Mamici de Sept.-Oct. 2004 (12)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Mihaela nu te ingrijora totul se rezolva cu medicamente - eu la prima sarcina am avut in luna 5 sau 6 infectie urinara urata si am trat-o cu antibiotic (la recomandarea medicului) iar bb a iesit f. sanatos. Nu-ti face griji ca-l stresezi pe bebic si nu-i bine.

Georgiana la multi ani si tot ce-ti doresti tu sa se implineasca. La multi ani tuturor Georgianelor si Georgetelor care sunt printre noi!!!

Ana chiar ai grija cu ce te incalti caci si eu am fost sambata trecuta la o nunta incaltata cu pantofi cu toc de 10 cm si am crezut ca mor de picioare pt ca am si dansat mult.

Raluca eco 3d este un eco mai performant. Am auzit ca in Israel exista si eco 4d dar nu imi inchipui ce inseamna pt ca tridimensional stiu de la geometrie dar 4 d? Care este a 4-a dimensiune?
Eco morfologica se face la orice eco si este eco de la 20 - 24 sapt in care se masoara bb din cap pana in picioare si-ti spune dr daca este complet format. Bine este ca aceasta eco sa fie facuta la un dr bun si la un eco 3D pt ca se vede mai bine totul.

Pufy f. mica tensiunea ta bea si tu niste cafea!!!!!!!

Corina si eu vomit cand ma spal pe dinti si din cauza asta o fac cam la repezeala . Cred ca voi ramane fara dinti si masele daca continui asa. Oricum in primele luni nu ma spalam decat la 2 zile - acum o fac zilnic dar in fuga!

Danyce si sunt extrem de energica din fire - asa ca nu pot sta o clipa locului chiar daca stiu ca ma va durea pe ici si pe colo. Abia astept sa merg iar la serv pt ca acasa fac mai multa treaba - macar acolo stau pe scaun si gata!

Fetelor sunt extrem de fericita!!!!!!!!!!!! BB-ul meu cel mare este super incantat de gradinita si nu merge decat de 3 zile! Astazi s-a trezit singur la prima ora si primele cuvinte au fost: mami hai la gradi! Ieri cand m-am dus sa-l iau de acolo am mai stat 15 min pt ca nu voia sa plece si stazi i-am promis ca-l las pana se termina programul!

Pupici

Mel 17 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cali spune:

Buna fetelor,
de-abia reusesc sa tin pasul cu voi, aveti spor la scris,
nu gluma!
Georgiana, La Multi Ani, si multa sanatate, cu fericire!
Mina, felicitari pentru fetita, Corina pentru baietel, sa fie sanatosi!
Roandre-Mihaela, nu stiu ce inseamna, flora contaminatoare, dar nu te ingrijora prea tare, sigur o sa fie bine!
pufymic, sper sa te simti mai bine! ai grija si cu tensiunea, e cam mica.. si eu oscilez intre 8.4-maxim 10.6.. si eu am dureri de spate, si de burtica, de-abia astept sa merg luni la dr.
sper ca toate restul sunteti bine! va doresc un week-end minunat, fara dureri de burtica, de spate... si mult soare
Cali, 17 saptamani si 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Buna fetele!
Zic ei eu ca si voi: La Multi Ani tuturor Georgetelor, Georgianelor si tuturor celor ce sarbatoresc ziua numelui astazi! Le doresc ce ne doresc noua tuturor sa fim sanatoase noi si bebeii nostrii!
Cu drag,
Cristiana si bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Salut fetelor,

Georgiana La multi ani!! si numai bine

Mina felicitari pentru fetita jucausa , Camelia , Corina felicitari pentru voinici.

Eu doar noaptea simt oasele coapselor , spatele inca e ok .Am inteles ca trebuie sa ne dam cu crema pe tot corpul ca pot aparea vergeturi si pe picioare , asa ca o sa incep sa ma execut....
Roandre nu te ingrijora , efrecventa problema asta la gravidute..totul o sa fie bine

Va pup

eu trebuie sa merg iar la cumparaturi de hainute ca vine vacanta si n-am decat 2 pantaloni, au astia niste preturi offf , profita ca n-avem ce face si trebuie sa cumparam.

