Romani in Anglia!(postati aici!!!!)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Hello, dragelor! Sper ca mai aveti loc pe aici si pt mine. Sunt Andra, am 24 de ani si momentan sunt in Romania, dar in august o sa ma mut in Londra pt o perioada mai lunga de timp.
Am citit ce ati scris si voi, eu sunt mai mica, mai "necoapta" si am de invatat. Ma casatoresc in iulie, sotul meu este self-employed in UK si eu o sa cer viza de dependant. Mai e cineva in situatia asta?
Am fost de Paste in Londra, noi stam in Stratford dar sper sa ne mutam in septembrie, octombrie.
Cam atat va scriu, sper ca nu v-am plictisit si ca mai aveti nevoie de o prietena. Am uitat sa va spun ca in tara sunt prof de engleza si ca vreau sa gasesc ceva de traducator acolo.
Pupici si aveti grija de voi.
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Pt Maria si Andra BINE ATI VENIT!
Voljena,te compatimesc ca acuma toate problemele s-au adunat, dar iti doresc sa le rezolvi pe toate si mai ales sa gasesti o scoala buna pt fetita ta!Multi de acasa,ma intreaba daca e totul asa....''perfect''aici si eu le spun ca e bine, dar nici intr-un caz asa sf cum isi imagineaza ei.Eu stau in Wimbledon(o zona considerata f buna) si au venit de vreo 2 ori niste baieti de vreo 14,15 ani sa sparga garajul.Nu au reusit,dar nici bine nu mai dormi cand stii ca sunt altii mai ''intreprinzatori'' noaptea.
Andra,din cate stiu eu ,de la niste cunostinte,ca nu era f greu sa iei viza pt dependent (daca sotul are visa ''self-employment),dar dupa povestile care au fost,asteapta-te sa te descoase bine!
Nu sunt prieteni apropiati persoanele pe care le stiu,asa ca nu am cum sa ii intreb amanunte.
Am o prietena care a fost la viza imediat dupa problemele alea cu vizele si imi spunea ca i-a intors inapoi pe mai mult de jumatate,nici ea nu a luat!Inainte era mai usor.
Oricum daca ai actele in regula si plus ca esti profesoara si dovedesti ca nu intentionezi sa emigrezi,nu prea au ce sa iti faca!Important e sa fii curajoasa si sa stii ce sa spui!Multa bafta si poate ne intalnim prin Londra!
Va pup,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

Cristina - merci de urari, sa dea Dumnezeu sa se rezolve toate ca mai am putin si urlu la luna.

ati vazut aseara emisiunea cu gipsy child brides? eu una recunosc ca m-am uitat cu aceeasi mirare ca si omu' meu (englez), drept ca auzisem eu de obiceiurile astea tiganesti dar de vazut n-am avut ocazia, plus ca-mi imaginam, in marea mea naivitate, ca astea sunt la ora actuala doar povesti din vremuri apuse si nicidecum realitatea zilelor noastre... azi iar nu ies din casa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Voljena, stii ce-a zis englezu meu? S-a uitat cu duiosie la mine la sfarsitul emisiunii si mi-a zis you can't help not to like them!!!Soacra nu a rezistat sa vizioneze asa ceva de innapropriate, ea care este o "lady" (ca nici cand vrea sa-mi spuna ca vreo una din fetite a facut kk nu foloseste cuvantul cu pricina ci zice there is something in her nappy, cu alte cuvinte sa nu ma astept sa o schimbe ea!) In fine, eu voiam sa iti multumesc ca ne anunti de emisiuni despre Romania, te rog mult mai fa-o si in continuare, sa speram ca intr-o zi au sa se decida sa dea ceva de o calitate mai superioara, ca pana acu vazui destule da' numai din astea.
Eu iti doresc sa se mai linisteasca un pic apele de pe langa barcuta ta si cheer up un pic
Mie imi pare rau ca nu scriu mai des, am timp sa citesc doar si apoi fug din nou la fetite, ma simt vinovata ca le las atat vreme singurele, le pun in scaunelele lor fata in fata si le gasesc atat de apatice dupa aceea de-mi vine sa plang.
Andra, sa speram ca o sa mearga bine cu viza ta, prietena mea cea mai buna are viza de dependent, sotul ei fiind self employed, dar au aplicat de aici, in timp ce aveau viza de turist!!si dupa vreo 5-6 luni au primit de toate cele, inclusiv national insurance number.Mai scrie-ne!

Pupici la toate,

Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sarrahh spune:

Hello,

Da, am urmarit si eu emisiunea despre tiganii de la noi, pacat ca se arata numai ce este nereprezentativ pt natia noastra, ce idee isi face englezul simplu despre noi ca popor? Daca ma gindesc bine ar fi putut sa mentioneze in emisiunea aia si despre familiile musulmane care practica aceleasi obiceiuri aici pe pamintul lor , casatorii aranjate, neveste tinere si cumparate, rings some bells nu? cel putin in Birmigham unde locuiam inainte era un subiect adesea intilnit in zona in care stateam eu, majoritara pakistaneza.
Patricia, merci de mesaje, te felicit ca iti suporti soacra, eu nu as rezista o ora cu ea si nici ea cu mine,, am incercat-o si pe asta in decembrie anu trecut si nu am rezistat mai mult de o zi( s-a mai blocat si pe afara de a trebuit sa intre pe geam la nerozia ei, uitase cum se opereaza usa mea de la intrare), de atunci ne-am vazut ff putin, Sean al meu nu stie nici cum o cheama, pacat.
A auzit cineva de dureri de crestere? Sean al meu, 4 ani jumate se plinge din cind in cind de dureri in partea de sus a piciorului drept.Pe curind!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Salutare si scuze ca n-am mai scris demult.
Alor mei le tot ies dintisorii si sintem in plin action...

