OPERATIE DE MAXIMA URGENTA LA INIMATRILOGIE FALLOT

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GEORGE IONESCU spune:

Asta este pagina de azi a ziarului Jurnalul National :http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=5635&mode=thread&order=0&thold=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

George, "Jurnalul National" nu si-a facut decit datoria..., n-ai pentru ce sa ne multumesti. Ne pare rau ca cele scrise de noi nu au schimbat lucrurile. Ne pare rau ca, pina acum, nu am primit nici o reactie din partea autoritatilor statului. Ne pare rau ca nu putem face mai mult pentru acesti copii...
Cred din tot sufletul ca Dumnezeu va lumina mintea si sufletul doctorilor de la Tg. Mures si ca aici se va opri calvarul.

Ce mai face nepotelul tau? Ce decizie a luat Karina?

PS. Poza de pe site este cu mamele care au facut 300 de km inghesuite 4 intr-o salvare, cu niste bebelusi cardiaci in brate...

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Mi-e rau citind cele de mai sus, efectiv imi vine sa vomit. E inadmisibil! Doamne, in ce tara traim!


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 8 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lior spune:

George, eu sunt mama baietelului care a fost operat in Israel de transpozitie necorectata de mari vase, reusindu-se la varsta de 7 luni minunea sa-i faca corectie totala la inima prin procedura Jatene. Nu am stat cu mainile in san in ceea ce te priveste si am trimis catre spitalul din Holon-Tel Aviv, unde am fost eu internata cu Stefan, o scrisoare catre cardiologul cu care tin legatura si care mi-a promis ca redirectioneaza scrisoarea catre fundatia cu care sunt afiliati in scopuri caritabile. Un alt pas este acela ca ti-am trimis un e-mail despre care nu stiu daca l-ai primit cu adresa de e-mail a serviciului administrativ a unui spital din Massa-Italia unde noi fusesem invitati initial (si de unde Ministerul Sanatatii ne-a respins pe principiul ca "daca ne primesc evreii, costa mai putin" in conditiile in care lupta cu viata pentru copiii nascuti cu malformatii congenitale de cord este foarte dura si contra cronometru)si unde a fost operata cu succes o fetita foarte grav bolnava. Medicii din spitalul din Massa sunt cei care vin in Romania la spitalul Militar la aproximativ fiecare trei luni si opereaza cazuri de copii cu malformatii. Daca nu te descurci cu actele medicale, trimite-mi un semn si voi incerca sa te ajut pentru traducere. Cel mai important: nu te da batut nici tu nici nimeni din cei care sunt in aceeasi situatie cu tine. cazul nasterii si evolutiei pre-operatorii a baiatului meu a aparut intr-un articol cu titlul: "Pretul cel mare - viata fiului meu" din revista MAMI din luna ianuarie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEORGE IONESCU spune:

Unul din cei sapte micuti internati la spitalul din Tg. Mures, a fost trimis acasa ca nu este grav ce are el si a fost programat a se interna la o data ulterioara. Am scris 7 deoarece celor 6 s-a mai alaturat unul in ziua cind au fost externati din clinica din Timisoara. Aici la Tg. Mures cadrele medicale spun ca nu trebuia sa se apeleze la presa si sa se faca tamtam din asta si se cam uita urit la micuti si la mamele acestora. S-a apelat la PRESA D-NILOR DOCTORI DEOARECE PENTRU MAJORITATEA DINTRE D-VOASTRA CONTEAZA SPAGA SI NU A SALVA O VIATA NEVINOVATA. De ce v-ati ales aceasta meserie care este prost platita, nu pentru a salva vieti sau pentru a omori oameni?Foarte urit din partea D-voastra si mai ales a ministrului sanatatii care nu a intreprins nimic in acest sens nici dupa 2 zile de aparitii in ziare. SPER CA LA NOILE ALEGERI LOCALE, PREZIDENTIALE CAMERA DEPUTATILOR SI SENAT SA NU MAI IESITI INVINGATORI CI INVINSI, CA GUVERNAREA PSD A RUINAT TARA. Cum poate fi atit de insensibil un ministru al sanatatii care are si el un bebelus de vreo 2-3 luni si care si el este tata, sa nu ia nici o masura de a interveni pentru a-i opera pe micuti si a le salva vietile.Sau cred ca numai sotia sa care este si ea din Massmedia vede de copil, dinsul plimbindu-se prin tara sub excorta la tot felul de dineuri, de inaugurari de fabrici de medicamente si altele. La sfirsitul acestei saptamini se va hotari soarta micutilor la Tg. Mures daca vor fi operati sau nu, eventual poate d-nul ministru ne va ajuta sa gasim niste locuri de veci daca de salvat vietiile acestor micuti nu-i place, poate ii place sa ne ajute inspre partea cealalta.RUSINE RUSINE RUSINE. Daca mama nepotului meu a cumparat toate necesare operatiei, ca nu au de niciunele, a reparat aparatele din spitalul timisorean numai pentru a fi operati, spitalul din Tg. Mures se confrunta cu aceleasi aparate defecte, platea si operatia nu au vrut si cred ca nici nu or sa vrea sa-i opereze pe micuti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik spune:

IMI ESTE GREATA DE TOATA SITUATIA ASTA SI II MULTUMESC LUI D-ZEU CA MAMA MEA E BINE SI A SCAPAT DIN SPITALUL ACELA DE GROAZA; A FOST SI EA OPERATA SAPTAMANA TRECUTA ACOLO SI AM TRECUT PRINTR-UN ADEVARAT CALVAR. DORESC MULTA SANATATE SI REUSITA OPERATIEI LA TOTI CEI7 BEBE SI SA SPERAM CA PESTE CATIVA ANI O SA NE AMINTIM CA A FOST UN VIS URAT. DOAMNE AJUTA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Co. spune:

Crede-ma ca si eu stiu ce inseamna sa treci prin astfel de momente........si eu sunt mamica unui "heart-baby" si eu stiu ce inseamna nepasarea in tara asta si lipsa totala de profesionalism. Noi chiar nu mai avem nici un Dumnezeu mai oameni cand vine vorba de niste copii bolnavi??!!! Statul roman isi doreste doar copiii aceia frumosi si sanatosi sa inteleg..............si toti ceilalti ingerasi la care bunul D-zeu le-a dat de indurat o grea incercare sa fie lasati asa de izbeliste.....sa ii mai facem si noi sa sufere cu mizerabila de birocratie ca nu sufera ei si familiile lor destul, nu??? Teribil...
Al meu micut asteapta sa fie operat la Cluj de dr. Chira Manuel......cand???.........nu stiu........rata succesului = mila bunului Dumnezeu.
Cati parinti disperat nu primesc la noi raspunsul.......sunteti tineri.....puteti avea si alti copii.......ca si cand cel pentru care te lupti nu exista si nici nu a existat vreodata.

Ioana si bb Darius 3 luni si 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik spune:

NU-MI VINE SA CRED DE CE SA NU-I OPEREZE???? CHIAR VOR SA LE IA SI ULTIMA SANSA DE VIATA MICUTILOR??? CRIMINALII!!! CHIAR NU SE POATE FACE NIMIC?? MA DOARE PT CA IL STIU PERSONAL PE BEBEUL DE 2 LUNI SI AM AUZIT CA IERI CAND AU PLECAT DEJA DE LA TIMIS SE SIMTEA RAU, CUM AU PUTUT SA-I TRIMITA NEINSOTITI, DE FAPT CE MA MIR SI PE MAMA AU TRIMIS-O LA RECUPERARE DOAR CU SOFERUL AMBULANTEI , A FOST NEVOITA SA ISI CARE SING BAGAJELE PROASPAT OPERATA, NOI NU AVEAM VOIE SA O INSOTIM......RUSINE....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik spune:

quote:
Originally posted by Ioana Co.

Crede-ma ca si eu stiu ce inseamna sa treci prin astfel de momente........si eu sunt mamica unui "heart-baby" si eu stiu ce inseamna nepasarea in tara asta si lipsa totala de profesionalism. Noi chiar nu mai avem nici un Dumnezeu mai oameni cand vine vorba de niste copii bolnavi??!!! Statul roman isi doreste doar copiii aceia frumosi si sanatosi sa inteleg..............si toti ceilalti ingerasi la care bunul D-zeu le-a dat de indurat o grea incercare sa fie lasati asa de izbeliste.....sa ii mai facem si noi sa sufere cu mizerabila de birocratie ca nu sufera ei si familiile lor destul, nu??? Teribil...
Al meu micut asteapta sa fie operat la Cluj de dr. Chira Manuel......cand???.........nu stiu........rata succesului = mila bunului Dumnezeu.
Cati parinti disperat nu primesc la noi raspunsul.......sunteti tineri.....puteti avea si alti copii.......ca si cand cel pentru care te lupti nu exista si nici nu a existat vreodata.

Ioana si bb Darius 3 luni si 3 saptamani




NIMENI NU ARE DREPTUL SA ALEAGA CINE SA TRAIASCA SI CINE NU INAFARA DE D-ZEU. CUM POT SPUNE SA FACI ALTI COPII, EU NU SUNT INCA PARINTE, DAR AM FOST ALATURI DE O MAMA CAND SI-A PIERDUT COPILUL SI ESTE LAFEL DE MARE DUREREA INDIFERENT CATI COPII AR FII, EI NU SE GANDESC LA CELE 9 LUNI DE SARCINA CAT SE CHINUIE O FEMEIE SA ADUCA PE LUME UN SUFLET SI CINE SE CRED EI SA SE JOACE CU ACESTE VIETI???

Mergi la inceput