Cristina 19 sapt.UM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camipl spune:

Multumesc frumos, blue 77
apropo de crema pt vergeturi...din cate am inteles e bine sa te ungi dimineata si seara pe burtici, coapse, fund si chiar sani...si cu cat mai devreme cu atat mai bine...eu mi-am luat crema pt vergeturi de la Loreal...se pare ca e foarte buna desi e cam scumpa...dar merita...
Apropo de hainutze, tocmai mi-a spus o prietena ca a vazut ieri in Carrefour Orhideea niste costumase de in pt vara la un milion sau cam asa ceva...in plus tot ea mi-a zis ca la mag Rococo din Stefan cel Mare si Victoriei gasesti si hainutze mai acceptabile la pret...

Camelia, DPN 9 oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camipl spune:

Adela - spune-mi si mie ce gasesti...ce-i drept pe mine m-ar interesa mai tare sa merg la piscina...daca stie careva loc curat si nu prea scump...inca mai caut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Camelia, felicitari pentru voinicelul din burtica! Sa va bucurati de el!
Mel, ma bucur ca-i place la puisorul tau la gradi! E baiat mare, ce mai!
Chiar ca e mica tensiunea mea, dar asta e....cafea nu pot sa bea defel, ca mi-e rau de la ea si am palpitatii.....asa ca.....rabd!
Cali, tu cum te simti?
Fetelor, chiar ca suntem ca niste babute toate! Ba ne doare burtica, ba spatele, ba capul, ba avem probleme cu scurgerile, ba cu tensiunea, ba cu dintii(gingiile).....suntem de groaza!
Eu zic sa profitam de perioada asta minunata si sa ne bucuram de ea! Toate trec.....vin altele!
Pupic, Ioana si bb mic(17 sapt. si 2 zile)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Camipl, felicitari pt baietel! Am modificat si listuta si se pare ca baieteii conduc detasat. Trebuie sa mai apara si fetite sa echilibram balanta!

Adela, vrem sa auzim despre cursuri si gimnastica! Suntem toate deschise la orice informatie noua!

Fetelor, mie mi se intampla de vreo 3-4 zile sa am momente in care am palpitatii si incep sa tremur de nu ma pot controla De la ce sa fie asta? Voua vi s-a intamplat asa ceva?


Mihaela, 23 ani si puiul mic de 17 saptamani si 6 zile
Dr Branescu, Polizu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camipl spune:

Multumesc frumos, Roandre
despre palpitatii si tremurat cred ca mai bine intrebi dr...nu stiu de la ce ar putea fi...oricum nu te panica...toate se rezolva...
nu stiu daca are vreo legatura dar eu iau de o luna Zinc si Seleniu...Seleniu este un antioxidant ce contribuie la apararea organismului fata de radicalii liberi si la mentinerea functionarii normale a sistemului vascular, la regenerarea muschiului cardiac si functionarea lui ritmica.
Nu stiu daca ce ti se intampla tie are vreo legatura cu o posibila carenta de seleniu...de aia zic mai bine te consulti cu dr...

Camelia, DPN 9 oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Buna mamici,

Desi nu am prea scris lately, am citit tot ce-ati scris.Ma gandeam sa va intreb si pe voi ceva, ca io ma framant de vreo saptamana cum sa fac....Unele colege, mamici si ele, mi-au spus ca e mai bine ca bebe sa aiba de la inceput camera lui, ca sa se obisnuiasca sa doarma singur in camera, daca nu, va fi mai greu de dezvatat cand mai creste...Pe de alta parte, azi am stat de vorba cu dr. on site de la firma unde lucrez( ca specializare, e medic pediatru) si mi-a spus ca in primele 6 luni ( minim) e recomandat ca mama sa fie cu bebe in camera, si noaptea.Voi ce credeti?

Patrice si bebe ( DPN 19 oct)

Mergi la inceput