Mamici si viitoare mamici de gemeni! (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Da, se simte intradevar, lipsa Theodorei de pe forum; ea ne "motoriza" pe toate... Si eu astept sa revina cat mai curand!
Am primit si eu o sumedenie de carti despre gemeni, de la un prieten de-al nostru din Italia, care are si el 2 baieti gemeni(pe 10 august implinesc 5 anisori). Sunt foarte interesante si, nu o data, mi-am propus sa va scriu si voua o sinteza a acestor lecturi. Dar nu am avut timp si nu promit s-o fac prea curand , pentru ca am o mie de treburi pe cap. In plus, doamna care statea cu copiii este 2 saptamani plecata, asa ca ne descurcam singurei.
Asteptam, in continuare, vesti de la voi. Va pupam cu drag.

Angi&Andrei&Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Dragele mele, va rog mult sa ma ajutati, situatia a scapat total de sub control, m-am certat definitiv cu soacra in casa careia locuiam temporar cu fetitele(in Ploiesti)Sotul meu lucreaza in Bucuresti, orasul meu natal unde doresc si eu sa ma intorc cu fetitele de mare urgenta. Aci nu vreau sa remediez nimic din situatia asta pt ca am ajuns in pragul nebuniei, singura cu bebelinele si cu cicaleala zilnica pe cap.Asa ca apelez la voi, daca ma puteti ajuta in vre-un fel,cautam de urgenta sa inchiriem apartament la curte sau la bloc etaj inferior. Daca stiti ceva ieftin si bun va rog, va rog mult de tot sa ma ajutati.Astept cat mai repede sa reintregim familia :) Va multumesc, Daiana si gemenutele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Dragele mele, va rog mult sa ma ajutati, situatia a scapat total de sub control, m-am certat definitiv cu soacra in casa careia locuiam temporar cu fetitele(in Ploiesti)Sotul meu lucreaza in Bucuresti, orasul meu natal unde doresc si eu sa ma intorc cu fetitele de mare urgenta. Aci nu vreau sa remediez nimic din situatia asta pt ca am ajuns in pragul nebuniei, singura cu bebelinele si cu cicaleala zilnica pe cap.Asa ca apelez la voi, daca ma puteti ajuta in vre-un fel,cautam de urgenta sa inchiriem apartament la curte sau la bloc etaj inferior. Daca stiti ceva ieftin si bun va rog, va rog mult de tot sa ma ajutati.Astept cat mai repede sa reintregim familia :) Va multumesc, Daiana si gemenutele
Nr meu de tel e 0723 58 48 95
Va rog mult sa ma ajutati pt ca simt ca nu mai fac fata si voi intelegeti cel mai bine situatia.Va pup, Daiana si gemenutele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Fetelor, lasand la o parte problemele cu casa, vreau sa va intreb ceva?V-ati simtit depasite total de situatie?Uneori simt ca nu mai fac fata singura cu gemenutele, fara ajutor si cu atatea nopti nedormite si stress.Ma si mir cum de mai reusesc sa le alaptez la 9 luni de 2 ori pe zi...Am facut doua crize de nervi, nu ma mai pot controla, mi-e teama ca o sa innebunesc...Nu stiu incotro sa o apuc, parca nu vad nici o solutie imediata.In fine...Intrebarea era:Ati simtit de cand aveti gemenutii ca innebuniti si cu toate astea a fost ceva temporar?Va pup si va doresc multa putere si nervi de otel.
Daiana si gemenutele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

quote:
Originally posted by odaiana

Fetelor, lasand la o parte problemele cu casa, vreau sa va intreb ceva?V-ati simtit depasite total de situatie?Uneori simt ca nu mai fac fata singura cu gemenutele, fara ajutor si cu atatea nopti nedormite si stress.Ma si mir cum de mai reusesc sa le alaptez la 9 luni de 2 ori pe zi...Am facut doua crize de nervi, nu ma mai pot controla, mi-e teama ca o sa innebunesc...Nu stiu incotro sa o apuc, parca nu vad nici o solutie imediata.In fine...Intrebarea era:Ati simtit de cand aveti gemenutii ca innebuniti si cu toate astea a fost ceva temporar?Va pup si va doresc multa putere si nervi de otel.
Daiana si gemenutele




