Puterea care ucide?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns missiday spune:

"...Am vrut sa-i ridic picioarele, dar mi s-au parut atat de grele, incat m-am lasat pagubas.Incercam sa o patrund, dar intram ca intr-un elastic care se curba sub greutate, fara sa cedeze.Traspiram abundent si respiram anevoie, vrand sa duc la bun sfarsit misiunea si dandu-mi seama ca nu am sorti de izbanda.Ea nu zicea nimic.Ii zaream oblic privirea fixa, sticloasa.Puteam sa jur ca nu ma simtea.Iesise pur si simplu din trup,se ridicase undeva nevazuta la nivelul tavanului si de acolo radea pe saturate de neputinta mea..Nu ma culcasem cu o femeie, ci cu un trup, o bucata de materie rezistenta, din care nervii se resorbisera , lasand s-o stapaneasca doar legea anorganicului."
Dan Stanca - Ultimul Om

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:

e un dar !
izgonirea din rai a fost din cauza neascultarii omului, suferinta si nasterea cu durere care au urmat au fost macar asa "indulcite";

sexul a fost creat pentru a procrea , pentru cunoasterea si implinirea a doi oameni care se iubesc




quote:
Originally posted by descintec

ucide fiindca l-am primit in schimbul nemuririi, odata cu izgonirea din rai?..e un dar sau un blestem?..e cunoastere sau intuneric?..de ce i-a fost dat numai omului?..ca si constiinta :)..

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by conchita


ba are chiar in titlu (ca un fir rosu) si e lugubru rau; as fi venit cu citate din Poe, dar ar fi fujeat toata populatia DC pe campii. premeditarea e clara si sfatul inclus: nu va jucati cu fokul, arde pana la nonsens,iar eroii mor cu zile. zi ca nu-i ashea?

propunere constructiva: a se schimba titlul in "Orgasmul, la clasici" sa stie lumile in ce se baga, ca io prima oara cand am vazut titlul am crezut ca se sporovaieste despre dictatori, genocid, ceva, am intrat numa ca am vazut acolosha "descantec" la autor.



na, amu chiar asa nu pot...bine ca nu vrei compendiu de orgasme ..o sa-l modific inttr-un mod mai subtil..aveti sansa sa demonstrati contrariul

si baga odata citatele alea de Poe, din care eu am citit doar povestiri..

la cartile pe care le-ati amintit as mai adauga Pentru cine bat clopotele. Pana cand n-am simtit ca acolo, ca nu nu mai am contur, ca ma scufund si-s una cu pamantul de sub mine, nu m-am lasat :)))..trebuie sa recunosc ca treaba asta mi-a luat vreo doi ani..si apoi inca cativa ani pana am reusit se devin fluier de bambus si sa cant ca vantul prin trestii..

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by Ortansa


Descantec,tre sa te contrazic:orgasmul nu a fost dat doar omului.Exista si la animale.Porcul e un campion la capitolul asta,orgasmul lui putand tine pana la un sfert de ora:-))))






Ortansa-deX mamica




Ortansa, esti sigura??..si are si femela, nu numai masculul???..trebuie sa vad cu ochii mei, nu se poate altfel

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by lily

e un dar !
izgonirea din rai a fost din cauza neascultarii omului, suferinta si nasterea cu durere care au urmat au fost macar asa "indulcite";

sexul a fost creat pentru a procrea , pentru cunoasterea si implinirea a doi oameni care se iubesc





Lili, de acord, prin sexualitate doi oameni se apropie, se cunosc in cea mai intima si profunda ipostaza a lor..preludiul, actul sexual, postludiul sunt nu doar pentru placerea lor, ci si pentru a celuilalt..placerea iubitului o sporeste pe a noastra..si totusi in moentul orgasmului sunt completamente singuri, total absorbiti de propria placere..putem sa intelegm, sa intuim placerea celuilalt , da o simtim numai pe a noastra..secundele orgasmului sunt categoric exclusive si egoiste :)

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Nu ca ma laud:-D dar eu simt orgasmul partenerului meu(sotzu 'nteles)...si e placut...normal ca nu se compara cu ceea ce simt la cel propriu si personal,insa e o placere dulce,calda,fara de care as simti ca orgasmul meu n-a fost complet:-))))

Si cu ocazia asta fac si eu o propunere:sa mutam sobektul la alt forum:-DDDDDDD Daca nu,dregeti-o voi cu alte citate:-))))

Ortansa-deX mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Am sa enumar aici cateva lecturi initiatice pe taram erotic (pentru mine), nu am sa vorbesc despre orgasm in literatura :P:P.

Legendele Olimpului (o editie veche, gasita in biblioteca bunicilor), cu zeii si eroii sai. Pan si Sirynx. Medeea (cata precocitate, ha, aveam sapte ani )
O mie si una de nopti, editia lui Eusebiu Camilar, nu ce a aparut mai tarziu in BPT (conchita,).
Cararea pierduta a lui Alain Fournier (pe la 14 ani :))))
Si, mai la batranete, daca-mi e permis sa dau patru titluri, Lolita lui Nabokov.
Dati-mi voie sa adaug si un oooohhhhh.

Julie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Ah, mi-am amintit si de o descriere - literara, nu clinica - a orgasmului.
(Re)cititi Moartea pe credit a lui Celine, acolo e. Nu va pot da citat, n-am cartea aici cu mine. Mi-am luat doar Legendele Olimpului :P:P:P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by descintec
si baga odata citatele alea de Poe, din care eu am citit doar povestiri..



ocheiu, uite una aici care se cheama Cetatea din Mare si la strofa de mai jos mintea mea a deslusit numa' simboluri sexoase. si cand te gandesti ca in propozitie pare sa fie vorba de un peisaj, pfiuu. sper sa nu mi-o iau in scafarlie de la literati cu interpretarea mea:

"Dar iata, e o parere in aer!
Valul e o miscare, un vaer!
Ca si cum turnurile ar fi dat deoparte,
Incet scufundandu-se, apele moarte,
Cu varfurile lor ce-au fost scoase
Din vidul cerurilor membranoase.
Au valurile-acum o mai rosie fata,
Orele respira jos, fara viata. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

quote:
Originally posted by conchita
sper sa nu mi-o iau in scafarlie de la literati cu interpretarea mea:

"Dar iata, e o parere in aer!
Valul e o miscare, un vaer!
Ca si cum turnurile ar fi dat deoparte,
Incet scufundandu-se, apele moarte,
Cu varfurile lor ce-au fost scoase
Din vidul cerurilor membranoase.
Au valurile-acum o mai rosie fata,
Orele respira jos, fara viata. "



Din ce mai tin minte din liceu :P (ca am terminat Fizica), simboluri erotice: apa, culoarea rosie, moartea.
Ca sa nu mai vorbim de cerurile membranoase, ca lucrurile-s clare :)))))
Julie

Mergi la inceput