Bebelusi din Apr 2003 (12)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acinorev spune:

multumesc pentru primirea calduroasa!
fetita mea are si un fratior, pe Tudor care are 6 ani. cei doi se iubesc foarte tare. dimineata, prima se trezeste teo si vine la patul lui tudor si il pupaceste si-l strange cu manutele ei mici pana il trezeste.
scandal si tipete incep de la jucarii. exact jucaria pe care pune mana tudor o vrea si teo.
va mai scriu mai tarziu pentru ca e ora de masa si nu suporta intarziere.se lasa cu scandal de la teo ca daca ar fi dupa tudor.....
am si poze dar nu prea stiu cum se pun.
veronica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchi spune:

cu noutati!
Dragos isi continua cu succes perioada de maimutica imitatoare si nedormitoare in sensul ca face te miri ce ne vede pe noi ca facem si de dormit tot nu doarme toata noaptea, tot mai bea nitel ceai.
In schimb e un haios,ii place tare mult sa stea cu alti copii in preajma si le ride tot timpul. Simbata vazind o fetita sarind pe amindoua picioarele incerca si el sa faca la fel; va imaginati ce miscari de balerin executa!
Nu conteneste sa ne demonstreze ca pricepe tot ce ii spunem atit doar ca uneori ne ignora; dar peste o vreme sigur ne arata ca de fapt el pricepuse! Mari pisicheri puii astia!
Aaa, Dragos a ragusit peste noapte, azi mergem la dr sa vedem ce s-o fi intimplat! Ati mai pomenit?

Cary, si pe noi ne-a pacalit vremea. Facusem planuri de iesit la padure dar dimineata cind sa plecam ploua asa incit am renuntat, iar la amiaza s-a incalzit de mi-era mai mare necazul.Asta e!
Veronica bine ai venit!

Nici Dragos nu e prea iubaret asa cum am mai scris si se bucura mult mai tare cind apare tata in peisaj dar nu e chiar asa mare diferenta cum spui tu, bendis. Eu una m-am obisnuit cu ideea!

Va pupam, aveti grija de voi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

bine ai venit, Veronica, sa ne povestesti multe nazdravanii de-ale fetitei tale.

bendis, tuchi, si papusa mea arata mai multe semne de afectiune lui taica-su (lui ii da foarte des nasuc, mie rar de tot, se face ca nu ma aude cand ii cer), dar mie imi scapa cate un pupicut cand nici nu ma astept si ma inmoaie toata.
in rest... s-a facut o obraznicatura nazdravana - fura jucariile copiilor din parc sau mancarea, inutil sa-i explic ca nu e frumos. si se pune si cu copilasi mai mari ca ea, deja are genunchii juliti de la trante si imbrancituri... duminica am fost in botanica numa noi doua si am invatat-o sa prinda mingea. am pus-o cu funduletul pe banca si ii aruncam mingea in brate, se oprea pe piciorutele ei ca si cand ar fi prins-o ea. mama cata bucurie pe don'sorica. a inceput sa manance singurica, bineinteles ca se manjeste toata, si pe ea si pe hainute si pe mine, ca incearca sa-mi dea si mie sa mananc. din pacate soacra-mea nu o lasa sa exerseze, ca sa nu faca mizerie, asa ca... va mai dura pana se va perfectiona. s-a facut o cataratoare fara pereche... am prins-o de piciorute in ultimul moment cand se scurgea printr-un spatiu destul de ingust dintre birou si perete. i-a lasat socru-meu usa de al patut deschisa, din greseala, cand a pus-o la somn si dupa jumate de ora se auzea plans din camera ei: cand s-au dus acolo, era catarata pe birou si plangea ca-i era frica sa se dea jos. bine ca s-a speriat atunci cand am prins-o eu de piciorute in cazatura si nu i-au mai venit alte idei, ca...nici nu vreau sa ma gandesc.

pupici

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acvi spune:

Salutica,bine ai venit printre noi,draga Veronica!!
Lume ,lume ,mare veste mare,Alex are inca o maseluta!!!Azi din intimplare,in timp ce ridea in hohote,mi-am aruncat privirea si...surpriza..inca o maseluta !!!Are deci in total 10 dintishori!!
Cary,stai inca nu apasa pe tragaci ca daca-i asa aduc la zid pe toti vinovatii-mama mea care l-a stirnit cu salamul(lasa-l mama sa manice ca eu nu v-am crescut cu cartea linga mine),sotul meu care a cedat privirii rugatoare a lui Alex si i-a dat pizza...sigur eu sint cea mai vinavata ca tb sa fiu mai ferma...dar te rog..nu toate gloantele!!
In sfirsit bubitele lui Alex sint pe picior de retragere..inca nu sint lamurita ce a fost...4 medici au dat 4 diagnostice diferite si tot atitea tratamente ,acum i-am sistat tot si astept!!
In rest e foarte vioi,parca da semne ca ar vrea sa vorbeasca,"latra",il intreb cum face ciinele isi ia o mina serioasa si incepe sa miriie,danseaza dupa medoliile de la telefonul lui mobil,ne hraneste cu diverse chestii,e dulce tare,azi i-am prins parul cu o clamita in virful capului si era asa dragalas!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dy spune:

In sfarsit, dupa atata timp mai reusesc si eu sa vad ce mai faceti. Ma bucur ca sunteti bine si voi si puiutii.
Noi suntem cam suparati pt. ca lui Cezar i-a iesit giardia la analiza 3. Banuiam pt ca era tare agitat noaptea si bea cat ceai ii dadeam, uneori imi bea si 2 bib de 250 pe noapte. Mi-a spus dr. sa-i dau Fasigin 2.5 ml pe zi de 2 ori, dim si seara, 7 zile, apoi pauza 14 zile si 5 zile zentel. Bineanteles ca dupa primele 2 administrari mi-a vomitat (nu a mai vomitat niciodata pana acum). El oricum nu a luat niciodata antibiotice si uite ca ajunseram si la capitolui asta. Sunt fff suparata.
Va pup si incerc sa revin curand cu date despre evolutia noastra.

Dy - mami de Cezar si sotie de Danut

http://community.webshots.com/user/dienuta101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Problema cu TOCATURILE(salamuri,mici,leber si ce s-or mai gasi)nu trebe date copilului chiar daca bazaie,PAINE daca tot vrea ceva de la masa voastra,DAR daca totusi va topiti dupa micuta privire puteti sa cumparati o bucata de PASTRAMA de pui din care sa-i dati cate putin,cel putin asa mananca carne macra fara amestecuri si mirodenii.
Eu nu-i dau nici macar PARIZER pentru copii de la CRISTIM.
Altfel va umpleti de bubite.
Eu stiu ca la bubite NU se administreaza antibiotice ci mai bine cumparati un unguent antihistaminic(FENISTIL GEL)care face sa treaca mancarimea si bubitele.

DY,saracu Cezarica a imbulinato de data asta cu GIARDIA eu una nu i-as administra antibiotic,ci inaite de masa de dimineata sa manance seminte de bostan NEPRAJITE(de la plafar sau din piata de la apicultori)si dupa o jumatate de ora sa vina prima masa.Acest tratament se face timp de 2 saptamani.
Chiar daca copiii nu au giardia sau alti inamici pot consuma aceste seminte,caci sunt sanatoase.

Mihaela mi-o si imaginez pe Sara cu ochii aia mari albastri cum fura jucariile copiilor si mancarea,cate kg.mai are daca mananca toata ziua?

Deci Vlada draga punem de-o intalnire pe autostrada cand ploua ca la Moghiorosi nu ne intalnim!

Axel mai nou inbranceste copiii si o i-a peste mana de fiecare data,caci orice lucru trebe CORECTAT.
Mai nou e super fericit ca Rebecca e toata ziua cu el(a luat vacanta fata),dar daca eu dispar din peisaj e jale mare,ma cauta prin toata casa.Tati e si el interesant,dar de baza este mama.
Dar cel mai pretios lucru care o intrece pe mami este TATAIA care il rasfata si vorbeste enorm de mult cu el.
Daca sunt in aceeasi camera cu BB si tataia si il cert pe copil,fuge instantaneu langa tataia si se vaita(prin maraieli si incruntari)ca l-am certat.
Mai nou incearca sa-si i-a avant si sa se catere pe canapea,e atat de comic,deoarece nu reuseste si ramane cu piciorusele suspendate in aer si da din ele,parca e un gandacel care isi i-a zborul,pana intr-o zi cand va reusi. Dac il sui eu pe canapea stie sa se dea jos(cu fundul in fata).
Il pupacesc toata ziua,dar acum trebe sa cotizez de 2X caci e acsa si Rebecca si vrea si eu dragoste si afectiune si ca o mama cuminte ma conformez.
Pupici tuturor si s-auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Maine plecam la tara pentru 5 zile.Sa vedeti acolo bucurie pe Anca!Sper sa mai adaugam ceva grame la zestrea noastra deloc de laudat.
Ne-am echipat ca pentru o plecare de lunga durata,bietul nostru tico cred ca o sa gafaie pe drum.Va dati seama cum o sa care el si patut si carut(mai foloseste doar ca scaunel de masa),hainute cate cuprind,papica,jucarii,leagan,scutece,bazinas etc...La aceasta listuta se adauga si modestele trebuinte ale parintilor,plus una alta pentru casa de acolo.Ne facem rodajul pentru plecarea la mare.Sa vedeti atunci distractie,cred ca o sa avem nevoie si de o rulota.
Sper sa ne ocoleasca furtunile mult anuntate.
Am vazut ca micutii vostri sunt plini de dinti.Anca are doar 6 si nu i-a mai aparut niciunul de vreo 3 luni(isi cauta pretexte sa nu pape bine).
Pentru mamicile care pleaca in concediu la inceputul lui iulie,sa stiti ca dupa 30 iunie pana pe 12 iulie vom fi si noi la Eforie Nord.Daca vreti putem sa ne intalnim cumva pe litoral.

Pe curand,
Meme

http://community.webshots.com/user/mmanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Ma scuzati,am incurcat borcanele.Trebuia sa postez la bebelusii de mai,acum nu stiu cum pot muta subiectul,cred ca numai moderatorii o pot face.Oricum ,sa stiti ca am facut aceasta confuzie deoarece va citesc cu interes si la urma urmei Anca este nascuta pe 1 mai,asa ca nu este cu mult mai "tanara "decat bebeii vostri.

Meme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Buna fetelor si bebicilor,
Recunosc ca nu m-as fi grabit sa scriu daca nu ma impingea Cary de la spate cu cele 2 pm-uri. Am scris saptamana trecuta un mesaj lung pe care mi l-a ratacit Emi cu doua click-uri de mouse si nu l-am mai putut recupera de nicaieri. Evident ca mi-au trebuit vreo 3 zile sa scriu altul pe care l-am pierdut din nou intr-o pana de curent electric. Sper din tot sufletul sa nu se mai intample nimic de genul asta de data asta.
Vestile nu sunt tocmai bune de aici. Emi a fost racita acu 2 saptamani si acum a facut o diaree despre care nu stim prea multe pentru ca rezultatele de la coprocultura vin abia maine. Intre timp dr. ne-a dat antibiotic si tot felul de prafulete pe care le luam cu regularitate. Eu una nu am mai vazut asa un copil bolnav... nu pot sa ii dau de mancare cat si-ar dori ea. Ar manca tot timpul, roade la paine prajita (de fapt uscata bine in cuptor) si mananca niste orez gretzos cu lapte de soia de 3 ori pe zi si cauta prin toate farfuriile pe care le gaseste ceva de mancare. Mi-e tare mila de ea ca ar manca de toate, dar nu are voie. Astazi pare putin mai bine, a avut doar 4 scaune de dimineata (acum e ora 4 dupa amiaza aici la noi) si e toata o veselie si o vorbaraie.
Chestia care m-a suparat tare pe mine e ca a slabit vreo 400 g si asta e enorm pentru copiii de varsta ei. Sper sa nu mai scada, sa scapam repede de diaree si sa intram in regim normal de papica. Dar stiu si sunt constienta ca e drum lung pana acolo .
In rest, ce sa va mai spun? Ca a venit matusica (sora sotului meu) la noi in vizita pentru 3 luni si ca eu am inceput sa lucrez pe vara si o voi face pana la sfarsitul lui iulie si probabil ca in august vom merge putin in concediu la mare, ca Ioana e in vacanta si Emi e tare bucuroasa sa se joace cu ea, ca ne-am tuns scurt baieteste (vom pune pozici indata) si lumea ne confunda acum cu un baietel, ca ne-am cumparat scaunel nou care se leagana si tricicleta pe care o taraim peste tot prin casa, ca ne-am imbogatit vocabularul cu o gramada de nume (Ioana e Iaia, servitoarei ii spune f. clar Pideng, o striga si pe Diana aproape perfect) alaturi de celelalte cuvinte pe care le spunea mai dinainte.
Cu masa nu ne mai laudam, ca nu avem cu ce... , vreau doar sa spun ca noi suntem cu totii contra salamurilor si parizerului oricat de bun si gustos ar fi el, prin urmare nici Emi nu a gustat inca din aceste "bunatati".
Inchei aici ca ma tem ca voi pierde si mesajul asta...
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

buna mamici si bebici

bine ai venit printre noi, veronica! sa-ti traiasca puii sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei.

v-am citit dar nu am putut scrie, imi pare rau de puiutii bolnaviori, le doresc multa sanatate.

venim si noi cu vesti nu prea bune, daria este racita de 2 zile, a facut temperatura noaptea trecuta, am doftoricit-o eu cum am stiut si febra a trecut, am fost la dr. si i-a dat antibiotic, rhinathiol sirop, nu-mi place ca trebuie sa-i dau antibiotic, dar n-am incotro; colac peste pupaza ii iese si o maseluta; sunt insa multumita ca mananca cat de cat;
in rest am fost plecate cateva zile la tara si a fost f. frumos, daria s-a acomodat repede si a fost tare incantata de animalele din ograda, m-am bucurat ca a fost foarte sociabila nu se supara daca cineva o lua in brate; la capitolul "iubareala" stam bine, pupaceste pe toata lumea fara nici o retinere, are momente cand vine singura si ne pupa;
mai venim cu vesti cand putem, pana atunci toate bune.

lili

Mergi la inceput