Eu te-nteleg perfect, pentru ca si eu am momente de disperare, de panica... Crize de nervi? Nu le mai stiu numarul!!! Mi-e teama sa nu ma-mbolnavesc, ca daca mi se-tampla mie ceva, nu stiu ce va fi cu copiii astia.
Tot ce mi se-ntampla nu e din cauza copiilor, ci din cauza stressului. Si eu locuiesc cu soacra(din fericire, case separate, insa aceeasi curte; norocul meu ca de un an nu intra decat atunci cand e sotul meu). Soacra mea e , pe zi ce trece, mai bolnava de egoism si rautate.
Sper ca in curand sa ne "rupem" de ea, iar gandul ca vom incepe un nou an in casa noastra, fara ea, imi da forta sa merg inainte!
Nu am sfaturi. Si chiar daca ti le-as da, ti-ar fi bine pe moment. Asa mi se-ntampla si mie. Nimeni nu ma poate linisti pe termen lung...
Este foarte greu pentru ca avem si responsabilitati duble. Mie mi-a fost usor cu copiii pana la 1 an si jumatate. Apoi a inceput greul. Este drept, am mai si imbatranit(nu radeti, asa e... daca-si fi avut acum 5-6 ani mai putin, poate altfel priveam lucrurile), sunt din ce in ce mai subiectiva(soacra mea nu a iubit nici o clipa copiii si mi-a prins punctul slab: daca vrea sa ma jigneasca zice ceva de copii; iar eu sunt vulcan in momentele alea!!!)
Daiana, ai grija de tine! Important e sa fii tu linistita! Fara discutii cu soacra, fara interventii din afara. Va fi bine. Macar gandeste-te si tu si la asta: VA FI BINE! Sa ne rugam sa avem copiii sanatosi, ca asta e cel mai important pentru noi, mame...
Si, sunt convinsa ca problemele tale nu sunt din cauza fetelor... Probabil s-au adunat prea multe. Fetele sunt minunate si nu cred ca te simti sfarsita din cauza lor! Poate e bine sa mai iesi un pic... Macar 2 ore, fara ele(ai cu cine sa le lasi?).
Daca ai nevoie de ceva, ma gasesti la 0722469919. Daca-ti face bine sa vb cu cineva, nu ezita sa ma suni. Daca nu, sunt aici, cad si cand, pe forum.
Te pup si astept vesti bune

Angi&Andrei&Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina75 spune:

Buna fetelor,
am lipsit din forum pt. ca a fost Lukas bolnavior, mi-a facut cateva zile tot febra de 40 (seara), a fost o gripa de vara, acum i-a trecut, Doamne ajuta. Sanatatea copiilor e chiar cea mai importanta!!!
In rest suntem bine, eu stau cam prost cu nervii pt. ca sunt mult timp singura cu copii, dar in decembrie ne mutam la casa noastra si vom avea in sfarsit liniste!
@Daiana: Draga mea, si eu recunosc ca stau prost cu nervii! Cu toate ca ma inteleg super cu soacra-mea si am ajutor. Nu ma mai gandesc cum ar fi fara ajutor, cred ca as lua-o si eu razna.... Socrii iau regulat copii (si peste noapte) ca sa mai iesim si noi la aer sau la un film cu prietenii, altfel.....
De ce mai alaptezi la varsta asta? Mie mi-a mers mai bine dupa ce am intarcat si i-am pus pe formula, m-a putut si ajuta cineva cu hranitul copiilor. In plus m-am simtit iar ca femeie si barbatu-miu a fost oricum bucuros. Chiar nu cunosti pe nimeni acolo in care ai incredere sa lasi copii o ora-doua? Atunci l-as suna pe sotul si i-as spune in doua cuvinte situatia si basta!!! Scuza-ma ca sunt asa directa, dar pe el nu il intereseaza situatia ta deprimanta?????? Si sanatatea ta mentala, multumirea ta sufleteasca???? Eu m-as muta la Bucuresti cat timp el lucreaza acolo. Asa ai avea ajutor macar seara.
Sau daca tb. sa ramai in Ploiesti, atunci muta-te urgent de la balaur (=soacra), nu are decat sa imbatraneasca singura cu ura ei si basta. Nu as mai lasa-o in preajma copiilor. Ce e cu parintii tai? Ei nu te pot ajuta deloc??? Poate sa te muti la ei in Bucuresti pt. un timp?
Dupa cum vezi, concret nu iti putem sfaturi, tu cunosti mai bine problemele familiale... Iti tin pumnii sa gasesti o solutie acceptabila in curand!
Numai bine tuturor, Cristina


