Ortodoxii pot cununa catolici???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Nu stiu sa-ti raspund la intrebarea ta, dar nasii mei sunt catolici 100 %

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Si eu sint ortodoxa si casatorita cu un catolic. Din cite ni s-a spus noua (noi vroiam sa ne cununam si la catolici si la ortodocsi), nu este necesar sa-ti schimbi religia intrucit sintem botezati crestin amindoi. DAR, daca m-as fii casatorit la catolici, biserica ortodoxa nu ar fii recunoscut casatoria iar la catolici ne-au spus ca nu este necesar sa ne cununam la ei intrucit ei recunosc casatoriile la ortodocsi.

Deci, ne-am casatorit la ortodocsi si atit. El nu s-a converit ci a trebuit sa aduca doar certificat de botez. Copiii i-am botezat pe amindoi ortodox.

Am fost la multe nunti catolice (familia sotului este cita frunza si iarba) si ei nu au nasi in sensul in care noi intelegem (o pereche casatorita). La ei se cheama "best man" si "maid of honor" care de obicei inseamna prieteni cei mai buni ai noilor casatoriti (el de partes mirelui si ea de parte miresei). Din cite stiu, depinde mult de preot daca accepta "nasi" de alta religie dar nu prea este o problema.

Mult noroc,

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex3.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick3.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bychi spune:

Shobo, fara nici o problema puteti sa fiti nasi la acea cununie. Nasii, in ceremonia casatoriei la catolici, au rol de martori la eveniment; nu sunt considerati nasi si astfel singura conditie care li se impune este sa fie botezati. In Romania, in Ardeal cel putin, preotii catolici nu au nici o obiectie in aceasta privinta. A, cei doi nu e obligatoriu sa fie casatoriti.
La botez, nasii trebuie sa fie catolici pt. ca ei au un rol important in viata copilului, la prima impartasanie, la miruire… In cazul casatoriilor mixte (catolici cu ortodocsi), copii pot fi botezati in ritul catolic de catre nasi ortodocsi in spirit ecumenic. Dar si asa, ar trebui sa fie si un nas catolic (bunica, matusa copilului..), alaturi de cuplul ortodox.
Bychi si bb Tiberiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anapharm spune:

Buna,
Desigur ca se poate, sunt crestini ca si noi.
Eu sunt ortodoxa si sotul catolic, iar nunta noastra am facut-o la biserica ortodoxa, nefiind nevoie ca sotul sa treaca la ortodoxism. Ba chiar i s-a permis sa se inchine catolic in biserica ortodoxa...sarutul icoanei, purtarea coroanei. Aceasta este o decizie personala si stiu ca nici una din religii nu-ti impune acest lucru. Sotul mi-a spus ca trece la ortodoxism doar daca asa imi doresc eu... i-am spus ca nu e o problema, o poate pastra, fiindca e mai important sa ramana sub religia in care a fost botezat.
Sa va traiasca finii si casa de piatra!
Ana @ Ralucuta din burtica

DPN 5 August - Fetita Raluca - Dr. J. Moruzzi
"Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie".
Ana Burtch

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

va multumesc tuturor pt raspunsuri. inteleg ca se poate.
va multumesc si de urari!


ma gindesc sa le spun de pe acum totusi ca probabil pe copii n-o sa-i putem boteza daca religia cere ca nasii sa fie catolici ca si copilul. asta e.
pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Nashirea:
catolicii pot cununa ortodocsi in biserica ortodoxa (biserica ortodoxa accepta)
ortodocsi nu pot cununa catolicii in biserica catolica (biserica catolica nu accepta)

Cununia de persoane de religie diferita (ortodox/catolica):
Se va face in majoritatea cazutilor in biserica catolica, nu necesita skimbare de religie pt. ortodox.

Botezul unui copil din parinti de religie diferita (ortodox/catolica)
Copilul este de obicet botezat in religia catolica, dar sunt si exceptii.

Biserica ortodoxa este mai permisiva decat cea catolica. In vederea unificarii celor 2, biserica catolica a inceput sa mai lase si ea libertate la mixajele de religii.

Totul depinde si de preot/pastor/parinte...si de biserica/catedrala... de varsta si invataturile acumulate de fiecare.

parere, experienta.. personala

Cu respect,
Florin

"Give me what I want and I'll go away."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cipri spune:

Dragii mei,
Adrianangi are cea mai mare dreptate! Nu trebuie sa facem un amalgam de credinte.
Nu este firesc ca la o cununie ortodoxa sa fie nasi catolici si nici invers. In ce priveste nasirea la botez este absolut obligatoriu ca nasii sa fie de aceeasi credinta cu copilul pe care il boteaza, pt ca ei marturisesc in locul copilului credinta in care va intra prin botez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacn spune:

Citeodata atita ma innebuneste obscuritatea incit nu ma pot abtine.
Am fost un an in Trieste si intr-o mina de romani, s-a nascut un baietel din parinti ortodoxi. Cum parintii n-aveau nici o posibilitate sa vina in tara, l-au botezat intr-o biserica catolica, iar nasul a fost un baiat, coleg de-al nostru ortodox si el din Sudan(!). Eu nu inteleg cum se impiedica unii de toate ritualurile si regulile talmacite ad hoc si uita ca inainte de toate suntem crestini, iar botezul unui copil e inainte de toate botezul unui copil.

M-am intors duminica de la o nunta in Sicilia si nasii (martorii) au fost sase prieteni de-ai mirilor, numai unul casatorit, insa venit fara sotie pentru ca asteapta sa nasca. Uite asa e la catolici. Cautati un preot cu suflet pentru ca SE POATE!
Bafta multa.
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacn spune:

Am uitat sa va spun ca la acei ortodoxi din Sudan mama nu e considerata o pacatoasa si nici nu trebuie sa stea la intrate in biserica, nu linga fiul ei; in plus nu se face nici o diferenta intre fetite si baietei la trecerea prin altar. Asta ca sa va dau numai un exemplu. Preotii ar trebui sa-si aminteasca faptul ca ceea ce ne determina sa deschidem usa bisericii e, de cele mai multe ori, dragostea pentru celalalt si credinta in Dumnezeu si nu numai o traditie cu care in special cei mai multi tineri nu mai vor sa mai aiba de-a face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Dragele mele,
Ce spuneti de mixul ortodox-musulman? A trecut careva din voi printr-o asemenea experienta? Am o prietena care anul trecut a fost in acesta situatie. Cand a mers la un preot si i-a povstit si intrebat daca oficiaza casatoria acesta a luat-o cu "Pai domnisoara nu ai putut sa gasesti pe altcineva, cineva de aceeasi religie?" Dar gasitul acesta nu tot de la Domnul vine pana la urma urmei? Dupa ce ea a spus ca nici unul din ei nu se vor converti la religia celuilalt solutia oferita de preot a fost "sa se boteze asa de ochii lumii inainte de cununie si dupa aceea treaba lui ce face mai departe"!!! Nu vreau sa fiu rautacioasa sau sa ofensez pe nimeni, dar asta nu e minciuna? Pana la urma a gasit o biserica unde au fost 3 preoti care au oficiat cununia. Eu una ma mai gandesc daca vom face si partea la biserica sau doar oficialul si petrecerea. Logodnicul meu nu are nimic impotriva sa mearga la biserica, plus ca am mai auzit si carcoteli dupa nunta ei, ca e pacat sa poarte cununia, ca e pacat sa pupe icoana, etc. Eu sunt de principiul ca exista un singur Dumnezeu.
Mult noroc si fericire tuturor.

Mergi la inceput