Bebelusi de august-septembrie 2003 (25)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

eu sunt de acord cu 26 iunie. si propun parcul herastrau sau tineretului. ce ziceti?? tocmai bine, pana nu incepem sa plecam in concedii... trebuie musai sa experimentam "viermuiala" pe iarba!
dana, f. buna poza, nu stiu de ce ziceai tu ca nu se vede scrisul! acum astept celelate poze cu tricouri, ca sa aranjez si eu pagina.
nu mi-ati spus ce sa fac, pe pagina cu intalnirea sa pun cate o poza cu fiecare "protagonist"? la mine sunt destul de rare pozele in care piticii stau in "gasca". of, si trb sa ajung la frate-miu ca sa stau pe indelete sa vad toate pozele... sa fac si la mine un inventar, sa vad daca nu cumva e cineva nepozat. sau, daca aveti voi vreo preferinta cu ce poza sa pun, gen "la mine o vreau pe-aia!" mi-ati da o mana de ajutor.

mei, s-a dus cu linistea mea. pana acum stateam linistita, ca andrei mergea tinandu-se de pat sau scaune, lucruri de care se putea prinde cu manutele... ei bine, azi m-am trezit cu el in bucatarie!!! a mers sprijinindu-se de pereti! mi s-au umplut ochii de lacrimi, si mai aveam nitel si ca nebuna de bucurie. cred ca la primii pasi o sa lesin!
dar asta a fost prima data, ca apoi il duceam in casa si venea apropae imediat. asa prinde o viteza... nu mai zic ca de dimineata a avut si doi pasi in 4 labe pe covor, de ma minunam cum isi saltase funduletul!
asa ca acum trb sa ma gandesc la noi strategii de distrat copilul, caci pana acum el nu e atras decat de cabluri, prize, rotile la carut si alte alea pe care el nu trb sa puna gurita...

Intalnire 26 iunie: mihaela_s, cristinamh


Cristina si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusipoze.home.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

am primit o singura poza, cu sergiu la 9 luni. cu matei nu...
anny, nici nu vreau sa ma gandesc la ce indura sergiu acum... of, de-asta sunt eu de acord cu basescu... sa scape de toate javrele de pe strada si sa-i oblige pe stapanii de caini sa le puna botnita!
craluca, imi pare rau pt prieteneul vostru, mai ales ca era atat de tanar... pentru dana, daca esti draguta sa ne vedem sa-i trimit biberonul si sa-mi aduci de la ea niste cd-uri.
Intalnire 26 iunie: mihaela_s, cristinamh, Mih, Anny


Cristina si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusipoze.home.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mih spune:

Cristina, ti-am trimis din nou poza cu Matei.
Se poate sa fie adresa gresita?
Care-i adresa corecta?
Please!

Mersic frumos!

Mih si bb Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

am primit poza cu matei. le astept pe celellate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Olioooooo, Doamne, Doamne ce vesti rele....
Raluca, Dumnezeu sa-l odihneasca pe prietenul vostru!

Anny, saracutul Sergiu, pupam minutza muscata! Uite d-aia il iubesc io pe Basescu (puteti sa ma-njurati cat vreti, dar cainii fara stapin nu au ce cauta printre oameni, ca de-aia am evoluat de la stadiul de jungla...daca 'om fi evoluat...)

Cristina, si noi vrem la intalneala pe 26 iunie, nu ne bagi in zeama?! Si, asteptam ceva pe PM de la tine...stii tu, cred...
A! Era sa uit: supreme felicitari pt prima plimbare in casa de unul singur a lui Andrei, scumpul de el! Cred ca iti trebuiau vreo 3 randuri de pampersi si tie la momentul respectiv

Oana-noemi, rilecs, mai sunt printre noi (cine oare?!?! ) mame nebune si rele...e-adevarat ca eu ma inmoi cand vad falcutzele patrate ale lui Raducu oricat m-ar fi enervat maraielile lui, si-mi dau seama in (putinele) momente de luciditate ca el saracutzul poate mi-ar spune ce are dar nu poate...asa ca incerc sa fac ceva sa-i intrerup starea proasta. O jucarie, il mut in alt loc, ce am si eu inspiratie...

Roisin, si eu am incercat sa am niste "quality moments" cu fii-miu duminica dupa-amiaza (deh, eram singurei acasa ca doi porumbei ) si l-am luat sa dormim (cica!) in patul nostru mare din dormitor...vezi sa nu! Tot timpul se ducea spre marginile patului, parca il atragea un magnet. Nu stiu cum se face dar a prins putina frica de cazaturi, ca atunci cand ajunge la margine (bineinteles ca eu il tin de picioare strins) se lasa asa doar cu capul un pic peste, sa vada ce-i pejos, si nu are curaj sa se mai arunce inainte ca bolovanul (apropos, mai nou mama ii zice "bolovanelul mamii" , prietenii stiu de ceeee....) Asa ca odihna noastra de dupa-amiaza a fost de fapt odihna activa, mai mult gimnastica si s-a lasat cu niste tricouri umede, si eu si el, ca era asa o caldura mon cher....

Si Raducu are un repertoriu vast de cuvinte, de vreo 3 zile zice: "na-na-na", din ce in ce mai des "ta-ta" si "da-da", iar azi cand m-am dus sa-l iau din patutz sa ne jucam mi-a zis "me-me", hihi. Ce ma distreaza este ca apasa foarte tare consoanele, si iese orice sunet asa dulceeee.
In schimb nu vrea si pace sa mearga, foaarte greu il conving sa faca cativa pasi, dupa care se lasa pe vine, sa se aseze pe jos. Pfuuuu, nu stiu ce ma fac....de-asta nici nu am insistat sa-l mai pun in premergator, ca sa nu se leneveasca invatindu-se cu el. O sa mai insist...

A! Sa nu uit: felicitari sarbatoritilor zilei, Elena-Teodora si Andrei-Cosmin, sa fiti sanatosi si norocosi!

Hai va pupacim si...s-auzim numai de bine!!!



danat si bb Radu Stefan

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

roisin si Capsuna la fel face cand tre sa doarma... se baga cu nasu in paturica (o trage de pe marginea patului ei si se baga in ea), trage de cearceaful de sub ea pana il scoate, da din picioare, hop tzop e in 4 labe, se leaga stand asa, da din piciaore, isi scote sosetele, roade jucariile si in final daca maraie ii pun biberonul de ceai in pat si adoarme in 10-15 minute dupa ce suge la el (adoarme cu el in gura de fapt).

gata .. ma duc la nani


Freia si bebe Alexa



http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cristina, ti-am trimis azi banii prin e-mandat. Postasita mi-a spus ca maine sunt in Bucuresti.
Felicitari pentru "umblaretul" Andrei, ce curajos!
Pozele Silviei de la 9 luni si cele cu tricourile incerc maine sa le scanez la serviciu. Daca nu reusesc, am lasat filmul ca sa-l puna pe cd, dar vor fi gata miercuri sau joi. Sper sa nu fie prea tarziu...

Roisin, daca te consoleaza cu ceva, uite "programul" de adormit(e drept ca uneori) al Silviei: pus in patutz cu biba(suzi)in gurita, Silvia ridicat in picioare. Asezat iar bb la orizontala. Copil sculat in fundulet sau in 4 labe si tras de cearsaf si salteluta ca sa vada ce e dedesubt. Copilul se ridica in picioare. Ros marginea patutzului. Dat la mama biba sa pape si ea. Asta face copila mea mai nou, ne da pe rand la fiecare (mai ales la cerere) biba ei sa o gustam si noi. Cu rabdare si explicat frumos, pus iar copil la orizontala. Etc, etc, pana se face aproape o ora si copila adoarme infasurata in paturica sau cu perinita pe fata. Eu trebuie sa stau in camera, intinsa pe pat, ca daca ies incepe sa urle.
Seara adoarme mai usor, dar dureaza de regula 30-40 minute, numai ca nu mai merge nimeni sa o aseze la orizontala, se tot invarte ea pana pica singura de somn. Daca ii spun "pune caputzul jos si fa nani", ma asculta, sta 2 secunde si iar e sus rnjind la noi tare bucuroasa de ceea ce a facut.

Azi am scos din guritza Silviei o moneda de 1000 de lei, care nu stiu cum a ajuns in patutzul ei, sub saltelutza. Cum e subtire saltelutza si copila super curioasa, m-a vazut aseara ca i-am schimbat lenjeria de pat si azi a tras intr-una de cearsaf, apoi de saltelutza si nu stiu cum a dat de moneda. Mesteca foarte tacticos la ea, iar mie mi-a inghetat sangele in vine cand am vazut ce avea in guritza. E si ea stresata, cand o intreb ce are in gurita, deja incepe sa caste gura, sau sa scuipe, stie ca urmeaza "extragerea obiectului". In orice caz, eu sunt terorizata de "mania" asta a ei . Carticica de carton cu animale e gata, toata mancata, acum a trecut la cutia de carton in care tinem jucariile ei, pe care i-o dau in pat ca sa aiba distractie. Numai ca distractia ei cea mai mare e sa roada cutia!.UUUUUFFFFFFF!!!!!

Mihaela, Diana si Silvia
http://community.webshots.com/user/mihaela_s20
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica-mamica spune:

eu scap usor ca marc adoarme ( numai ) la san ! deocamdata nu l-am gasit cu nimic periculos in guritza . Placerea lui sunt sulurile cu saci pt gunoi ! le fura din bucatarie si roade din ele pana i le iau !

Roxana & Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mih spune:

La multi ani pentru Sara Andreea si Alexandru!
Sa creasca mari si sa pape tot!

Mih si bb Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

La multi ani si din partea noastra sarbatoritlor Sara Andreea si Alexandru...
Buna fetelor, mai aparem si noi dupa mari chiuluri. Am vazut pozele de la intalnire, sunt superbe. Si sa va mai zic ceva :))), dar sa ramana intre noi :))) Avem cei mai frumosi bebelusi de pe intreg saitul si bineantele cel mai frumos sait. Ma bucur ca sunt si eu printre voi.
Lisa, vesnica problema care ma exaspereaza, dintisorii, cei de sus incearca sa isi faca aparitia , dar tare greu si cu multi nervi. De vreo saptamana stam tare prost cu mancatul, mai nimik nu mananca buburuza mea, doar lapte si ala nu pre mult. Asa copil nu am vazut fetelor, nu vrea laptele cu nimik in el, nu cu cereale, am incercat sa ii dau ceva brai, lapte ingrosat putin cu ceva cereale si vanilie, sau fructe, de la Alete, nici nu vrea sa puna gura pe el, ba mai rau am incercat sa ii dau aseara si pana in final nu a vrut sa mai suga nici lapte normal, de frica ca e ca primul si a adormit nemancata. Se tot chinuie sa se ridice singura in picioare, are asa o ambitie :))) Nu stiu pe cine seamana :)))
Va doresc o zi frumoasa si va pupam pe toate si pe bebeii mici


lore

Mergi la inceput