Bebelusi iunie-iulie 2003 (21)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi!Sa fiti sanatosi si sa va bucurati parintii!

Sa va povestesc si eu cum am sarbatorit ziua lui Ruth.
Dimineata intru pe forum si va povestesc prin ce-am trecut,apoi vad ca fata mea face scaune en-gros (11la numar)si nu se mai opreste,sun doctorita si ma trimite urgent la budimex sa ma internez.Acolo o consulta o rezidenta,ne scoate antibioticul si asa slab pe care-l lua si ne trimite acasa.Fata mea era asa slabita ca incerca sa umble si cadea de pe picioare.Ii cantam cu tati "La multi ani!(tortul il fac sambata),o imbrac intr-o rochita si zic sa-i fac macar cateva poze de ziua ei.Ea nu avea chef dar eu insist sa-i fac o poza si singura asa c-o pun in fundic ca-n picioare cade si de slabita si obosita nu mai e in stare sa stea nici in fundic si ....cade.Renunt,o imbrac si o culc.In urmatoarea zi incepe iar
numaratoarea(13 scaune).Sun doctorita si spune ca-i pe drumul bun sa nu ma ingrijorez.Seara vine sotul meu de la servici si ma intreaba ce-i asa de moale fata.Eu n-am realizat pt ca era mai vioaie si
mbla mai bine.Asa ca repede am sunat salvarea si ne-a dus de urgenta la spitalul Babes.A spus doctorita ca daca mai stateam o zi intra in coma.A inceput repede tratamentul si acum e pe drumul cel bun.E vioaie si mananca toata ziua si noaptea.Toata ziua-mi cere papa si casca o gura ca trebuie sa tin farfuria aproape de gurita ei si sa ma tin bine ca sa tin pasul cu ea.Azi ne-a externat ca facea paguba acolo si acum trebuie sa inchei sa-i fac ceva sa pape pe cand se trezeste.
Lapte de la san e voie sa-i dau numai ca tre sa mananc la regim,dar nu i-am dat 2 zile si s-a cam imputinat.

Multimim de urarile pt Ruth !

Nicol dai linistita san dar mananca mancare de regim ca si cum ai avea tu diaree.

Crisa bine ca n-a patit nimic sotul tau.

ROMANA ITI DORESC NASTERE USOARA SI ASTEPTAM POZE CU CRISTIAN SI ALIN.
Eu o imrac in body cu maneca scurta sau rochita cu maneca scurta(fara maieu)si o palarioara de soare.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Lya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

Romana: eu ii pun lui Luca tricou+pantaloni scurti sau salopeta de blugi (care are tot pantaloni scurti) - asta cind e mai racoare dimineata cind plec cu el de-acasa, adica la 17-18 grade. Marti i-am pus un costumas intreg de care sint fr. incintata - are mineci scurte si pantaloni scurti si capse intre picioare. La maieu-body am renuntat de cind s-a incalzit, ca abia asteptam. Dar noaptea doarme tot in costumas cu mineca lunga (vorba-vine, ca i se ridica pina peste coate) si pantalon lung, dar la noi in casa e racoare bine, ca stam la 1 si avem pomi in jur, de-aia nici n-avem nevoie de aer conditionat. Ma gindeam ca poate se naste si Alin tot pe 22 iunie, sa aiba aceeasi zi, ca oricum ii veti serba impreuna in viitor banuiesc.

Lya - multa sanatate! Dar ce a avut bb pina la urma? Inca n-ai strins-o de git pe doctorita?

Crisa - bine ca a scapat sotul cu bine. Stiu ca e bine sa pleci cu bb la tara, dar tare o sa ne lipsesti!

Magda - alta mama eroina, eu nu cred ca as rezista mai bine in locul tau, ci din contra, eu dupa un week-end petrecut cu Luca non-stop parca ma bucur cind ajung la serviciu sa-mi mai trag sufletul (nu dati cu pietre, asta e adevarul! si totusi ma surprind singura uneori de cita rabdare am cu el fata de restul lumii, si cit de putin stresata sint comparativ cu acele teribile prime 2-3 luni)

In rest, Luca misuna din ce in ce mai mult, in continuare ma trage de mina si daca nu vreau sa merg cu el se pune pe urlat, si vrea musai cu mine, nu cu taica-su sau altcineva, in schimb isi da din ce in ce mai mult drumul singur, parca nu-si da seama ce face, iar cind realizeaza dupa citiva pasi se prinde repede de ceva sau se lasa in 4 labute - e haios foc!
Ieri i-am luat cereale cu miere, Cheerios parca, ptr oameni mari, ca sa le crantane ptr ca ii place sa-i dai sa rontaie cite ceva, i-am mai dat biscuiti si pufuleti, am zis sa incerc si astea ca oricum o sa trecem la ele cu lapte in loc de cele instant in curind. E fr. multumit, isi indeasa cite 1-2 in gurita, apoi intinde mina dupa altele - foc continuu dac-ar fi dupa el, dar nu ii dau prea multe sa nu exageram de la inceput. Am o problema ca nu vrea sa manince piersica sau caisa cruda, desi eu i-am tot dat la borcanase, dar nu e obisnuit cu gustul natural asa ca ii introduc in piureul de banane/portocale/mere cu care am dus-o de 8 luni, doar-doar le-o da de gust. Banana, portocala si mar maninca si normal, adica nepasate in piure, ca le cunoaste bine, dar caisa cind i-am dat o punea pe limba apoi se strimba si a storcosit-o fericit in mina. Voi stiti daca le putem da vinete? Nu salata, ma gindeam facute pe gratar sau musaca.

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Ehei, suratelor ce v-am dus dorul!
Sa incep cu ce ma arde cel mai tare - Cornelia- motivul pentru care nu te-am mai sunat este unul simplu si stupid in acelasi timp- lipsa baterie si incarcator. Telefonul meu e pe connex al colegului pe orange (si codat) asa ca n-am avut la cine sa apelez ca sa te anunt. abia marti cand a venit un prieten cu un Nokia am reusit sa restabilesc legaturile cu lumea. am eu gura mare dar mi-a lipsit tupeul sa abordez un purator de nokia ca sa-mi imprumute incarcatorul cateva ore. cu colegu am vorbit, dupa ce a plecat, de la un telefon public din holul hotelului.

Impresiile de la mare le las pe alta data ca m-au napadit si informatiile de la voi si hartiile de pe birou.

Sanatate multa bebelusilor incercati de diaree si alte viroze!

ROMANA am uitat sa ma gandesc la tine cand am bagat prima data picioarele in apa dar intr-o seara cand ma plimbam pe faleza am auzit un band in gradina de vara a unui hotel care canta niscaiva bluesuri ale lui Elvis.
Nu-s fan, dar adia o briza calda, marea era la 50 de metrii in drepta si valurile se spargeau usor de mal, David era linistit in caruciorul lui, trecatori erau putini, iar pe ringul de dans doi batranei (nemti de origine) dansau atat de bine si de precis ca se vedea cu ochiul liber ca sunt de o viatza impreuna. I-am admirat putin si m-a induiosat sincronizarea lor si mi-am dorit ca mai tarziu, la batranete, sa regasesc si eu aceeasi liniste sufleteasca si bucurie de viata. M-am uitat la David, l-am luat frumusel in brate si am dansat amandoi, obraz langa obrajior si atunci, in momentul ala de tandrete si multa, multa emotie mi-am zis:"Asta e pentru Romana!"


Fac o declaratie si ma intorc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Pana la urma a avut gastroenterocolita acuta.De strans de gat ar trebui sa strang 4 medici .Bine ca si-a revenit si sper sa nu mai treaca nimeni pe unde-am trecut eu.Nici la dusmani nu doresc asa ceva.Am crezut ca n-o sa se mai faca bine niciodata.A slabit saracuta 600 gr in 5 zile dar e hotarata sa recupereze.

Spuneti-mi si mie cum pot sa-mi fac album pe webshots ca mi-am facut cont si m-am blocat aici.Cu engleza nu le am si sotul meu nu are timp.

Pana atunci va pun o poza de la Heculane.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Lya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

hai ma luminati-ma si pe mine cu niste raspunsuri.....plzzzzzz

Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Bibi, bine ai revenit. Chiar ma ingrijorasem putin. Ma gandeam ca trebuie sa ai un motiv. Pana la utma, cum ati petrecut? nu ne lasa in suspans.

Crixia, bine ca mai dai si tu buna ziua pe la mamici de iunie-iulie 2003. Cum nici eu nu am timp sa scriu prea mult, te inteleg.

Din ce vad eu, e plin de insomniaci pe la noi. Oare asa fac bb-ii de un an? Asteptam sa le treaca.

Elena, multa sanatate Oanei! Numai ghinioane pe tine in ultimul timp. Ai grija de pui!

Romana, si eu o imbrac pe Maria in rochita sau tricou. Asta de cand a venit vara, ca la noi nu prea s-a grabit.

Crisa, sigur e foarte bine sa iesi cu Tudor. Dar chiar ca o sa-ti ducem dorul!

Lya, nu pot sa cred prin cate ati trecut. Bine ca s-a terminat totul si acum Ruth papa si este bine. Ca sa iti faci album trebuie sa iti descarci si un programel pe care il gasesti pe acolo, dar eu sunt cam paralele cu astea, nu prea stiu ce sa iti explic, fac totul din inertie.

Si daca tot vorbim de webshots, am mai pus si eu cateva poze la luna mai si mi-am deschis un nou cont unde am pus poze de la plaja + altele din iunie.

