Copilasii din 2002

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

FELICITARI PENTRU ACEASTA .....frumoasa evidenta.

Multumim !!!

Ioana si al ei STEFAN DIMITRI
http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b371605805da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Si Alex fabuleaza la greu. nujtu de unde le scoate. Acum a trecut de faza cu pictatul peretilor cu pix, creioane colorate carioci.....a inceput sa ii gaureasca cu ce ii pikan mana.....cuie, shuruburi etc. A ciobit si gresia de pe hol.....cu ciocanul :o) In rest ........... stie povesti, cantecele, poezii si e tare rasfatzat. Are o groaza de intrebari care mai de care mai traznite: de ce mananca oamenii, de ce fac oamenii kaki, de ce miroase kaki. Mai nou daca vrea sa faca sau sa nu faca ceva e pt. ca "asha vrea mushkii mei" :))))))

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Bine, sa va povestesc ce face Mara. La 2,4 ani stie sa numere pana la 10, face pipi la olita dar nu si kk, stie toate culorile, stie cateva poezii pe care am observat ca le repeta in gand, o mai vad din cand in cand ca mormaie ceva si daca sunt atenta imi dau seama ca spune poezii. Dar daca ii ceri sa o spuna cu voce tare nu vrea.
Cat despre facut pipi la olita, noi am scapat de pampers de la 1,6 ani, cand a avut o iritatie foarte urata la fundulet, iritatie cu care ne-am chinuit cam 2luni pana sa treaca si nu am avut de ales si a trebuit sa o lasam fara pampers ziua. Drept urmare timp de o luna am inebunit de nervi ca am mocheta, pt ca a facut pe ea. Apoi, brusc, a inteles ca trebuie sa faca la oala. Dar nu am reusit acelasi lucru si cu kk. O intreb "Unde se face kk?", imi raspunde ca la olita, imi si arata unde, dar tot in chilotei face. Nu stiu ce o sa ma fac, pentru ca din toamna se duce la gradinita.
Vorbeste foarte corect, nu stalceste nici un cuvant.
Ne chinuie in schimb cu mancarea. Nu vrea sa manance decat supa cu galusti si copan de pui. Daca ii dai altceva scuipa. Nu vrea nici prajituri, legume, sucuri, nimic. Are 96 de centimetrii si 13,5 kg, ceea ce eu zic ca este destul.
Daca vrei sa ii faci poze, rade instantaneu, si pozeaza in diverse pozitii. De unde o stii...ca eu nu o voi lasa sa se faca fotomodel.
Nu prea este sociabila, in sensul ca prefera sa se joace singura in parc.
Si scoate cateodata niste perle...
De exemplu ieri, eram in masina, conduceam, si la radio era o melodie, pe care am inceput sa o fredonez. Moment in care Mara imi spune "Taci, mami, ca te aude lumea cum canti". Recunosc ca nu am pic de ureche muzicala, dar nici chiar asa sa sperii copilul.
Va pup si va urez multa sanatate la puiutii vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

La multi ani, Ioana! trisha, sa va traiasca, printesa ! Petrecere frumoasa si daruri multe !

Theodora, felicitari pt. Yannis ! Sigur, Alexandros ii va urma exemplul !
she-wolf, ce nazdravan e Cristi !

Cristinuca nu fabuleaza. Inca, nu a ajuns la faza asta.
In schimb, isi aminteste ce s-a intamplat si acum jumatate de an. Daca povestim ceva, ea spune repede "Da, da !" si imediat fuge la locul faptei din povestire si explica cum poate, ce si cum s-a intamplat.
A inceput sa numere, pana la zece, dar ajutata. Noi spunem o cifra, ea...urmatoarea.
Seara la culcare, spunem impreuna "Somnoroase pasarele". Ea spune ultimul cuvant din fiecare vers. Este atat de dulce !

Asa si noi, lavi02, "Tot stam si ne uitam la ea si ne miram cat de repede a crescut. Probabil ca asta e valabil si pentru voi.... Si cum se face, din zi in zi, tot mai dulce."



Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

quote:
Originally posted by Adela

Da, e mai bine la "Poznasi" decat la "Parintii intreaba"!
So. Asteptam noul forum... Dar nu suntem chiar bebelusi:D Am mai crescut si noi.

~~Adela &Julia



In sfarsit, am ajuns unde ne-am propus ! Dar la bebelusi nu ne mai intoarcem, cel putin nu, cu din 2002!

Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Bona mandarinei si-a propus sa o invete pana la doi ani sa raspunda la intrebarea "Cati ani ai?" "Doi". Din pacate sau din fericire mandarina invata f. repede asa ca daca o veti intreba cati ani are va raspunde "doi", desi nu are decat an si 8 luni.
Va pupam.
Nadina si Carina-mandarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Chiar nu mai stiam ce s-o invat asa ca dupa ideea nadinei, ieri am invatat-o sa raspunsa la intrebarea cati ani ai? doi! (peste 2 saptamani) Cand a venit taica-sau de la servici am vrut sa-i arat ce stim noi dar m-a facut de ras si n-a avut chef sa raspunda. Insa inainte de a se culca am mai intrebat-o o data, de fata cu taica-sau, si a catadicsit sa raspunda. Huh.
V-am spus eu mai demult ca ma lupt cu incapatanarea ei.

~~Adela &Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:



Multzumim pentru listutza!

Mey,io ma pot lauda cu Naomi pentru urmatoarele:
-cam de vreo luna maninca singura;io am ramas doar cu supravegherea shi cu ajutorul la ultimele 2-3 linguritze cind ori s-a saturat de stat pe scaun shi incepe foiala,ori nu mai reusheshte singura sa ia ce-i pe fundul farfuriei shi nu ma lasa sa-i iau farfuria sau castronelul din fatza pina nu se asigura ca intr-adevar nu mai ie nik.
-bea orice din canutza(la drum luam numa' canutza cu pai,ca altfel mi-ar face piscina in mashina)dar laptele de culcare il bea numai din biberon.O mai las deocamdata ca n-are ce sa-i strice.
-de vreo 3 luni face kk la oala dar victoria cea mare am obtzinut-o cam acu' 2 saptamini,cind a inceput sa shi ceara la oala shi kiar sa faca ceva in ea Ma apucasera pe mine toate pandaliile ca cerea de n-shpe ori shi facea doar de 2-3 ori dar nu am explodat in fatza ei.Nici macar in ziua cind a cerut de 12 ori shi facea doar citeva picaturi de pishu (cred ca ce-i raminea dupa doza turnata in pampers ),nu m-am exteriorizat dar asha mi se luase de wc...shi imi spuneam in gind:"las' ca face la tura urmatoare shi daca nu,nici n-o mai pun cind cere!" N-am scapat inca de pampershi dar simt ca sintem aproape! Oricum,kk numai la olitza iar pampers numa' 2 pe zi!
-se dezbraca singura de la mijloc in jos shi daca nu are bluza pe ea iar body este cu capse pe mijloc,face show pina la pampers.A venit o singura data in "costumu' lu' Eva" dintr-o camera de joaca pina la bucatarie unde eram eu shi tare fericita mi l-a dat pe pampa cel pishacios shi caldutz!Ce sa-i spun???Nik!De atunci insa,daca o las doar in body shi pantalon de casa,sigur body trebe sa fie fara capse!
-coboara shi urca singura cele 15 trepte din casa shi uneori am surprins-o urcind scarile alternind picioarele.
Ei,daca pina acuma m-am laudat,am sa va spun shi capitolul la care stam ceva mai slabutz.Vorbirea!Spune cuvinte,multe nu spun ca nu dar nu le leaga(o singura data mi-a cerut cioco buna,in japoneza).Nu are rabdare sa-i citesc poveshti,sa-i arat cartzi cu animale shi sa-i spun cite ceva despre fiecare,daca incep cu numaratoarea fuge sa-shi caute nelipsitul tovarash de joaca-somn-plimbare(pupa sau ursuletzul Winnie the Pooh) shi cred ca uita dupa ce a plecat ca ramine la tobogan sau se baga in cortul cu bile shi pot sa o kem io pina ragushesc.De raspuns raspunde dar nici gind sa vina.Ma kinui de ceva timp sa o fac sa-shi spuna numele!Nexam rezultate Ne striga pe noi Mama,Papa sau Eby shi Bebe dar cind vine vorba de numele ei...risete shi chicoteli ca altceva nu scot de la ea.Intzelege tot ce-i spunem sau cerem sa faca.Am realizat ca intzelege shi faptul ca taica-su ii vorbeshte o limba iar eu alta,caci daca ma keama pe mine spune "mama,vi aca" shi daca-l keama pe ta-su,spune "bebe,ide",adica mama,vino-ncoa shi bebe,oide(aceeashi kemare dar in japoneza).Intzelege shi foloseshte corect shi cuvinte in engleza,caci eu nevorbind japoneza fluent,mai conversez cu sotzu' shi-n engleza deseori dar sincer,mi-ash dori sa vorbeasca mai mult tero-chan.Shtiu ca educatzia trilingva este dificila shi totushi...vreau sa-mi spuna shi mie Naomi poveshti,asha cum fac altzi copilashi la virsta ei.Uff,ie nevoie de rabdare,asha-i?Apropos,mamici de copilashi cu educatzie bilingva de virsta lu' Naomi:cam ce spun puii voshtri?

Moaaama,m-am lungit...gata,inkei shi plec.Va mai spun doar ca Naomi are 12,800 kg shi avea 85 cm acu' 3 luni,maninca mult shi detesta fructele( ca ta-su) shi kiar daca ie o rasfatzata shi incapatzinata ( ca ma-sa),o iubesc tare-tare mult pe mica mea comoara.

Sanatate shi tuturor,




Eddy & Antonia Naomi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

trisha--- Ioana--- 04.06.2002
La Multzi ani Ioana, sa creshti mare si sa aduci numai bucuri parintzilor tai.
GabiG--- Francesca--- 07.06.2002 La Multzi ani Francesca, sa creshti mare si sa aduci numai bucuri parintzilor tai.


Bine ai venit Eddy la poveshti cu bebelici din 2002.Buna mamici cu bebici din 2002 eu am tot tras matza de coada si nu am sc mai nimic de flacaul meu Julian.. asha ca azi Duminica imi fac 2 minute si sc si eu ce face el.
Olitza: nu o agreaza deloc, dar daca il pun pe "tron mare ciu capac special" face kk acolo (nu l-a mai facut in chilotzi de o luna), dar pipi nu cere si nu zice nimic niciodata, ash aca este tot cu pampersu legat de fund. Intr-o zi m-am hotarat si eu s ail las fara pampers (costumul lui Adam) prin curte si shtind ca este ora kk l-am pus pe olitza in curte si am plecat in casa dupa apa, neplacandu-i pe olitza sa ridicat flacau meu si plecat prin casa asha, sa pus pup si mi-a facut un cadou in mijlocul casei urat mirositor, deatunci m-am invatzat, am renuntzat definitiv la olitza aia si numai te cel mare il mai pun.
nu ii place sa poarte pantaloni lungi, shosete si papuci (seamna cu mine ).
Cu mancarea: Manca tot ce ii dau, fara mofturi si fitze, nu vrea sau nu shtie sa mance singur cu lingura si furculitza. Laptele la amiaz apana aucm 4 zile numai daca ii tzineam eu shticla il beia, mai nou nu ma mai lasa sa tzin mana pe sltica. Apa bea nin canitza speciala cu cioc sau din pahat cu pai (nu pare interesat sau entuziasmat de bautul din cana normala).
Suzeta o mai tzine in gura numai in timpul somnului, si aia doar jumatate de noapte ca o fur si o ascund. In timpul zilei a incetat sa o mai ceara (A luat tata suzeta cu el la lucru sa pape si el ca ii este foame ).
Fructe are preferintze, mere, pere, struguri, capshuni si cireshe, in rest nu ii place nimic.
Cu somnul: La 13:00 darme deamiaza aproape 2 ore, iar la 22:00 somn de voie pana dimineatza (se mai trezeshte uneori sa bea apa sau lapte, dar fff rar). Doarme in patutz (daca ar ecoshamruri vrea cu mine in pat).
Cu jucatul: Ii place sa stea afara toata ziua, ishi imparte jucariile cu totzi copii dar nu accepta sa i se ia din mana jucaria cu care se juca el. In casa ar eperioade cand se inchide intre 1 - 2 ore in camera lui si se joaca singur.
Ascultatul: Intzelege tot ce vb cu el, face ce i se cere (daca are chef ), raspunde la numele lui si zice ca il gheama LELE (Julian), nu vrea sa zica catzi ani are, si adora sa se certe cu mine pe limba lui , dac anu ii dau voie sa faca ceva.
Vorbitu: Aici belea si dezamagire mare.. nu vrea sa vb, are fff putzine cuvinte in vocabular, romaneshte: mama, tata, papa, apa, mai (adica nu mai), unat (sunat telefonu), PA.
Engleza: cat, dog, paidal (spaider),
In schimb si daca vb engleza sau Ro la fel ia comemnzi si executa tot dupa chefu lui.
Daca manca ceva care ii place lui si ii cere tacsu sau eu se face ca tusheshte sa il lashi in pace si sa nu itzi dea (ete e bolnav cipilul cum vrei sa iei tu mancarea lui :D )
Cam atata face si zice nazdravanu nostru...
O zi buna si multa sanatate la toata lumea.
Theodora Nu vrea sa mearga la plimbare, dar odata ajuns in park fuge ore intregi, nu intzele de ce nu vrea s ameraga si pana in park pe joc (distantza de 5 minute de casa).

Gabbriela & Julian


http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

GabiG> La multi ani Francescai!

~~Adela &Julia

Mergi la inceput