Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (28)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Davidutza spune:

BUNA!

In weckend am fost la tara iar DAVID a fost foarte incintat,a alergat dupa puii de gaina si de gasca sa ii prinda.
Am avut spre final si o experienta nepalcuta:l-am pus pe DAVID in premergator si a vrut sa se aplece dupa o minge, s-a rasturnat si s-a julit la nasuc.A plins mititelul de mi se rupea sufletul dupa care a adormit si cind s-a trezit nu a mai plans(sper ca nu l-a mai durut) si a inceput sa rada.
Am zis ca nu o sa-l mai pun deloc in premergator!!!

In rest DAVID "vorbeste" toata ziua pe limba lui,mai scapa din cand in cand cite un ma-ma , ta-ta ,pa-pa dar in general nu intelegem ce spune.

A fost simpatic intr-o zi:mergea tinut de manute de catre tatal meu,eu stateam pe fotoliu,a venit linga mine si a zis zimbind bo-bo. Dupa aceea ii ziceam eu lui bo-bo si radea de se prapadea.

Va pupam dulce!!!

Mariana si DAVID(11.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davidutza spune:

BUNA!

Am si eu o intrebare pentru mamicile de baietei:
-cind ii lasati fara pampers bebeii vostrii se trag de putulica?

Va intreb pentru ca asta este noua preocupare a lui DAVID.
Este ok?

Mariana si DAVID(11.10.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Mai, unde sunteti??? Ce liniste azi...

Davidutza, fi-miu nu si-a descoperit inca putzica. Mai tarziu.

larular, cred ca poti sa ii bagi iaurt, cereale, orez cu lapte.

LUCA S-A RIDICAT IN PICIOARE PE PATUTZ!!! Vai, ce m-am bucurat....

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIALORI spune:

Buna fetelor,

Intru si eu in chatul vostru , fetitza mea e nascuta pe 9 noiembrie si are 7 luni; nu vrea sa papa carnitza; nu stiu ce o sa ma fac cu ia, plinge cind ii da-m masa de prinz,; am incercat fel si fel de variante trebuie sa ne maimutarim in fata ei ca sa-i bagam cite o linguritza in guritza;sa va zic eu programul ei de masa:
ora 6:30-7dimineatza cam 100- 120 gr. lapte formula,
10- cereale de fructe si dupa aia cite un suculetz facut la storcator (de para cu caisa sau nectarina cu mar, ceva combinatii)masa de dimineatza o papa f. bine;
ora 1-2 prinz legume fierte cu putin pipt de pui date la blender(asta intr-o zi)iar in alta zi fara carnitza legume, si fructe mixte date la blender
ora 7 mar sau para cu biscuitzi si bz. de vaci;
ora 8:30 lapte 150gr.si la culcare iar pe timpul noptzii se mai scoala pe la ora 1:30 - 2 de mai maninca cam 100 - 120 gr. de lapte iar pe la 4 dimin. iar lapte cam 100 gr.
asta e programul nostru.
Acum nu stiu ce sa mai fac cu ia, cind vine masa de prinz; dintzisorii nu iau aprut inca, trebuie sa-i apara caci am vazut ca are putin umflata gingiutza jos;
Eu voi pleca in romania pe 26 iunie cu Diana di ma rog sa-i iasa dintzisorii aici ca sa nu am probleme cu ia saracutza, oricum ru o mai ung cu un gel pt. dintzisorii dar sper ca pina plec sa-i iasa.
Va las si mai vorbim ca acum sa trezit si plinge ca nu ma vede.
Va pupa mami Lori & bb- Dienutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catia spune:

am cam lipsit asa ca tb sa recuperez.am citit un pic dar e mult de tot.
eu sunt la munte si bebe e cu mama.tare ciudat dar avema mare nevoie.sunt doar 3zile si ma simt alt om.ajunsesem sa nu mai tin pe picioare.nu putea sa rad un mar sau un biscuit.dar gata ma intorc acasa cu forte noi.e greu fara gabriel dar nu mai rezistam.acum sunt fresh pt puiul meu care nu zice dor de mine.n-are nici o treaba!l-am si intarcat cu ocazia asta dar eu inca am laptic.aveti idee cat va mai fii asa?
la intalnire vreau si eu!sper sa fiu in buburesti!cam departe herastraul dar merge.
davidutza sa stii ca bebe al meu are de mult o mare pasiune pt trasul de putza!abia reusesc sa-i pun pampersul!
de adormit la masa a comis-o si al meu si mi s-a parut la fel de haios
ileana am tot incercat sa dau de tine si nimic.poate intre timp ai telefon.oricum iulia a fost o dulce si mi-a zis cum te simti.
la multi ani tuturor sarbatoritilor!sa creasca mari si sa fie fericiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catia spune:

ileana draga pe unde esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Vikinga, acu' doua ore au ajuns pompitele (din inteamplare azi sunt libera si am fost aici sa semnez pt pachet). Multumim din toata inima! Sunt cinci, si pana acuma in afara de Allya, Elena si eu, care sunt celelalte doua amatoare? O alta interbare: m-am uitat ca matza in calendar, spune mama cum se foloseste "aspiratorul"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

catia, am ceva probleme cu telefonul. Iti explic cand vorbim... Suna-ma pe 0724 910 879. hai ca ne auzim.

