Bebelusi din Apr 2003 (12)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Buna mamicilor!
Sa va mai povestim si noi din noutati.
Diana a inceput sa spuna "Tine" cand ne da ceva (o jucarie, biberonul, lingurita). E un joc nou care ii place. Dupa ce ne da ea noua un obiect, se intinde dupa el si zice "Da". Trebuie sa ii dam obiectul inapoi (tot asa, zicand "Tine").
Acum doua seri a venit fata la noi in camera cu o morisca de vant. A zis "Tine" si eu am intrebat "ce sa fac cu ea?". Nu mi-a venit sa cred cand mi-a suflat in fata! Normal, am luat morisa si am suflat in ea pana am ametit, moment in care i-am zis: "da lui tata". Andrei ia morisca si o intreaba si el: "ce sa fac cu ea?". Diana, nimic! Andrei intreaba din nou. Pauza. Tata insista si el! Diana se enerveaza (tare de cap tata asta), ii smulge jucaria din mana si mi-o intinde mie inapoi: "Tine!"

Puii vostri ce nazdravanii mai fac?

Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

DECI concluzie la povestioara Laurei:Tot FEMEILE sunt mai tari ca barbatii!bravo noua fetelor.

LA MULTI ANI ! tuturor copiilor sa creasca mari,sanatosi si cuminti si sper ca mamicile sa fii pregatit deja cadourile,ca doar au fost copiii cuminti,NU?
Pupici tuturor si distractie placuta prichindeilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bendis spune:

Dragi mamici de prichindei ...
Din pacate absenta mea de pe forum n-a fost una nemotivata. „Am” experimentat pt. prima data dormitul in alt patut (a se citi la terapie intensiva – spital!). A fost groaznic.
Dar mai bine sa va povestesc cum am ajuns acolo...
Duminica trecuta David a inceput sa tuseasca ... destul de rar ...
Luni trebuia sa faca vaccinul de un an .L-am trimis pe sotul meu cu David la medic care l-a consultat si ne-a spus ca e usor racit si are rosu in gat. Vaccinul a fost amanat si ne-am ales cu o reteta (Ospamox, Nurofen si Humex!). In seara respectiva i-am administrat doar Humex si Nurofen dar pt. ca a avut o noapte destul de agitata dimineata am trecut si pe antibiotic...
Urmatoarea noapte a fost cumplita. Mentionez ca a fost prima noapte alba de la nasterea lui David...
Dimineata ne-am infiintat la medic (altul!). Dupa un consult si o radioscopie a fost diagnosticat cu bronho-traheita. Urmarea ... un alt tratament ... ambulatoriu (Klacid, Prednison, Panadol!). In primul moment m-am bucurat ca nu trebuia sa ajungem la spital dar in cursul zilei starea sanatatii s-a inrautatit, respirand din ce in ce mai greu. Mi-am luat inima in dinti si am plecat la spital cu speranta ca nu va fi cazul de internare. N-a fost asa...!
Dupa consult, a fost internat de urgenta. Insuficienta respiratorie. Imediat i s-au facut analize de sange si o noua radiografie urmate de un nou diagnostic: bronsiolita si bineinteles de un nou tratament (Zinacef, ceva pe baza de cortizon si Panadol...). „Sederea” in spital a fost cumplita. In doua zile nu stiu daca a dormit 6 ore... de mancat aproape nimic. A plans sau a gemut aproape incontinuu... Si eu eram la capatul epuizarii fizice si psihice. Norocul nostru e ca am dat peste un medic care ne-a permis sa facem tratamentul acasa urmand sa revenim la consult.
Ce pot sa va spun e ca in Spitalul de Copii din Brasov (la terapie intensiva!) era foarte curat si personalul (cu mici exceptii!) s-a comportat peste asteptarile mele. Mancarea in schimb era execrabila. Oricum n-as fi putut sa inghit nimic dar mancarea era adusa de fiecare data. Ex.: paine cu margarina si pateu de ficat/parizer (pt. copilasi!).
In fine ... vineri am ajuns acasa si de atunci lucrurile au mers spre bine. Dupa adevarate maratoane de somn si papica ne-am intremat si astazi l-a control totul a fost O.K.
Concluzia: trei medici, trei diagnostice si trei tratamente.
Dar ... totul e bine cand se termina cu bine!

In alta ordine de idei ... observ la David un soi de violenta. Ar lovi si zgaria fara sa mangaie... Pur si simplu nu stiu cum sa-l dezvat de aceste „naravuri”.
Cu olita „ne-am” imprietenit din prima clipa dar cu toate astea nu reusesc sa-l „prind” decat dimineata (in general are 3 scaune/zi!).

Cu papica... stare stationara ... adica nu i-am introdus alimente noi. Capsunile nu prea ne-au fost pe plac...

Atunci cand vreau sa ma amuz ii bag capul sub tricoul meu. Nu pot sa va descriu ce mutrita haioasa are ... zici ca a vazut paradisu’.
De multe ori ma gandesc ca nu am priceperea si rabdarea necesara pentru a-l invata toate cele necesare asa ca orice sfat e bine venit!

Pana data vitoare sanatate maxima!

BENDIS

P.S. Apropos de priceperea unor medici...
Medicul de familie (specializare – pediatrie!) mi-a spus ca nu trebuie sa-i administrez Vigantol decat in lunile cu litera „r”. Astazi intreband un alt medic am aflat ca administrarea vitaminei D3 este obligatorie pana la implinirea varstei de doi ani. Asa ca cinci zile vom lua cate o pastiluta de calciu si apoi vom face un D3 injectabil. Daca si medicii te induc in eroare... Din pacate sunt multi care n-ar trebui sa profeseze...

Mama Mariana ... cum se face ca ai ajuns si in China?
Povesteste-ne cate ceva despre „experienta” respectiva...!


Tot eu ...

LA MULTI ANI PRICHINDEI...!

http://photos.yahoo.com/dianabalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

Gata, am aparut !!!
La multi ani tuturor puiutilor si multa fericire !!
Vlad e un nazdravan si jumatate si de-aia timpul pt. scris e din ce in ce mai putin... ultima mare pasiune sunt cataraturile. Deja patul sau canapeaua nu mai constituie un obstacol serios, asa ca acum pune galetusa intoarsa pe care aseaza o cutie si asa reuseste sa ajunga unde doreste. Va dati seama ca trebuie sa fiu numai cu ochii pe el...
Si au aparut si primele cuvinte mai "serioase" - apa, atina - masina si cand plec, doar sa plimb cainele, e nenorocire mare cu plans cu sughituri si spune - nu e ( adica mama ).
Duminica am fost in Cismigiu, dar din pacate ne-a prins ploaia si a terbuit sa ne intoarcem repede,insa cat am stat i-a placut f. mult spectacolul,aplauda si misca capul in ritmul muzicii si i-au placut f. mult si clovnii , asa incat m-am gandit sa-l duc la Circ. Oare or accepta copii asa mici ?
Dar faza care ma da gata de-a dreptul este atunci cand vine si ma iubeste - este un copil f. tandru si isi manifesta deschis dragostea, dar numai pt. mine - ma ia de gat cu manutele, ma pupa, ma mangaie si il face pe tata invidios !!!!
Bendis - Vlad a facut luna trecuta D3 injectabil si terbuia sa mai faca si luna asta,insa... surpriza - nu se mai fabrica ! Nu am reusit sa mai gasim in nici una dintre farmacii, si credeti-ma ca am cautat , drept pt. care doctorita ne-a recomandat administrarea a 5 picaturi pe zi ,fata de 2 in mod obisnuit,dar numai pana la sfarsitul lunii mai cand a zis ca vom face o pauza. La voi e la fel ?
Noi mergem in fiecare zi in parcul Moghioros si daca mai e cineva din zona sau care mai ajunge pe aici, ne-ar face mare placere sa ne intalnim.
V-am pupat

Andreea si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

PUPICI pentru mamici,tatici si prichindei de la ANISIA.
Iata si adresa unde il puteti vedea pe Rares in TOATA SPLENDOAREA LUI(ma refer la acele poze in cada)tatici(contra cost)se pot uita la bunicuta!!!!(uite asa fac si eu un ban cinstit).
http://community.webshots.com/user/rarescostin

Vlada sa stii ca puiul e prea mic pentru circ,spectacolul dureaza 1 ora si jumatate,iar copilul nu va avea atata rabdare.
Eu cu Rebecca am fost pe la 4 ani si a stat cat de cat cuminte.

Diana cam nasoala experienta cu spitalul,bine ca ati scapat,cred ca erai cu nervi intinsi la maxim.
Multa sanatate tuturor.
Fug sa culc odrasla si ne mai auzim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

buna fetele! am citit ce au facut poznasii vostri si m-am distrat tare mult. piersicuta mea a inceput sa mearga singura, de vreo 3 saptamani si de atunci a devenit tare independenta. vrea numai jos, plange cand e luata in brate, scotoceste peste tot, umple masina de spalat a mamei mele cu jucarii, fura jucariile copiilor in parc, etc.
am luat-o la gradinitza pe 1 iunie, unde a fost foarteeeee fericita. au venit clownii si zana, vrajitoarea si broscutza si soricelul. pe toti i-a fugarit si i-a "certat", vrajitoarei i-a smuls masca de pe fatza si a batut-o, apoi si-a pus ea masca pe fatza si s-a ales cu o julitura:). a papat si ea cu copiii la masa cartof copt si piept de pui la gratar, a baut prima gura de nectar de fructe si a papat un degetzel de tort...oops!
apoi s-a jucat la nisip, mai mult ne improsca pe noi cu el, si s-a dat in leagan, de care deja e dependenta...zilnic ia 4 portii de leagan si 2 de tobogan:)
s-a pus muzica si fii-mea a inceput sa "cante" cat o tinea gura, spre deliciul spectatorilor, apoi le-a dat si o lectzie de dans:)
pe la ora 3 am plecat acasa, unde a cazut lata de oboseala. cand s-a trezit a inceput sa "povesteasca" lui buni ce a facut ea la "ita".
asta a fost ziua de 1 iunie pt noi.
in rest, am inceput sa papam alimente de pe lista neagra :capsuni, miere, iar eu vreau sa-i dau si kiwi si albus de ou.
avem 4 mese/zi: la 9.00: banana cu iaurtel, la 13.30: piure de legume cu pui/ficat/peste/ou, la 17.00: mar ras cu biscuite/danonino/compot de caise sau piersici, la 20.30: laptic cu fainos.
se trezeste la 8.30-9.00, somnicul de dupa-amiaza la 2.30-17.00, nani seara la 21.00.
ca realizari: merge singura, canta, danseaza, "deseneaza" liniutze pe foaie:), reuseste sa imbine piesele de la "jocul creativ",sta si se tine in leagan, "vorbeste" la telefon, zice "aio, mama!", vorbeste (traducerea in paranteza): mama, tata, dada (bunica), tetea (tataie), ham (ringo), alti catei sunt "hami", dani (dan, fratele meu), dodo si tedi (ursuletii ei), iote (ia uite!), eshe (ce este?), itza (gradinitza, nash (nasul), oci(ochiul) si multe altele pe care doar ea le stie.
cam atat cu lauda:)


ariel
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2
http://community.webshots.com/user/alinapevliuc3
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc4


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Salutare,dar ce liniste!!!!!

Iaca-ne si la capitolul"Scutece"chiar foarte bine ales.
Noi nu ne prea intelegem cu olita,nici in joaca nu vrea sa stea pe ea,dar mai nou cand dau drumul la dus,Axel reactioneaza(ceea ce nu facea pana acum)si face pipi.
In rest de azi a inceput veselia caci Rebecca a luat vacanta,de fapt mai erau 2 saptamani dar sculatul de dimineata ne da mare bataie de cap si cum fu serbarea de 1 Iunie,GATA am pus gradinita in cui!
Acum asteapta cu mare nerabdare sa plece la mare,dar se va intampla cam pe 15 august.Vremea ne da mare bataie de cap nici nu vreau sa ma gandesc ca o sa am vreme nasoala.
GATA,i-a mai puneti si voi mana la scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

Dar chiar ca e liniste...
Sa speram ca nu o sa ne mai incadram mult la capitolul asta...adica o sa ne obisnuim si noi cu olita. Vlad are o olita masinuta cu care se joaca,ii place, dar nicidecum nu o foloseste.Sta pe ea vreo 30 de secunde,dupa care se plictiseste si pleaca la joaca!
Am fost cam chinuiti in ultima vreme de 4 dintisori care se incapataneaza sa nu apara, mai ales noaptea, ca ziua ne luam cu joaca si mai uitam.
Si cel mai rau ne supara vremea ca tare mult ne place afara si nu prea mai reusim sa ajungem in parc.Si tocmai acum cand ne-am luat si sandale! Oricum toata ziua ne jucam cu mingea mare de fotbal si a invatat sa dea si cu piciorul sut.
Cel mai bun prieten ramane insa catelul,care mai nou, tine loc de ponei si rezista saracu' la calarit fara sa zica nici pas.
Duminica am iesit totusi si am reusit sa racim amandoi,de fapt doar ne curge nasul,dar tare neplacut e,mai ales cand e inrosit de la batista !
V-am pupat si sper sa mai auzim curand vesti de la voi

Andreea si Vlad

http://community.webshots.com/user/vladstefan2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acvi spune:

Saluti tuturor,iata-ne reveniti din scurta vacanta ,dar si cu doua vesti proaspete:de ieri avem una bucata maseluta,si tot de ieri al treilea cuvint in vocabular:CACA!! Nu m-am lamurit daca si realizeaza ce reprezinta cuvintul ca nu-l foloseste f des ,dar am sa-l urmaresc si va anunt!!
Alex s-a simtit in elementul lui la curte, parca era crescut acolo,a alergat o closca de a zapacit saraca,puii au fost in schimb neinteresanti pt el,a luat un puisor de abia iesit din ou,asa de dragalas ,si i-a facut un vint...si se repezea la closca care in atare situatie nu era tocmai prietenoasa.De cind am venit ,e tot mai nerabdator sa iesim afara,alearga dupa fete(deja!!),problema e ca alearga si dupa fete de 14-15 ani(!!!)(i-am si spus lui tati ca s-ar putea ca in curind sa-i placa sa iasa numai ei doi la plimbare,ca vad ca ALex are gusturi bune!!).
In rest,in fiecare zi am parte de surprize din partea lui,ma uimeste mereu cu lucrurile pe care le face si solutiile pe care le gaseste pt orice situatie.
Ma duc si eu la culcare...miine e o noua zi(ooops a inceput deja!!)
Aaaa,in seara asta la bunici i-au pus pt prima oara diafilm "Turtita rumenita"si pt 5 minute a fost fff incintat,dar nu a avut rabdare pina la sfirsit dar oricum am vazut ca a facut diferenta fata de desenele animate!!
Gabi si Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

buna fetelor.
bendis, imi pare rau ca ati trecut prin momente neplacute, bine ca David e bine si n-a trebuit sa traiti cosmarul "spital" sau "spital bucuresti".
pupici lui bebe rares si anisiei. raresica s-a facut un mumusel baiat mare de-acum.
arielule... e o nazdravana haioasa piersicuta ta, stie sa faca o gramada de lucrusoare.
acvi... la multe maselute inainte si... chiar ai curaj sa lasi baietanii singuri? cine stie ce nora t-o aduce alex acasa in curand?

sara noastra mi-a dat un prilej de emotie... mi-a dat si mie sa pap. imi intindea painea din manuta ei la gura si imi arata cum sa casc gura sa pap. bineinteles ca faza s-a repetat si la soacra-mea unde baga furculita in mamaliguta, apoi in farfuria mea si apoi in gurita la ea mai intai, apoi in gura la tac'su si ca nu cumva sa ramana bunica-sa flamanda, ii dadea si ei sa pape. de spus spune mai nou "nenea", "na" - dar confunda "na" cu "da-mi" adica ea cand vrea ceva din mana mea intinde manuta si spune "na".
ma dispera cu bagatul lucrusoarelor in gurita. la fel fac si ai vostri? a inceput sa bage tot ce prinde in gurita, parca n-a fost niciodata atat de inversunata, ma tem ca e consecinta faptului ca soacra-mea face atac cand o vede ca baga ceva in gura si-i tot spune ca nu-i voie, asa ca o face ca sa moara soacra-mea de ciuda. ai vostri cum stau la capitolul asta?
pupici


www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput