Bebelusi din Apr 2003 (12)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

asa e bendis... avem niste copii minunat de reusiti si... niste mamici pe masura...

o traducere zorita a articolului (nu dati cu rosii):in jurul varstei de 13 luni se instaleaza un soi de ciudata anxietate. copilasii vostri se pot supara cand ii parasiti, chiar daca ii lasati cu persoane cu care sunt foarte bine familiarizati. Un copilas care plange, tremura, se ascunde.. de persoana straine demonstreaza pur si simplu ca face diferenta intre persoanele pe care le stie bine si cei pe care nu-i cunoaste.Chiar si copilasii care interactioneaza usor cu persoane necunoscute vor intampina situatii care ii vor depasi. La aceasta varsta incepe sa se dezvolte imaginatia, astfel incat, lucruri care pareau sa nu-l deranjeze pana acum, ca de exemplu aspiratorul, baita sau animalele vecinilor pot deveni dintr-odata infricosatoare.
Baia: scufundarile neasteptate, sapun in ochi, alunecarile sunt motive pentru un copilas sa se teama de baita. Daca copilasul vostru incepe sa dea semne de rezistenta cand il bagati in cadita, chiar daca pana acum se bucura de aceste momente, incercati sa-l spalati usurel cu un burete de baie cateva zile. Ingaduiti-i sa stea in cadita fara apa si clatiti-i parul mai degraba cu un burete cu apa decat sa turnati apa direct. Chiar ati putea "sari" peste sampon cateva zile, pana anxietatea se diminueaza. Dupa cateva zile puteti lasa apa curgand si scurgerea deschisa, astfel incat sa nu se acumuleze foarte multa apa in cada si reveniti usurel la vechiul ritual de baie.
si mai pe scurt celalalt pasaj: joaca preferata va fi aruncatul obiectelor din patut, scaun de masa... iar noi, mamicile devotate si si iubitoare vom trebui sa ridicam obiectele si sa i le dam din nou si din nou si din nou... si la fel, unul din jocurile preferate este sa ne dea jucariile sau cartile sau ce mai au ei in manute iar noi sa i le dam inapoi, acesta fiind un mod de a ne mentine atentia.

voi cu ce fel de pasta de dinti spalati dintisorii puisorilor? noi ii dam fluor-vigantoletten si am vrea ceva fara fluor, dar n-am gasit pana acum. aveti idee ce sa cautam si pe unde?

dy, din pozele voastre reiese ca v-ati distrat de minune la petrecere.

ariel, bine ca ai inceput sa ne dai si vesti bune. tine-o tot asa
bafta pico la examene.(si eu am nevoie:(()
pupici

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Buna tuturor!

Dy,Cezar e un scump si se pare ca motul a fost mare,nu ca la noidoar cateva fire,dar ce sa-i faci las'ca ne creste.
Mihaela multumim ca ne-ai tradus,de altfel eu eram obisnuita inca de la Rebecca cu astfel de indeletniciri,dar nu-i nimic o sa va obisnuiti si voi,sa va tot aplecati si sa adunati jucariile imprastiate ca asa se da jos slaninuta,ca doar vine sezonul costumelor de baie!

Azi am fost la Carrefour Militari(ca tot vine 1 Iunie)si am luat lenjerie de pat din bumbac 100% cu imprimeuri pentru copiii la numai 299.900lei,este pentru un pat simplu de o persoana cu lungimea de 2m.
Setul se compune din fata de perna,cearsaf si plicul pentru patura.
Pentru Rebecca am luat pe fond portocaliu cu hipopotani,iar pentru Axel pe fond albastru cu pinguini,avea si pe fond galben cu ursuleti.
Daca vreti dimensiunile dati de veste.
Voi ce cadouri faceti de 1 Iunie?
Azi am intrat foarte greu pe forum,probabil aglomeratia e de vina?!?!?poate ne mai auzim pe seara.
Pupici tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

vlada, m-ai intrebat daca ii place sarei pe tricicleta. ii place, dar o plimbam doar in casa pe gresie, nu indraznim sa o scoatem afara. nu ajunge inca cu picioarele la pedale, dar invarte de coarnele tricicletei in toate directiile in timpul mersului, asa ca ar fi periculos.
nici domnisorica noastra nu e foarte pupacioasa, isi pupa ursuletul, papusa, vacuta, jucariile de regula si copilasii din calendar, cand e vorba sa se dragaleasca cu noi isi lipeste doar nasucul de al nostru. face mai-mai ursuletului, stie care-i sunt piciorutele, manutele, nasucul, ochii, urechile, cercerii, lumina, becul, masina lui tac'su, spune "uiti", "iata", "asta", mama, tata, butibuti si a inceput sa tipe cand e vorba sa planga. si are o sirena....

pupici

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:



Articolul este interesant, si cred ca asta ne asteapta, cel putin eu asa vad dupa cum se comporta daria, in afara de baita "simptomele" sunt la fel;
dr. pediatru mi-a spus ca pe la un an si jumatate sa incepm spalatul dintocilor cu pasta, pana atunci sa-i curatam doar cu apa sau cu putin ceai de musatel;

eu as dori sa-i cumpar dariutei (dar nu am vazut pe nicaieri) cuburi mari din lemn cu cifre si litere; cary, multumesc pt. informatie, si mie imi trebuie asa ceva.

ariel, asa se spune ca cine papa caca o sa aibe noroc in viata, din partea noastra mult noroc.

Sa ne auzim cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Azi am fost in Herastrau unde la fantani, este expozitie de flori si ceramica cu vanzare,am vazut pentru copiii mingii mici de plastic colorate ca cele de la Mc Donald's de la topogan(nu stiu cat costa)dar cred ca sunt super cand e cada plina cu apa si BB in ea.
Pentru cei interesati targul e deschis si sambata si duminica.
Va dorim W-E placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bendis spune:

...Tot Cary furnicuta ...harnicuta...
De multe ori ma intreb cum de le cuprinzi pe toate. Ca eu mare lucru nu fac si totusi ... ziua-i plina ...

Mihuletule multam pt. traducere...
David se pare ca "parcurge" toate simptomele din articolul respectiv ... inclusiv episodul cu baia...

Prichindelul meu da dovada de multa intelegere fata de parintii lui care nu apuca sa doarma mai devreme de unu, doua dimineata si apoi ...
ii prinde ora 10 in pat. David se trezeste pe la 9 si o ora intreaga sporovaieste de unul singur si pana cand nu ne vede deschizandu-ne ochii ne lasa in pace. Ieri dimineata vocifera cerand imperios sa fie luat din pat. Eu i-am "explicat" ca sunt obosita si-l rog sa ma mai lase un pic ... atunci David a inceput sa-l strige pe tati pe nume. Imi venea sa-l mananc...

Astazi am fost pt. prima oara la McDonald. Oare am deschis cutia Pandorei?

Pe curand!
Bendis


http://photos.yahoo.com/dianabalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Diana,sa nu-mi spui ca i-ai dat ceva sa manance de acolo!daca DA esti criminala!si totusi spune-mi ce i-ai dat.
Eu ma culc la 1,dar ma scol la 7 si la mine e ziua plina si mor ca vesnic nu-mi ajunge timpul pentru cate am de facut.
A mai mers cineva la Mc D. ??????
Hai ca ma pregatesc de nani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:



Aseara am fost toti 3 la terasa, fata mea si-a facut un prieten, alex de 2 anisori un baietel foarte dragut si bine educat, s-au jucat impreuna si el era foarte atent cu ea, a pupacit-o de "n" ori, cand ne-am despartit, baietelul i-a sarutat mana dariei, am ramas cu gura cascata...

mai vorbim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Cine spunea ca nu mai exista gentelmani....

Draga Cary,zau ca nu stiu cum rezisti.Pe cuvant ca te invidiez.Eu sunt o mare "consumatoare" de nani.Si cand sunt obodita facurat.
Am dat si eu al treilea examen si abia astept sa termin sesiunea.
Ioana e mare smechera.De exemplu ii place sa ne stinga televizorul(de la buton) cand ne uitam la ceva.Eu cu Radu ii ziceam:"Nu,nu..nu-i voie!"Ea se uita la noi si zicea si ea "nu,nu"si facea si semn din degetel iar cu cealalta mana umbla dupa buton(ca sa opreasca televizorul,evident).
Mai nou zice si tati.

Pana la varsta asta nu am invatat-o la olita si nu i-am facut gaurele pt cercelusi.As vrea sa-i fac cu pistolul dar cineva mi-a zis ca nu e bine sa fie folosit pistolul la varsta asta.Voi cum le-ati facut gaurele in urechiuse fetitelor voastre?

Si inca ceva...nu stiu cum sunt ceilalti berbecuti dar Ioana face doar ce vrea pampersul ei.

Raluca si Ioana mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bendis spune:

Cary ... recunosc ... am "pacatuit" atunci cand am fost la Mc Donald's i-am dat lui David McNuggetts (?!?). Eu nu sunt fun fast food dar s-a intamplat ... fiind in oras ...

Pico poti sa stai linistita asa e si berbecutu' meu face doar ce vrea si cand vrea. Adica daca vreau sa fac "demonstratii" in fata musafirilor n-am cu cine...
Ii mai spun si domnul butonel pentru ca nu-i scapa vreunul ... Calculator, combina, televizor, video, mixer ... nu mai au "secrete". Daca intr-o buna zi am sa "dispar" de pe forum ... e pentru ca a "cedat" calculatorul de atatea butonari...
Noi sa fim sanatosi ...

Cele bune!
BENDIS



http://photos.yahoo.com/dianabalas

Mergi la inceput