Ortodoxii pot cununa catolici???

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

In legatura cu botezurile si nuntile la cei cu religii diferite, eu sunt ortodoxa de acasa dar in urma casatoriei catolica. Stiu ca ortodoxii nu prea permit sa fie cununati sau botezati de catolici dar la catolici totul depinde de preot sau mai bine zis de paroh. De ex mama mea (ortodoxa) a botezat o fetitza catolica. Eu urmeaza sa nasc in noiembrie iar nasii copilului vor fi un cuplu ortodox chiar daca noi suntem catolici. Cel mai bine in astfel de cazuri este sa discuti din timp cu un reprezentant al bisericii unde are loc evenimentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katrinel spune:

Am si eu o problema! Mare de tot! Eu sunt ortodoxa si prietenul meu e catolic. Noi vrem sa ne casatorim, dar ai mei (ortodocsi si ei) spun ca e pacat, ca o sa trebuiasca sa trec neaparat la catolici. Am incercat eu sa le spun ca nu e obligatoriu, dar nimic. Si ca sa fie si mai si..........preotul duhovnic al mamei mele nu o mai impartaseste (ii da numai "agheazma mare")ca la fel spune ca e si pacatul ei ca accepta ca eu sa am prieten catolic.
Pe de alta parte ai lui parinti (care sunt tot catolici) tin neaparat sa facem cununia la catolici.
Ce sa fac??????????????
Sa fac doua cununii sa ii impac pe toti? Se poate asa ceva? Cineva mi-a zis ca daca fac doua doar prima conteaza ca celelalte sunt doar asa ca sa fie facute.
Si uite asa au aparut nesfarsitele discutii si am ajuns aproape la mici certuri de la atatea pareri.
Sincer nu as vrea sa il pierd ca e un baiat bun si ne impacam excelent (chiar si acum cu toate problemele astea pe cap).
Daca stie cineva ceva...........eu astept.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu am cununat o pereche ortodoxa + catolic in bucuresti, la o biserica cunoscuta (scuzati cacofonia), si nimeni in nici un moment al slujbei nu ne-a intrebat de religie, nici nu ne-a cerut certificatele de botez. Si mirele s-a mai si inchinat catolic, ca de, el asa era obisnuit. Daca preotul a observat sau nu, n-a zis nimic. Nici noi nu ne-am apucat sa facem valuri si sa intrebam daca se poate, ca daca intrebi, precis primesti raspunsul ca nu se poate sau se poate dar e mult prea complicat si trebuie nu stiu ce slujbe de dezlegare sau mai stiu eu ce aiureli. Finul meu este in continuare catolic, faptul ca s-a casatorit ortodox nu i-a schimbat cu nimic credinta, care in fond e aceeasi.
Asa ca parerea mea este sa nu va mai faceti atitea probleme, ca oricum nu conteaza, n-o sa te pauci acum sa-ti pui nasi niste oameni cu care nu ai niste relatii prea apropiate numai pt ca sunt ortodocsi sau catolici, asa, ca sa fie !

Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Katrinel, eu am fost ortodoxa de acasa iar in urma casatoriei sunt catolica ...si atata. Ce pot sa spun este ca ortodoxii tot timpul au avut o aversiune contra catolicilor (mai ales preotii). Iar in liceu am avut o profesoara-preoteasa ortodoxa care ne-a sfatuit de atunci sa nu acceptam 2 cununii, deci ori catolic ori ortodox. In acest fel nu vor aparea probleme la botezul copiilor. Si ceea ce zic parintii tai ca este pacat..hai sa fim seriosi...sunt doua religii la fel, crestine, bine ca nu te dai la musulmani sau la protestanti .... Mie imi convine foarte mult ca m-am dat la catolici si chiar de cand sunt casatorita merg mai des la biserica decat inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacn spune:

Pai protestantii saracii nu sunt si ei tot crestini? Pina si anglicanii au aceleasi ritualuri ca noi toti. Pacatul celor care vorbesc de pacate mai abitir ca toti sta in faptul ca uita sa-l iubeasca pe cel de aproape ca pe ei insisi. Si vai de capul lor ca macar "tatal nostru" ar trebui sa-l stim cu totii, cei care ne numim crestini. Toata dezbinarea asta a avut la baza numai interese politice, iar mentionarea permanenta a acestor "ritualuri diferite" e numai si numai ca sa-si justifice atitudinea si propriile interese.
Parca nu s-ar fi vazut ortodoxi violenti, pedofili, criminali, oameni lipsiti de orice caracter. Cind iti alegi un partener pentru tot restul vietii o faci pentru tine, nu pentru parinti sau mai stiu eu cine altcineva. Din partea mea, toata admiratia pentru acel preot care "n-a bagat de seama" pe ce parte isi facea mirele crucea si pentru toti cei care au avut taria sa treaca peste toate problemele astea fara sa ramina dezamagiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

quote:
Originally posted by Katrinel

Am si eu o problema! Mare de tot! Eu sunt ortodoxa si prietenul meu e catolic. Noi vrem sa ne casatorim, dar ai mei (ortodocsi si ei) spun ca e pacat, ca o sa trebuiasca sa trec neaparat la catolici. Am incercat eu sa le spun ca nu e obligatoriu, dar nimic. Si ca sa fie si mai si..........preotul duhovnic al mamei mele nu o mai impartaseste (ii da numai "agheazma mare")ca la fel spune ca e si pacatul ei ca accepta ca eu sa am prieten catolic.
Pe de alta parte ai lui parinti (care sunt tot catolici) tin neaparat sa facem cununia la catolici.
Ce sa fac??????????????
Sa fac doua cununii sa ii impac pe toti? Se poate asa ceva? Cineva mi-a zis ca daca fac doua doar prima conteaza ca celelalte sunt doar asa ca sa fie facute.
Si uite asa au aparut nesfarsitele discutii si am ajuns aproape la mici certuri de la atatea pareri.
Sincer nu as vrea sa il pierd ca e un baiat bun si ne impacam excelent (chiar si acum cu toate problemele astea pe cap).
Daca stie cineva ceva...........eu astept.........

Katrinel



Eu sint ortodoxa, sotzul catolic, ne-am casatorit in biserica catolica cu preot catolic si preot ortodox, au facut slujba juma-juma. Deci se poate, asta depinde doar de preotzi, cred ca am avut noroc ca am facut nunta aici si nu in tzara.
Sora mea s-a casatorit intii la ortodoxi (asta intr-o seara) apoi au facut nunta si s-au cununat la catolici (asta fara stirea parintzilor lui ca soacra era cam capoasa).
Asa ca vezi cum potzi sa-i impaci pe totzi ca sa nu ai probleme cu parintzii si socrii.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns system_level spune:

Stiti desigur proverbul "Cite Bordeie, atitea obiceie". Casatoria este un sacrament, la fel ca si preotia , la fel ca si botezul, sau impartasania. Prin casatorie in fata altarului, indiferent de ce rit este acesta, mirii nu trebuie sa vada decit o prezentare a lor in fata lui Dumnezeu caruia sa-i fagaduiasca iubire. Iubire pentru sot sau sotie, pentru copiii ce vor veni. Scripturile spun ca " De aceea va lasa omul pe mama sa si pe tatal sau pentru a se uni cu sotia sau sau sotul sau..." . Cititi Epistola catre Corinteni a Sf. Paul si veti vedea ce frumos spune " Ce Dumnezeu a unit omul sa nu desfaca" Si atunci, cine se poate interpune intre dragostea a doi tineri si Dumnezeu? Preotul cutare care zice ca nu e bine... nu stiu ce?; soacra care zice ca nu se cade...?; prietena care te sfatuieste sa nu faci ca...?
Cautati un duhovnic adevarat si marturisitii dragostea pentru perechea aleasa si nu vor fii nici un fel de oprelisti.
PS.
In biserica catolica nasii sint martori ai depunerii juramintelor de credinta si fidelitate catre sot /sotie in fata altarului, in fata lui Dumnezeu. Restul vorbelor sau zvonurilor nu sint decit interpretari ale locului si stiti cum e citeodata: se pot gasi unii care sa fie mai catolici decit papa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miguelle spune:

Eu cred ca e o problema de asumare a credintei si de sinceritate cu tine insuti. Stiu ca Adevarul e unul singur, si din moment ce religiile difera, nu se poate gasi in toate. dar asta e o alegere personala pana la urma.
In fine, ortodoxia si catolicismul difera fundamental de celelalte confesiuni crestine (protestante sau neoprot.) prin faptul ca au preoti si taine. Botezul si cununia sunt Sfinte Taine, si presupun asumarea unui crez. Daca la cununie mirii trebuie sa impartaseasca crezul, la botez, nasii o fac pt copil, deci nu pot fi de religie diferita decat cea in care se boteaza copilul.

Sigur, voi ati dat exemple, se poate, preotii fac multe, poate si greseli.Dar nu cred ca e si bine sa se amestece lucrurile, oricat de prietene ar fi cuplurile care vor sa se inrudeasca prin nasie. Daca preotul uita sa intrebe, cred ca va ramane pacatul ca nu ati spus ca unul din voi e catolic. Si apropo, nu va spovediti inainte de cununie?

Cred ca o casatorie trebuie inceputa cu dreptul din toate punctele de vedere, si mai ales din acesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Eu zic ca preotul care urmeaza sa oficeieze poate sa va indrume, mai ales la taina spovedaniei, prin gura lui vorbeste Domnul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacn spune:

quote:
Originally posted by Miguelle

Eu cred ca e o problema de asumare a credintei si de sinceritate cu tine insuti. Stiu ca Adevarul e unul singur, si din moment ce religiile difera, nu se poate gasi in toate.



Draga Miguelle,

Argumentul asta al tau m-a lasat fara replica!!! Si totusi ... ce parere ai daca "Adevarul" asta se gaseste un pic in fiecare dintre religii si nici una dintre ele nu-l detine in mod absolut? In toate religiile crestine Iisus se naste, moare si renaste pentru toti la fel. Toti traim aceeasi durere si aceeasi bucurie. Din pacate cei care "au cunostinta" de aceste Taine depre care vorbesti nu fac efortul sa le impartaseasca celorlalti ci numai sa cultive dezbinarea si, in ciuda a ceea ce spui, lipsa sinceritatii. E dezarmant, dar din pacate fundamentalism exista pina la urma in orice religie, vrem noi sa acceptam sau nu acest fapt.

Apostolii au predicat o singura religie, cea crestina. Au fost oamenii cei care au produs dezbinarea si au interpretat totul in modul in care le-a venit mai usor. N-ar trebui sa-l invinovatim pe Dumnezeu pentru toate minunile pe care le facem noi si pe care pe deasupra le mai si justificam. Daca biserica insasi a decis sa faca pasi spre reconciliere, de ce nu vrem noi oamenii sa acceptam acest lucru?

Zilele trecute Papa a inapoiat o icoana bisericii ortodoxe din Moscova. Inainte de a o inmina reprezentantilor bisericii ortodoxe Papa a sarutat acea icoana. Gestul are o anume semnificatie; ce parere ai daca-am da dovada de un efort similar?

Numai bine.
Elena

Mergi la inceput