Bebelusi din Apr 2003 (12)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

Imi pare rau fetelor de puiutii vostri care nu se simt bine...multa sanatate si cat mai curand sa se faca bine si sa se apuce de pozne !
Eu pot sa spun ca am cel mai iubaret baietel din lume...si numai cu mine! e adevarat ca se mai intampla si cu tati si cu catelul,dar cam rar.Ma ia de gat si in brate cu manutele lui mititele, ma pupa tot timpul, ma mangaie,isi lipeste capsorul de mine, ce mai e o dulceata!Nu exista sa manance ceva fara sa-mi dea si mie.Sunt topita dupa toate manifestarile lui,insa mi-e teama totusi sa nu ii dauneze mai tarziu,sa nu fie prea mamos,desi este un copil cu personalitate,chiar prea multa ,f. sociabil si care se adapteaza usor la orice situatie.Chiar si cand plec 10 minute sa plimb catelul e jale mare si plange dupa mine.Asta poate si datorita faptului ca stam numai impreuna,doar eu avand grija de el, si pt. ca il alaptez inca.Apropo - mai e cineva care alapteaza inca ?
La noi cataratul a devenit o f. mare problema pt.ca fotoliul si canapeaua nu mai sunt de ajuns, ci se urca pe spatar si pe bratele lor,de simt ca-mi sta inima.Nu mai zic de cate 2-3 cutii una peste alta ca sa ajunga unde doreste...
In schimb este un copil f. ordonat si strangator...Pt. ca ma exasperase cu matura si farasul i-am luat o maturica mica cu care face toata ziua curat si nu exista scama pe care sa nu o ridice si sa nu o duca la galeata de gunoi.Abia astept sa creasca sa-l invat care-i treaba cu aspiratorul !!!Aviz mamelor de fete - asa da un ginere!
In rest toata dupa-amiaza suntem in parc la groapa cu nisip sau la masinute si trenulet in care s-ar da fara oprire...totusi e intelegator si cand se termina tura se da jos si vine singur fara urlete.
Saptamana viitoare vom face vaccinul Priorix. Daca l-ati facut ,va rog sa-mi spuneti daca da reactii dupa.
V-am pupat
P.S. - mai scrisesem azi un mesaj,dar chiar inainte sa-l trimit mi-a inchis Vlad computerul...

Andreea si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dy spune:

Eu inca alaptez, si am de gand sa-i dau pana la 2 ani.
Si noi tot saptamana viitoare facem vaccinul.
Pupici!

Dy - mami de Cezar si sotie de Danut

http://community.webshots.com/user/dienuta101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Buna tuturor,

M-am gandit ca saptamana viitoare sa-l tund pe Axel la O,dar tare mi-e mila de el,caci va tipa de mama,mama(cel putin asa a facut Rebecca)desi doamna i-a aratat cum face masinuta,s-o tina ea in mana,dar in zadar ca am avut parte de un mare scandal.
Doresc sa-l tund caci nu prea vrea sa i se faca baie la cap si cum vin caldurile......va fii o necesitate.
Voi v-ati tuns???Cum a reactionat copilul???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Cary, eu am tuns-o pe Emi prin somn. Am culcat-o frumusel la pranz si am luat foarfecele si pieptenele si am tuns-o cam de 1 cm lungime. E scurtutz, dar ii sta bine si e f. indicat aici pe caldurile astea.
Emi a inceput sa dea semne de vindecare. Astazi ne-au sosit si rezultatele de la analize si are E-coli si inca una pacatoasa, nu le tin minte si nici nu imi vine sa ma duc pana jos sa iau hartiutza din poseta. Antibioticul pe care ni l-a dat dr. era bun, le omoara cica pe amandoua dintr-o lovitura si speram sa ne facem bine curand. Voi ati avut asemenea probleme? cum e sterilizarea? se face 100%? sau tre' sa tot verific si sa fac analize si antibiotice pana cand iese negativ?
Emi a fost f. obraznica astazi la spital, a tras totul de pe masa dr. voia mereu sa se joace (este un loc de joaca acolo in capatul holului la pediatrie cu tot felul de roticele, topogan de plastic), pazea usa sa plece si apoi am alergat din nou toate 3 (eu, IOana si Ani) dupa ea pe holuri pe acolo pana cand am luat medicamentele si am putut pleca. M-am plans dr. ca e f. obraznica si a spus din nou: "noughty is good" si apoi m-am gandit si eu ca un copil care nu e putin zvapaiat nu e tocmai normal.
In rest, nimic nou. Vreau sa spun si eu un calduros Bine ati venit Veronicai si ingerasilor ei (data trecuta am omis - scuze!) si asteptam povestile voastre.
V-am pupat acum ca a venit tati cu inamicul ca vrea si el saracul sa manance si nu se poate in fatza ei ca tare e pofticioasa. Inca mai papam doar orez si lapte de soia, altceva nu avem inca voie.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

E-coli e cam nasol!!!!!
Sterilizarea se face treptat dupa administrarea antibioticului(intre 7-10 zile) se face pauza 3 zile dupa care vine recoltarea.
RECOLTAREA:
Foarte important este sa faca pipi in eprubeta sterila si se i-a din mijlocul jetului,dimineata.
Cere la fiecare recoltare sa-ti faca antibiograma.
DACA prin minune urina se sterilizeaza dupa primul antibiotic,repeta analiza dupa o luna.Ambii copii au avut la mine si m-am chinuit cu fiecare cam 1 an,pana la sterilizare.
Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Mamamariana, sanatate maxima puiutei! Eu nu stiu cum accepta copiii laptele de soia, ca numai lapte nu e. Bautura de soia, poate, ca altfel ii facem o mare nedreptate laptelui. :)

Cary, cum sa iei proba in eprubeta sterila la un copilas care face inca in scutecel? Si chiar la mijlocul actiunii? Slava Domnului, n-am avut deocamdata probleme, dar e bine de stiut.

Noi am terminat-o cu alaptatul la aproape 15 luni, felicitari mamicilor care pot mai mult! Eu asa am procedat si la primul bebelin, asa ca-s la egalitate in privinta asta. Si-am dat-o pe lapte de vaca cu incepere imediata, numai ca n-a fost acceptat timp de o saptamana, dupa care s-a trecut la 3 biberoane pe zi, cu dorinta si mai mare. Cat laptic beau prichindeii vostri (sa-mi spuneti si marimea biberoanelor, in caz ca le dati ca unitate de masura)?

In rest, mancam de toate, cu preferinte, bineinteles. Spanacul, orezul, ciorbitele, ciulamaua, carnita de pui, pestele, legumele de orice fel, perele, piersicutele, avocado, pepenele, strugurii si, mai nou, capsunele - sunt printre cele mai iubite. Nu prea ne impacam cu cartofii, ousorul, grisul cu lapte (desi orezul cu lapte e o nebunie), merele, bananele.
Ii plac stafidele si stie unde sta punga, asa ca-si face drum pe acolo de cate ori il apuca pofta.

Cum stam cu fructele de mare? Le dam sau nu? Eu am incercat un shrimp acum ceva vreme, n-a zis nici da, nici ba. Fiind asa singurel prin stomacel, ma gandesc ca n-a avut ce rau sa faca, ma intreb insa daca e potrivit sau nu la varsta lor.

Aveti grija de voi si de comori, va sarutam cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Am uitat: ne-am si tuns, desi par bogat nu prea e, insa crescuse aiurea, bretonul intra deja in nasuc si pe la spate se incurcau cativa carlionti. Ca sa nu mai zic ca fiecare masa se termina cu frecatul parului si a obrajilor cu mancare, asa ca ne lipeam instant.
L-am tinut in brate pe tot timpul tunsului, mai intai cu spatele lipit de mine, apoi cu capusorul lui pe umarul meu, iar tanti s-a descurcat cum si pe unde a putut. Totul a durat mai putin de 5 minute, nici nu credeam ca o sa reziste mai mult. In tot timpul asta, el vroia sa vada totul in oglinda, asa ca pe la spate l-a tuns in mare graba.
A ajutat foarte mult faptul ca i-a udat parul cu un spray cu apa, asa ca a devenit foarte usor de tuns. Daca era sa-l tunda "pe uscat", la cat de matasos si moale e parul lor, cred ca era mai mare chinul.

Succes la frizuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Lexi mama ne vizitezi cam rar si vii cu o sumedenie de intrebari,DECi iaca si raspunsurile:
RECOLTAREA
il luam pe BB dimineata pe jumatate adormit il punea cu capul pe o perna,desfaceam pampers-ul si il livram biberonul cu lapte si cereale.Cu o mana tineam biberonul si cu o alta eprubeta ca sa prind jetul.Am stat o data si 5 ore in asteptare.Mai nasol e cand BB nu vrea sa dormiteze ci il apuca bataiala,atunci e nasol rau de tot,caci se schimba tactica.
Duci BB-ul in cada,duci si jucarii si incerci sa-l tii cat mai mult in picioare ca sa fii pe faza cand se produce evenimentul.
Daca si-a format reflexele,atunci e si un caz fericit in sensul ca dai drumu la apa si poate ai noroc sa vina jetul fara a astepta o vesnicie.
Mai exista niste chilotei sterili din plastic si ce se face in chilotel se pune in recipientul steril.
Succes si rabdare.

Fructe de mare inca nu am incercat,dar e drept ca nici mie nu-mi plac.

Cartofii si galbenusul le mancam in combinatie cu branza de vacu,iaurt,un pic de unt si conopida;din cand in cand mai pun in respectiva combinatie si ficatel de pasare.

Lapte bem inca formula dimineata si seara cate 260 ml.de lapte si cereale.
Pe curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

quote:
Originally posted by lexi


Cum stam cu fructele de mare? Le dam sau nu? Eu am incercat un shrimp acum ceva vreme, n-a zis nici da, nici ba. Fiind asa singurel prin stomacel, ma gandesc ca n-a avut ce rau sa faca, ma intreb insa daca e potrivit sau nu la varsta lor.




Lexi, si eu i-am dat lui Jonathan fructe de mare, lui ii plac foarte mult, creveti, crab, scalops si in general pestele il accepta cu placere. Nu am obdservat nici o reactie adversa la el, ideea e ca daca nu nu ai antecedente in familie cu sensibilitate la fructele de mare, poti incerca mai devreme, daca in schimb ai family history mai asteapta. Noi i-am dat prima oara pe la 11 luni parca. Unt de arahide la fel.

Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Buna mamici,

Scriu si eu pe fuga...dariei i-a trecut febra, dar dimineata am vazut ca are la baza gatului si pe burtica niste puncte rosii mici, merg la dr. dupa amiaza, dar sunt nelinistita si apelez la voi, eu m-am gandit ca o fi alergica la antibiotic pt. ca in meniu nu i-am introdus nici un aliment nou, voi ce spuneti?

Numai bine.

Mergi la inceput