoie de mincare mai diversificata, ar trebui sa incepi incet-incet sa-i mai dai si altceva, fructe, carne, brinza dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Aldo-DAniel La multi ani sanatosi alaturi de MAMI SI TATI !
asa scurt si la ordin , revin.


Elena www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19603" target="_blank">Povestea lui Alvaro-Daniel
(web1)(www.picturetrail.com/Elenalove27" target="_blank">web2)
Poze la 6 luni WOW


Mergi la inceput