Dialori, incearca sa lasi carnita vreo 2 saptamani si apoi incearca din nou. Poate uita ca o fortezi si o sa-i placa atunci.



Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandrap spune:

Buna fetelor!
Nu am mai scris de mult pentru ca de cind e vreme buna stam mai mult pe afara, dar am incercat sa citesc aproape tot ce ati scris.
Felicitari pentru bb-ii vostri care fac tot felul de lucruri noi(nu ii mentionez in parte pe fiecare cu ce a facut ca as avea ce scrie... ).
Sa va spun si eu ce progrese a mai facut Sandra:
-de la 6 luni si o sapt sta singura in fundic foarte bine, si spune ta-ta
- la 7 luni se ridica, tinindu-se de gratiile patutului, in genunchi si spune si ma-ma(printre multe alte silabe)
-la 7 luni si o sapt , to tinindu-se de gratiile patutului,se ridica in picioare si de atunci face ture prin patut intr-o veselie. Daca o punem undeva unde are de ce sa se tina merge fara nici o retinere, si mai nou , daca se scapa cade numai in fundic,nu si pe spate cum facea la inceput.
Si tot de pe la 7 luni bate din palme , iar de vreo 2 zile cind bate din palme zice si "bava" de la "bravo" , pt ca sa ii spun eu cind bat din palme. Si ne jucam si "de-a v-ati-ascunselea", adica ea isi trage paturica peste cap , iar apoi o da jos si ride in hohote...
Daca o punem in premergator si o cemam la noi vine tot intr-o "fuga", iar daca o intreb unde e Athos(catelu nostru) se duce la el, si il urmareste prin toata casa...
De mincat maninca orice, dar cel mai mult ii place mamaliga cu brinza si smantana, iaurtul si sana, Acum are 8180gr.LA 6 luni avea 70cm dar de atunci nu am mai masurat-o.
Ileana,eu pe Sandra o culc intr-o pijama de bumbacel , nu prea grosa,pt ca ea se dezveleste, iar despre scaun eu i-am luat Chicco mama , pt ca din ce se gase-a in BAia MAre mi s-a parut cel mai rezistent , si stabil, plus ca are 3 pozitii pt spatar, 2 pt masuta , si parca 6 pozitii pt reglarea in inaltime.Masuta se poate lua jos, si mai are in plus un fel de tava, sau nu stiu cum sa ii spun, ca este exact la fel cu forma masutei.MAi exact modelul se numeste Chicco Mama Double Trey(sper ca am scris bine).


ana si bb sandra(23.10.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Ei hai ca nu ma asteptam sa ajunga mai repede pachetul in USA decit in Germania! Si l-am pus si la o zi dupa! Mai Ven, sigur soacra nu l-a primit? Daca nu a fost acasa cind au venit astia de la posta, probabil i-au lasat un biletel ceva. Ai intrebat?Laura, e simplu tare "mecanismul". So, furtunasul cu marginea rosie(e un fel de protectie pt nasuc) il pui bine in nasul copilului(cine tine copilul tine si furtunasul in nasucul lui, ca daca se foieste iese imediat), iar capatul celuilat furtunas in gura ta(sau a sotzului, care are plamini sa traga bine!), in recipientul ala de plastic pui putina apa, asa cam un sfert sau chiar si mai putin. Inainte de utilizare tii copilul cu fata in jos vreo 5-10 minute ca sa vina mucisorii, intorci copilul , unul il tine bine(si cinta sau face ceva sa-i distraga atentia, noi asa ma facut, pt ca nu e dureros deloc, dar el era inca socat de la pomita si intra in panica, daca il luam cu vorba nu simtea nimic); asa, si altcineva se concentreaza bine la tras. Asa ne-a explicat dr, asa am facut, intr-un minut maxim, avea nasul curat! Trebuie facuta curatarea cam de 10-15 ori pe zi, pt bune rezultate sau ma rog de cite ori crezi ca trebuie, noi a trebuit sa facem asa des pt ca a avut otita si era necesar. Numai de 2 ori pe zi am pus picaturi, atit. Mucisorii o sa ajunga asa cam 5-10 cm max de-a lungul furtunasului care e la nasul lui. Ca sa-i cureti, umpli recipinetul plin cu apa fierbinte, pui capacelul, intorci recipientul cu capacul in jos si sufli pe unde ai tras. Si apa impinge mucisorii afara si gata. Dr ne-a aratat eficienta acestui aspirator in comparatie cu pomita astfel: a incercat in fata noastra sa desprinda de pe birou o foaie cu pompa si nu a reusit, insa cu aspiratorl da! A accentuat faptul ca bbul tre sa fie tinut inainte cu fata in jos. Hei sper sa nu aveti nevoie, dar daca ai probleme mai intreaba-ma. La noi a mers excelent. Eu am fost tare multumita. Ok, trebuie putina tarie sufleteasca sa-l tii bine si altcineva sa traga la fel de bine, dar coordonat totul bine, se termina treaba in maxim 1 minut!Unul e pt Ciuf si inca unul stiu ca e in plus, da m-am gindit ca o mai apare cineva pe acolo sa aiba nevoie, tine-l si tu pina ce auzi pe cineva ca ar vrea.Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput