Bebelusi din Apr 2003 (12)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Nu am mai reusit de multicel sa va salutam...
Eu am fost mai ocupata in ultima vreme, pe de o parte cu invatatul pentru urmatorul examen (care e pe 9 iunie); pe de alta parte su pregatitul pentru cautat un servici (resume, scrisori de recomandare, day-care pentru copil, etc.); si, nu in ultimul rand, cu Diana (asa cum e normal ). Despre ea as avea mai multe de povestit.

Am fost cu Diana la ortoped, pentru ca nu-mi place cum merge: cu varfurile picioarelor rotite spre interior. Doctorul nu a parut prea impresionat si dupa el ar mai fi asteptat; se pare ca de multe ori se indreapta singure in timp. Fiind fetita, am insitat sa ii rezolvam problema cat de repede, asa ca i-a recomandat un anume tip de ghetute orptopedice. Cand e incaltata cu ele, parca are pantoful drept pus in piciorul stang si invers; cateva ore pe zi i le fixam intre ele cu o bara metalica prinsa cu suruburi. Diana le accepta destul de cuminte o perioada, dupa care ar vrea sa-si miste picioarele dar nu poate, asa ca se enerveaza. Urmeaza marait, proteste, apoi tipete. Dar e o "cauza nobila", asa ca incerc sa nu ma inmoi desi tare mi-e mila de ea!

Alta noutate este ca am fost cu Diana la bazin. Am intrat in piscina mica pentru copii, in care poate sa stea si ea in picioare iar apa ii ajunge pana la gat. I-a placut mult de tot, chiar daca a inghitit de vreo doua ori apa. Si asa ne-am ales cu alta problema: de atunci cu greu si cu lacrimi o scot din cada in fiecare seara, cand terminam baita!

Ce nu-mi place insa deloc este ca a inceput sa se urce singura pe canapelele din sufragerie. Mie mi-e groaznic de teama sa nu cada! Cand o vad in picioare, alergand spre capatul canapelei ca nu cumva sa o prind eu si sa o tin, mi-o imaginez de fiecare data cum isi pierde echilibrul si cade in cap!

Pentru ca ati pomenit, va spunem ca noi am fost deja cu copilul la McDonald's. Nu foarte des, dar s-a intamplat de cateva ori. I-am dat si ii place puiul McGrill, doar ca am avut grija sa aleg carnita fara maioneza. Si de fapt, pana sa guste din puiul de acolo, nu mi-a mancat niciodata acasa carne de pui. Mereu mi-o scuipa. Dupa ce a gustat la McDonald's, a acceptat si puiul facut de mine la cuptor.

Pico, nici noi nu facem deocamdata la olita. O avem de doua luni, timp in care nu am folosit-o efectiv niciodata, doar am incercat sa "ne imprietenim". Am vrut sa nu o speriem, sa o luam cu binisorul, doar ca fata mea nu sta pe olita decat cateva secunde, apoi se ridica si fuge; am incercat sa o pacalesc dar nu a mers. Cateva zile o las sa uite, apoi mai fac o tentativa.
Nu i-am facut inca gaurele in urechiuse, desi ma gandesc ca ar trebui.
Bafta la examene!

Cary, mi s-a facut un dor de Herastrau... Mai sunt terasele pe partea dreapta a lacului? Incerc sa ma gandesc, dar nu reusesc sa le "vad": unde sunt in parc locurile de joaca pentru copii? Parca era ceva in zona Pavilionului H, sau imi amintesc gresit? Sau sunt langa terenurile de tenis de pe partea opusa?

Din pacate s-a trezit Diana si trebuie sa merg la ea. Va pup,

Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:



pico, dariei i-am facut gauri cu pistol la o bijuterie, avea 3 luni, nu s-a intamplat nimic, a fost totul OK, i-au pus pt. doua saptamani cercelusi medicinali, apoi pe cei din aur;
si berbecutza mea este taaaare incapatanata, are si nervi, cand nu-i convine arunca orice este in calea ei...

Multa bafta la examene, fetelor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bendis spune:

Doamne! Ma uit la copilul meu si nu contenesc sa ma minunez....
Mutrita, mimica, sunetele sunt minunate! Acum cateva minute il priveam cum doarme ... atata liniste...
In timpul zilei este argint viu... danseaza, vocifereaza, vorbeste chinezeste...
Traim un paradox ... as vrea ca macar o data sa dorm cu el .. este imposibil ... se foieste si in cele din urma plange carand sa fie pus in patut...
Ciudat! Alte mamici au aceleasi probleme ... vice-versa...
In ultimul timp am observat o apropiere "accentuata" fata de tati. Cand se deschide usa fara sa-l vada incepe sa strige : tata, tata...
Aseara sotul meu nu era acasa iar prichindelul meu ii rostea numele pe un ton interogativ cautandu-l cu privirea.Cand i-am spus ca nu e acasa s-a uitat la mine ca si cum ar fi inteles.
As vrea sa fie mai afectuos. Ori cat l-as ruga sa-mi dea un "pusi" n-o face.
Cum sunt prichindeii vostri?

Tineti-ne pumnii. Maine facem si noi vaccinul de "un an" ...

Salutari de la David si Bendis!




http://photos.yahoo.com/dianabalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Diana sper sa treceti cu bine peste vaccin.
Eu l-am invatat pe Axel asa:
Am luat una bucata ursulet si i-am dat EU"pusi",apoi l-am pus pe Axel sa-i dea pusi si tot asa cateva zile dupa care,i-am aratat obrazul meu si am cerut pusi si mi-a dat,de atunci doar eu cer pusi si primesc,caci tata si Rebecca nu primesc,.....nu stiu de ce!(n-au exersat cu ursuletul).

Laura acum in Herastrau sunt mai multe parculete in afara de cel de la pavilion,in spre televiziune s-a facut unu super fain,sunt niste tuburi mari colorate(topogan) si pana la ele urci pe scarite,sunt inalte cam pana la etajul 2 si sunt pentru copiii de la 2ani si jumatate in sus.Mai sunt leagane si multe podetze miscatoare pe care trebuie sa treaca prichindeii.
Acolo mergeam cu Rebecca pana sa apara Axel,iar dimineata pe caldura vara la 8.30 eram acolo(Rebecca lua masa in parc)si nu era nimeni asa ca m-am dat si eu!!!!nu pot sa-ti spun ce minunat e.
Tot in acea zona sunt topogane si leagane pentru bebei(eu stiu vreo 4 parculete cu leagane mai vechi dar bune pentru incepatori).

Pico gaurile in urechi facute cu pistolul nu necesita durere si nici sange,dureaza o clipa si de regula se fac la bijuterii,Rebecca a tinut 2 luni cerceii medicinali dupa care i-am pus pe cei de aur.
Bafta la examene si o saptamana buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Bendis, chiar aveam de gand sa intreb odata daca exista copii care se cer singuri la ei in patut si refuza patul de mami si tati, uite ca n-a trebuit sa caut mult si am gasit un bebelin!
Intrebarea asta mi-o tot puneam in fiecare repriza de somn, cand il asezam pe bebelin a mia oara in pozitie de nani, iar el escalada pernele, pe mine, pe ursuletul din dotare si se urca ba pe spatarul patului, ba se dadea la marginea lui si stia ca trebuie sa-l prinda cineva inainte sa cada, ba se punea cu capul jos si fundicul in sus, minunandu-se de ce vede printre picioruse... si ma intrebam, oare exista copii care nu vor sa doarma in alta parte decat in patutul lor? Si ai cui sunt? :-)

Eduard doarme, de 4 zile, in camera cu fratiorul mai mare, patutul lui este in "L" cu patul suspendat al juniorului, asa ca se vad, se rād, se zbenguie, se ascund... in loc sa doarma. Oricum, e un moment de veselie maxima, care destinde privitorii. Le citim o poveste, mai facem masaje pe ici, pe colo, in functie de partile de corp care ni se intind la mangaiat, dupa care stingem lumina si ramane o luminita de noapte, iar de aici si pana la somnic nu-s decat cativa pasi. De cele mai multe ori uriasi, pentru ca dumnealor inca mai au energie si-i netransferabila de pe-o zi pe alta, asa ca-i musai s-o consume atunci.

La mancare, binisor, n-am ajuns la Mc Donald's, Cary - asteptam un premiu Insa avem probleme cu acceptarea mancaricii personale, desi e parte din mancarea familiei, insa in forma ceva mai pasata, ca pentru varsta ce-o numaram. Nu se multumeste cu ce are in farfurie, asa ca da cu hotarare din capusor, nu si nu, pana cand primeste din farfuriile celorlalti.
Nu-i plac merele, mare tragedie pentru mine, care ma si vedeam lingand castroanele de mar cu biscuite. In rest, cam toate fructele pe care le-am incercat pana acum l-au satisfacut. Sa vedem cum o fi la cirese, capsune, kiwi si altele din categoria celor cu seminte mititele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchi spune:

Mai fetelor da' poznase mai sinteti, in ton cu bebeii.
Tare ma mai amuz citeodata cum povestiti despre ei ce pot face.

Si Dragos da pusi, umed si cu gurita deschisa de-ti vine sa-s scofilcesti, asa e de dulce; si trage si el foarte tare la tata; se urca si pe canapea; ma expoateaza cu tinutul in brate cit poate ..... se regaseste in povestile voastre.

Bafta fetelor cu examene!
Apropos de McDonald's, nu sustin ca ar fi cea mai buna mincare si stiu ca nu e acelasi lucru McD de aici cu cel de afara (cel din SUA de ex.) dar pentru ca am lucrat in bransa dati-mi voie sa va dezvalui citeva secrete.
Daca nimeriti in McD si tb sa luati ceva de mincare pt pici cereti asa:
- cartofi fara sare (pt ca astfel veti fi sigure ca sint facuti pe loc)
- la carnea de pui nu aveti cum sa controlati cind a fost fripta deci e (zic eu) mai putin sigura decit oricare alta, chiar si fish-ul
- sandwich din care nu este in transfer-bin (raftuletul prin care trec acestea din bucatarie in service) pt ca va tb sa-l faca pe loc
- daca totusi din e vreti voi exista deja facut, cereti sandwich fara ceva ce stiti ca contine in mod normal (ceapa, rosii, castraveti, maioneza) si vi se va face pe loc fara ingredientul respectiv.
Sper sa va fie de folos pentru atunci cind nu aveti alta solutie!

Si o intrebare: Ati facut careva vaccin Priorix sau Antihemofilus tip B?
Cum a fost si ce efecte au avut?

Pupici la mamici si bebici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

tuchi, noi am facut vaccinul priorix, nu a fost nici o problema;
intrebare: dam puilor capsuni?

pupici la manute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

I-am dat lui Axel si nu a patit nimic,in prima zi a mancat 5,iar in a doua 10 bucati.Ma asteptam sa il deranjez la stomac,dar n-a fost asa,ba chiar a fost constipat.Deci,
POFTA BUNA la capsuni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Cary, zici ca i-ai dat capsunile intregi? Eu i-am dat capsunile curatate de "stratul" de desupra, cel cu seminte. La fel am facut si cu kiwi: i-am dat numai bucatele decupate, ca sa nu aiba seminte.
Dar am sa-i dau si ei cu totul, ca deja e fata mare acum!



Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

DA capsunile le-a mancat intregi,daca sunt prea mari le taiati in mai multe bucati ca sa intre in gurita,DAR atentie FARA ZAHAR!!!
Inca nu am incercat cirese,dar urmeaza pe lista noutatilor.

In rest suntem bine ne-am cam chinuit 2 saptamani sa lipim cele 2 portii de somn asa ca acum am reusit,DECI dimineata ne sculam la 9.00,papam lapte cu cereale,pe la 10.30 un mar bucati sau alte fructe pe stomacul gol,la 12.30 servim supita si desert(unfruct mic),la 13.30 somn pana la 16.30,apoi ne jucam in casa,sau mergem s-o luam pe Rebecca de la gradi,la 18.00 iaurt cu biscuiti+branza de vaci+mar+banana+3 capsuni dupa care plecam afara.La 21.00 baita de riguare,iar la 21.30 lapte cu cereale.
DEsi copilul meu e PESTE e la fel de incapatanai ca un BERBECUT,de altfel ca toti copiii la aceasta varsta.Untima descoperire:cand tata merge pe role in parc il recunoaste si cere si eu sa fie plimbat in brate pe role(rade de aude tot parcul).In rest totul e OK,mancam tot ce apucam si Rebecca asteapta vacanta(din 15 iunie gata)asa ca vom face mai dese escapade in Moghiorosi cai mai aproape decat Herastraul,dar in W-E vom fii in Herastrau,asta pana vom pleca in concediu,binenteles.
Asteptam vesti de la voi,pe curand!

Mergi la inceput