OPERATIE DE MAXIMA URGENTA LA INIMATRILOGIE FALLOT

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Am citit tot si sunt SOCATA de ce se intimpla in ROMANIA
George noi suntem alaturi si ne rugam pentru voi ca nepotelul vostru de 2 luni si jumatate sa fie puternic si sa invinga aceste dureri si pentru ceilalti 7 copilasi ne rugam sa treaca cu bine si sa iasa "INVINGATORI" DIN ACESTE CUMPLITE INCERCARI ALE VIETI.
George si eu am trecut prin aceste dureri crunte cu baietelul meu Alvaro-DAniel si doar ce pot spune este sa aveti incredere in Dumnezeu .
Doamne -Ajuta !

Multa sanatate si asteptam vesti bune.


Elena Alvaro Alvaro-Daniel http://community.webshots.com/user/elenalove27
http://www.picturetrail.com/members/edit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

George, imi pare rau de tot pentru toti acesti copilasi. Din pacate am avut si eu ocazia sa constat cu cata "grija parinteasca" sunt tratati si ingrijiti copiii prin spitale si dupa aceea, in convalescenta. Din mesajele de aici si din articolele din ziar se deduce foarte clar ca traim intr-o societate bolnava incepand de sus de tot si nu doreste nimeni din cei in drept insanatosirea acesteia.
Din pacate fiecare trebuie sa lupte independent, cum poate, cu ce poate, sa isi gaseasca pile si relatii, sa cheltuiasca o gramada de bani pentru spagi si atentii catre niste indivizi care sa isi faca treaba pentru care au mai fost platiti o data (este adevarat ca destul de modest). Culmea nesimtirii este ca acei oameni care incearca sa rezolve problemele sunt indepartati sau intampina piedici foarte mari.
Adrianangi spune ca si-a facut numai datoria aducand la cunostinta cititorilor acest caz. Asa o fi, dar faptul ca a reactionat imediat ce a aflat despre suferinta micutilor, a demarat o ancheta serioasa, a incercat sa intervina la cei in drept, merita tot respectul nostru. Pacat ca nu avem astfel de oameni peste tot in tara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEORGE IONESCU spune:

In acest caz banii si relatiile nu au fost suficiente, s-au reparat aparatele, s-au cumparat pense si toate cele necesare acestei operatii, se ofereau bani la doctori, toate astea din cheltuiala familiei plus interventii la unele persoane si nimic. Este o decizie venita de sus sa nu se opereze nici un nou nascut. Cam asta este tara in care traim, sa speram ca la viitoarele alegeri se va schimba partidul de guvernamint, care timp de 4 ani, a dus tara in ripa mai rau, au furat, au adus suferinta poporului. Cam asta e, nu mai sint cuvinte care sa le zici la adresa guvernului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEORGE IONESCU spune:

ati auzit ultima bomba?D-NUL MINISTRU AL SANATATII O. BRINZAN A MARIT ALOCATIA DE HRANA DIN SPITALE CU 7 MII LEI SI ASTFEL AJUNGINDU-SE LA FABULOASA SUMA DE 40 MII LEI HRANA PE ZI ( ADICA 40 MII LEI = 3 MESE), DINSUL CONSIDERA CA ESTE SUFICIENT. O fi oare aceasta marire datorita faptului , ca domnia sa a aparut in presa? Ce s-o servi in spitale , 3 mese pe zi de 40 mii lei? piine = 7 mii,1 kg cartofi 10-15 mii, a mai fost si declarat omu zilei de catre televiziunea Realitatea Tv. Daca ma duc sa maninc o ciorba de burta costa fix 40000 lei. Asa ca sa manince dinsul 3 mese pe zi cu 40000 si apoi il credem si noi. Sa se supuna acestui experiment decit 3 zile, atit. Pe urma ma poate contacta si il invit eu la restaurant pentru ai oferi o ciorba si o friptura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lior spune:

George, nu am primit nici un raspuns de la tine daca ati inceput demersurile cu Italia. Crede-ma ca orice incercare de plecare la o clinica din afara este un plus pentru copil. atunci cand si eu eram disperata cu copilul si incercam o solutie in Romania, un MEDIC de o mare valoare morala mi-a spus raspicat aproape rastindu-se la mine: NU LASA PE NIMENI SA SE ATINGA DE COPILUL TAU IN ROMANIA. AICI COPIII SUNT DOAR PISTE DE INCERCARE. nU AVEM NICI APARATURA NECESARA SI NICI MEDICII ATAT DE BINE PREGATITI PENTRU A PUTEA SA MERGEM CU OCHII INCHISI.
Adevarul este ca cei care au ajuns intr-o pozitie bine situata si si-au facut ceva faima nu doresc sa plece la specializare ca sa nu piarda cascavalul de aici, iar cei care vin din urma nu sunt lasati sa invete si sa specializeze de frica sa nu le fie luat locul.
Eu stiu sigur ca a sosit o invitatie cu ceva timp in urma de la spitalul din Israel unde am fost eu cu copilul si care nu a fost materializata in nici un fel, iar atunci cand am comentat acest lucru cu o persoana competenta de la noi mi-a raspuns: draga mea, am propus unei persoane foarte cunoscute din punct de vedere medical sa mearga la aceasta specializare si mi-a spus ca asta n-ar face decat sa-l scoata din sistem entru ca atunci cand s-ar intoarce ar trebui sa opereze gagalici de 60 de centimetri care nici nu stii daca traiesc dupa aia si nu ar putea cere familiilor nici un ban. Mai bine sta in tara, opereaza 2 coronariene pe luna si traieste ca banul in punga saracului.
Cam asta este mentalitatea medicilor nostri.
In strainatate, cand am vorbirt de black market pentru ca nu stiam cum sa definesc spaga, am fost intrebata ce este aia.

Domnul sa fie cu voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia Horoiu spune:

Episodul asta cu cei 40mii lei, mi-a amintit de Decembrie '89,
cind, de la balcon,ca sa linisteasca multimea, raposatul a mai promis 100lei ptr fiecare copil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Mie mi-a amintit de "cosul zilnic"... al lui Mincu parca era, nu?

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Si alte ziare au publicat grozaviile astea, cum ar fi articolul din Ziua "Nou-nascuti condamnati la moarte" :
http://www.ziua.net/display.php?id=14955&data=2004-05-28
Pana la urma se va nimeri un ziar la care sa fie abonati si mai-marii in domeniu si poate se misca ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Imi pare rau de ceea ce se intampla cu acesti copilasi! Cuvintele nu-si au rostul pentru ca nu pot explica durerea unei mame care-si vede copilul stingandu-se sau atunci cand te lovesti de nepasarea unora...
Ceea ce vroiam eu sa spun este : nu s-ar putea lua legatura prin Ministrul Apararii cu acest O. Brinzan, care la urma urmei este tot un psd-ist, si se afla in campanie electorala. Parerea mea este ca trebuie mers pa aceasta cale ,adica pe cale politica ( o spun din experienta).

Ma rog la Dumnezeu sa le trimita gandul cel bun celor care au puterea de decizie !

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEORGE IONESCU spune:

se pare ca unul dintre cei 6 copiii internati la Tg. Mures va fi operat luni, dar acela care a facut o analiza de cateterism la Timisoara. Cazurile foarte grave dintre care unul este nepotul meu si mai este unul mai au de asteptat pe putin vreo 2 saptamini deoarece la Tg. Mures in spital nu merge aparatul de cateterism fiind stricat, si se asteapta o echipa pentru a le repara. Azi s-a reunit consiliul medicilor la spitalul din Tg. Mures daratitamputut afla ca luni se opereaza unul din copiii care are analiza de cateterism facuta. Mai multe informatii aflu luni deoarece medicii au plecat foarte repede dupa sedinta, nediscutind cu nimeni despre asta.Cit despre ziare nu toate sint contra psd, sau neutre cum este Jurnalul National, Ziua, bravo lor si sa aiba cit mai mare tiraj si multa sanatate redactiilor respectivelor ziare si patronilor.

Mergi la inceput