Copilasii din 2002

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GabiG spune:

Va multumesc tuturor celor ce s-au gindit la noi ieri si nu numai.
Astazi dupa examen am reusit si eu sa ma relaxez un pic si sa ma joc cu puiul meu "Fa-ceca" (asa isi spune ea).
Am intrebat-o azi dimineata daca o sa aibe mama noroc la examen. Si mi- a raspuns foarte hotarita: NUUUUUU!" Mi-a picat fatza! Mai bine nu intrebam!
Va pupam si promit sa fiu mai activa dupa examene!

si Francesca 2 ani
Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!
http://www.geocities.com/adrianb74

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Dragele mele sa mai povestesc si eu de mandarinuta mea.
Prima minciunica a foat de nevoie. Cand era bolnavioara o tot chinuiam cu para de scos mucii, ii puneam colargol si mucii aveau o culoare de rosu inchis. Eu ii aratam in servetel si ii ziceam "uite mami, sunt caca, trebuie sa-i scoata mama". Intr-o zi satula probabil de para si colargol s-a uitat in servetel si a decretat "mai-mai".
Acum face misto de mine cand trebuie sa imbracam pantalonii spune "mana-mana" desi stie foarte bine care e piciorul.
Nu vrea sa fie independenta, daca ar fi posibil cred ca s-ar reconecta la cordonul ombilical. Nu face la olita, ba chiar urla de mama focului daca o pui dezbracata pe olita. In rest, sunt pritene bune, o foloseste pe post de masinuta, palarie, cadita pentru papusi. Se aseaza pe ea imbracata si spune pishhhhh.
Sa manance singura incearca dar nu prea ii iese si isi pierde rabdarea usor. Avem tot timpul doua lingurite la masa.
Ii plac clatitele drept pentru care a invatat si cum le zice -"tite". Vorbeste in vocabularul ei, pe care noi il intelegem (cu unele rateuri ce-i drept-de ex o cauta pe Teo in TV mania si striga Tuuuuu, Tuuu).
Spune ca o cheama ANA.
Of, si cate ar mai fi de spus...
Pupam piticii si mamicile lor.
Nadina si Carina-mandarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

hai sa va povestesc si despre Marutza mea: are acum 1 an si 8 luni si e in faza de mare dragosteala. Iubeste pe cine apuca, pupa, strange in brate. Ma topesc toata cand ma strange in bratze si-mi zice "beshte", adica ma iubeste. Acum vreo 2 saptamani a zis prima ei propozitie: "a trecut buba", dupa ce m-a pus o saptamana intreaga sa-i pup buba de la genunchi=julitura.
Ar sta ca babele toata ziua la geam sa se uite la "opii" si la "pi" si "ham", adica la copii, pisici si catei.
E moarta dupa reclame (=mache) si le stie pe toate dupa primele acorduri. Preferatele momentului : dighi, dighi, du= Dots si cea la lamele de ras Bic cand fetita ii spune mami lui tati.
Spune cum o cheama: Maa (Mara) si bineinteles ca zice ca are 2 ani

multa sanatate si revenim!

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Bonjour fetele! hai sa va povestesc si eu despre Anna!!
Olita nu ii mai place de vreo doua luni,o pun iar ea se ridica si imi spune" gol;gol"!!Daca o pun pe wc sta,dar trebuie sa ii dau o bucata de hirtie igienica ca sa o arunce inauntru,de facut ceva,nimic!!Tot in pampers e mai bine.
Vorbeste destul,si in romana si in franceza ,iar de multe ori le inverseaza, de ex:cind se apropie de aragaz zice"c'est pas chaud( nu e cald)",dar de fapt asta inseamna ca e cald!!Stie cum o cheama,iar daca o intrebi citi ani are ,zice "unu"!!!Incerc sa o fac sa zica si doi,dar nu vrea!!!
E innebunita dupa minge,iar daca e vreun copil cu mingea cind iesim afara fuge dupa el si striga "sut,sut!",nu pot sa o intorc din drum.
Astazi m-a uimit,am iesit afara sa iau o scrisoare recomandata de la postas,iar cind am revenit ,imi spune aratind spre telefon" c'est mamy"( asa face de cite ori suna telefonul,mamy fiind soacra-mea).Telefonul nu mai suna,dar cind am verificat ,intr-adevar ma sunase cineva si era chiar important.
Ii plac desenele animate cu "Mimi,la souris",si cu "Milo"(asta e un iepuras),si danseaza pe orice muzica.
E o mincacioasa,maninca singura,eu o mai ajut cind mai se duce pe linga,si e innebunita dupa prajituri si biscuiti,trebuie sa le ascund.Incerc sa nu ii dau asa ceva pentru ca e destul de solida,are 92cm si 14.500kg.
Cam atit,dar mai revin,pupici