Tina cu Lukas & Alexander(20.01.2003)
Tempora mutantur nos et mutamur in illis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Bine ai revenit Tina!
Daiana, ma gandesc mult la tine si sper din tot sufletul sa iti rezolvi cat mai curand cu o locuinta in Bucuresti.Incearca sa ii explici sotului tau situatia si fugi cat mai departe de soacra!Nu este drept ca dupa ce ai de facut atatea singura sa mai fii si bombardata de cicaleli si alte rautati.Locul tau este langa sotul tau si el este cel care trebuie sa te ajute si sa se implice in situatia voastra.Te admir mult ca inca la dai sa pape la san, eu nu am reusit asta, in priviinta asta am noptile linistite dar am ramas cu un fel de dor dupa alaptat..Apropo, ti-am vazut aseara fetitele, le-am aratat si sotului mei care a ramas impresionat cat sunt de frumusele.Nu-i asa ca in ciuda tuturor greutatilor, numai privindu-le te simti energizata si puternica? Sunt trecatoare starile astea de disperare, incearca sa comuti pe "pilot automat" si sa iesi la o plimbare, refuzand sa lasi mintea sa caute solutii cu infrigurare..Stiu ce este greu, si eu ma confrunt cu anume situatii, eu sunt aici departe de tara si prieteni, intr-o familie cu conceptii culturale diferite.In fine, si eu ca si voi sper din inima ca de la anul sa avem si noi casa separata de cea a socrilor.
Mai tine-ne la curent, sper ca totul sa se rezolve!
Angi, te rog mult spune-mi de ce devine mai greu dupa un an jumate? Asa a fost in situatia ta particulara sau te referi la modul general?Nu pot sa iti spun cat de mult astept si numar lunile, pana fetitele vor fi in stare sa umble si sa manance mai bine..in ce constau greutatile de mai incolo?As vrea macar sa fiu pregatita..Eu sunt mult mai in varsta ca voi si a sta acasa doar intre scutece si borcanele de mancare dupa ce atatia ani am fost f.activa profesional nu este usor.Nu-mi ramane decat sa imi fac niste strategii de moment si sa schimb ordinea prioritatilor ca sa pot ramane cu mintile netulburate..Imi pare rau ca ai(si tu) o asemenea soacra, e dureros ca cele care ar trebuie sa fie mai inteleptite de varsta nu fac decat sa arunce otrava.Asa cum spuneai si tu, este f.important ca noi sa ne pastram sanatoase caci acesti micuti nu ne au decat pe noi.Iti doresc si tie sa ajungi cat mai curand separata de influenta ei.
O imbratisare tuturor mamicilor si fiti puternice pentru micutii vostri!


Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)

http://community.webshots.com/user/2girlsmum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Initial creeata de balica

Scuze , nepriceperea incepatorului...
Revenind la subiect...menstruatie nu aveam decit in urma injectiilor cu Progesteron.La sfirsitul lunii Mai m-am dus la ginecologul meu(Horhoianu de la spitalul Universitar)si el a spus ca deocamdata trebuie sa ma internez dupa ce veneam din concediu de la mare.
Dar in timpul concediului (12 zile)la mare am avut menstruatie si m-am pus pe treaba cind am ajuns acasa.Trebuie sa va spun ca am luat si Clostilbegyt de data asta.
Acum doua saptamini mi-au iesit testele de sarcina pozitive si am facut si o eco abdominala sa vad daca este prins unde trebuie .
Toate bune si frumoase ,atunci sarcina unica cu oarece chisturi dar de sarcina.
Ieri in schimb am intrat in panica pt. ca am avut o foarte mica singerare si ducindu-ma la o policlinica care mai era deschisa la ora aceea (18.00) doctora a spus ca trebuie sa ma internez de urgenta .
Asa ca nu m-am dus la spital ci la Sanador si am facut o eco transvaginala unde am aflat vestea ca am gemeni(7 saptamini si le batea si inimioara) iar colul este inchis.
Azi ma intilnesc cu ginecologul meu pt. un eventual tratament.
Ca sa fie toata povestioara completa trebuie sa precizez ca am si Rhnegativ iar la primul copil nascut prin cezariana am avut cerclaj fara singerari.
Intrebarea mea este unde pot afla mai multe despre sarcina gemelara si eventualele probleme care apar, pt ca pe net nu am gasit foarte multe articole ?
Va multumesc.


flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Draga Flory, daca ai intrebari, aici e cel mai potrivit loc! :} Si eu am RH negativ si sotul pozitiv, si eu am avut sangerari inca de la 5 saptamani, am pierdut si trei sarcini, una exact cu o luna inainte sa raman insarcinata cu gemenutele, si cu toate astea( cu tratament sustinut si multa, foarte multa rabdare)am doua gemenute de toata frumusetea.(sarcina am dus-o la capat desi am rezectie de col uterin,uter infantil si fibromatos, ovare polichistice si mai aveam si o leziune precanceroasa care s-a remediat datorita bebeluselor)Deci:FII CALMA, asta e cel mai important lucru si nu iesi deloc din sfaturile medicului tau in care trebuie sa ai mare incredere.Iti tin pumnii si asteptam intrebarile tale-speram sa-ti putem raspunde la toate dilemele.
DRAGA ANGI, iti multumesc mult ca esti alaturi de mine, te voi suna probabil in weeckend...sunt total ravasita, chiar am nevoie de putina incurajare.
DRAGA TINA, imi place ca esti directa...
Imi pare tare bine ca Lukas se simte ok, nu vrewau sa-mi imaginez tensiunea prin care ai trecut.In ceea ce priveste ajutorul pe care ilm primesti de la socri esti o norocoasa si ma bucur sin tot suflketul pt tine.Despre mine...
Ce sa-ti spun, in 9 luni am iesit doar intr-o seara in oras cu prietenii si am fost duminica la o nunta...De doua ori in 9 luni...(astea fiind iesirile importante ca au mai fost si cateva mai mici, asa la cumparaturti zilnice)si iesirile astea au fost subiect de glumite pt soacra.Parintii mei? Sunt orfana de la 12 ani de mama ,tata e recasatorit si m-au dat afara din casa cand eram in anul 1 la facultate. Sprijin de la ei...:) nici o sansa...Imagineaza-ti ca sunt singura , singura. Acum nu locuiesc cu soacra dar e casa ei si vine zilnic aici sa ma terorizeze. E ceva mai bine ca de doua zile nu mai vorbim.Aici nu cunosc pe nimeni care sa ma ajute, locuiesc la iesirea din oras, e ceva drum pana in oras, sunt izolata de lume.Depind de cineva care sa ma duca cu masina. Nu am pe aproape nici un magazin si e foarte greu pe caldurile astea sa plec cu bebelusele la piata sau la paine.Ne vom muta porobabil de sapt. viitoare in Bucuresti, daca sotul meu nu gaseste vre-un ap. ieftin ma voi muta temporar la o p[rietena de-a mea cu bebelusele.Nu stiu daca vom face fata in Bucuresti, chiriile sunt f. mari, Andrei nu cred ca va castiga suficient sa ne descurcam, nu stiu ce vom face. Eu am lucrat fara carte de munca asa ca nu avem decat alocatia fetitelor. Nici Andrei nu are carte de munca, serviciul lui e temporar(a terminat sculptura-arte plastice )si in general lucreaza cu colaborare.Deci situatia e destul de albastra, aici la "tara" mai aveam fructe in livada ptr fetite, mai un ou, etc.Dar consider ca mult mai importanta e sanatatea psihica, deci trebuie sa evadez!!!trebuie sa vin in Buc.acolo macar voi fi cu Andrei si mai am si prieteni...In fine ar mai fi multe de spus dar incerc sa nu dau totul afara...De ce mai alaptez la varsta asta?Nu stiu exact, cred ca raspunsul ar fi ca asta e una dintre putinele bucurii pe care le am.Mi se pare formidabila intimitatea pe care o am cu fetitele cand le vad cum se aseaza in poponet si-mi trag de tricou ca sa pape amandoua.E ceva unic, e un moment de bucurie si lumina maxima in viata mea, chiar daca ma si oboseste uneori.
Draga2girlsmumMa bucur ca-ti plac minunile mele, ele imi dau puterea sa traiesc si merg mai departe, stiu ca in final totul va fi bine, pt ca voi lupta pt fericirea lor ca o leoiaca.Cred ca si voi sunteti tare mandri si fericiti de gingasele voastre.Cred ca ti-e tare greu departe de casa si-ti doresc din tot sufletul sa reusiti sa va mutati in casa voastra. E greu printre sraini, dar stiu ca esti puternica, te vei descurca, noi romancele suntem firi luptatoare, nu ne frangem la prima adiere de vant.
Te simt calda si buna esti tare sufletista.Ma bucur fetelor ca-mi suntetio alaturi si ajung la concluzia ca singuratatea de care vorbesc e doar in psihicul meu.Va tin la curent si sper s va scriu curand din BUCURESTI.Sa fiti iubite si fericite si sa va bucurati de bebeii vostri dragi.Va pup, Daiana , Mara&Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina75 spune:

@Daiana: Hmmmm acum inteleg de ce ai apelat la niste straini (caci in ciuda forumului nu suntem totusi prieteni intimi), imi pare rau ca nu ai deloc ajutor de la familia ta si a sotului. Dar tocmai pentru ca ai ramas asa de tanara fara mama ar trebui sa te motiveze enorm, asa incat fetitele tale sa aiba o copilarie si o viata familiala cat mai frumoase!!! Incearca sa te muti la Bucuresti, iti tin pumnii sa gasesti ceva convenabil... Inteleg izolarea voastra de la Ploiesti, se pare intradevar ca este un lant de ghinionuri in momentul de fata, dar nu uita ca aveti cel mai mare noroc: aveti copii, si mai ales gemene, o sa vezi ca cu cat cresc, cu atat o sa-ti fie si tie mai usor, cand merg si mananca singure de exemplu. Tine-ne la curent, pana atunci o sa te includ in rugaciunile mele.
Numai bine, Cristina, care tb. acum sa fac curatenie samd...

Tina cu Lukas & Alexander(20.01.2003)
Tempora mutantur nos et mutamur in illis.

Mergi la inceput