Bebelusi pe avion?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Pentru 7 luni nu trebuie sa-ti faci atatea griji, cu cat e ,mai
mic e mai bine.
Mie asa mi s-a zis si asa a fost.
Ne-am ales zbor de noapte si am avut grija sa mi se faca cerere de
bazinet, o cutiuta care se pune in perete.
se plateste 10% din costul biletului.
Carutul la zborul lung mi l-a luat in cabina pilotilor,
asa ca l-am avut la tranzit.
In Paris insa mi l-a dus la cala.

I-am datcate ceva sa bea la decolari si la aterizari.
Sanatate si zbor placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Pentru JoJo

Daca Bbul tau doarme noaptea te sfatuiesc sa alegi un zbor de noapte,
De exp Air France-ul are sigur.
La zborul Tokyo Paris a dormit in bazinet.
La tranzit ne-am mai fatait pe acolo, a fost bine-merci, incantata de nou,
La Paris _Ro, n-am mai primit bazinet ca cica era gzborul scurth
Dar vecinul nostru de scaun s-a mutat pe alt loc asa ca a fost binisor.

Bazinetul e limitat la 10 kg, asa am vazut la cei de la Air-France,
La ceilalti nu stiu.
Daca mintiti referitor la greutate mintiti pe barba voastra.
Daca sunt turbulente etc nu se stie daca rezista la greutati mai mari decat cele la care
au fost proiectate si poate pica din perete.

Pe curand ,
C&Mi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo spune:

Midori,multumesc mult pentru raspuns,sper sa nu depasim greutatea caci la 4 luni avem deja 7 kg 500,pina in iunie...cine stie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancuta spune:

Da si eu am emotii, o sa plec singura cu gaza mea, luna viitoare, cand ea va avea 9 luni.
Am inteles ca basinet se da pana la 6 luni, asa mi-au zis de la Air France, insa ca greutate noi avem aproape 8 kg, daca ar fi dupa greutate poate ne facem si noi cu un basinet, ca numai cand ma gandesc s-o tin in brate atata drum...mi-e teama ca ea nu se va odihni bine.
Si pe mine ma intereseaza cu ce carucior avem voie, din acela normal sau sport.

Merci, Ancuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Aveti idee, depinde marimea caruciorului? Ca noi avem jog stroller si tare mi-e teama ca va fi prea mare.
Sanatate la toti puiutii,
Ciuf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza spune:

Si eu intentionez sa plec in iunie cu puii mei in Romania ...cel mic are 4 luni acum iar cel mare 3 ani. Anul trecut am plecat gravida fiind cu cel mare , Bryan , avea 2 ani si un pic deci ....el merge de pe la 10 luni ...a fost cumplit ...CUMPLIT...nu a stat o clipa locului ...am fost cu cehii, nu mai plec veci pururi cu ei , m-am dus la toaleta si am rugat stewardesa sa aiba grija de el ...ciuciu...l-am gasit dupas 5 minute in alta parte a avionului mincind biscuiti cu niste oameni care vorbeau nemteste ....eu nu m-am inteles deloc cu ei in schimb el s-a inteles foarte bine si i-a vizitat de vreo 9-10 ori . Intre avioane am stat 5 ore timp in care am sperat sa adoarma dar ...degeaba ...am alergat dupa el de nu mai stiam de mine ....am ajuns la bucuresti si dupa 3 zile mi-am sunat sotul sa vina rapid in Romania ....deci dupa o asa experienta va dati seama ca ma gindesc cu groaza acum ca va trebui sa plec cu amindoi ...cel mic de 4 luni nu mai doarme ziua decit maxim 2 ore de cind avea 2 luni ...iar bryan e acum in faza in care nu mai vrea sa vada decit X-man , Spiderman si Hulk...se culca la 11 noaptea si se scoala la 6 dimineatza ...tineti-mi pumnii :-)

