Bebelusi de ian-feb 2004 (17)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Anita, razi tu razi dar altfel nu am liniste. La dezbracat insa e tare fericita! Cand pun insa body pe ea, nu e nevoie sa ii bag mancuta, numai sa simta textila si plange.

Ioana, multumim de articol. E cam dificil pentru mine, avand in vedere ca exact in acea perioada ma intorc la serviciu.


Fetelor, azi a fost o zi infernala. La masa de 10 dupa suc nu a mai vrut lapte, iar la pranz nu a mai vrut supa ci numai lapte. Asta dupa o saptamana in care a papat supa fara probleme, ba chiar fericita cand primea. Ce ziceti? Unde o fi problema?



Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Buna seara.

Iaca gata si ziua la noi.
Am cotrobait Selgros si Carrefour dupa borcanase dar sunt atat de slab aprovizionati (ma refer la gama).

Am fost la bunicii Arturicilor si a fost tare fain. Apoi l-am vizitat pe dl dr Horhoianu (cel care i-a adus pe lume pe Arturici) si acesta a fost impresionat de vizita.

Acum Arturicii nani....


Elena
Am sunat la Sensi Blu si solutia de sterilizat la rece de la Chicco s-a terminat la Iasi sapt trecuta. Dar poti sa vorbesti cu ei sa ti-o comande.
Eu sterilizez doar biberoanele si suzetele. Restul cu apa si detergent. Vorba Adrianei, la cat isi baga ei mainile in gurita..

Adina
Noi la capitolul imbracat/dezbracat stam super ok. Fara nici un fel de protest.

Ane
Avantaj Arturicii: nu sunt singuri niciodata Sunt unul cu altul.


Ioana,

YANN
& PHILIP
_28.01.2004_

http://community.webshots.com/user/yannphilip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaEma spune:

Multumesc mult pentru sfaturi, o sa am rabdare cu ea si sper sa nu fie prea atasata de mine, vreau sa se joace cu toata lumea si sa aceepte pers. straine ca alfel nu stiu ce o sa ma fac cu ea, acum e prea micuta si nu intelege prea multe.
Si Jessica face kk la 2 sau 3 zile, i-am dat ceriale de cateva ori seara si am crezut ca din cauza ceralelor desi nu mai mult de 2 lingurite, am incercat sa ii dau suc de mar, nu la aceeptat, i-am dat suc de morcov,prima zi nu cred ca a stiut ce e, a doua zi am incercat dinou si pt. ca nu vroia am fortat-o si cand a simtit gustu a vomat atat de mult ca m-am speriat, asa ca am renuntat la tot si acum mancam doar lapte, deja sunt simt ca nu mai pot, sa suga nu vrea, asa ca mulg tot timpul tot laptele.
Helen a avut bataie de cap cu Cosmin ca nu manca laptic, cred ca eu o sa am ca vrea numai lapte, dar o mai las cateva saptamani poate pe la 4 luni jumate sa vedem ce zice si doctorul. Gata ma duc sa vad si eu pozele cu bb, ca tare sunt curioasa.

Dana si Jessica Sara(15 feb.2004)

http://community.webshots.com/user/ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaEma spune:

SUPPR FRUMOASE POZELE, LE-AM VAZUT SI REVAZUT, SI MAI VREAU
IOANA dar ai baieti mari acum nu mai e mult si o sa plece singuri.
ANE tare frumoasa fetita, vrem si noi cercei.
Toti bb sunt frumosi si atat de dragalas.

Dana si Jessica Sara(15 feb.2004)

http://community.webshots.com/user/ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Ioana habar nu ai tu cat te invidiez.....apropo cum manaca Arturicii un borcanel de brocoli??????????????????????? ca mandra mea a papat doar un sfert si ala cu chiu cu vai....

Roxi aceeasi problema o am si eu.......cand mananca supica ..iaurtele..etc...cand vrea numai lapte...de exmplu azi mi-a mancat doar 60ml de cereale cu lapte....chiar unde o fi problema? ..poate stiu fetele...





Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Adriana, chiar vrei sa renunti la sterilizare la 6 luni? De fapt de cand nu se mai sterilizeaza? Ca eu de pe acum as lasa-o mai moale.

