mamici din Iasi (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Aime, ai mare grija cu cozonacii, eu am scos din menu tot ce necesita efort fizic pentru ca nu vreau sa risc... De Craciun eram insarcinata in 3 saptamani si nu stiam inca, asa ca am muncit ca disperata de cadeam jos, am gatit cat pentru 10 copii, ca sa aflu dupa aceea ca puteam sa periclitez sarcina... So..eu-ciorba de perisoare (pofta-i maxima), salata de boeuf (pofta maxima la sot), fripturica, o salatica de cruditati si poate ceva dulce dar la care sa muncesc cat mai putin!Oricum, suntem amanetati la parinti si socri, cred ca si din putinele feluri gatite de mine va ramane si ceva de aruncat, mai ales ca eu mai mult cu sandwich-uri, mai un cas cu o salata..

Roberta + BeBe scump din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Azi a cumparat sotul meu o jumatate de miel(vre-o 4 kg de carne).Vom face miel inabusit la cuptor cu multa ceapa si mult usturoi verde...si atat.Anul acesta nu mai fac nici cozonaci nici pascutele mele ci smantanica,ciocolata si mazurca....si nici tortulet...
Nu am voie sa fac efort deloc si am de gand sa ma conformez...nu framantat aluat,nu batut albusuri...
Stiti cumva daca se gaseste de cumparat aluat fraged?Nu aluat frantuzesc(sau foetaj)...As face macar o tarta cu ciocolata...daca as gasi aluat de gata...:)))
Deci,borsulet(nu stiu inca de care) miel la cuptor,oua rosii si multe vizite la frati ,surori si parinti...pentru mancat bunatati ...ha ha !
Suna bine?

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Apropo...azi am fost la scos firele si mi-a spus doctorul sa fiu mai atenta in urmatoarele zece zile cu efortul fizic,greutati si ridicat...dar a mai spus ca operatia se prezinta foarte bine...
Cristina ma bucur ca ti-ai terminat curatenia...Eu anul acesta sant hotarata sa nu bag prea mult in seama Pastele nici cu mancaruri si nici in ceea ce priveste smotruiala...

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Buna Dimineata! Va doresc spor la toate pregatirile, dar sa nu va obositi in exces!

Roberta + BeBe scump din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Buna dimineata tuturor!
Azi e ultima zi la serviciu pe saptamana asta, asa ca profit de ocazie sa urez un Paste fericit si imbelsugat tuturor mamicilor si burticilor din Iasi, ca cine stie cand mai apuc sa intru pe net.
Va pup pe toate!

• Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Dragele mele
Scriu si eu mai rar pe aici (din an in Pasti) dar va citesc zilnic. hi hi. Datorita voua mai aflu ce e prin targul Iesilor....
cand voi ajunge acasa am sa-i uimesc pe toti cat de informata voi fi.

*** Va doresc un Paste imbelsugat si luminos, fericire in casa si in inimi. ***

Adela-





Happy Easter!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Astazi dimineata m-am bucurat de un Iasi cu miros de primavara. Noaptea trecuta a plouat si dimineata, cand am plecat de acasa, copacii radeau de bogatia de flori si pasarelele cantau...de mi-a crescut inima cat cozonacul de Paste!!! Si sa ma laud ca am reusit astazi sa ma impartasesc, asa ca sunt cu inima plina!!

Roberta + BeBe scump din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

SFATURI DE ULTIMA ORA:pentru burtici:
Lasati toate treburile in grija altcuiva si AVETI MARE GRIJA DE VOI SI BB!Sint cozonaci de cumparat la toate cofetariile si nu merita sa riscati nimic pentru ei!

Dia,aluat fraged nu am gasit de cumparat,dar intreaba fetele de la PATTI's poate gasesti la ele.
La cofetaria ANA au o pasca cu smintina si cu ciocolata mnea,mnea(cel putin asa era anul trecut).

Eu m-am hotarit la :ciorba de pasare,salata de vinete,salata de ton,salata boef,salata de cruditati,piftelute din carne de pasare,rulada de pate,mincarica rece de iepure cu masline,friptura de pui si friptura de miel(asta cred o sa o faca mama),plus cas,muschi file,etc,ceapa verde,cozonac si pasca cu brinza si smintina,ei si daca mai imi trece ceva prin cap si mai am timp...va mai spun.

Eu vin si miine la serviciu,dar nu stiu daca am sa mai am timp sa intru pe forum,asa incit va doresc tuturor:

Voi fi libera si marti si miercuri,asa incit va astept prin parcul COPOU cu bebeii si burticile.

SA FITI SANATOASE,FERICITE SI IUBITE !!

Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Si eu sunt si maine la munci, dar vreau sa sper pentru toate mamicile si burticile ca Invierea Domnului va va aduce liniste si spor in casa, ganduri bune si dorinte implinite!
Voi ciocni un ou si pentru voi!!

Roberta + BeBe scump din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

fetele vreau sa va urez de azi un Paste fericit, sarbatoarea de Inviere a Domnului sa va aduca pace in suflete si bucurie in casa.

Am terminat si cu cozonacii care au iesit nemaipomeniti(la care n-am muncit eu, fetelor, decat la pus in tavi) si cu cumparaturile...urmeaza prepararea bucatelor, care nu e cine stie ce obositoare, daca ai un sot care te ajuta si te sustine ...

deci sarbatori fericite si sa ne vedem sanatoase si odihnite dupa Paste

aime

Mergi la inceput