Onutza

PS ca bebeului sa nu i se infunde urechile ii dai un pic sa suga in momentul decolarii...am vazut ca a intrebat cineva ....daca nu mai suge ii dai sa bea din biberon sau canutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Referitor la carucior cu cat mai mic cu atat mai bine, daca este prea mare est eposibil s ate dojeneasca nitzel o domnitza de pe avion mai indrazneatza, ca s anu rishti si sa fie totul mai ushor si pt tine si pt ele ia unu mic, sport, ushor de manevrat.
Referiot la decolari si aterizari nu conteaza din ce manca in timpul aterizari sau decolari, ideea etse sa inghita ceva sa nu i se faca presiune in urechi si sa il apuce plansul.
Referitor la bazinete daca bb depasesc greutatea mai bine nu le folositzi, in caz de o turbulentza ceva nu vretzi sa avetzi surprize neplacute. Eu imi aduc aminte ca limita era 10 kg.
Referitor la bagajul bb avetzi voie sa ii luatzi si lui un bagaj mic, o gentutza cu sticle, un rand de haine, pampers si appa la burcabele daca ii place, se poate comanda si papa in avion pt bb. Se poate lua si un alt bagaj mai mic pt bb, care il dai o data cu ale tale. Dar cel mai bine dupa ce avetzi biletul sa sunatzi la linia aereana uc care zburatzi si sa intrebatzi care este limita la greutatea bagajelor.
Referitor la loc intreg pt bb daca ii cumparatzi loc intreg la bb trebuie sa luatzi si scaunul special pt masina s ail instalatzi acolo in avion, bb este prea mic si nu poate sta singur in acel scaun, si legea prevede ca bb cu loc sa aiba acel scaun.
Am vauzt 2 gemeni de 4 luni in avion si aveau fiecare scaunul lui si au dormit toto zboru, cand merg data viitoare in Ro si eu ii iau loc intreg si scaunul pt masina, pt ca nu mai intra in bazinet si sa il tzin in bratze tot drumu nici vorba...
Calatorie placuta si multa sanatate la toata lumea.
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sympa spune:

Si eu o sa merg in Romania in iunie cu bebelusa mea de 6 luni.Am cumparat deja biletele...ei spun ca pentru copii pana in 2 ani platesti 10% dar e mai mult. Pentru Andrea am platit cam 20%..ei spun 10%plus taxe...adica taxe de aeroport, de securitate..mai stiu eu ce altceva.Sincera sa fiu am emotii..sper sa se obisnuiasca si sa nu faca figuri.Pentru basinet trebuie sa cereti la aeroport...si puteti sa va rezervati locurile si voua din timp asa ca sa fiti sigure ca prindeti locuri acolo unde e mai mult spatiu.Oare putem duce si carucior de ala mai mare cu noi?Noi mergem cu nemtii si o sa stam mai mult in Munchen si carutul ala mare e mai comod pentru ea..adica poate dormi culcata in el.

http://community.webshots.com/user/sympa200
http://community.webshots.com/user/sympa2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Orice carutz e bun, daca se pliaza. Noi avem unul maaare. Si am mers si State-Olanda si Olanda-Ro si Ro- State. Nu a carait nimeni!
Pt basinette: rezervatzi locurile telefonic ca sa fitzi siguri ca in gfatza voastra se poate monta. Noi am calatorit si dupa 6 luni in basinette.Ceretzi politicos si aratatzi ultima masura de greutate, daca-s capatanosi. Scrie pe basintte: max-ul de kile si scrie ca e interzis in timpul turbulentzelor oricum.
Bagajul lui bebe pt noi este un rucsacel special pt bebe-ii plin ochi cu de toate. Arata cam cat jumatate de roller da era rotund sa plezneasca.

De platit la bilete platesti vreo 10%. Din State venind n-am platit taxe de aeroport, din Olanda am platit....



Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Gabriella,

Ai idee in ce consta ebaby foodh?
Sunt borcanele sau mancare necondimentata, asa pentru bebelusi.
Fetita mea de ceva timp respimge piureurile, mananca numai
mancare maruntita.
Probabil ca acum are dinti si considera ca e fun sa mestece,
dar nu are prea multi dinti c
Asa ca n-am gasit nici un borcanel care sa-I placa spre surprinderea mea.

La zborul scurt cu Air France, pe care l-am facut cu ea la 6 luni ne-au strecurat niste borcanele. Atunci nu se innebunea cu solidele, asa ca nu ne-au interesat.
Sa vedem acum ce-om gasi de mancare!?
Cei de la agentie nu mi-au dat amanunte cu privire la meniul ei.

C&Mi

Mergi la inceput