Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (28)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

De doua zile Alex spune DA-DA, BA-BA. Si o tine toata ziua. E un dulce rau!!!!! Si ne iese un dintisor!!!!

alina si bb Alex(22.11.2003)
http://community.webshots.com/user/alinkava

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

De ieri avem si noi avem inca un dintisor, incisivul din dreapta sus.Acum il asteptam si pe celalalt. Ieri si azi am stat toata ziua in parc, in Herastrau, a fost super, ne-am plimbat cu vaporasul, am dat ture, am facut poze, am mancat la aer si bineanteles ca noaptea am dormit foarte bine. Ochisorul e bine, probabil ca a fost intradevar de la curent. Am pus si poze noi.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Am uitat. V-ati hotarat cu privire la intalnire, ramane sambata pe 26, la ce ora? Onutza a dat vreun nr. de telefon? Cu ea cand ne vedem?

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:

Buna mamicile,

La multi ani si frumosi la bebiti,

Ileana - Pentru afte, ia si da-i prin gurita lui luca cu glicerina boraxata ca sa scape de ele mai repede; Maia a patit la fel mititica cand avea numai 2 saptamani si ne-am chinuit vreo 3 luni sa scapam complet (a facut de la antibiotic); nu am scapat pana nu ne-a adus cineva din RO glicerina de care scriu aici; incercasem cu tot ce se poate de pe aici si fara nici un rezultat.Despre hainute, zic ca poti sa-l lasi body daca e o temperatura o.k. mai ales ca poti sa-i pui o paturica sau sosetele.
Liliana - ma "transport" si eu virtual in Herestrau caci mi-e tare dor de acele locuri (eu am locuit in Pta Dorobanti); abia astept sa vin in tara; poate aranjam o intalnire in Herestrau cu toate mamicile.
Ally - e tare bine ca ai un pic de ajutor; stiu ca o sa ai parte si de stangacii dar sa nu disperi ca bunicii pana la urma se descurca bine.

Maia zice ma-ma, ma-ma de vreo 3 saptamani tot mai clar.
Z.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Simona, am vazut pozele. Felicitari pentru camera si pentru Codrin, care se face tot mai frumos . Ca o chestie amuzanta, am si eu la Matei un costumas identic de la 1 iunie ca cel bleumarin din prima poza a voastra.
Ileana, imi pare bine ca Luca merge spre insanatosire, acuma am citit si eu prin ce ati trecut. Sanatate in continuare.
Despre scaun de hranit, e bine sa aiba mai multe reglaje la spatar, sa fie stabil, sa fie imbracat in husa de plastic care se poate da jos si spala, si cam atat. Eu i-am luat lui Matei un Graco Easy Chair, si sunt multumita de el.
Fetelor, mori cate produse de bbi sunt aici, in Canada, si sunt muult mai ieftine ca in Romania, si mai de calitate. Eu i-am umplut deja camera lui Matei de jucarii (am sa fac si poze sa le vedeti, numai ca trebuie sa ne ajunga in cateva zile camera digitala si dupa aia vin si pozele).
In rest, viata e un pic mai scumpa ca in Romania, adica mancarea mi se pare ceva mai scumpa, te costa dupa estimarile mele cam 400 CAD pe luna, adica vreo 10 milioane, dar asta fara sa te abtii de la nimic, adica manci fructe, legume, pui, peste (somon ), sucuri naturale, ma rog, mancare sanatoasa. Dar punand mancarea si chiria pe o luna, plus alte cheltuieli, benzina si abonamentul de telefon si internet, te descurci din 1500 CAD, ceea ce inseamna aici salariul minim, adica daca o singura persoana lucra pe salariul minim, se descurca o familie intreaga, ceea ce nu era valabil si in Romania. Daca intra deja 2 salarii medii, iti poti lua linistit casa in rate, ceea ce iar, in Romania nu era valabil.
Cam astea sunt primele constatari despre Canada. De acum inainte trebuie sa incepem sa cautam si de lucru, adica sa vedem partea mai practica a lucrurilor.
Va las ca mai fac inca teste pentru examenul de maine.

http://community.webshots.com/user/carmen77102

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Salut fetelor!

pentru Lukas,Alexander Stephan si Codrin! Sa cresteti mari, sanatosi, destepti si frumosi!

Simona, Codrin e leit tati! Sa nu te superi... E un scump si ce mare e!!!
Ileana, merci de sugesti...O sa le pun in aplicare de saptamana viitoare.
Sigur de la afte face Luca nazuri la papa. Deocamdata lasa-l sa pape cat vrea el(ca oricum nu cred ca il poti forta), mai ales daca spui ca incepe sa puna e el... Eu am scaun unknown(nu mai stiu ce firma). Trebuie sa fie stabil si la al nostru masutza e reglabila. Spatarul nu e reglabil. Initial asa am vrut si noi sa luam,dar era mult mai scump si m-am gandit ca dupa ce va sta bine in funduletz nu mai e necesar sa fie reglabil. Oricum acum nu il folosesc ca se pierde bietul copil prin scaunel.
Iar despre imbracat, eu pe Andrei il tin in body si pantaloni foarte subtiti (am gasit ceva aproape ca batista de subtiti, din bumbac 100%). Nu stiu daca durerile de dinti pot sa dispara de la antibiotic, teoretic nu are nimic de-a face cu asta... Da io stiu???
Felicitari fetelor pentru dintzisori si maselutze. Noi inca nu avem...
Dar avem circoteca noapte dupa noapte. Azi noapte a fost 1:30, 3, 3:30,4:20 cand i-am si dat sa pape..Nu stiu ce se intampla, vrea sa manance la ora 4 dimineata, el, care de 3 luni nu a mai mancat la ore de genul asta...
Felicitari si pentru vorbit...Cred ca e superb sa-i auzi cum "spun" ei de toate...Ileana, normal ca tati a fost foarte fericit .
Allya, simpatic tare bunicul...Sampon...Sugestie: pune cate un post-it pe fiecare sticlutza cu denumirea in limba romana...
Si la fel pentru papa, asa te asiguri ca intelege exact ce scrie acolo.
Carmen, pai e super bine in Canada, dpdv financiar. Mult succes la cautare de job!

Am vrut sa va spun ca am gasit cea mai mare distractie "in house". Piscina personala , adica vana . Spalam frumos vana, o umplem cu apa...Si dl. mare inotator se balaceste de numa. E o nebunie, ce mai... Vreau sa-i iau colac ca ma rupe de spate.
Avantaje: copil
1. curat(aia oricum obtii si in vanitza)
2. fericit
3. care face exercitii fizice
4. flamand
5. OBOSIT!!! (din pacate inca suntem la faza de obosit pe perioada scurta)
Cam atat, back to work.
O zi buna tuturor!




,Dana si Andrei(12 dec 2003)

http://community.webshots.com/user/dpintilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

DANA m-am gandit si eu sa scriu cu markeru per fiecare cutie, da l-am instruit si a reusit chiar sa-i dea sa manance cu peek a boo si 2 linguri si rabdare muuulta, far sa fie nevoie de biberonul largit, dar i-am pus si eu anesteziant pe gingie...Alex a apucat anesteziantul si l-a stors si apoi si l-a bagat in gura singur... dar i-a facut bine ca io ii puneam putin de tot asa ca acu ii pun mai mult si nu mai face asa circ, sper sa-l tina obiceiul... i-a spart si gingia un pic jos in dreapta deci is dintii. A si mie mi-a spart gingia tot azi asa ca amandoi suntem oleaca mai dintosi decat ne-am trezit....

Maine, adica azi la 9 merg la scoala singur afara copil, cu pompa...care am descoperit ca merge si cu baterii , am sa pompez in masina jos in parcarea subterana, ii intuneric, ii spatiul meu, am si o paturita si o poza cu Alex, nu-i lume si nici nu se vede ce fac, am un tricou de alaptat, e mai bine ca in buda....oricum am si alaptat in masina de f multe ori si nu am deranjat pe nimeni nici nu s-a vazut.

in rest am aranjat casuta f frumos is f multumita am pus si o fantanita de casa, e simplu si cu multa sticla, casa e f mare si curata si frumoasa, zona e ca intr-o statiune (Alex adoarme la fiecare plimbare, lucru care nu se intampla inainte, ca avem padurea langa noi si plaja cu lacul peste drum, lacul e un pic sarat asa ca miroase a mare si a padure).

Alex isi freaca capul de al nostru ca un berbecut in semn de afectiune, ne pupa si se urca pe noi, e o figura mare, bunicu ii topit...
de la mine suge in 4 labute si se baga sub tricou, ii f nostim si mai si musca de dinti asa...da-i zic nu hotarat si se opreste, maica-mea zice ca numai tigancile alapteaza atata ca mine si ca nu fac bine dar i-am zis ca nu stie ce zice, eu stiu ca e f bine ce fac si is multumita de mine, asa ca...

va pup,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleur spune:

Eu sunt de acord pt sambata 26.Sunteti de acord cu parcul Herastrau? Ora cred c-o lasam pe Ileana s-o stabileasca ca ei vin de la distanta. Eu am doar nr de tel al Lilianei si al Juliei.Va sun cum ajung.Ileana il are pe-al meu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

fetelor, felicitari pt dinti!!! la mai multi!

Liliana, mie imi convine pe 26, sa vedem ora... Eu am de gand sa plec mai dimineata din Bz, sa fie mai racoare, ca n-am aer conditionat la masina si moare Luca de cald. Am sa merg la shopping, apoi sa vedem la ce ora ne vedem, ca mai avem si cateva vizite de facut.
ramane de stabilit si locatia.

Zeeva, de fapt Luca are candida de la antibiotice. Adica o iritatie la fund si aftele din gurita. Asa ca ii dau un tratament naturist de la Boiron: Borax (e glicerina boraxata) si Monillia Albicans (candida). data trecuta a functionat perfect, dar acum am mers mai greu pt ca inca mai avea antibiotice. dar de ieri am terminat si deja gurita se curata.

Carmen, asteptam poze cu interes. :)) Sa-l vedem pe voinicul de Matei. Spor la cautat job.

Allya, suna minunat locul unde stati voi acum. mai ales descrierea imprejurimilor.

Noi papam doar lapte cu cereale, fara cereale nu se accepta. Si, din nefericire, cred ca iar incepe circul cu maselele, ca azi nopate s-a mai trezit inca o data in plus.

DanaP, treaba cu mancatul noaptea am patit-o si noi. Inseamna ca: nu se mai satura seara sau e nervos de la dinti, dr mea zicea ca e foame nervoasa. Asa ca ori ii maresti portia seara, ori il lasi in pace ca o sa-si revina el. Luca a facut asa vreo 2 saptamani.

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Larular spune:

Saltare !!

M-am intors de la santier si sunt tare mandra de ce iese . A venit fratele meu ( care este arhitect ) si a dat un ochi si zice ca o sa iasa foarte mare Practic imi fac doua camere in mansarda !!!

Vreau sa va povestesc in schimb o intamplare ca mie mi s-a parut foarte haioasa . Ieri la masa de prinz , cand papa de zor piureul de legume ,la un moment dat a lasat capul in jos uitandu-se la picioare si intr-o fractiune de secunda a adormit cazandu-i capul . A fost minunata , am alergat repede am luat camera si am surpins-o a doua oara facand acelasi lucru pentru ca s-a trezit din somn prima oara .
Am ras singura , era asa de haioasa , cu boticul plin de mancare si adormita ca in gara.

Programul nostru de masa arata cam asa :

7,30-8 titzica
11-12-fructe pasate si titzica
3-4 - supa crema de legume si piure de legume cu carnita de pui
7 - tatzica
10 - tatzica

Si eu incerc sa ii mai bag o masa si sa incep incet incet sa ii scot sanul dar inca nu m-am hotarat cu ce si cand !!!
Eu zic ca la cantitate mananca bine , insa trebuie sa incep sa o mai diversific , voi ce credeti ?

Pupi multi si uzi !!!

Raluca si Bebe Andra

Mergi la inceput