Elena, eu sterilizam intr-un timp si linguritele, acum nimic altceva decat biberoane si tetine. Vezi ca la noi gasesti solutia aceea de la Chicco insa lasa un gust mai ciudatel si miroase. Eu din aceea folosesc, insa nu au fost probleme. Saraca Alex cred ca asa isi imagineaza lapticul cu aroma florala.


Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:


La Multi Ani, Olivia! Sa cresti mare, sa fii sanatoasa si norocoasa!

Buna, dimineata si de la noi!
Ieri Rares a dat spectacol: se intoarce ca un bustean de pe burtica pe spate si invers. De acum tr. sa fiu cu ochii pe el ca pe butelie. Ii pun din ce in ce mai greu pampersul pt. ca se arcuieste si da din toate cele. Chiar am patit zilele trecute sa faca din nou pipi pe langa din cauza ca l-am pus prost.
E innebunit sa ne jucam cu zdranganele si tremura de incantare la o jucarie cu un clovn cu doua mingiute. E asa de fericit cand il vede ca zici ca-si ia zborul. Ii place sa-l dragalesc si rade in hohote. Ne jucam toata ziua cu manutele si piciorusele si e tare incantat de operatiunea asta.
Am citit intr-o revista ca e f. important sa-i mangaiem si sa ne jucam cu partile corpului pt. ca astfel constientizeaza ca are manute, picioare, burtica, etc. Asa ca am trecut la treaba.
Afara iesim cam de doua ori pe zi, uneori si de trei ori. Ii place tare mult la aer si doarme cea mai mare parte din timp. Restul timpului admira pomii, florile de tei, cerul.
Am observat ca incepe sa interactioneze f. bine si comunicam pe limba lui. Ma topesc de dragul lui si-mi vine de 100 de ori pe zi sa-l pap tot.

Din pacate insa in ultimele zile am observat ca am din ce in ce mai putin laptic. Fac in continuare eforturi sa-mi maresc productia de lapte, dar nu prea mai dau rezultate. Asta e. Voi vedea cum merg lucrurile si daca nu va mai fi o sa trecem doar pe lapte praf si voi incepe probabil si diversificarea. Voi vorbi asta cu dna Angela la vaccinul de 4 luni.

Fetelor, bebeii vostri stranuta? Rares stranuta cam de 6-7 ori pe zi si m-am cam ingrijorat. Nu da semne ca ar fi racit, dar...?

Va pupam si va uram o zi excelenta.

Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Anita, uitasem sa iti povestesc. Daca tu crezi ca e de ras cum roade capacul, sa o vezi in cadita ce face. Pentru ca mereu voia sa ii din mana lui tati cana cu care turna apa, i-am dat si in manuta o canuta de plastic mai mica. Si acum la baita sta mereu cu cana tinuta de tortita si o duce la gurita sa o suga. Degeaba i-am luat ratuste de baie, degeaba ii aratam altceva. Ea e cumintica foc la baie, insa in ultima vreme daca nu ii dam canuta o vrea pe cea mare si altfel protesteaza.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Roxana,
Am zis sa sterilizez pana la 6 luni ca sa am eu inima impacata. Pe forum am citit despre mamici care au sterilizat pana la 1 an. Vazand insa cum baga Rares tot in gurita (desi spal in fiecare dimineata jucariile de ros) ma gandesc ca e inutil sa prelungesc perioada asta. Am auzit cazuri care au sterilizat pana la 4 luni.

Despre sterilizarea la rece, cum se numeste sterilizarea pe baza de substanta de sterilizat, eu am intrebat mai demult pe forum. Mi-au raspuns o gramada de mamici care au folosit-o si am inteles ca e vorba de o substanta pe baza de CLOR. Auzind asta eu am optat pt. sterilizarea cu aburi. Acum fiecare decide pt. puiul ei.

Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Olivia! Roxi si Alexandra te pupa dulce si iti doresc numai bucurii!

Adriana, Alexandra stranuta si ea foarte des. Am intrebat-o pe pediatra si mi-a spus ca este normal. Si eu ma temeam sa nu fie racita sau sa nu aiba vreo alergie. Chiar ma distra ca stranuta si cand ma apropiam de ea si glumeam ca e alergica la mami.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput