Romani in Anglia!(postati aici!!!!)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

acum 2 ani si anul trecut am circulat eu in/din romania cu e-bilet. a fost ok. anul asta i-am luat eu maica-mii bilet de aici - tot electronic, i-am spus la telefon codul.

nu pot sa ma abtin si intreb si eu - ati gasit asa bilete bune la alitalia? ca eu niciodata nu gasesc curse indirecte avantajoase si tot cu british airways zbor mereu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sarrahh spune:

Merci pt sfaturi, incerc sa ma linistesc cu biletele, le-am scos la imprimanta si le-am pus bine la dosar, parca inca imi vine sa dau telefon sa cer bilete stas, nu ma pot obisnui cu ideea ca pot calatori cu doar un numar si o hirtie.
Voljena,am gasit bilete cu doar 150 lire de persoana cu Alitalia, facem escala in Milan si Roma la intoarcere, eu am mai calatorit si anul trecut cu italienii si a fost ok, recunosc ca partea a doua a drumului am preferat sa o fac in Tarom, aveam de ales in Milan inter o cursa italiana si una romana si pt ca mi-era dor sa aud romaneste cit mai repede m-am suit in Tarom. Ce pot sa spun despre aeroportul din Milan este ca m-a facut sa imi ..rod unghiile .. asta pt ca e non smoking peste tot, nu e nici macar un metru rezervat viciosilor, acuma sper sa nu mai am problema asta, am reusit sa scad norma la 2-3 pe zi si sper sa ma tin tare.
Daca vrei detalii despre zborul nostru o sa il rog pe Mick sa imi zica cum de a aflat de oferta asta. Duminica frumoasa, Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna, fetelor! Va multumesc pt raspunsurile la intrebari, ma bucur ca mi-am facut noi prietene si sper sa va intalnesc cand ajung acolo, am, inteles ca vreti sa o "puneti" de o intalnire!!
M-am interesat ce e cu viza asta de dependent si se pare ca Lari, sotul meu, trebuie sa aiba in cont vreo 3mii de lire, mini-statements de la banca si contractul de casa sa dovedeasca si el ca are cu ce sa ma intretina. Sincer nu ma tem chiar asa tare de interviu, si asa mai am viza valabila pt ca am fost de Paste acolo la o conferinta si mi-au dat viza pe 6 luni. Problema e ca o sa schimb pasaportul ca trebuie sa imi schimb numele dar incerc sa le solicit sa mi-l lase si pe asta ca am viza valabila pe el.
Mi s-a luat si de Romanica asta, azi am fost sa votez primar si consilieri si ma gandeam ce hot sa aleg!? E numai mancatorie, furaciune aici, deci oricum in Anglia e mult mai bine.
Sarah, vrei sa spui ca biletul prin Alitalia dus-intors costa numai 150? Noi am luat acum o saptamana, tot e-tickets (si eu am fost la fel de sceptica, am intrebat de 5 ori daca sigur nu trebuie sa mai aduc ceva!) prin British Airways si am dat 220....ca sa nu mai spun ca m-am certat cu una la telefon ca mi-a zis foarte sincer ca o sa avem probleme la aeroport pt ca ne-a luat calculatorul numele gresit, in loc de cel de famile e numele mic si invers si ca nu trebuia sa fac rezervare prin internet ca asa se intampla...Sa nu iti sara nervii??
In rest, ce sa va mai spun? M-am interesat acolo sa predau engleza la primary school si se poate, numai ca angajarile la ei se fac in aprilie pt anul scolar care incepe in septembrie asa ca...poate la anu'! Sper sa gasesc ceva de traducator sau sa lucrez intr-un birou cu hartzogaraie ca la asta ma pricep cel mai bine.. Voi ati gasit repede de munca?
Va pup pe toate, numai bine si ne mai intalnim pe tzeava!
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PELATIA spune:

Sunt un nou membru.Am gasit siteul intimplator si,cum am inceput sa-l rasfoiesc ,a inceput sa-mi placa,apoi v-am gasit pe voi si m-am bucurat ca pot sa mai schimb si eu o vorba doua .Local stau prin westul LONDREI,de la origini DRUMUL TABEREI.
Va pup si sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuchi spune:

Hop si eu! Chiar daca nu sunt inca mamica, am intrat pe site si ma bucur ca v-am gasit! Noi facem in iulie un an de cand suntem in UK si am reusitsa obtinem amindoi burse sa raminem aici inca doi ani cel putin, asa ca incep sa ma simt de-a voastra! Asa ca deocamdata planurile mele de bebe s-au aminat peste 2 ani.
Sarrahh si noi ne-am cumparat saptamina trecuta bilete de la Alitalia, tot e-ticket si foarte ieftine (336 de lire amindoi dus-intors), iar de Paste tot cu e-ticket am fost in Romania si nu am avut nici un fel de probleme. La Heathrow iti trebuie credit-cardul cu care ati cumparat biletul, iar la Bucuresti numai hartia printata!
Va pup pe toate,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Eu nu am mai postat de mult ca am fost cam ocupata , dar poate de acum o sa scriu mai des!
Miruna,sper ca ai primit PM-ul de la mine.Ai putea sa iti iei un aupair,mi se pare ca se poate chiar daca si tu si sotul sunteti romani,dar nu poti aduce o fata din Romania.Oricum iesi mult mai ieftin!

Pelatia,daca stai tot prin vestul Londrei ar fi dragut sa ne inatlim intr-un weekend!Sau poate facem o intalnire cu toata lumea din Londra.:)

tzuchi,am nevoie de cateva informatii.M-ar interesa sa obtin o bursa la o univ din Londra,dar pe la anul viitor cred ,pt ca acum am deja alt tip de viza.Nu e vb numai de viza, ci chiar mi-ar placea.In Rom am terminat ISE,dar nu conteaza pe ce domeniu(oricum sa fie compatibil cu abilitatile si cunostintele mele, dar asta vad eu!)
Tu ai aplicat din Rom sau erai deja in UK?
Eu vreau sa dau ILTS-ul in toamna (Academic English),imi tb neaparat certificatul asta sau nu?
Oricum am sa iti scriu un PM maine,daca nu te deranjeaza ca dau buzna asa!!!
Mersi!
Va pup,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

IELTS,scuze,mi-e un somnnnnn
Pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizi spune:

fetelor am o mare rugaminte.spuneti-mi si mie daca in ziarele londoneze se mai zice cate ceva despre vizele ecaa(self employed).imi sunt actele aprobate dupa vechile legi si venite in ambasada la bucuresti din 5 martie...si.hop scandalul cu cei cu acte false si...trebuie sa astept.daja nu mai suport.ori obtin viza ori nu ,dar sa astept nu mai suport de atatea luni.nu mai zic ca si pasaportul mi-e in ambasada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Greetings !

Voljena - avem un nursery de stat linga noi, dar e de la trei ani. Nursery costa asa mult pt ca ai nostri sint sub un. Se pare ca de la doi ani incolo, o parte din nursery ar fi subventionat de stat... Mai cautam - am primit oferte peste oferte, dar toate sint criminale...
Incredibila compensatia. Poate vor sa-ti ceri scuze ca n-ai scos bijuteriile prin casa sa le ia amaritul ala. Incredibil.

Sarahh - e-ticketul e banal. British Airways da asa. Cind cumperi biletul primesti un email cu detaliile plus acel reference number. Printezi emailul pur si simplu si te duci cu el la check-in - ca si cum ar fi un bilet normal. Nu e nici o diferenta. La British Airways poti sa-ti faci check-in online, daca te inregistrezi pe website-ul lor, cu 12 ore inainte de zbor. E tare treaba, pt ca iti alegi scaunul care-l vrei si cind te duci la aeroport doar iti lasi bagajul... In mod normal si celelalte airlines-uri ar trebui sa faca asa. Si noua ne-a fost cam urit prima oara, dar daca si la Otopeni e-ticket-ul era ceva banal, iti dai seama...
150 e un pret excelent. Noi am luat British cu 168 pentru august.

Andra - la ce criza de profesori e aici, sigur o sa gasesti de lucru. Numai sa te tii tare cind incep cu intrebarile lor aberante. Cit despre numele din bilete ai grija ca e f serioasa treaba - biletul trebuie sa corespunda cu numele din pasaport. Iar biletele sint unice, trebuie sa-ti emita altul daca vrei sa-l schimbi. Verifica din timp !

Pelatia - si noi sintem din Drumul Taberei !!! Eu stateam pe linga Indiana, iar Peter statea la Nufarul, linga Pta Moghioros. Cind ai venit ? Ce faci ?

Salutare Tzuki, bine ai venit. Si tie ti se spune Tzuki

Cristina - am primit PM-ul multumesc mult. Sigur ca ar fi varianta ideala pt noi, dar nu avem loc in casa. Avem trei camere si ar fi prea mare balamuc... Idee excelenta cu intilnirea din Londra. Am putea merge la un picnic prin vreu parc, sa lasam pungi si sticle dupa noi pe jos hahahaha

Lizi - cel mai sigur gasesti info pe website-ul ambasadei, www.britain.ro... Acolo scrie ca vizele ECC (self-employed) sint inca suspendate, inca mai investigheaza... Eu zic sa dai telefoane la numarul de consulat, e dreptul tau sa-ti raspunda, de aia ai platit taxa de viza !

Si tot asa !

Pa




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Stiti,eu chiar ma gandesc serios la intalnirea aia, ca la urma urmei ce e asa de greu sa ne intalnim macar 2 ore undeva, intr-un parc chiar cum spunea Miruna.Ar fi chiar dragut(daca tine vremea cu noi) si asa nu tb sa cheltuim bani multi,sa facem rezervari la un restaurant, etc.
Ar mai fi o idee.Stiu ca in fiecare vineri care cada la sf saptamanii,Centrul Cultural Romanesc din Londra organizeaza o perecere intr-un PUb.E 5£ intrarea, adica e o suma simbolica dat fiind ca ai bautura si aperitive gratis(sau asa mi-a spus cineva).
Oricum ma pot interesa.Avantajul ar fi ca e un cadru mai organizat, ca nu depinzi de vreme, nu tb sa faci rezervari , intalnesti o gramada de romani si iesi undeva intr-o vineri seara.Pt mine nu e f bine ca e vineri si eu lucrez vineri seara mai mereu, dar aranjez eu cumva.
Daca ne intalnim in parc puteti lua bebeii cu voi si e frumos sa ii vedem si noi!
Ori am putea incerca intr-un parc(Kennsington sau Ricmond, sau unde vreti) sau o terasa.

Mai are cineva idei?Spuneti!
Chiar is curioasa daca iese ceva pana la urma!
Pupici,
Cristina

Mergi la inceput