Bebelusi din Apr 2003 (12)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

si noi i-am dat capsunele intregi, a mancat in prima zi, acum nu mai vrea. musca putin din ea, da de gust si apoi o respinge si se stramba. nu stiu de ce nu-i place, ca in rest mananca aproape tot ce-i dam si e foarte pofticioasa, vrea tot ce vede.

a inceput sa ne dea si nasucul si pusi. e terminator. mor de dragul ei cand isi lipeste nasucul si buzicile de mine. a invatat-o taica-su sa-mi dea pupic. adica o tineam pe sara in brate si el ma pupa in fata ei. acuma insa nu mai poate tac'su sa ma pupe ca-l impinge asta mica, nu-i place, n-are voie decat ea. mai nou a invatat sa se aseze singurica pe scaunelul ei. isi fixeaza scaunelul unde vrea ea, se intoarce cu spatele si incearca sa-l nimereasca cu funduletul. ieri i-a iesit. e innebunita dupa matze, i-am prins matza si o tineam sa o mangaie asta mica, stiti ce facea domnisorica mea?? latra in urechea matzei. nu stie daguta de ea ca, cainele e dusmanul cel mai mare al pisicii. drept pentru care fuge matza ca muscata de streche cand o vede pe asta mica.

lexi, povestesti minunat. mare noroc sa ai doi, se distreaza ei intre ei, nu mai trebuie sa te strambi tu in toate felurile, cum fac eu cu sara. ieri ii aratam mersul piticului, incerca si ea sa ma imite dar nu-i ieseau decat niste genoflexiuni.

repet intrebarea: voi cu ce pasta de dinti spalati dintucii?

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Greu ma asez eu la scris fetelor... dar sa stiti ca de citit va citesc regulat. Sunt o lenesa, recunosc.
Mihaela, tre' sa fie durere Sara ta incercand mersul piticului. Ce iti mai trece si tie prin cap sa inveti copilul... De spalat pe dinti noi inca ne spalam cu periuta goala. La urmatoarea vizita la dr. (adica sambata - avem de facut un vaccin) o voi intreba de chestia asta. Ultima oara mi-a spus sa nu o spal inca cu pasta de dinti. De pupat, pupacim si noi dar numai pe cine vrem si cand avem chef. Pe de-asupra, ii place f. mult sa iubeasca. O intreb: o iubesti pe mama? si ea isi pune manutele in jurul gatului meu si ma stange tare, isi pune capul pe umarul meu si face ca o pisica care se freaca de piciorul tau mmmmmm. E o dulceata. Si cu scaunelul... la fel. Cred ca e chestie generala. Emi, cand vede scaunelul (e unul f. jos, poate 15 cm de la sol) se intoarce cu fundul de la vreo 2m si vine asa indarat pana da cu el de scaunel si se aseaza. Tre' sa o filmez neaparat ca nu stiu cat va mai face asa...
Cary, sa stii ca Emi nu s-a reglat inca la un singur somn si asta din cauza lui tati care e f. galagios dimineata si Ioana care isi pune muzica cand face ochi (la ea in camera, evident... dar se aude toata casa). Daca Emi se trezeste la ora 7 nu pot sa o tin cu somnul pana la 1 si atunci tre' sa o culc pe la 11. Si normal, dupa amiaza tre' sa mai prinda putintel somnic pe la ora 4 si adoarme seara la ora 10. Dar daca se trezeste la 9, atunci doarme un singur somn de la 1 si ceva pana la 4 si seara o culc la ora 9 si gata!
Emi papa capsunele de pe la 8 luni... ca atunci a fost sezonul aici, prin decembrie. Acum ii dau la borcanel din cand in cand ca sa isi aduca aminte de gust. Insa i le-am dat la fel ca tine Laura, fara seminte. Acum nu sunt aici la noi, tre' sa asteptam iar iarna sa apara din nou. La fel si cu kiwi, le scot samburii, inca nu i-am dat semintele alea negre.
La McDonald's sau fast food-uri in general nu mergem nici noi, Ioana are interzis la astfel de restaurante, aici sunt foarte prost vazute, asa ca nici nu ma gandesc sa o duc pe Emi. Am fost insa de cateva ori la restaurant de 4 stele italian, la pranz la bufet si acolo i-am dat fara frica mancare pentru ca stiu ca sunt super curati si nu cumpara legumele din piata. Aici piata e la fel f. prost vazuta pentru ca produsele nu sunt controlate de pesticide si tot felul de chimicale ce mai pun taranii ca sa le creasca mari si frumoase. La supermarket le gasesti pe caprarii: Cu fertilizatori si fara pesticide, cu pesticide in limita admisa, organice, igienice samd. Si sa stiti ca se simt la gust prin comparatie...
In rest, ce sa va mai spun de Emi? ca bodogane toata ziua (zicea careva ca in chineza - ei, aflati ca stiu ceva chineza dupa 3 ani de trait in China si nu seamana deloc cu ceea ce vorbeste Emi) si printre cateva cuvinte de-ale ei mai baga cate unul in thai sau in romaneste. O iubeste la nebunie pe Ioana si cand da cu ochii de ea (atunci cand vine de la scoala) nu ii mai trebuie nici mancare, nici somn, absolut nimic... se duce direct la ea, asteapta sa ii dea mobilul si sa se joace impreuna.
Programul de masa e acelasi: 4 mese pe zi la distanta de 4 ore, prima si ultima sunt laptic (inca nu am schimbat formula) iar cele din mijloc sunt cu papica de oameni mari insa bine data cu blenderul.
Ieri am fost la ziua nanutei la un restaurant thailandez si i-am pus si ei in fata o farfurie cu niste orez fiert si a fost distractia maxima a mesei. A mancat cu manuta bob cu bob si a facut numai un orez in dreptul ei la masa. Dar a stat cuminte vreo juma de ora si nici nu i-am auzit gura. Cand s-a saturat ea de papat, a inceput sa ii hraneasca cu cate un bob si pe ceilalti din jurul ei la masa.
Cam astea sunt noutatile noastre. Mai scriem/citim.
Numai bine,
Mamamariana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

quote:
Originally posted by mihuletu

repet intrebarea: voi cu ce pasta de dinti spalati dintucii?



Mihuletu, noi folosim Baby Orajel, tooth & gum cleanser, fara fluor si fara pericol daca e inghitita. Plus ca nu face spuma. Nu pun decat un bob de mazare mititel pe o periuta-degetar, iar puiul e super incantat de activitate, incantare manifestata cel mai adesea prin muscaturi. In timpul liber, ii mai dau o periuta sa se joace cu ea, deci s-a obisnuit cu senzatia si-i place.
Daca nu-i reclama, uite si link-ul:

http://shop.store.yahoo.com/physlabs/122689.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Fetele, azi am fost in piata obor, i-am cumparat dariei un scaunel mic(tip fotoliu) din nuiele impletite???! (nu stiu daca m-am exprimat corect) foarte dragut, a costat doar o suta de mii; fiindca tot ati adus vorba de scaunele :))

buburuza mea pupa pe oricine, nu are nici o retinere; daca o intreb cat este ceasul, se uita la mana si spune "tei" adica este ora trei; cand o intreb cati ani are, ridica un degetel, astea sunt noutatile noastre...

cu pasta de dintoci mai asteptam putin.

Toate cele bune.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Mai sa fie!
Azi nu a scris nimeni nimic!?!?!?!?!?
Sper ca sunteti bine atat mamicile cat si copilasi.
Cred ca ati luat o pauza de atatea pozne cate fac prichindei astia.
Daca ne plangem noi cu cate unul,oare cand sunt 3 gemeni CUM O FII?
Chiar apropo de gemeni,vati dori sa aveti gemeni?ati scapa de chinurile facerii o data si GATA!sunt parteneri de joaca si nu ne baraie la cap cu tot felul de joculete si intrebari,dar si cearta e in toi.

EU una nu mi-as dori gemeni,nu cred ca as face fata cu atat vacarm.
Astept sa fiti mai comunicative,ca mai e pana la concediu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acvi spune:

Hop si eu la apel,sper sa reusesc sa si trimit mesajul!!
Dragele mele,trebuie sa va spun ca Alex si-a facut deja primul semn!!Ufff,a cazut ieri cu arcada in coltul unui scaunel si a crapat pielea destul de urit !Am crezut ca mor noroc ca era cumnata mea la mine si ea are doi copii si deci si experienta pt astfel de accidente!Ma simt atit de vinovata incit acum stau aproape numai cu ochii pe el!!Azi mi-am amintit ca am in casa un tub de Oximed si am inceput sa-l dau ,sa se cicatrizeze mai repede!!
In rest sintem bine ,mincam si noi capsuni ,intregi fara zahar,si kiwi a mincat o data dar a doua oara nu a mai vrut!!
Doarme o singura repriza pe zi ,o ora -o ora jumatate,iar seara pe la 9 e in pat!!
Mihuletu eu i-am cumparat pasta de dinti Stages dar recunosc ca nu am intrebat medicul,oricum ii pun f.f. putin ,doar sa se obisnuiasca cu ideea.Deja imi cere singur periuta si a deprins citeva miscari.
Cu olita am dat-o in bara,desi la inceput o acceptase f usor am facut imprudenta sa-l fortez odata sa stea cind el nu avea chef si de atunci nu-i chip sa-l mai pun pe olita!!La fel si cu taiatul unghiilor nu stiu de ce nu mai vrea desi pina acum statea tare cumintel la aceasta operatiune!!Acum incerc prin somn dar are reflexe bune ca se opune pina si un somn!!
E ff incapatinat-doar e berbec ,nu-cind ii spun ca nu are voie isi duce miinile spre spate si plinge cit il tin puterile!!Am inceput sa urcam de minuta scarile la bloc,am fost impresionata sa-l vad cind am incercat prima oara,ca a tinut sa urce toate cele 14 trepte,fara sa capituleze!!
Gata e in picioare!!
Un sfirsit de saptamina placut!!
Gabi si Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Fetelor, chiar voiam sa dezbat putin subiectul olita. Emi sta pe olita, ii place f. mult dar nu face niciodat nimic. Accidental a facut de 2 ori caca si o singura data pishu. Am incercat sa ii explic - nimic!!! O iau cu mine la baie, eu stau pe wc si ii explic cum face mama si ea sta pe olita si spune si ea shshshsh lung, dar de facut nu face.
Noi suntem mari fun scari acvi! Avem in casa - deci e inevitabil sa nu le intalneasca zilnic - incep in living room si se termina in holul de sus la dormitoare. Emi a inceput sa le urce in 4 de cand avea vreo 8 luni. Acum, le urca cot la cot cu noi si le mai si coboara fara sa vina in nas (asta de vreo luna).
Unghiile le taiem si noi tot in somn, nu avem alta sansa. Am incercat o singura data sa le tai treaza fiind si m-am invatat minte. Cred ca chestia asta va tine mult si bine... poate pana isi va face ea manichiura.
Cary, sa stii ca eu am aici o prietena care are un baietel de 4 ani si apoi are gemeni baiat si fata de aproape 3 ani. Tipa asta e zbuciumata rau. Are si niste copii tare zvapaiati si scot untul din biata femeie. Acu si-a mai revenit, dar acu vreun an, cand o intrebai ceva de copii o apuca plansul. Avea tot timpul asa o depresie...
Asa ca eu as zice sa nu incercati gemeni, nicidecum tripleti.
Lilib, interesanta chestia cu degetelul... trecem si noi la invatat treburi noi.
Acu tre' sa inchei ca s-a trezit monstruletul si vreau sa o scot repede la plimbare.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Mariana draga,da ce ai crezul: Ca vreau Eu sa cresc populatia Romaniei?am facut 2,respectiv fata si baiat(deci sunt capabila de ambele sexe)GATA imi ajung astia!
Doream sa stiu doar parerea voastra.

La unghiile de la maine sta cuminte,iar la picioare e chinul de pe lume,nici in somn nu reusesc,da din picioare si se scoala instantaneu.
Operatiunea OLITA o punem in aplicare de saptamana viitoare,sper sa ne imprietenim cu ea cat mai repede,caci pana acuma nu a vazut-o.
Daca e ceva ce ma scoate din sarite la Axel,e treaba cu pautul apei sau a ceaiului,caci vrea numai cu lingurita.Nu am incercat cana cu cioc,dar i-am dat-o sa se imprieteneasca cu ea si o ia de toarta si o arunca cat colo.
Incep sa-l invat sa manance singur,sa i-a el cu mana si sa duca la gurita,dar e un dezastru,caci apuca si strange tot in manuta pana le storcofleste,la voi cum merge aceasta operatiune???
Mihaela ce mai face Sara,ca vad ca ma-sa e super ocupata,o oboseste pe socrela?
Va dorim W-E placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acvi spune:

Saluti din nou!!
Lui Alex ii dau lingurita dupa ce termin sa-i dau sa manince si el ma hraneste pe mine,are tinta destul de buna ,dar arat de comanda dupa!!
Nici Alex nu-i pupacios,sotul ma saruta in fata lui sa vedem ce face se infiinteaza si el pe linga noi dar doar pt a-l obliga pe tati sa repete faza!!
E maestru la masina de spalat isi pune hainutele lui(de obicei pe cele curate!!) ,inchide usa si incepe sa roteasca butonul sa-si aleaga programul,ca sa nu mai spun ca a invatat sa deschida sertarul pt detergent si sa puna diverse chestii(pliculete de ceai,jucarii etc).Pe afara deja nu mai vrea in brate ci sa mearga singur fara macar sa-l tin de mina !
Cu olita,dupa cum v-am scris nu vrea sa stea pe ea in schimb face pipi ca baietii din picioare si e foarte incintat,se forteaza sa faca cit mai mult.De 2-3 ori am incercat chiar sa-l las fara pampers in chilotel si a rezistat aprox 1 ora si ceva fara sa faca pipi .
Un sfirsit de saptamina placut tuturor!!
Saptamina viitoare plecam la mama mea pt 4 zile ,asa ca va urez acum o saptamina placuta!!
Gabi si Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:



Si noi ne-am facut bagajul, plecam pt. cateva zile la bunica la tara, avem bagaje parca ne mutam...cu ocazia asta facem si "proba" pt. concediu

Va dorim un week-end si o saptamana frumoasa.

Mergi la inceput