Copilasii din 2002

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GabiG spune:

Gabbriela si Adela,
Multumim mult de urari, sinteti tare dragute...
Nu-mi vine sa cred ce copil mare am, cite stie si cum te poti intelege cu ea ca si cu un adult. Trece asa repede timpul si, desi constientizam sa ne bucuram de fiecare clipa impreuna cu copilasii nostri, parca tot am vrea sa nu zboare asa.
Francesca a primit deja de ieri cadoul de la mama si de la papa (un bebelas care face pe olita si primeste de mincare si bea din sticluta) fiindca papa trebuia azi sa plece tare devreme de acasa si vine abia tirziu, sa se bucure si el de bucuria copilului. De la Muni(mama mea) a primit o rochita foarte frumoasa. In rest, felicitari peste felicitari, mailuri, mesaje!
Din pacate eu sint cam stresata ca miine am examen si parca nu ma pot bucura pe deplin de aceasta zi. Imi aduc aminte cum a fost acum 2 ani si imi dau lacrimile. Nu cred ca poate exista sentiment mai maret decit acela de dragoste de mama (hai sa zic: de parinte. Pentru ca foarte multi tatici simt la fel).
Francesca a intrebat de tort de cum s-a trezit, abia acum il face mama mea. Vineri o sarbatorim cu inca trei copilasi (am si vineri examen, asa ca va dati seama), ce sa facem daca sintem asa izolati aici...
Va imbratisam pe toti cu drag,
PS Poze noi pe site (cele de ieri si azi vor aparea mai tirziu, saptamina asta)

si Francesca 2 ani azi, 7 IUNIE
Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!
http://www.geocities.com/adrianb74

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

GabiG, felicitari pentru Francesca ! Sa va traiasca frumoasa vorbareata ! Ii sade tare bine cu doua codite ! Sa creasca mare, sanatoasa, desteapta si frumoasa !



Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Aoleu, fetelor! ce intamplare!!! Iau deja matura sa gonesc pretendentzii de la usa :)). Ieri, am fost in vizita la niste prieteni, care au un baietel de 3 ani. Tudor. Si coboram noi cu liftul sa mergem la padure, si Tudorica, profitand de inghesuiala, nici una, nici doua, o ia pe Emma de gat, si pe obraz. Promite pustiu, promite.

Emma e o tocatoare.... de creieri. Toata ziulica nu-i mai tace gurita. Ca ce-i aia, cum se numeste aia, ca unde-i mama, unde-i tata, unde-i pisica, samd... Pe urma incepe sa cante un cantecel inventat de ea (de unde??? nu stiu, ca nu-i prea punem muzica) cantecelul are doar doua cuvinte: La la Bebe. Dar e mortal cum il canta ea

Pupici la voinici,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ce-au crescut copii astia!!! Pe unii mi-i amintesc cum se nasteau!
d-ra Maria zisa si Mimile dupa niste soricei de pe un body e un baietel cu coditze. Marea dragoste sunt vum vum (masinile) si bi (bicicleta)Ma dispera in parc la cat alearga si domane feri sa treaca vreun copil cu bicicleta sau masinutze de alea mari ca i se pune pata.
De vorbit azi mi-a explicat la tel ca mami imbac Ana pa. Adica se imbraca si pleaca in parc dupa care si-a luat omul la revedere de la mine normal
De legat cuvinte nu leaga dar repeta tot ce-i zic. singurul cuvant care se pare ca i-a ramas intiparit definitiv in minte e szoco (ciocolata). Faza pe care o insoteste de regula cu pupatul frigiderului ca poate nu pricep ce vrea. Bafta mea e ca nu face diferenta intre cavit si ciocolata asa ca-si capata jumatate de bucata de cavit pe zi pe post de ciocolata
Pi si caca zice da nu face iar nervii mei sunt departe de cei ai lui eddy asa ca dupa a treia pacaleala ii pun pampers si renunt.
Mananca singura si cu lingura si cu furculitza (asta in teorie). Practic in gura ajunge ce bagam noi cu alta lingura.
Canta nanana si lalala, pu pu pu si danseaza la alegere populara sau dance.
De cateva zile isi spune numele Maia, a chiar raspunde la intrebarea cum te cheama.
Cu anii suntem departe de adevar.Am zis sa nu o bulversez cu valori intermediare si invatzam ca are un an. Cand intrebi cati ani are arata un degetel dar in jos si daca vrei sa verifici ca e corect si intrebi Unul? raspunde mandra "tei". Aici ma lasa fara replica iar!
Ca asa a invatat sa numere unu, tei, pau.
Aaaa si da pupici, e asa dulce mai ales cand imi vede burta si pupa bebe fara sa ii mai spun eu! In rest e foarte selectiva si tb sa-i faci 1000 de favoruri doar ca sa-si tuguie buzele catre cineva!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

LA MULTI ANI FRANCESCA!

