Eczema la bebei - vol III

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

La ce medicamente te referi Danis? Cat are bb tau acum si ce avea introdus in alimentatie cand i-au aparut primele bubitze? Ca poate imi sclipeste vreun beculetz sa-ti dau o idee. :)
Sanatate.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

medicamentul la care ma refer este ketof, un sirop antialergic, care contine sorbitol si acid citric; dar nu stiu daca ati vazut ca si nurofenul si multe alte medicamente contin ca excipienti diverse substante (coloranti, conservanti)

anda mai are putin si face doi ani, dar bubitele le are de cateva luni; nu i-au aparut brusc, ca sa-mi fie usor sa-mi dau seama daca le-a facut de la ceva anume, ci treptat si arata ca si cosurile, in relief si au varful alb (parca ar fi pline cu grasime); mi-e greu sa-ti spun acum ce avea introdus in alimentatie si ce nu; ideea e ca i-am dat destul de tarziu (fata de alti copii), foarte lent si cate putin toate alimentele noi pe care le-a primit si a reactionat bine intotdeauna la ele. intreaba-ma tu daca ai vreo idee...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstef spune:

Dragele mele,
Am citit ultimele mesaje aparute in vol.III dar nici una dintre voi nu spune despre mancarimi.Am citit intr-un site recomandat tot de fetele din LIB (imi pare rau ca nu mai stiu adresa)ca daca bubitele nu sunt pruriginoase, nu se numeste dermatita atopica.Voua ce v-a spus medicul?La Ioana mea, de fapt asta e lucrul cel mai neplacut:mancarimile ingrozitoare.Se potolesc doar cu un antihistaminic (peritol,ketof,claritine)ca sa poata dormi noaptea.
Ne mai auzim!Michi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

De ieri am inceput tratamentul cu Trixera. Sa vedem rezultatele.

Petruta & bb Mihai
http://community.webshots.com/user/gabrielmil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Danis,
stiu eu, ai putea fi atenta la alimentele cele mai alergene: laptele de vaca (poate un 2% si nu integral ar fi mai bun in cazul unui copil cu alergii), albusul de ou, pestele, graul (din cauza glutenului),rosiile, spanacul,capsunile,...La un doctor bun ai fost?
Mstef, eu m-am plans de mancarimi prin vol.II, aici n-am apucat sa o fac . Si acum la 9 luni bb poarta manushele cand doarme si chiar in timpul zilei daca este mai agitat. Ma gandesc cu groaza: acusica e vara si el isi face rana pe piciorushe daca le prinde dezgolite! Deci tu ii dai antihistaminice! Acum cand merg la vizita, o voi intreba pe dr. si despre asta.
Sanatate multa!
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Mstef,
cum administrezi tu Peritolul? Ce varsta are bb tau? Acum realizez ca am si eu adus din Romania, trebuie sa vad daca mai este bun.
Numai bine.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

antoioana:
pai daca i-au aparut bubele inainte sa-i dau alimentele alergene, "se pune"?

ca laptele de vaca l-am introdus foarte tarziu, iar bubitele ii aparusera deja; peste a mancat foarte rar; ce a mancat relativ frecvent au fost oul, rosiile (cat a fost relativ cald) si cerealele care contin grau, dar pe cutie scrie ca ar fi fara gluten ...

am fost la Dr. Tania Cristodulo (medic primar la Colentina), recomandata de pediatra noastra (in care am mare incredere). dar poate mai stiti si pe altii...

iar mancarimi, slava domnului, nu avem :)

as vrea sa mai intreb altceva: am terminat sticluta de Ketof si as vrea sa mai incerc ceva, poate claritine. spuneti-mi daca trebuie sa facem o pauza sau pot sa-i dau imediat. voi cum ati facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstef spune:

Ioana are 2 ani si 3 luni si vreo 13Kg.Peritolul i-l dau seara,inainte de culcare,1/2 lingurita(2.5ml)sirop.O linisteste si doarme relativ bine toata noaptea.Cand alergia este mai puternica se mai trezeste si se mai scarpina, chiar si sub Peritol.
Intre timp ii fac si tratament homeopat dar nu pot sa nu-i dau Peritol caci se chinuie rau cu mancarimile.Acum chiar ca este intr-o perioada foarte rea, s-a umplut iar de pete rosii pe fata si maini si se scarpina tot timpul.I-a dat si sangele.

De Claritine stiu ca este foarte bun,nu da somnolenta,dar nu stiu cat timp trebuie administrat si la ce distanta de alt antihistaminic.Cred ca este totusi mai tare decat ketoful.

La vesti mai bune,Michi.

mstef

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdalena Mitr spune:

Dragi mamici,

si fetita mea are dermatita atopica.Am urmarit tot timpul forumul si in special acest subiect, dar am scris foarte rar. Fetita mea are aproape 4 ani si dermatita a aparut la 5 luni.Manifestarile sunt cele pe care le stiti.Din septembrie o dau in fiecare zi cu Elidel.Nu pot sa renunt la el. Imi pun sperante in el.Eu cred ca nu da dependenta cum dau cremele pe baza de cortizon.Oricum eu nu renunt la el (inca).Daca folositi cortizoni cereti LOCOID CRELO emulsie.Este mai blind decit advantanul si elocomul.
Doctorita la care mergem noi ne-a dat acum trei saptamini o crema pe baza de uree. Se numeste TRACTOPON. Este spaniola.Am cumparat-o de la farmacia TARSIS (intersectia strazilor Batistei cu Tudor Arghezi).Costa 150000lei.Pentru fetele care locuiesc in Germania cei de la Eucerin au o gama de creme pe baza de uree. Cautati-o pe cea care are 15% uree. Uitati-va pe www.eucerin .com.Aceasta gama cred ca exista doar in Germania.La noi in tara nu au bagat-o.
In aceasta iarna, mai exact, noembrie, decembrie, ianuarie, februarie, dermatita asta si-a facut de cap. A fost rau. Nu reuseam de loc sa o tinem sub control. O dadeam cu Elidel, cu Locoid (cind era foarte rau) cu Atoderm, cu Trixera.Din martie a inceput sa se amelioreze(poate fiindca venea primavara?!)Si acum, de cind o dau si cu Tractopon este si mai bine (sau poate ca s-a incalzit vremea). Nu stiu ce sa zic.Oricum continui sa o dau si cu Tractopon si sa sper ca o ajuta.
In ceea ce priveste Elidelul eu o dau in fiecare zi.El actioneaza la nivelul celulelor care provoaca mincarimile si o diminueaza. Pe de alta parte mareste intervalul dintre zilele cu creme pe baza de cortizoni. Totusi eu am incredere in Elidel.
Am scris mult si sper ca este coerent.
Va doresc insanatosire grabnica.

Magdalena mitrache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by danis
pai daca i-au aparut bubele inainte sa-i dau alimentele alergene, "se pune"?



Eu stiu ca bb poate fi sensibilizat inca din burtica sau in timpul alaptarii. Stefanel al meu face tare urat, spre exemplu, cand beau lapte sau mananc rosii (are acusi 9 luni si inca il alaptez). Imediat ii apar niste pete de toata frumusetea :(. S-ar putea deci sa "se puna". Noteaza-ti undeva ce mananca, poate la un moment dat reusesti sa faci niste asociatii in functie de cum evolueaza bubitele.

quote:
Originally posted by mstef
Ioana are 2 ani si 3 luni si vreo 13Kg.


Pe fetita mea tot Ioana o cheama, are 2 ani 9 luni si tot vreo 13 kg :), dar problema cu dermatita o am cu Stefanel (9 luni). Spune-mi te rog, ii dadeai Peritol si cand era mai mica? Nu are efecte secundare? Ma duc sa citesc cu atentie prospectul, dar poate imi spui cum a fost in cazul tau.
Numai bine la toata lumea!
anto

Mergi la inceput