Puterea care ucide?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

nu e chiar big O, dar mai caut...


"Lolita, Lolita, Lolita, Lolita, Lolita, Lolita. Zetzar, repeta numele pana umpli pagina.Era in transa. Toate cele din jur faceau parte din organismul lui. El era totul. El era in toate. Stiu, cunosc senzatia. Pentru asta scriem? Pentru momentele in care ne simtim... asa? Stiu cuvantul dar mi-e teama sa-l spun."

"....cu un bloc albastru de gheata în loc de inima, o pilula pe limba si moartea solida /un pistol/ in buzunarul de la spate, am pasit cu elegantã intr-o cabina telefonica din Coalmont (Ah-ah-ah, a zis usa ei mica)" ( pagina 294)


Pe sub halat era gol ca un tzap si am simtit cum ma sufoc cand s-a ostogolit peste mine. M-am rostogolit peste el. Ne-am rostogolit peste mine. S-au rostogolit peste el. Ne-am rostogolit peste noi"









Love is all around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

hei, bebi, din punctul asta de vedere nu am privit cartea..Big O mana spre moarte..ii ucide sufletul ei, ucide pe cel care i-a furat-o, se condamna la moarte si pe el insusi..puterea care ucide

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Puterea care ucide ... hmmm ... oare ce ucide?

Poate ucide clipa, care devine apoi nemuritoare ...
doar panä data viitoare

Poate ucide balaurul si il transformä in fät-frumos ...
(existä si varianta femininä!)

Poate ucide intunericul ... cä totul e luminä dupä

Poate ucide rezistenta si te trimite la raftul unde leneveste Sandra!

Descantec, sper sä nu primesc


Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

ucide fiindca l-am primit in schimbul nemuririi, odata cu izgonirea din rai?..e un dar sau un blestem?..e cunoastere sau intuneric?..de ce i-a fost dat numai omului?..ca si constiinta :)..

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by descintec
asta era si scopul, jocul..n-are nici un fel de tinta sau morala subiectul asta..



ba are chiar in titlu (ca un fir rosu) si e lugubru rau; as fi venit cu citate din Poe, dar ar fi fujeat toata populatia DC pe campii. premeditarea e clara si sfatul inclus: nu va jucati cu fokul, arde pana la nonsens,iar eroii mor cu zile. zi ca nu-i ashea?

trii carti initiatice in amoare? Patul lui Procust de Camil Petrescu, Lolita de Nabokov si Decameronul de Boccaccio. citite la varste fragede ca ccc cozonacul. editez, ca uitai cu nesimtire de cat datorez celor O mie si una de nopti. :)

p.s. n-ai ce sa imbunezi la mine, tre sa strici zilioane de pupicuri, na, sunt neagra in cerul gurii de afurisita :)))

Claudia , stiai tu ca nu rezist, ha? :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

propunere constructiva: a se schimba titlul in "Orgasmul, la clasici" sa stie lumile in ce se baga, ca io prima oara cand am vazut titlul am crezut ca se sporovaieste despre dictatori, genocid, ceva, am intrat numa ca am vazut acolosha "descantec" la autor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:


numa` la dictatori si la jenochide ti-i gindu` mey

orgasmu` e mai ceva ca dictatoru` si cine rezista la asa provocare

quote:
Originally posted by conchita

propunere constructiva: a se schimba titlul in "Orgasmul, la clasici" sa stie lumile in ce se baga, ca io prima oara cand am vazut titlul am crezut ca se sporovaieste despre dictatori, genocid, ceva, am intrat numa ca am vazut acolosha "descantec" la autor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Apropos de ce spunea descantec mai devreme(vad ca intre timp s-a ajuns la alte dezbateri:-)))-pt. mine,"valoare initiatica" au avut "Povestile nemuritoare".Doamne,ce-mi mai placeau.Le imprumutam de la biblioteca scolii,alaturi de cartile cerute de programa scolara.Imi placea ca in povestile astea toate fetele erau frumoase si aveau "nuri".Cuvantul asta nu stiu nici acum ce inseamna exact(probabil ceva legat de farmec sau???).Apoi a fost Decameronul.

Primul "orgasm topit" cred ca l-am gasit in "Luni de fiere" a lui Pascal Bruckner. Post-revolution,ofcarz, in Sandra Braun &Co:-)

Descantec,tre sa te contrazic:orgasmul nu a fost dat doar omului.Exista si la animale.Porcul e un campion la capitolul asta,orgasmul lui putand tine pana la un sfert de ora:-))))






Ortansa-deX mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Ortansa
"nuri".Cuvantul asta nu stiu nici acum ce inseamna exact(probabil ceva legat de farmec sau???)


cam asta e, cuvantul vine de la turci si inseamna ca doamna respectiva il are pe "vino-ncoace, bade", are farmec, sau cum zic americanii, e atractiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

--------
Descantec,tre sa te contrazic:orgasmul nu a fost dat doar omului.Exista si la animale.Porcul e un campion la capitolul asta,orgasmul lui putand tine pana la un sfert de ora:-))))
------------

Acum m-am lamurit de ce anumite lucruri, vorbe,... sunt catalogate drept "porcoase"

------------
ucide fiindca l-am primit in schimbul nemuririi, odata cu izgonirea din rai?..
------------
Stiu si eu, nu prea ai de ales.. Daca refuzi orgasmul, nu devii nemuritor

Si legat de carti, trebuie sa pomenesc de "Cartea nuntii" a lui Calinescu

Mergi la inceput