Esti tare frumoasa,am vazut pozele!

Eram tare bucuroasa ca Dragos a fost fara pampers,doar cu chilotei,de cand s-a trezit acuma dupa-masa.A facut de 2 ori pe olita si de 5 minute(ca sa nu tina foarte mult bucuria mea)a facut pe el in pantaloni,noroc ca a facut in bucatarie pe gresie.
Ma apuca groaza cand ma gandesc ca e doar inceputul.
Va pup pe toate si pe copilasi!!!!!

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

LA MULTI ANI FRANCESCA!
Pe mine sa ma iertati ca scriu asa de rar la acest subiect dar in mare parte vinovat este Fabian care desigur ca nu-i ingaduie mamicutei lui sa stea prea mult la calculator.asa ca am sa va scriu si eu repede cateva noutati despre al meu strengar:a invata sa spuna cum il chiama "Pebian",l-am dezobisnuit de biberon si este doctor profesor universitar in ceea ce priveste denumirea masinilor"tamai,toleu,tacto(tractor),tonena(betonera),bacanta(basculanta),ten(tren)"dar la olita nici nu-mi fac prea mari sperante ca va fi prea curand.
sa doresc multa sanatate !pupici

Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Salutare,
Am reusit sa imi mai fac ceva timp sa mai postez si eu la subiectul asta.
Deci, Carina vorbeste din ce in ce mai multe, nu extraordinar de corect dar inteligibil. Adica, cine nu stie ca Cocodidi inseamna crocodil? . Ea isi spune numele dela 1 an, adica Cati in loc de Carina. Ciudat este ca daca isi vede jucariile spune ca sunt ale lui Caina si in poze tot Caina dar pe ea o cheama Cati. Despre varsta, inainte de un an arata cu degetelul ca are 1 an, de la 1 an jumate spune: an an mate (1 an jumate-traducerea).
Este fascinata de desenele animate cu Tom si Jerry, de masini, avioane, motociclete (mandria lui tati), si cuburi de construit.
De cateva zile a inceput sa manance mai bine, adica mesteca, in urma inceperii unui tratament cu pikovit si peritol dat de medicul ei pediatru.
Cu olita suntem pe rol, adica ne straduim sa ne atasam de ea. De exemplu ieri nu a avut scutec ci a facut la olita pisu. Cere olita pentru pisu dar nu reuseste sa o ceara inainte de cativa stropisori si asa a spalat mami iei 5 perechi de chilotei. As vrea deja sa o scot si la plimbare fara scutec dar nu stiu daca azi o sa am curaj. In schimb caca nu vrea la olita si mai rau se constipa infiorator. Medicul mi-a sugerat ca as putea cateva zile sa ii pun supozitor cam cand stiu eu ca ar vrea sa faca ca sa se obisnuiasca cu facutul la olita, dar nu stiu ce sa zic. Voi ce ziceti, o fi bine?
Cam atat pe ziua de azi.
Pupici de la noi,

Anda si printesuca Carina (1 an si 6 luni)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Cu intirziere si scuze :'LA MULTI ANI FRANCESCA!'sa te inconjuare toate frumusetile lumii!

Azi nu va spun numai ce face Oti - de fapt o regasesc in povestile voastre, cu diferentele specifice personalitatii fiecaruia!Daca nu va suparati va descriu in citeva cuvinte o saptamina de joaca, idee care mi-a venit dupa ce am citit un mesaj postat mai demult - inceputul l-am pastrat...deci:
In parculet face echipa cu Maria - sint un vis!Maria are 2 ani si 3 luni, au crescut impreuna si acum au inceput sa fie pe aceeasi lungime de unda, nu prea primesc pe nimeni in jocul lor cind sint impreuna - cind intervine un alt copil, se aseaza umar linga umar si se uita in ochii lui suspicioase...Maria foarte ginditoare cu degetul in gura, dupa ce le lasa in pace se insenineaza si isi reiau joaca...Si noi le privim de la distanta, ca niste leoaice care isi urmaresc puii...le lasam sa se descurce, sa simta gustul libertatii si sintem gata sa 'zgiriem'…
Si sintem ‚fericite’ ca nu duc lipsa de idei…

Intr-o zi faceau turul parculetului – asaaa, parca fara nici o treaba, se plimbau de dragul plimbarii.Eu eram cu ochii pe ele ca pe butelie – prea erau cuminti!Si la un moment dat „zdup” in fund si se pare ca gasisera ceva foarte gustos pe jos…pina am ajuns la ele calculam in gind:’’4-5 coji de seminte+praful aferent=citi microbi pe cm patrat? – merge, zic si ma consolez cu ideea ca nu au gasit altceva, la citi ciini se perinda pe acolo!

Seara frumoasa, cald…la nisip nu aveai unde sa arunci un ac!”Pupezele” noastre s-au gindit ca le sta mai bine doi metri mai incolo, unde nu e aglomeratie si sint oarecum ascunse de o tufa privirilor noastre.Eu si Claudia stateam ‚la o birfa’ aruncind cite un ochi printre frunzele tufei – ‚mai, ce fete cuminti, uite cum isi fac de lucru cu uneltele de nisip’…dupa un timp…tot acolo stateau!Prea cuminti, ne zicem, ma ridic, merg la ele si apropiindu-ma incepe sa mi se invirta in fata ochilor:fetele cuminti isi turnau reciproc nisip in cap!Si se amuzau!Numai noi n-am gasit nimic distractiv in toata afacerea asta!

Ne adunam in sfirsit acasa!’Claudia astea nu au somn, trecem la voi dupa ce adoarme Iosif?’(asta e fratele Mariei, are 10 luni trecute si e un scump).’Treceti’
Zis si facut – fetele chiuie ca se reintilnesc, noi ne bagam in bucatarie la o tigara, ele se joaca in camera frumos, din nou muuuuult prea frumos!Ma uit la Claudia prin fumul tigarii – ‚asta nu e vocea lui fi-tu?’Ne cade fatza!Eram la jumatatea primei tigari si dinspre dormitor vine o tornada:Shoshi tipa cit il tine gura, fetele vin intr-un suflet sa ne anunte:’pange Shoshi’(de parca noi nu auzisem!dar cred ca vroiau sa fie sigure ca nu ratam momentul’), ‚pange Shoshi’…’de ce ati intrat ma, la Iosif?de ce nu il lasati sa doarma?’Astea mici se uita la noi de parca a aterizat un avion pe strada lor…si toaca marunt „pange Shoshi”…lasam naiba tigarile si minutele de relaxare, o iau pe fie-me pe sus(chiratele se intreiesc) si ne caram acasa!
A doua seara …povestea se repeta…diferenta e ca am apucat sa bem o juma’ de pahar de bere si sa terminam o tigara…
A treia seara …’ne intilnim la tigara de seara?’ ‚Da, dar veniti voi sau vin eu fara Oti!’

Acu vreo doua seri ma tineam dupa ele prin parculet – ele se duc glontz la o bara de covoare, se invirt tinindu-se fiecare de cite un crac al barii si dupa doua-trei invirteli se trintesc cu fundul de pamint – „super, ma gindesc, macar nu e praf, e noroi!’ Nu am succes cu refrenul ‚e murdar pe jos, mami’, asa ca nu ma mai obosesc sa le conving ca nu e bine ce fac!Le las sa se joace – sint fericite, chiuie la fiecare aruncare, apoi trec pe sub o sirma in alee si incep sa ‚cloceasca’.Ma dau linga ele ca ma uit ca mai sint 3-4 metri pina in strada.Si bine am facut!
Maria: Oti, maina!(=masina) - si intinde minuta spre strada
Oti:maina, da!
Maria:aide(=haide)
Si tzishnesc in strada…eu sar un bolovan, ocolesc o tufa si le prind cum nimeresc, pe una de mina, pe ailalta de bulendre…imi venea sa la agat de bara si sa le iau de acolo cind plecam acasa…si ele rideau si rideau…m-am incruntat urit de tot la ele, am si tzipat…nu mai rideau, s-au luat de mina si …dupa un minut fugeau prin parculet si se trinteau pe jos si tzipau de fericire si rideau…

promit sa continui…din dragoste pentru copilarie
Iunie 2004





DORIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

DORIS, ce frumos, nu va plictisiti niciodata !



Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

quote:
Originally posted by Marina



Cand intrebi cati ani are arata un degetel dar in jos si daca vrei sa verifici ca e corect si intrebi Unul? raspunde mandra "tei". Aici ma lasa fara replica iar!
Ca asa a invatat sa numere unu, tei, pau.


Marina




Mariuta, esti tare!

Imi amintesc de Teodora.Si ea, cand avea doi ani, zicea orice altceva,numai doi nu.
Noi:-Teodora, cati ani ai?
Ea:-Tei, patu, cinci.
Noi:-Nu trei, patru, cinci!Spune cati ani ai!
Ea:-Zece!
Si-o tinea asa la infinit.


Acum, la 2 ani si 4 luni, zice ca are doi.Nu ma complic nici eu cu varstele intermediare ca cine stie ce mai iese.Sunt multumita ca zice "doi".


Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput