Fetele din USA, poftiti la o barfa!!! (14)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

brrr fetelor vine iarna :( acum am venit acasa, noroc ca inauntru e cald si bine. dar rosiile mele saracele, si florile, or sa inghete, poate ar trebui sa le acopar la noapte.
asaaaa...sa barfim asadar
tocmai am fost la un super target si dupa ce imi tin limba cu greu sa nu-i spun mamicii inconstiente ca fetita ei ar fi mai bine sa 1- fie imbracata mai gros si daca se poate cu pantofi in picioare si 2- sa fie dusa de urgenta la pediatru pentru tusea ingrozitoare care o chinuia, ajung la casa unde aproape la jumate din cumparaturi vad ca-mi pune pret mai mare cu cativa centi. booooon nu ziv nic, ma rog, niste centi acolo n-or sa ma lase leftera, dar ajunge la o radacina de telina care era 1.99/EA si mi-o pune cu 2.99/LB. hopaa, zic, nici chiar asa, dau sa explic, tipa zice nu, asa e pretul. ma face sa ma indoiesc de mine insami asa ca tac si inghit in sec si plec. fara telina, zic. in drum spre iesire, imi arunc ochii pe bon, si vad 3.98 pentru bacon si-mi aduc aminte ca vazusem ca era cam 2.60. parchez caruciorul cu toate deja platite, o rog pe o tanti sa mi-l pazeasca si ma duc sa ma asigur ca nu am inceput sa ma senilizez si, bineinteles, avusesem dreptate de ambele dati. asa ca ma duc triumfatoare inapoi la casierita si , stiti si voi, ma trimite la customer service. bine, zic, tot am timp de pierdut, si ma duc. acolo, un tip se uita atent la o eticheta. o intoarce pe toate partile, se scarpina-n ureche, se uita la toti, la eticheta din nou, numai pe mine ma ocoleste cu maiestrie. mai a naibii chestie zic in gand, uite ce bine mi-a prins postul de paste, am slabit asa de mult ca pot fi confundata cu absenta materiei. pana la urma, pridideste sa ma roage sa astept o tzara, ceea ce il asigur ca nu-i o problema, la care cred io ca s-a simtit in sfarsit prost si a lasat eticheta in durerea ei. si de aici incepe circul ii explic eu pe indelete cum s-a intamplat totul, il vad ca se incordeaza sa priceapa, nu reuseste, incurca baconul cu telina, se uita aiurea la preturi, nu intelege de ce telina nu-i pe bon. pai nu-i, repet a ntz-shpea oara, ca nu am apucat sa o platesc, trimite pe cineva sa confirme ca pretul e pe raft asa cum l-am vazut eu, nu trebe sa ma crezi pe cuvant. el, nimic. da' cat spuneati ca era pe raft? zice, cand eu era gata sa pocnesc de furie.
in sfarsit, norocul meu ( dar mai ales al lui) e ca a venit o tipa care se pare ca nu o racolasera la intamplare si lamureste ea pe eroul meu. care, in nemernicia lui, tine sa-mi spuna la sfarsit ca "he took my word for it", ceea ce ma face sa fiu deja plina de remuscari cand ajung la masina, de parca as fi incercat sa scad veniturile lu' target premeditat si cu rea intentie.
voua vi s-a intamplat vreodata? nu ca ar conta niste centi acolo in plus, pentru m ine e chestie de principiu, nu nene, nu platesc ce si cum vrea masina voastra pe care o programati gresit, ci cat scrie acolo pe raft, ca d-aia am stat cuminte la armetica, sa pot face diferenta intre un cifru si altu', ce facem aici, ne jucam de-a magazinu'? vai ce nervi am, ma duc sa-mi pun un degetar de tuica

aida_o, esti o draguta,
da' sa nu te duci la key west, aveau tornado warning acolo azi dimineata.
mihaela, vino in atl, tin tuica special pentru sotul tau.
conchita, si noi am trimis taxele demuuuult, tre sa vina cecul cat de curand.
acuma creca ma urc motz pe canapea cu o patura si cu narcis gura-de-aur, mi-a facut julie pofta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Mihaela, astia nu-i primesti integral inapoi, astea sunt credite care iti reduc tax liability-ul si din ce-ai platit tu primesti mai mult inapoi. Nu-i tare complicat, dar ziceai ca nu tu faci taxele ci sotul tau. E simplu de facut, pe bune, cu tot cu itemized deductions pt casa. Prima data e mai intimidant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Targetu' si Wal-Martu' cred ca angajeaza handicapatii Americii. Bine ca toti s-ar cam putea califica la categoria handicapati cu diferite grade, asta-i altceva. Acuma inteleg de ce nu stiu astia sa aduna in cap, ca il vad pe fii-meu cum l-a invata la scoala sa adune pe degete si maine-poimaine nu-i mai ajung nici alea de la picioare de cate cifre tre' sa adune. Io's tot cu ochii in patru cand ma duc la cumparaturi, sotzu incarca, io urmaresc ca vulturele masina de socotit. Asa ca iti inteleg frustrarea Cleo, pe deplin. Si stai asa o tzara ca viu si io la degetaru' de tzuica (io am de aia ungureasca in frigider).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

vino, lauretta, ce, numai eu sa ma chinui aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Cleomax, tocmai ce mi-ai amintit de un ananas cumparat joia trecuta, de la Walmart Supercenter. In raft, era afisat $2.97, si ne-au taxat 3.97! Evident, am "ginit" eroarea, si - din nou evident - intii ne-am contrazis cu una dintre angajatele de acolo (ca platisem la self checkout), care ne-au trimis la Customer Service... Acolo am dat peste alta desteapta, care, din nou, zicea ca pretul este de 3.97! Am verificat si paraverificat pretul in raft, si jur ca era 2.97! A, sa nu mai zic ca la checkout ne taxase de 2 ori Si tot insista ca "pentru 2 bucati de ananas, scadem eroarea de 1$ in plus, deci totalul e atita". I-am zis "tanti, dar uita-te in pungi, iete ca avem doar un ananas, na!", dar ea o dadea inainte cu 2 bucati.

Anyway, hai ca m-am enervat, dom'le! Io nu beau deloc alcool, asa ca imi arunc in gura o cana de cafea, sa tremur si mai tare

Bai za uei, daca e o consolare, sa stiti ca exista site WalmartSucks.com (http://www.walmartsucks.com)
... si Target Sucks, impartit in Team Members Boards (http://67.15.28.3/~tgtsucks/forum/index.php?c=1) si in Customer Focussed Boards (http://67.15.28.3/~tgtsucks/forum/index.php?c=2).



oriunde ati fi, fiti uniti, dragi romani...
http://community.webshots.com/user/atomskin-date

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Mie la shoprite mi-au dat cirnatii gratis cind au gresit pretul....
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

si eu cind mi-am cuparat o pereche de pantofi au fost in sale si cind i-a batut la casa a batut pretul intreg,iar cind m-am intors la ei inapoi i-am primit la 5$ in loc de 29.99....si asa a patit si sora mea...a cumparat niste rochite pt nepoatele mele si i-a gresit pretul si o rochita(rochita a fost 19.99) i-a dat-o pe gratis.asa tot sa patesti pe la magazine.....oriunde cind greseste pretul vinzatoarea e obligata sa iti de-a discont,sau la jumatate de pret.ok eu va doresc numai bine si o seara placuta!!!!don't worry....be happy.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelabebe spune:

Na,am lamurit si problema taxelor.Pana la urma ne dau inapoi un pic peste 1000$.Cica sotzu' a castigat prea mult anul trecut(mama lor de americani,cu taxele lor cu tot)
Cleomax,te anuntz,mama, daca ne hotaram pt Atlanta.Multzumesc!
La walmart am patzit-o cu rosiile Roma,in loc sa platesc 1$ si ceva pe lb am platit pe rosie.Asa ca pe cateva rosii amarate am platit vreo 9$.Noroc ca am vazut inainte sa plecam de acolo.ne-au rezolvat repede,ca de nervoasa ce eram,mai,mai sa ma dau la ele.Ca o romanca,rea si a naibii ce sunt eu.



mihaelaH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

nimic nu stiti! se vede treaba ca n-ati trecut prin halta casieritului in amerika.:)) deci, exista un departament la orice supermarket care are grija de etichetele de pe raft si de preturile corecte in computer. cand cele doo nu coincid, sunt posibile mai multe situatii. a fost fo sale si au ramas etichetele pe rafturi ca nu le-au dezlipit la timp, dar au schimbat in computer, caz in care casierul chiar n-are nici o vina, ca el doar scaneaza produsul. a doua ar fi cand cumparatorul nu stie inca sa citeasca etichetele, si asta e valabil pentru toti americanii. nici ei nu se uita ca lumea sa vada daca pretul ala e la telina la punga sau la bucata, sau taiata sau mai stiu eu ce. nu se uita nici la gramaj, de aici incurcaturile. nici la name brand. las' ca am patit-o si eu pana am evoluat la starea de casier :))

iar ala de la customer service tre sa puna mana pe telefon sa sune la departamentul cu pricina si sa intrebe cand e confuzie la preturi. asa ca, nu trageti in casier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelabebe spune:

Nu trage nimeni in casieri,sunt si ei oameni,Conchita,dar mama lor de manageri,daca nu sunt in stare sa conduca o afacere sa se lase de meserie,ca sincer, mie nu-mi convine sa se foloseasca de banii si timpul meu cum vor ei!


mihaelaH

Mergi la inceput