Help Simona - cheltuieli postoperatorii, transport

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Pe site-ul italian www.rom-it.com oamenii s-au organizat sa o ajute pe Simona punind la puct un cont deschis acolo in Italia pe numele doamnei care i-au ajutat pe sotii Moanta de cind au ajuns in Italia si au publicat si adresa doamnei pe care i se pot trimite pachete !
Cine este interesat poate sa mearga sa vada personal !

Aura&Luca,2 ani si 2 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia Horoiu spune:

Am vorbit cu tatal Simonei

1.Se incearca trecerea la respiratia normala, adica direct din aer si fara aparate. Se pare ca nu sint probleme.

2.Revenirea din anestezie inca este dificila iar fata nu prezinta reactiile normale:
-deschide putin ochii , maxim 5 minute apoi adoarme ;
-nu reuseste sa vorbeasca, inca nu recunoaste parintii ;
-nu este vioaie;
Parintilor li se precizat ca acestea sint deranjamente neurologice. Se prevede sa se faca o encefalograma.

3. Mi-a confirmat contul din banca si adresa la care locuiesc pe numele Anna Cannizzo (informatii publicate de colegii din Italia).
De la aceasta persoana imprumuta bani zilnic. Dorinta ramine aceeasi, de a fi informat telefonic despre viramentele in contul persoanei pentru ca aceasta sa ii poat da bani.

4. Nu stie la cit se evaluaza costul operatiei.
Am insistat sa intrebe medicul si sa afle suma oricare ar fi. Tatal inca mai spera ca numita asociatia va transfera banii in contul spitalului, asa cum i s-a promis la plecarea din tara.

5. La revenirea in salon parintii se vor ocupa de tot necesarul pentru hrana Simonei(cumparat, pregatit)

6.Mi-a spus ca fost contactat de cei de pe Rom-It.
Si ca i s-a precizat ca scrie pe forum. Mi-a explicat ca acum da prioritate statului pe linga spital. Pe de alta parte, aceeasi Doamna care ii ajuta cu cazare, cont banca ar fi si cea care l-ar indruma sa mearga la un club-net. Iar el nu cere prea mult o data.
Am insistat sa isi gaseasca timp si sa vina macar o data pe forum. Cred ca o va face.

7. Am precizat ca este incurajat de voi toti, din Romania, Franta, Belgia, Italia, Turcia, Amerca.
L-am incurajat sa aibe curaj si sa spere. Sa ii transmita si fetei dorinta de viata.

Asta a fost tot.
Pentru apelul urmator poate ar fi potrivit sa fie contactat de cei din Italia si sa aflam eventual numele medicului, costul operatiei.
Seara buna, Cornelia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_B spune:

Medicul se numeste Carlo Marceletti. Am rugat un prieten de pe rom it sa ia leg cu medicul si sa ne dea mai multe informatii. Am informatia ca medicul e plecat o zi -doua, dar poate a si venit.Asteptam vesti.
Sectia spitalului e Unita Cardio Chirurgica Pediatrica.

Contul este bun se poate utiliza, si chiar va rugam!

Daca mai intrati pe www.rom-it.com sa stiti ca sunt si acolo sufletele care spera la mai bine!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_B spune:

Inainte de a incheia pt azi, as vrea sa zic o chestie care m-ar apasa daca as trece-o sub tacere.
In urma discutiei de azi cu taticul Simonei, mi-a spus ca Asociatia care i-a indrumat sa vina in Italia este din Roma.
Membrii a acestei asociatii, s-au prezentat in nr de sase cand a fost operata Simona, au vb cu medicul si dusi au fost. Tatal a spus ca ar avea impresia ca nu au dat banii promisi. Eu ma indoiesc, pt ca, dupa parerea mea nu se purcedea la efectuarea operatiei, in acest caz.
L-am intrebat daca i-a cerut cineva vreun ban, sau i-ar fi dat vreun apropo. raspunsul:nu
Totusi, din faptul ca doctorii nu le explica situatia fetitei in amanunt, ca nu le talmacesc analizele, ei trag concluzia, zic eu pripita, ca nu au "cotizat".
Dupa mine, eu cred ca asociatia s-a achitat onorabil de promisiuni, urmeaza sa verificam din spusele medicului cu care se va lua legatura. Haideti sa nu ii condamnam pe acei oameni care, inaintea noastra cu mult, au promis si au dat AJUTOR!

si le multumim!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Am stat in 2 spitale in Italia cu fetita mea de curand si pot spune ca acolo nu exista aceasta modalitate de a cotiza sau altfel spus de a da spaga.Mi-e greu sa cred ca in Palermo este altfel.Asa suntem obisnuiti noi in tara .Sanatate si sa auzim de bine!
Cristina si Mariuca(1an si 7luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Am intrat pe site-ul comunitatii romanilor din Italia si acolo am dat de o alta adresa de intenet interesanta:

Amici dei reclama - reclama mascata : www.aibi.it
E o fundatie care are "sucursala" si in Ro: Fundatia Prietenii Copiilor Tel./Fax: 021 315 75 27 Bucuresti

Coordonatele din Italia: tel. 39.02.988.221.
fax:39.02.98.232611.
mail:aibi@aibi.it
Se ocupa cu ajutorarea copiilor aflati in dificultate...

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana7mi spune:

ciao a tutti!
sunt dana din situl romanilor din Italia
http://www.rom-it.com/home/viewtopic.php?t=826
astazi am trimis mesaje la cateva asociatii umanitare din Italia, inclusiv la adresa de mai sus... pe moment am primit un singur raspuns, care m-a indrumat sa fac un anunt intr-un forum... l-am facut... asteptam si alte raspunsuri...
cu bine,
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_B spune:

pippus
Administrator


Joined: 09 Jan 2004
Posts: 553

Subject: re: ajutor pt o fetita de 1 an si trei luni


--------------------------------------------------------------------------------

http://www.ospedalecivicopa.org/ch-pediatrica/Personale.htm

aici e lista cu personalul din spitalul din Palermo
UNITA' OPERATIVA DI CHIRURGIA PEDIATRICA ,unde ar trebui sa se gaseasca Simona.


l-am gasit si pe medic, e un personaj prin partile astea, a mai facut operatii disperate pe copii () cazuri grave gen siamezi si altele... )


http://www.siciliafoto.it/personaggi/marcelletti_carlo/



p.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana7mi spune:

pentru cunoscatorii de limba italiana :-)
acest doctor este un personaj renumit... a facut multe interventii..
http://www.clic.it/marmil01.htm
http://www.ateneonline-aol.it/021210sing.html

http://www.raidue.rai.it/R2_popup_articolofoglia/0,7246,131%5E2803,00.html
GIOVEDI' 08 GENNAIO: UN CUORE NUOVO PER PALERMO. GIRATO A PALERMO NELL'OSPEDALE CIVICO CON IL PROF. CARLO MARCELLETTI
Il reparto di Cardiochirurgia dell'ospedale civico di Palermo e l'Istituto Mediterraneo per i Trapianti e Terapie ad Alta Specializzazione sono due tra i reparti più avanzati di questo tipo in Europa. Ma a fronte di queste punte d'eccellenza la situazione della sanità siciliana è in generale particolarmente gravosa: il deficit della spesa farmaceutica e sanitaria della Regione Sicilia è uno dei più alti d'Italia e i casi di malasanità sono numerosi anche per semplici esami medici. Carmen Lasorella si trova oggi a Palermo per discutere di questa questione con Carlo Marcelletti e Giovanni Aliquò, due professori che hanno accettato la sfida di operare nella realtà siciliana, l'assessore alle finanze e al bilancio della Regione Sicilia, Giovanni Pagano e l’associazione di difesa dei diritti dei cittadini, Cittadinanza attiva.


p.s.
sa speram ca face minuni si cu Simona :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Ultimele vesti "proaspete" de acum citeva minute despre starea Simonei:
de luni Simona va trece intr-o zona "semi-intensiva". Ramane din ce in ce mai mult treaza si se pare ca are o evolutie buna. Inceata dupa Cristi dar pozitiva din ce spune dr-ul care a operat-o. Acesta a aparut si a consultat-o azi. A si spus ca nu o va lasa sa iasa si sa faca un voiaj spre casa pana nu va fi sigur ca e bine ! Eu cred ca faptul ca operatia pare reusita e cel mai important lucru in prezent !!


Aura&Luca,2 ani si 2 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput