Eczema la bebei - vol III

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns augusty spune:

Va povestesc si eu istoria mea in lupta cu alergia baietelului meu de 2 ani jumatate. A inceput pe la 2-3 luni cu o eruptie gen acnee ( bubite cu varf alb ) localizata numai pe fata. Am fost atat la pediatru cat si la dermatology si diagnosticul a fost dermatita atopica iar tratamentul unguente pe baza de cortizon ( Locoid si Elocom ) Reactia era de disparitie a bubitelor pentru cateva zile si apoi reaparitie in forta mult mai rau decat inainte de unguente..Ca sa nu mai lungesc povestea pe la 6-7 luni ( a coincis cu momentul cand am terminat alaptatul la san) bubitele au disparut desi ajunsesem la capatul puterilor..copilul a aratat pentru 3 luni exact ca un adolescent plin de cosuri cu varf alb pe toata fata..Nimeni la vremea aia nu a facut legatura cu alergia desi era atat de evident..
Pe la 1 an si 6 luni am fost la tara si am hotarat sa-I dau lapte de vaca ( din sat ) si oua direct de la sursa..Nu stiu nici acum care a fost motivul ( poate ceva alergeni din aer fara legatura cu alimentatia) dar I-a aparut o urticarie pe tot corpul care s-a transformat in timp in urticarie cronica adica pana la 2 ani si 3 luni el a avut zi de zi urticarie ..Am facut testul de alergie Phediatop pentru toti alergenii si a iesit alegic la lapte…Am inceput un regim f sever fara conservanti, coloranti, si mai grav fara lapte de vaca, oua, unt, carne de vita…In mod curios desi el manca numai legume si carne de pui alergia persista..Am facut tratament cu Claritine, Ketof, Peritol, Claritine cam tot ce exista pe piata in Romania si nu numai dar fara rezultat..Concluzia medicilor ( pediatrii si alergologi )a fost ca are un teren allergic rar intalnit ( si eu si sotul suntem alergici ) si ca trebuie sa avem rabdare sa I se dezvolte sistemul imun..Pana in decembrie anul trecut a facut 3 socuri alergice ( buzele si pleoapele f umflate si fata f rosie, am ajuns cu el la spital pentru injectii cu cortizon ) In decembrie a racit f tare si la prima lingurita de Panadol a facut iar soc allergic..Am ajuns la Fundeni unde o asistenta ne-a spus sa incercam si homeopatia care are rezultate f bune in alergii..De atunci urmeaza un tratament homeopat care ii tine sub control alergia..Medicii spun ca tratamentul homeopat a coincis cu dezvoltarea imunitatii sale si ca tratamentul de lunga durata cu antialergice si-a spus cuvantul…Eu ma gandesc cu groaza la toate ivestigatiile la care l-am supus pe baietelul meu ( investigatii pentru paraziti intestinali, luat sange pentru teste de alergie, regim alimentar sever si multe istorii care nu prea incap aici ..) si ma gandesc ca lupta cu alergia e de lunga durata si trebuie sa ai nervii tari si multa rabdare…

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

sincer imi pare rau din doua motive cand scriu aceste randuri. In primul rand ca acest subiect nu numai ca intre timp nu a fost inchis ci chiar a ajuns la a treia parte, iar in al doile rand ca vin si eu si ingros randurile.
David( 9 luni jumate) are de 3 luni bubite pe ambii obrajori. Sunt din acelea cu varful galben si uneori se mai inrosesc. Doctorii pediatrii care l-au vazut au spus ca e dermatita de lapte si ca o sa se vindece de la sine, dar deja nu mai cred. Mi-e o ciuda de mor cand ii vad obrajorii asprii la pipait. mai nou i-a iesit si o mandrete de cos care colecteaza ceva de speriat. Zici ca e la ciclu.
I-am dar pana acum cu advantan, trixera, pivalat de flumetazon, si acum mai nou cu ultralan. Nimic. Nici un rezultat.
M-am gandit sa-l duc la un dermatolog, aici in Bucuresti, dar nu stiu incotro s-o iau. HELP US!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

Bibi, imi pare rau... du-te neaparat la un dermatolog, mie-mi suna a infectie. nu stiu sa-ti recomand vreunul, dar, daca citesti cele doua volume anterioare, fetele din RO au dat niste nume. sanatate!


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

si la noi bubele seamana cu cosurile, sunt numai pe fata si sunt persistente, iar zona e rosie si aspra la pipait... poate fi tot dermatita si la David, bibi, dar tot trebuie sa te duci la medic; poate ai noroc si este altceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Fetelor, tot aici sunteti???!!!
Din pacate....

Eu ce sa va zic, Diana (acum 2 ani si 6 luni), are din nou pete pe obraz, la fel ca si in toamna, pete ba rosii, ba maronii care par ca se descuameaza, fara mancarimi, fara prea mari asperitati.
apar si dispar si sunt numai pe obraji, mai ales pe unul dintre ei...

in toamna daca mai tineti minte, am mers la dermatolog si ne-a dat Elidel si Aerius. Am citit atunci ce scriati voi despre Elidel si sincer m-am cam speriat, i-am dat 3 zile si daca am vazut ca nu se amelioreaza,ba din contra... am stopat Elidelul.
Aerius i-am dat mai mult.
i-au disparut aproape toata iarna si din martie ne-am trezit din nou cu ele...
nu stiu ce sa mai cred...
sa fie alergie la praful din parc, ca pune mainile si apoi le duce la fata, ca dupa ce venim din parc si daca este si soare mult, atunci petele apar si sunt foarte rosii, pronuntate...
cum nu iesim afara in contact cu mizeria, cum nu prea le mai are, sau se maronesc si par sa dispara...
singura crema la care au reactionat cat de cat a fost Biazolul. dar nu au diparut, sau mai bine zis nu a disparut pata cea mare de pe obrazul stang, ca acolo e problema.
vom merge si la Bucuresti peste doua saptamani, cand tratam hemangiomul la clinica de dermatologie Longhin, dar pana atunci voiam sa va intreb, ce este Atoderm, se gaseste, e scump?

si o intrebare pentru Augusty: unde ai facut testul Phediatop si cat costa daca se poate, cat avea copilul atunci?

Petruta: cum merge tratamentul?

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

quote:
Originally posted by danielac

ce este Atoderm, se gaseste, e scump?




Atoderm este o crema care ne-a fost recomandata de dermatolog pentru hidratarea intensa a pielii uscate (din cauza dermatitei)

de gasit il gasesti la farmacie, dar costa cam mult: 389 000 lei;

ma mai uit diseara pe el pentru continut si gramaj; noi ne dam cu ea o data pe zi, dupa baie (din cap pana in picioare, ca toata pielea era uscata) si aproape am terminat tubul in trei saptamani; pielea nu mai este asa aspra si uscata, dar crema nu combate dermatita, ci efectul...

sper ca voua sa va mearga spre bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns augusty spune:

In legatura cu testul Phadiatop noi l-am facut la Medicover (Grozovici) dar nu stiu daca a fost de mare folos cel putin pentru noi..Informatii actualizate gasesti pe site-ul Medicover ( toti alergenii la care se face si pretul exact ) Pe noi ne-a costat anul trecut cam in jur de 200,000 Lei pentru un alegen si I-am facut cam la 5-6 alergeni Alex avea 2 ani atunci si medicul alergolog ne-a zis ca s-ar putea sa nu aiba mare relevanta desi testul se adreseaza si copiilor f mici..Intr-adevar la noi a iesit pozitiv la lapte de vaca si restul negativ..Cu toate astea desi eliminasem complet din alimentatie laptele de vaca si derivatele eruptia aparea in continuare zi de zi..Testul asta nu se face cutanat ci se ia sange si sincer nu e deloc placut pentru ca I-au luat destul de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Multumesc pentru raspunsuri!

Am intrebat ieri la farmaciile din oras si nici una nu are crema Atoderm... o sa mai caut probabil in Bucuresti!

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

quote:
Originally posted by danielac

Multumesc pentru raspunsuri!

Am intrebat ieri la farmaciile din oras si nici una nu are crema Atoderm... o sa mai caut probabil in Bucuresti!

Dana si Diana-Maria



Dana,

noua ne merge bine cu Atoderm cu zinc. Ne dam dimineata si seara pe zonele uscate/rosii.

Multa sanatate!

ce de fete noi pe aici

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi

Mergi la inceput
Mergi la inceput