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Ieri a plouat cu spume – se desfacusera toate zagazurile cerului si parca pamintul nu mai cuprindea apa care cadea, cadea…ploaie de vara cu tunete si fulgere…si Oti dormea linistita!Si daca ma aplec sa o mingii sau s-o pup se foieste….
Se trezeste maimutzache – tanti Nuti nu plecase!Ne vede pe amindoua si e fericita, ride – tuna afara si ea ridica un degetutz :’auji!’.
- Oti, ii spunem lui mami povestea cu doamne-doamne?
- Da…
Si incepe ceva de genul ‚mama’mpunge si eu trag’… o povestioara dulce-dulce:
„ Doamne-doamne are in cer cai multi-multi si carute si in carute niste butoaie maaaaari…si cind ii cheama doamne-doamne, caii vin tropaind(asta e tunetul!) si rotile carutelor scot scintei(asta e fulgerul!).Si merge doamne-doamne si umple butoaiele cu apa si apoi o varsa peste noi…sa bea copacii si florile si iarba, si cateii ….Si oamenii aduna apa cazuta din cer in niste butoaie mai mici, o curata de noroi si cu un furtun luuuuuung o aduc la robinet sa bem si noi si sa ne spalam…(asta e completarea mea sa-i deturnez fie-mii ideea sa bea apa dintr-o balta!!!ca daca bea florile si cateii!?...)”
Si ne-am echipat de parc si am mers sa framintam noroiul si sa masuram baltile…


DORIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

In sfarsit am gasit subiectul!
Rares este poznasul meu cel rau!Vorbeste binisor si rad cu el in fiecare zi de cuvintele ce le stalceste , dar pana la urma le spune corect!Merge singur la olita , mai avem scutecel la amiaza si noaptea!
Este un scump ce se joaca toata ziua , si vrea numai in parc!
Iubeste copii si ii saruta pe toti! Mai nou am observat ca a devenit tare egoist!In parc tipa daca cineva se atinge de jucariile lui.Nimeni nu are voie sa se joace cu jucariile lui , a fugit din capatul parcului la jucarii ca era un baietel la lopatica lui!Ce sa-o fac!Cu amenintatul ca mergem acasa nu merge , l-am adus acasa si plangea de sa auzit in tot cartierul , adoua zi tot asa a facut!
In rest e un copil cuminte dar ma supar ca nu prea asculta , voi cum ii faceti sa asculte!
E tare istet pt. varsta lui , stie culorile , multe animale , vorbeste mult , nu totdeauna bine dar se straduie!

Daca puteti sa-mi dati ceva sfaturi , as avea mare nevoie!
Sunt in sesiune dar voi reveni cu ms mai amplu !

Ione`
http://photos.yahoo.com/saracutionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

bidiloi> **La Multi Ani Emiliei**!

~~Adela &Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Astazi Bogdan a facut un an si jumatate si de ieri stim sa spune citi ani avem: "unu", ca jumatate e prea greu.
Facem kaka la olita, spunem des, facem rar, spunem kaka si la pipi, dar este totusi un pas. Sintem f.f.f.f. pupaciosi, mincaciosi si pofticiosi. Nu stiu ce inaltime mai avem, acum vreo 1-2 luni aveam 85, dar ne apropiem cu pasi repezi de 14 kg.
De vorbit nu vorbim prea multe, dar stim mai multe animale: ham, coco (cocosul), ma-ma (rata), mmm (vacuta),ca (calul),etc. Stim sa aratam si pisicuta, soricelul, gaina si vrabiuta, dar nu stim inca sa le spunem pe nume. In rest cac sint cartofii, apa inseamna ca ceaiul sau apa, api sint papucii, go e mingea cea mare, gogo e cea mai mica - sa fie clar despre ce vorbim, ba este baia sau balonul si pina de curind era si bau, dar de vreo citeva zile zicem bau. Si bineinteles papa si pa cind pleaca cineva sau pleaca el, dar de cele ai multe dati zicem pa cu intirziere. Vorbim mult, nu ? Dar cel mai des aratam cu mina si zicem î-î-î. Alergam de zor, calarim calul sau il caram dupa noi - un cal pe rotile, ne suim pe diplomatul lui tati, unde dansam f. bine, inchidem si deschidem usile, le trintim, ne jucam de-a cucu-bau. Sintem plin de vinatai, dar intotdeauna cind ne lovim ne frecam si mergem la mami sau la bunica sa ne pupe, ca sa ne treaca durerea. Am inceput sa mincam si mincarica nepasata, dar mai incet. Oricum, ne place sa mincam singuri cu lingurita, dar tot mami ne baga mincarica in gurita.
Baia este o placere f. mare pt. noi, mergem cu tati in baia mica sa aducem cadita si-l ajutam pe tati sa o duca in baia mare. Il facem pe tati fleasca pina la sfirsitul baii si sintem tare suparati cind ne scoate din apa.
Numai papam tzitzi din martie, dar din cind in cind mai cautam cu interes, dar nu numai la mami ci si la tati sau la cine se nimereste.
Dimineata sta cu bunica si f. des ne cauta, striga mama-tata, dar cind ajungem acasa, vine repede sa ne deschida usa, zimbeste sau chiar ride, dupa care o intinde la treaba lui. Deh, sintem acasa, asa ca totul e OK.
Este si el innebunit dupa reclame, pur si simplu nu vede nu aude cind incep reclamele, indiferent pe ce post e TV, romanesc sau strain. Deja mutam automat programul cind incep reclamele, ca sa nu intepeneasca cu ochii in televizor. Noi ii spunem copilul reclama.
Mai fetelor, de cind am inceput serviciul, am impresia ca puiul meu creste prea repede, ca pierd prea mult din viata lui nestind acasa, asa ca, daca puteti, stati cit mai mult acasa cu bebeii.

Pupici,

Karina+ Bogdanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

La multi ani, Emilia ! Petrecere frumoasa si daruri multe !
bidiloi, felicitari pentru cei 2 ani de mami pentru Emilia ! Sa va traiasca si sa va bucure intotdeauna !



Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

La Multzi Ani Emilia, multa sanatate si sa aduci numai bucuri parintzilor tai.
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput