Bebelusi de ian-feb 2004 (17)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Vai ce ati mai scris zilele astea cat am avut probleme cu internetul. Am ramas mult in urma.

Bine ai venit Monik si Elena!

La multi ani Mircea, Rares Alexandru si Andreea Teodora!

Didica si Monica, sper din tot sufletul ca diversificarea sa fie de bun augur. Alexandra s-a nascut la 3.650 si acum are abia 6.060. De lunga e lunga, insa in greutate nu ia. Chiar ma gandeam de azi sa ii dau Infant Formula conform recomandarilor medicului. Se pare ca sunt numai vitamine, nu are ce sa ii faca rau.

Babee, credeam ca voi aveti mai mult spatiu de visati la alt bb. Dar lasa ca ne extindem noi si vad fetele cum mai aducem bebelusi noi pe forum!

Pupici.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Neata si de la noi....

Ne-am trezit la 7, am papat apoi ne-am chinuit s-adormim scurt, nu mai mult de 1 ora si apoi iar papa(suc de fructe) dupa care a urmat un mare ..kk.Sunt asa fericita ca face acum in fiecare zi, imediat dupa ce termina sucul de fructe de la 10.Si eu imi bag nasul in pampers si studiez minunea, sa vad daca digera copilul bine tot.Deja iese si mai tare(asta ma cam mira, ca doar papa lapte, fructe si morcov)dar nu plange cand face, il vad numai cum se stramba putin si gata a facut.De ce ma bucur?Pentru ca el face la 2 maxim 4 zile.Si nu mai mult de 1 scaun pe zi, nici macar cand era alaptat si la san nu facea.Deci evenimente importante in familia noastra


Elena-pupici voua ca ne era cam dor....Eu ii sterilizez doar biberoanele si suzetele, lingurita si vasele pt piure-ul de morcov le spal doar bine.In principiu am si niste pastile pentru sterilizat la rece dar nu le-am folosit niciodata.Cand am fost in Bucuresti si m-am intalnit cu Ioana si Arturicii ea isi luase de la Chicco o solutie pentru sterilizat la rece, 180.000 parca 1 litru(asta nu-mi amintesc bine, daca era de 1 litru sau 1.5).Initial am vrut si eu sa-mi iau, apoi mi-am luat seama si am renuntat-vazusem altceva.Toate linguritele, tetinele(am deja cu 3 fluxuri) le pun intr-o cutie ce se inchide bine, sa nu intre microbii la ele.Si cam atat, vorba Adrianei-nu ma stresez prea mult, ca in curand baga tot in gura si degeaba mai sterilizez.Sanatate multa socrului si revenire placuta lui Vio.Sa stii ca phillip l-a primit bine pe Vio dupa cele aproape 4 saptamani de lipsa.A fost acelasi, s-au jucat, chitait si altele.

Si apropo DanaEma , Bubu meu n-a avut probleme de-astea.Are bineinteles persoane pe care le place si le studieaza atent, dar si persoane pe care le ignora.A dormit in camera cu noi de la inceput(are coltul lui), patutul lui lipit de al nostru, dar acum de cand am venit din Ro l-am indepartat si vad ca nu sunt probleme.Incet si cu rabdare se va invata si cu alte persoane.

Roxana si Adina...Eu nu ma agit ca n-am multe camere si chiar am de gand sa mai fac.Bineinteles ca avem in plan o casa(90%casa, 10% apartament) dar mai lucram la capitolul finante si oferte.Nu ne aruncam cu capul inainte, o casa este o investitie serioasa.Pana in 2006 oricum se va realiza.Aici unde stam acum avem norocul ca este suficient loc, avem si curte, e bine as putea spune.

Diana...cand am citit ce zi ati avut ieri, mi-am reamintit de noi in Romania.Ma credeti ca sunt atat de linistita ca suntem singuri, putini prieteni, vizite rarute ca-i mai dragut si tot asa.M-au obosit cumplit rudele, iar Bubu era terminat.Deci te inteleg !

Monyk bine ati venit in club

Asa..si ca sa fie tacamul complet tin sa va spun ca m-am cam tacanit.Ieri eram perfect convinsa ca astazi trebuie sa merg la vaccin cu Bubu.Intr-o doara il intreb aseara pe Vio:maine-i 4 , nu?El imi spune ca de-abia vineri e 4 Iunie.Pe 4 aveam programare la pediatra la vaccin, ce-ar fi fost daca ma duceam ca nebuna de astazi de la 8 cu el????Cred ca sunt semne de batranete-ce-oi face cu 2 copii??si Bubu e cuminte, nu sa zic ca copil ce face urat am..asta e...sa ma trezesc la realitate.

Gaza mica nani acum, merg sa fac papa ca vine si Vio(habar n-am ce vreau sa fac, dar merg sa fac) si cred ca si astazi stam numai in casa ca ploua de ti se face rau.O zi frumoasa!

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html
Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Ah..si-am uitat.Adina,s a stii ca de la o varsta copiii nu mai suporta imbracatul.Si Phillip mai face galagie, dar vorbesc cu el si cant si fac ca toate animalele si-i distrag atentia.Dar daca l-am imbracat si i-am pus ghetutele si n-am iesit imediat urla ca din gura de sarpe.deci se poarta si la altii

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html
Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onix spune:

Bine v-am regasit!
La multi ani! si multa sanatate tuturor copilasilor!
Andrei cel mititel si-a petrecut 1 iunie dimineata cu mine la plimbare iar dupamasa cu tata si buni pentru ca eu a trebuit sa merg cu Alexandru la MacDonalds. Asa i-am impacat pe amandoi :-)
Andrei a inceput sa-si roada degetelele, cate doua odata, probabil incep sa-l manance gingiile. In plus eu il pun cat e treaz intr-un scaunel in care sta mai mult culcat decat ridicat si am observat ca atunci cand se plictiseste de joaca de acolo se impinge de mijloc doar doar il ridic de acolo.
De vreo saptamana nu mai face kaka decat o data pe zi ( de la 3 - 4 ori) asa ca dupa vaccinul de patru luini o sa incep si eu cu sucurile.
DanaEma sa stii ca si baietelul meu cel mare a avut intre 5 si 8 luni o perioada in care nu accepta persoanele straine. Chiar fina noastra venea la el cu drag si el se apuca de plans de cate ori o vedea, iar acum i se urca si in cap :-) Eu cred ca mai de graba tine de dezvoltarea copilasilor care devin constienti de ce se intampla in jurul lor, iar unii din ei reactioneaza la fel cu fetita ta.
Va las acum ca s-a trezit Andrei si trebuie sa-i dau sa manance.
Ramona si baietii Alexandru si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Babee & Buli super poazele!!!!!!

Monik bine ai venit!!!!!!!!!

Emilly merci....asta stiam ...crede-am ca o fi altceva ....

Ieri i-am dat si eu cereale si se pare ca iau placut....a papat 160ml...pe cutie scrie 2lingurite la 160 de lapte.....

Aseara inainte de baita am puso in pat sa ma mai joc cu ea....si ce mi-a venit mie...sa ma mut in cealalta parte a patului sa vad daca vine la mine....ma fetelor am lesinat de ras....saracuta si-a dat toata silinta...incerca sa mearga de-a buselea dar inca nu a descoperit ca poate sa-si folosesca si mainile ...asa ca se impingea in piciore si cu capu inainte ramanand asa....am ras aseara cu lacrimi...pana la urma cu chiu cu vai taras asa cum a putut ea a venit la mine....si ce fericita era ca a reusit ...radea in hohote...mi-au dat lacrimile ...cat sa chinuit ea mititica sa ajunga la mine iar patu meu e imens ia trebuit vro 30min sa ajumga...da a reusit .....

Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Ane

si noi ne-am distrat pe seama lui Matei asa.
se proptea cu capul in pat, ridica de fund in sus si impingea cu picioarele ... sa lesini, nu alta ... nervos bineinteles ca nu ii iesea cum voia ... miriia ca un catzel

Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Chiar ca sunt haiosi copiii nostri!! Si eu rad de Bubu meu , da el se enerveaza tare cand nu poate sa faca cate ceva si chiuie de-ti sparge timpanul. Nu-mi vine sa cred cat de tare tipa, da nu plange!! Mai nou incearca sa se ridice in fund si de la orizontala, se impinge cu coatele in pat si ridica capul si daca-l iau eu de manute imediat e in fund si rade tare bucuros de performanta. Sta si singur nesprijinit cateva secunde in scaunel.Cred ca imediat va sta in fundulet ca lumea.
Si el tot rar facea kk, la 4 zile, dar de cand cu marul face o data pe zi, nu mai des.
Nu ii sterilizez nimic eu, ca lapte din bibe nu mananca, iar celelate, doar spalate. Oricum doar bibele de lapte se sterilizeaza ca laptele e mai pretentios adica mai ramane pe bibe si daca se strica acolo, se dezvolta anumite bacterii, si cum spuneati si voi, el oricum suge tot ce intalneste.
Cu persoanele straine nu are nici o treaba, el se duce la toata lumea care-l ia in brate, rade la toti, poate sa-l fure ca nu comenteaza. Stii, Dana, eu cateodata as vrea sa fie si el cateodata asa ca micuta ta, adica sa vrea doar la mine, sa simt si eu, ca ma iubeste doar pe mine..., dar oricum rade la mine cel mai mult!!!
Cu imbracatul stam foarte bine, deocamdata, chiar ii place sa-l imbrac si sa-l dezbrac, se mai gadila cred si rade!! Si sta sa-i tai unghiile....se uita foarte interesat la mine nu prea pricepe el ce-i fac. ( le tai cu unghiera... tzac-tzac)
Va pup pe toate !!!!


Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Onix, nu e o tragedie ca are un singur scaun pe zi. La noi asa a fost de la inceput. Uneori si mai rar, insa de o luna si mai bine nu se mai intampla sa depaseasca 24 de ore.

Adina, la noi e un scandal la imbracat de am zis ca o sa imi pun casti. Dupa baie nu stim ce sa ii mai facem. Mai nou am descoperit ca ii place sa roada capacul de la cutia de crema si numai asa se linisteste.



Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Doamne copii astia!!!!Am lesinat de ras Roxi ...deja mi-o imaginez pe Alex cum roade de zor capacu

Mica mea nu plange cand o imbrac si nici cand o dezbrac.....iar cum o ia cineva in brate rade de mama- mama .....problema ei e ca nu vrea sa stea singura......urla de-ti sparge timpanele cum o las 2min singura in tarc ...nu vrea si pace ....doar dimineata la cafea stau si eu cu mama la o tigare ..ca in rest facem cu schimbu....



Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

"Frica de straini

Undeva intre 6 si 12 luni, bebelusul tau poate da primele semne ca incepe sa fie precaut fata de straini. Poate manifesta respingere fata de persoane cunoscute sau necunoscute. Este o faza normala a existentei lor, copiii fiind afectati in proportii diferite.

Rolul tau este foarte important in a-l ajuta pe copil sa accepte strainii. In primul rand, nu trebuie sa te scuzi pentru reactiile bebelusului. Reactia sa nu este un indicator al lipsei de securitate sau al inabilitatii tale ca parinte in a-l ingriji.

In schimb, vorbeste-i bebelusului despre persoana straina. "Acesta este unchiul tau Petre. A auzit multe despre tine. Pare foarte fericit sa te cunoasca". Bebelusul va accepte mult mai repede persoana in cauza daca va simti ca tu o accepti. Daca tie iti place persoana, atunci poate ca va fi in regula.

Fiind in siguranta in bratele tale, bebelusul va privi fata misterioasei persoane si va asculta tonul conversatiei dintre voi. Pastreaza o distanta fata de persoana respectiva pentru ca el sa se simta confortabil. Pe acei copii care sunt foarte sensibili la persoanele straine, nu este o idee buna sa-i obligi sa se duca in bratele acestora. In timp, copilul va gasi o cale de a inviora atmosfera in stilul sau propriu."


Ioana,

YANN
& PHILIP
_28.01.2004_

http://community.webshots.com/user/yannphilip

Mergi la inceput