Va pupam
Cornelia si bb Mariuta

http://community.webshots.com/user/cornelianis
http://community.webshots.com/user/cornelianis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Carmenutza, scuza-ma, dar nu stiu de ce nu vazusem ce ai postat. Maria a facut o singura data febra, dupa ultimul vaccin si i-a trecut cu un supozitor. Nu stiu ce poate sa fie la Maya. Poate totusi de la dintisori. Si eu zic ca de la dinti e Maria asa de agitata. Dar ea are gingia umflata. Pupici Mayei. Intreaba totusi medicul.

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Carmenutza - Luca n-a avut febra decit de la vaccinuri (2,4,6 luni), cite 24 ore fix, si cind a avut viroza luata de la mine la 8 luni. Cind i-au dat dintii n-am observat decit dupa... ca aparusera. Sorry!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

CARMENUTZA: Nu stiu ce sa-ti spun in legatura cu temperatura Mayei. E suspect ca nu are alte manifestari decit febra. Eu am citit ca atunci cind ii ies dintii febra e ca pe la 38 de grade. Acum poate ca si 38.5 ar fi tot de la dinti, dar cel mai bine ar fi sa vorbesti cu medicul.

Eu am sunat-o azi pe pediatra si o sa vina simbata sa-l vada pe Cristi. Pina atunci a zis sa-i dau ser efedrinat si un antialergic Ketof. Nu am inteles de ce sa-i dau anti alergicu mai ales ca am citit si reactiile adverse si nu mi se pare normal sa-i dau, asa ca nu-i dau nimic.

BIBI: Mersi pentru dedicatie. Ai avut un cavaler pe masura la dans.

LYA: Doamne, doamne ce intimplari cu biata Ruth. Ce bine ca acum e pe cale de insanatosire. Ii trimit un pupic de la Cristi .

ANDRA: Mai insista cu fructele ca pina la urma o sa le accepte.

Deci din cite inteleg noi il imbracam prea gros pe Cristi. Adevarul e ca si eu am devenit cam panicoasa , poate din cauza sarcinii, dar nu mi se pare normal ca la 30 de grade afar sa-l imbrac cu maieu si body cu mineca lunga si pantaloni cu botosi. Normal ca transpira si raceste.

Eu nu as prea vrea sa se nasca pe 22, dar daca o fi sa fie il primim cu bucurie . Uneori simt ca nasterea asata va fi ca o sarbatoare, un fel de Craciun in plina vara.

Va pup



http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Carmenutza David a avut febra doar cand a fost bolnav-o viroza, dar a debutat cu un nasuc care se incapatana sa cuuurga si niste ochisori blegi, blegi.

La mare am petrecut foooarte bine. Primul contact vizual cu marea s-a lasat cu lacrimi. S-a speriat prostanacu` cand a vazut atata "morman" de apa si desi era in bratzele mele tot dadea sa se catzere mai sus. Cu apa marii s-a imprietenit abia in ultimele 2 zile cand incepuse sa planga ca-l scoteam din ea.
A mancat foarte bine si a dormit in disperare. In timpul zilei avea 3 reprize a cate 1,5-2 ore de somn iar noaptea dormea de la 22 la 8 dimineata.
A fost foarte cuminte, a dat jucarii in stanga si in dreapta, a invatzat sa pupe (dar numai fetitze), a mancat nisip si scoici, a baut apa din piscinutza la greu (a inceput prin a-si suge degetzelele si a sfarsit prin a se apleca si a bea cu gura apa direct) si a cazut in admiratie pentru tzitzi (putzulica) astfel ca in fiecare zi o dragalea cu aratatorul si radea la ea.
Nu stiu exact din ce cauza a facut si o dermatota de scutec pe care am tratat-o insa cu brio cu bepanthene.
Am fost si in Satul de vacantza de doua ori si nu mai stia saracul copil unde sa se uite mai intai.
De bronzat nu prea s-a bronzat ca l-am cremuit in continuu si am avut dispute aprinse pe tema palariutzei pe care o arunca cat colo de fiecare data cand isi amintea de ea.

Eu am facut prea putin plaja(pentru ca sunt alergica la soare)dar indiferent de ce a fost afara(intr-o dupa amiaza a plouat) nu m-am miscat de pe plaja. Ajungeam dimineatza la ora 9 si mai plecam seara pe la 19.

Singura seara in care am iesit a fost cea de sambata cand a venit si colegu si am mancat ceva la o terasa iar apoi am incins o partida de bowling pana la ora 4 dimineatza.

La utile pentru litoral treceti pe lista solutiile anti-tantari ca-ti mananca zilele, asa sunt de multi!
Asta a foat vacanta mea si a lui David, linistita si cu vreme frumoasa.

Mergi la inceput