Din pacate am pierdut emisiunea cu tiganii, mi-e groaza ce s-au mai distrat englezoii pe seama noastra. Vorba Voljenei, iar iesim din casa uitindu-ne mai intii in lungul strazii...

Bine ai venit, Andra - poate ne vedem cind vii.

Voljena - tu ca tu cu scoala, dar ce zici de mine ca nu stiu ce sa fac cu ai mei, ca as vrea sa-i dau la nursery, dar iau astia pielea de pe tine cu doi copii, nu ne permitem. Si cu greu ne permitem sa aducem un nanny in zilele in care sotul e de serviciu. E nenorocire. Dar nu vreau sa ma gindesc prin ce treci ca nu poate duce copilul la scoala - si de ce ? din cauza unor nenorociti ... Aici parca hotii au mai multe drepturi decit victimele. Vezi cazul mosului ala de la ferma care i-a impuscat pe hotii care intrasera noaptea peste el si tot pe el l-au bagat la puscarie...

Sarah: stiu ce bine e cu mama. A mea e tocmai aici si nu pot sa-ti spun ce bine e si cit ne ajuta. Voljena: o inchiriem daca vrei - lasi buletinul si gata :)

Pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

salutare fetele! noroc cu voi ca aici imi mai descretesc si eu fruntea.

sarrahh - am auzit de dureri de crestere dar mai mult nu stiu sa zic decat ca ele exista. poate tot pe net sa gasesti ceva info ca pe doctorii lor nu pun mare baza.

mirupati - n-ai nici o nursery de stat sau mai ieftina pe aproape? eu n-am platit la prima la care am dus-o pe fie-mea deloc, drept ca era doar o ora jumate, dar era zilnic, ca stiu lume cu locuri doar 2 sau 3 zile pe saptamana. asta acum 10 ani insa. altminteri stiu ca te usuca ca in perioada in care am facut eu niste cursuri mergea la gradinita colegiului care m-a costat o mana s-un picior. si se dadeau mari ca ce facilitati pun ei la dispozitia studentilor...

ah! cand sa fac si eu un ghiseft constat ca nu mai am buletin, mi l-au saltat, ca-s cetatean cu domiciliul in strainataturi. da poate cumpar unul data viitoare cand merg la romanica ca am cumparat eu pasaport daramite un amarat de 'bolentin'...

pupici si poate pana nu vine iarna ne organizam sa ne adunam si noi la o sueta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

hai sa va dau vestea sa va 'bucurati' si voi cu noi: primiram azi prin posta o scrisoare prin care ne informeaza ca vom fi compensati din partea unuia din ai doi care ne-au spart casa cu 'importanta' suma de... £20!! nu glumesc!

am sunat si eu un amic avocat care mi-a zis ca eu nu am dreptul sa contest hotararea magistratilor (in schimb baiatul cu pricina are acest drept in caz ca i se pare prea mult)...

mi-am calmat nervii jucand volei (si alte alergaturi) cu fie-mea in gradina, nu-i soare da' macar nu ploua. am scos si broasca testoasa la iarba verde.

pupici dulci (ca m-am umflat cu inghetata) la toate si la piticii si piticele care va tin ocupate (n-am uitat cum era nici dupa 10 ani +).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sarrahh spune:

Apropos de scoli, Sean al meu merge la o scoala catolica numita St Gabriels(el e botezat catolic ca si taticul lui- de origine irlandeza), scoala este departe de casa dar din fericire este pus la dispozitia copiilor care locuiesc departe un autocar care ii ia dimineata la 8 juma si ii aduce la 4 fara zece. Mititelul meu care nu are nici 5 ani adoarme adesea in drum spre casa, dupa cum vedeti a luat viata in piept de mic.Pt noi, parintii e ok asa pt ca putem lucra fara a mai avea grija lui, acuma ca e si mama aici e si mai bine pt ca imi pot usor lua ore in plus si veni seara mai tirziu.
De scoala sint f multumita pt ca vad pe zi ce trece cite un progres din partea lui, nu mai spun de cite rugaciuni a invatat acolo, noi ne-am zis sa il dam la scoala asta ca sa aiba si el habar de lucrurile sfinte, de la secondary school incolo poate decide el unde o vrea sa mearga.
Am si eu o intrebare, sotul meu a cumparat bilete de avion pt Romania pt la vara prin internet si biletele sint in forma unui email scos la imprimanta, cica s-ar numai e-tickets, a auzit cineva de asa ceva? Eu imi fac griji pt ca nu vreau sa am probeme la aeroport, sotul meu mi-a zis ca pot oricind sa sun la AlItalia si sa comand bilete clasice , dreptunghiulare, dar ma va costa cite 10 lire de persoana. Mi-e teama mai mult de stafful de la Otopeni sa nu imi faca viata amara la plecare( chit ca am pasaport uk)
Salutari tuturor de la mine si Sean.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lolipop Lady spune:

Sarahh,

In legatura cu biletele de avion electronice: asa se procedeaza mai nou. Cand faci rezervarea iti da un numar de referinta unic si care, odata introdus pe calculator, iti afiseaza detaliile voastre de zbor. Si noi am folosit asa ceva primavara asta din Londra pana la Paris si inapoi. Ca si tine, si eu am fost putin agitata la inceput insa am vazut ca 'functioneaza'. Gandeste-te ca toata lumea care calatoreste cu Alitalia o sa aiba bilete de genul asta deci nu veti fi singurii.

Probabil ca liniile aeriene recurg la solutia asta ca sa limiteze consumul de hartie si cheltuielile legate de trimiterea prin posta.

Toate cele bune,

LL

Mergi la inceput